loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

شرایط سنی فوتبال پایه کشور در فصل ورزشی 1401-1402 بدین ترتیب ات:* رده سنی زیر 12 سال - متولدین 1389/10/11 به بعد* رده سنی زیر 13 سال - متولدین 1388/10/11 به بعد* رده سنی زیر 14 سال - متولدین 1387/10/1شرایط سنی فوتبال پایه کشور در فصل ورزشی 1401-1402 بدین ترتیب ات:

* رده سنی زیر 12 سال - متولدین 1389/10/11 به بعد
* رده سنی زیر 13 سال - متولدین 1388/10/11 به بعد
* رده سنی زیر 14 سال - متولدین 1387/10/12 به بعد
* رده سنی نونهالان - متولدین 1386/10/11 به بعد
* رده سنی نوجوانان - متولدین 1384/10/12 به بعد
* رده سنی جوانان - متولدین 1381/10/11 به بعد
* رده سنی امید - متولدین 1380/10/12 به بعد
* رده سنی سهمیه زیر 23 سال - متولدین 1378/10/11 به بعد

شرایط سنی لیگ‌های رده‌های سنی پایه و مدارس فوتبال در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

برای اینکه بهتر بتوانید با رده های سنی و محاسبه آن با تاریخ تولد خود آشنا شوید لطفا به مثال های زیر و جدول ارائه شده دقت فرمایید. در جدول زیر کلیه رده های سنی مشخص شده و سال های تولد بین هر رده سنی نیز گفته شده است همچنین ماه های پایانی سال هایی که رده های سنی تغییر میکند نیز بیان شده است.

در ابتدا ما رده های سنی بزرگسالان شروع میکنیم.

 • رده سنی زیر ۲۳ سال:

بازیکنان دو ماه آخر ۷۷ تا سال ۷۹ دو ماه آخر بزرگسالان زیر ۲۳ سال محسوب می شوند. یعنی از ۱۱ دی ماه ۷۷، کل متولدین ۱۳۷۸ و متولدین ۱۳۷۹ تا ۱۱ دی ماه ۱۳۷۹ رده سنی زیر ۲۳ سال محسوب می شوند.

رده سنی امید زیر ۲۱ سال:

کلیه بازیکنان متولد دو ماه آخر ۷۹ ،متولدین ۱۳۸۰ و متولدین ۱۳۸۱ تا ۱۰ دی ماه جزء رده سنی امید محسوب شده و باید در فصل جاری در این رده فعالیت کنند.

رده سنی جوانان زیر ۱۹ سال:

کلیه بازیکنان متولد دو ماه پایانی سال ۱۳۸۱، متولدین ۱۳۸۲ و متولدین ۱۳۸۳ تا روز ۱۱ دی ماه باید در این فصل در رده سنی جوانان زیر ۱۹ سال فعالیت کنند.

رده سنی نوجوانان زیر ۱۷ سال:

کلیه بازیکنان متولد دو ماه آخر ۱۳۸۳ و متولدین ۱۳۸۴ تا روز ۱۱ دی ماه به عنوان رده سنی زیر ۱۷ سال محسوب شده و باید در فصل جاری فعالیت کنند.

رده سنی نوجوانان زیر ۱۶ سال:

کلیه بازیکنان متولد دو ماه آخر ۱۳۸۴ تا متولدین ماه های ۱۳۸۵ قبل از ۱۰ دی ماه جزء رده سنی نوجوانان زیر ۱۶ سال محسوب خواهند شد.

گفتنی است، فدراسیون فوتبال پیرو برنامه های کنفدراسیون فوتبال آسیا طی 2 سال آتی رده‌های سنی هدف برای حضور در مسابقات آسیایی و جهانی را در جدول زیر اعلام کرد:

بر همین اساس کمیته های جوانان استان ها نسبت به اجرا و برنامه ریزی های مقتضی برای فعالیت های رشد و توسعه فوتبال پایه با رده های سنی تعیین شده در استان ها باید اقدام کنند.

بهترین سن برای شروع فوتبال

بهترین سن برای شروع فوتبال-118فایل

خیلی از والدین به دلیل درآمد خوب فوتبال و همچنین علاقه کودکان به این ورزش، دوست دارند آن‌ها را از کودکی با توپ و تکنیک‌های فوتبال برای بچه‌ها آشنا کنند اما بهتر است بدانید بهترین ورزش‌ها برای کودکان زیر 12 سال، ژیمناستیک و دوچرخه‌ سواری است که به رشد و پرورش ذهن، توأم با تأمین سلامت جسمانی کمک می‌کند. از آنجایی که هنوز سن کودکان به تکامل نرسیده توصیه می‌شود این ورزش پر مخاطره را به صورت حرفه‌ای در دوران کودکی آموزش نبینند. به طور کلی تحقیقات نشان داده‌اند که صدمات وارده بر مغز کودکان  آسیب‌های مغزی در کودکان و نوجوانان، بسیار بیشتر از بزرگسالان است. از آن‌جایی که فوتبال ورزشی پر مخاطره بوده و امکان برخورد فیزیکی در آن زیاد است، توصیه می‌شود فوتبال برای کودکان زیر 8 سال، صرفاً در حد شناخت توپ و ایجاد روحیه کار تیمی باشد.

بین 8 تا 12 سالگی آموزش شوت زدن و اعمال تکنیکی و تاکتیکی باید بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری انجام شود. از دوازده سالگی به بعد می‌توان تمرینات جدی‌تری را آغاز کرد. بنابراین بهترین سن فوتبال در کودکان می‌تواند 12 سالگی باشد. اگر قصد دارید کودکتان را وارد دنیای فوتبال کنید می‌توانید از آموزش فوتبال کودکان استفاده کنید.

تمرینات فوتبال کودکان

آموزش فوتبال کودکان باعث می‌شود تا به صورت پایه با فوتبال آشنا شوند و دیدگاه درستی از بازی فوتبال داشته باشند. همچنین  آموزش تکنیک‌های فوتبال برای بچه‌ها نیاز به تخصص دارد. این آموزش کمک می‌کند تا کودکان با مفاهیم اولیه آموزش فوتبال آشنا شوند و استعدادهای آن‌ها به مرحله ظهور برسد. تمرین فوتبال برای کودکان شامل استفاده از توپ، دریبل کردن، پنالتی و مسابقات گروهی، در کنار لذت بردن از بازی فوتبال است. بیشتر تمرکز مربی در تمرینات پایه‌ای و آموزش فوتبال به صورت مبتدی است. در این زمان سرعت توپ، دفع حملات و آمادگی جسمانی با روش‌های مبتدی به کودکان آموزش داده می‌شود. سن فوتبال در کودکان برای آموزش‌های ابتدایی معمولا از ۸ سال شروع می‌شود. البته کودکان می‌توانند در صورت علاقمندی، بعد از 12 سالگی به صورت حرفه‌ای شروع به یادگیری فوتبال کنند. به طور کلی ۸ سالگی تا ۱۳ سالگی بهترین و مناسب‌ترین سن برای آموزش فوتبال است. چرا که در سن ۸ تا ۱۳ سالگی کودکان می‌توانند به یادگیری تکنیک‌های فوتبال بپردازند و بعد از ۱۳ سالگی با تمرین مهارت‌های فوتبالی خود را تقویت کنند.

در تمرین فوتبال برای کودکان از آموزش‌های مخصوص که به تکنیک‌های فوتبال برای بچه‌ها معروف است پرداخته می‌شود و این موارد شامل: فضاسازی، دریبل کردن، استعدادیابی کودکان، کنترل توپ و سرعت توپ، پاس کاری مانند پاس بغل پا، تمرینات گروهی مانند تقسیم کودکان به دو یا چند گروه، سپس فوتبال بازی کردن گروه‌ها یا تیم‌ها با هم و… است.

تمرینات فوتبال کودکان-118فایل

آموزش دریبل زدن در کودکان

دریبل کردن در فوتبال یک کار سخت است و جزء مهم‌ترین تکنیک‌های فوتبال برای بچه‌ها است که باید به آموزش آن پرداخته شود و این کار با تکرار و تمرین زیاد امکان پذیر است. همانطور که می‌دانید دریبل کردن یک نوع حرکت حمله‌ای است که بازیکن باید توپ را برای خودش نگه دارد و طرف مقابل هم مدام درگیر گرفتن توپ باشد. انواع مختلفی از دریبل‌ها وجود دارد. همه آن‌ها با یکدیگر مشابه و برابر نیستند و هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند. برای آموزش دریبل زدن در کودکان به یکسری اصول اولیه اشاره می‌کنیم که برای پی بردن به جزئیات این تکنیک می‌توانید از بسته آموزش فوتبال کودکان نیز استفاده کنید.

 • با توپ ملایم برخورد کنید: به کودکان آموزش دهید تا با توپ ملایم برخورد کنند. به این صورت که هر زمان که بازیکن با توپ تعامل و ارتباط برقرار می‌کند، به آن تاچ یا لمس گفته می‌‌شود. لمس‌های آرام و ملایم باعث می‌شود که ارتباط شما با توپ دفعات بیشتری صورت بگیرد. تمرین کردن به طور مداوم به شما کمک می‌کند که مهارت‌های بیشتر و سرعت بالاتری برای کنترل کردن توپ پیدا کنید. هر چه قدر که پای شما بیشتر با توپ برخورد داشته باشد، کنترل بر روی حرکات آن افزایش پیدا می‌کند.
 • توپ را در کنار پاهایتان نگه دارید: زمانی که در حال تمرین هستید، زانوهای شما باید هنگام عقب و جلو رفتن با توپ کمی خم شود و بین قسمت کناری داخلی پاهای شما جابجا شود. زمانی که با حریف تمرین می‌کنید، بدنتان باید بین مدافع و توپ  باشد و این حرکت را تمرین کند. می‌توانید جهت را سریع‌تر تغییر دهید.
 • از کناره پا برای حمله با توپ استفاده کنید: حمله با همان پایی که همزمان در حال استپ فوروارد هستید، باعث می‌شود که توپ را در نزدیک‌ترین حالت به پای خود نگه دارید که معمولا این قسمت همیشه لبه پا خواهد بود، که به سمت جلو است و باعث می‌‌شود که ارتباط بین پا و توپ  و سرعت و تعادل‌تان به بالاترین حد ممکن برسد. در نتیجه کنترل بیشتری روی توپ خواهید داشت.
 • توپ باید در لبه پایینی کنار پا قرار بگیرد: در آموزش دریبل زدن در کودکان  به آن‌ها آموزش داده می‌شود که توپ را در لبه پایینی و کنار پا قرار دهند. این کار با زاویه دید درست انجام می‌شود، به این صورت که باید بتوانید در لحظه هم به پا و هم لبه توپ نگاه کنید. برای تمرین این حرکت می‌توانید در کلاس آموزش فوتبال کودکان شرکت کنید.
 • سرعت دریبل‌تان را تغییر دهید: به کودکان یاد دهید که چگونه سرعت دریبلشان را تغییر دهند. انجام رفتار قابل پیش بینی و همزمان، فواید زیادی برای فرد مدافع دارد و باعث می‌شود که بتواند دفاع را آسان‌تر انجام دهد. بنابراین لازم است از حرکات تکراری و تکنیک‌های تکراری دریبل زدن خودداری کنید و به عنوان یک مهاجم تعادل خود را حفظ کنید و راه‌هایی را برای تغییر سرعت در پیش بگیرید که مهار کردن شما کار آسانی نباشد. این تکنیک در سنین پایین‌تر به همراه سایر تکنیک‌های فوتبال برای بچه‌ها آموزش داده می‌شود و این کار باعث خواهد شد کودک ذهن خلاقی داشته باشد و در بزرگسالی به راحتی دریبل‌های خود را کنترل کند.
 • از بدن خود برای دفاع توپ استفاده کنید: بدن فرد هنگام نزدیک شدن مدافع باید مانند یک سپر عمل کند. همه قسمت‌های بدن از جمله ساق پا و شانه باید به گونه‌ای باشد که فرد مدافع نتواند بین شخص و توپ جدایی بیندازد. در تمرین فوتبال برای کودکان به این نکته توجه کنید که باید به آن‌ها علاوه بر نحوه دریبل زدن نحوه کنترل و حفظ توپ را نیز آموزش دهید. در این مبحث باید به کودکان و علاقمندان یادگیری فوتبال و دریبل زدن آموزش دهید که چگونه بین مدافع و خود فاصله ایجاد کنند تا توپ از دسترس آن‌ها خارج نشود.
درباره قوانین فوتسال ,
یاسر عطارباشی بازدید : 1682 چهارشنبه 15 مهر 1394 زمان : 22:07 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 287
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 32
 • آی پی دیروز : 209
 • بازدید امروز : 277
 • باردید دیروز : 1,082
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 61
 • بازدید هفته : 1,359
 • بازدید ماه : 12,231
 • بازدید سال : 72,542
 • بازدید کلی : 450,113