loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و ۳۴ بار گلزنی کرد. او در چهار جام جهانی فوتبال شرکت داشت. مارادونا در یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک هر دو گل پیروزی آرژانتین ر

مارادونا در رده ملی ۹۱ بار برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و ۳۴ بار گلزنی کرد. او در چهار جام جهانی فوتبال شرکت داشت. مارادونا در یک‌چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک هر دو گل پیروزی آرژانتین را در برابر انگلستان که از مدعیان قهرمانی بود، وارد دروازه کرد (۲–۱)، تا آرژانتین در نیمه نهایی و فینال نیز با کارکرد درخشان او برابر بلژیک و آلمان غربی به پیروزی رسیده و قهرمان شود.

 

مارادونا, مارادونا کیست, مارادونا در چه تیمی از فوتبال خداحافظی کرد

عکس مارادونا

 

گل اول مارادونا در این دیدار که توپ را زیرکانه با دست وارد دروازه کرد، به گل «دست خدا» معروف شد. او ۶۰ متر را با دریبل زدن چهار بازیکن انگلیس و دروازه‌بان این تیم پیمود و گل دوم تیمش را هم به ثمر رساند که بسیاری آن را بهترین گل تاریخ فوتبال می‌دانند. سال ۲۰۰۲ در نظرسنجی فیفا این گل به عنوان «گل قرن» فوتبال برگزیده شد.

 

زندگی خصوصی اسطوره آرژانتینی ها ظرف ۳ دهه اخیر، با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است. روزی نبوده که مارادونا به دلیل شرب خمر، مصرف مواد مخدر، ارتکاب به رفتارهای غیر قانونی و خلاف عرف در آرژانتین و دیگر کشور های دنیا، روانه بازداشتگاه یا بیمارستان یا کمپ های ضد اعتیاد نشود.

 

او بارها از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، اما مدتی بعد به عنوان کاپیتان در زمین فوتبال حاضر شد و پس از جام جهانی ۱۹۹۴ بود که با ناکامی تیمش، از مستطیل سبز در کسوت بازیکن خداحافظی کرد. البته او به عنوان سرمربی تیم ملی این کشور هم موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

 

دو تیم آلمان و آرژانتین برگزار کننده دیدارنهایی بودند. پس از آنکه تیم آرژانتین به علت اخراج دو بازیکن خود 9 نفره بازی می کرد، ضربه پنالتی «آندریاس بره مه» تیری بر قلب مارادونا بود تا تیم آرژانتین به مقام نایب قهرمانی جهان بسنده کند. سال 1994 و جام جهانی آمریکا پایان کار دیه گو مارادونا در سطح ملی بود.

 

مارادونای 34 ساله به قدر کافی پخته بود که با وجود اضافه وزن، تیمش را رهبری کند؛ اما یک اشتباه اخلاقی و دوپینگ او در جریان بازی ها موجب شد تا او از بازی ها اخراج شود و 15 ماه از بازیهای بین المللی محروم شود. پس از اخراج مارادونا تیم ملی آرژانتین دیگر کمر راست نکرد و خیلی زود از دور رقابت ها حذف شد.

 

مارادونا با این کار غیراخلاقی، مانع از این شد که به عنوان اسطوره یی در جهان فوتبال نامش جاودانه شود و در کنار بزرگانی چون دی استفانو، پله، کرایف، و بکن باوئر قرار گیرد. آخرین دسته گل مارادونا، تیراندازی به سوی خبرنگارانی بود که سعی داشتند در زمان محرومیت او از بازی های بین المللی، از او عکسبرداری کنند. او همچنان قصد داشت در فوتبال حرفه یی به مربیگری بپردازد و حاضر نیست با دنیای توپ گرد وداع کند.

 

درگذشت

وی در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰، بر اثر حمله قلبی درگذشت، در حالی که دو هفته پیش از بیمارستان به دلیل خون‌ریزی مغزی مرخص شده بود.

 

مارادونا, مارادونا کیست, مارادونا در چه تیمی از فوتبال خداحافظی کرد

تصاویر مارادونا فوتبالیست

 

افتخارات ملی دیگو مارادونا

در این بخش برخی از مهمترین افتخارات ملی دیگو مارادونا را بررسی می کنیم.

باشگاهی

آرژانتین بوکا جونیورز

قهرمان لیگ برتر آرژانتین: ۱۹۸۱

 

اسپانیا بارسلونا

قهرمان کوپا دل ری: ۱۹۸۳

قهرمان کوپا دی لالیگا: ۱۹۸۳

قهرمان سوپرجام فوتبال اسپانیا: ۱۹۸۳

 

ایتالیا ناپولی

قهرمان سری آ (۲): ۸۷–۱۹۸۶، ۹۰–۱۹۸۹

قهرمان جام حذفی ایتالیا: ۱۹۸۶–۸۷

قهرمان لیگ اروپا: ۱۹۸۹

قهرمان سوپرجام ایتالیا: ۱۹۹۰

نایب قهرمان سری آ (۲): ۸۸–۱۹۸۷، ۸۹–۱۹۸۸

نایب قهرمان جام حذفی ایتالیا: ۸۹–۱۹۸۸

 

ملی

آرژانتین تیم ملی آرژانتین

قهرمان جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال: ۱۹۷۹

قهرمان جام جهانی: ۱۹۸۶

نایب قهرمان جام جهانی: ۱۹۹۰

 دانلود کتاب ماردونا با ترجمه عادل فردوسی پور 

کتاب مارادونا نوشتهٔ گیم بالاگه و ترجمهٔ عادل فردوسی‌پور و علی شهروز ستوده است و نشر چشمه آن را منتشر کرده است. کتاب مارادونا ما را به آرژانتین می‌برد، به محلهٔ فقیری که دیه‌گو در آن زندگی می‌کرد، با قوطی فوتبال بازی می‌کرد و در همان‌جا به ورزشگاه راه پیدا کرد، ثروتمند و مشهور شد و درنهایت هم، شهرتْ زندگی‌اش را طلسم کرد. اما دیه‌گو توانست در سال‌های آخر عمرش، این بار در قامت مربی به زمین فوتبال برگردد. هیچ‌کس نمی‌توانست او را از رؤیایش جدا کند.

درباره کتاب مارادونا

شخصیت و زندگی دیه‌گو آرماندو مارادونو، اسطورهٔ فوتبال جهان، از هر جهت برای مردم دنیا جالب توجه است. زندگی بعضی از فوتبالیست‌های شاخص و معروف برای فوتبال‌دوست‌ها جذاب است؛ اما مارادونا تنها بازیکنی است که زندگی‌اش حتی برای غیر فوتبالی‌ها هم اهمیت و جذابیت دارد. همه می‌خواهند بدانند این بازیکن ریزجثه که با قدم‌های خود طوری در زمین می‌دود که کسی به گرد پایش نمی‌رسد، چه کسی است؟ این بازیکن که حتی با انگشتان دستش هم می‌تواند معجزه کند و انتقام مردم کشورش را از استعمار پیر بگیرد، چگونه زندگی می‌کند؟

کتاب ماردونا نوشتهٔ گیم بالاگه پژوهشی جامع و کامل دربارهٔ خانوادهٔ دیه‌گو، زندگی شخصی، حرفه‌ای و فوتبالی مارادونا و همچنین دوران بازنشستگی اوست و تمام اتفاقاتی که باعث شد حواشیْ بر متن زندگی‌اش چیره شود و او از فوتبال خداحافظی کند. اما دیه‌گو در اواخر عمرش هم سعی کرد همچنان بر مستطیل سبز اثر بگذارد و چشمان مردم در سرتاسر دنیا را به سوی خود جلب کند؛ او همیشه برای مردم اسطوره باقی می‌ماند.

لینک دانلود کتاب ماردونا با ترجمه عادل فردوسی پور

مهارت ها و گل های مارادونا

در این بخش برخی از تاثیرگذارترین و مهمترین گل ها و مهارت های مارادونا را بررسی کنیم.

مستند زندگینامه دیگو مارادونا: الهه فوتبال

مارادونا متولد سال 1960 در یک منطقه فقیر نشین در بوینس آیرس آرژانتین است. دیگو مارادونا خانواده فقیری داشت اما در بدترین شرایط اقتصادی و همچنین در بدترین اوضاع کشور آرژانتین تصمیم گرفت تا به اهداف و رویاهایش برسد. در این ویدیو از دیپ پادکس به زندگینامه (دیگو آرماندو مارادونا) پرداخته ایم میخواهیم بدانیم مارادونا که بود؟ در مستطیل سبز چه کرد و خارج از مستطیل سبز از خودش چه یادگاری به جا گذاشته است که تا سالیان سال قرار است مردم نام و یاد مارادونا را زنده نگه دارند مارادونای افسانه ای الگوی زندگی بسیاری از مردم آرژانتین و جهان بود اما زندگیش با چالشهای بسیار زیادی همراه شده بود موفقیت و روزهای خوش تنها بخشی از زندگی (دیگو مارادونا) را تشکیل میدادند اکثر بخش های زندگی (مارادونا) دوران تلخ مبارزه با اعتیاد و دوری از خانواده بود دیگو مارادونا در ده سال اخیر بسیار با بیماری دست و پنجه نرم میکرد و از چشم مردم و رسانه ها دور افتاده بود.

درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 862 شنبه 03 آبان 1393 زمان : 9:05 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 322
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 120
 • آی پی دیروز : 229
 • بازدید امروز : 237
 • باردید دیروز : 402
 • گوگل امروز : 57
 • گوگل دیروز : 70
 • بازدید هفته : 3,060
 • بازدید ماه : 8,123
 • بازدید سال : 109,272
 • بازدید کلی : 486,843