اکثر گلرهای آماتور و نیمه آماتور برای جهت یابی توپها از روش منسوخ پنجاه ، پنجاه استفاده میکنند ، که این روش تضمینی برای درک جهت ضربه پنالتی زن نیست .
پیتر چک از ۶ پنالتی که در فینال لیگ قهرمانان به سمت دروازه اش شلیک شد موفق شد سمت تمام توپها را پیش بینی کند . شاید برای خیلی از علاقمندان سئوال باشد ، که پیتر چک چگونه توانست جهت تمامی پنالتیها را پیش بینی کند . ما در این مطلب قصد داریم تا توضیحاتی از تکنیک مورد استفاده پیتر چک در تشخیص جهت پنالتیها ، خدمت شما عرض نماییم .
پیتر چک برای پیش بینی سمت پنالتیها ، از تکنیک جهت پای تکیه گاه پنالتی زن استفاده کرد ، به طوری که اگر پای تکیه گاه به صورت مستقیم به سمت دروازه باشد ، بدین ترتیب توپ به وسط دروازه شلیک خواهد شد .

Penalty 1 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

اگر نوک پای تکیه گاه پنالتی زن به صورت اریب به سمت راست باشد ، بدین ترتیب توپ به سمت چپ دروازه بان شلیک خواهد شد .

Penalty 2 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

در صورتی که نوک پای تکیه گاه ضربه زننده به سمت چپ متمایل باشد ، توپ نیز راهی سمت راست دروازه بان خواهد شد .

Penalty 3 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

در زیر نمونه هایی از جهت پای تکیه گاه و ضربه وارد شده را قرار داده ایم ، که یک ضربه پنالتی مربوط به لیونل مسی میشود و دیگری پنالتی پایانی جام جهانی ۲۰۰۶ که فابیو گروسو موفق شد ، توپ را وارد دروازه فابین بارتز قرار دهد .
 به جهت پای تکیه گاه این دو بازیکن و ضربه وارد شده دقت کنید ، که این نکته آموزشی را تصدیق میکند .

Penalty 4 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

Penalty 5 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

نکته : انجام این حرکت نیازمند واکنش سریع یک گلر است  تا بتواند تنها با مشاهده جهت پای تکیه گاه و قبل از زدن ضربه به همان سمت حرکت کند که چنیین واکنشی نیازمند سرعت صدمهای ثانیه است و در نکته دوم هر چند این تکنیک برای خیلی از دروازه بانها به کار می آید ، اما همین تکنیک نیز حربه ای است برای پنالتی زنها که میتوانند ضربه ی خود را مخالف پای تکیه گاه به دروازه شلیک کنند . نمونه بارز این نوع ضربه ، پنالتی آخر لیگ قهرمانان اروپا که دروگبا پای تکیه گاه خود را به سمت راست قرار داد و ضربه را به سمت راست دروازه نویر شلیک کرد ، که نشان میدهد این تکنیک ، همیشه جواب نمیدهد اما میتوان گفت که ۷۰ یا ۸۰ درصد پنالتی ها به همین صورت زده میشود .
در زیر به جهت پای تکیه گاه دروگبا دقت کنید .

نحوه پنالتی و تک به تک گرفتن


پنالتی گرفتن تا حد زیادی به تجربه دروازه­بان بر می­گردد. اما به طور کلی از نحوه ایستادن بازیکن، راست پا یا چپ پا بودن می­توان تشخیص داد که کدام طرف ضربه می­زند. به عنوان مثال بازیکن چپ پا به سمت راست، (سمت چپ دروازه­بان) ضربه بزند راحتر است.

در مورد تک به تک شدن هم زمانی که توپ بین گلر و مهاجم است دروازه­بان باید سریع از دروازه خارج و به سمت توپ برود تا زاویه را تنگ کرده و بتواند به توپ سریع­تر از مهاجم ضربه بزند برای رسیدن به هدف دروازه­بان نباید روی خط دروازه بیاستد بلکه زمانی که توپ از دروازه دور است دروازه­بان هم باید از خط دروازه فاصله بگیرد، به طوری که حتی گاهی لازم است تا خط 18 قدم هم جلو بیاید.

اما اگر مهاجم پا به توپ و به سمت دروازه می­آید دروازه­بان باید در حالی که روی پنجه، بدن خم و دست­ها کنار پاها به سمت پایین است به بازیکن آهسته آهسته نزدیک شود و در یک موقعیت مناسب زمانی که توپ از پای مهاجم فاصله گرفت به سمت توپ شیرجه بزند و اگر فرصت نزدیک شدن به توپ را پیدا نکرد با رو پنجه بودن و همان حالتی که گفته شد منتظر ضربه مهاجم باشد تا عکس العمل مناسب نشان دهد.

یک نکته مهم این است، توپ­هایی که در هوا بین دروازه­بان و مهاجم قرار دارد اگر دروازه­بان به توپ نمی­رسد بهترین حالت این است که از خط دروازه فاصله­ی زیادی نگیرد و زمانی که توپ روی زمین آمد به همان حالاتی که  گفته شد عمل کند این کار برای این است که دروازه­بان شوت چیپ گل نخورد.

Penalty 6 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي