loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

وظایف مدافع وظیفه اصلی مدافع فوتبال، دور نگهداشتن بازیکنان حریف از گلزنی است. با این حال، یک مدافع خوب باید بتواند کارهایی بیش از این انجام دهد. شما باید اطلاعات مهمی را به هم تیمی های خود

وظایف مدافع

وظیفه اصلی مدافع فوتبال، دور نگهداشتن بازیکنان حریف از گلزنی است. با این حال، یک مدافع خوب باید بتواند کارهایی بیش از این انجام دهد. شما باید اطلاعات مهمی را به هم تیمی های خود در زمین بدهید. شما باید بازیکن حریف را فشار دهید تا هنگامی که اشتباه کند تا بتوانید در منطقه دفاعی پیوند ایجاد کنید و تهدیدات را برطرف کنید. شما باید از هم تیمی هایتان حمایت و پشتیبانی کنید تا آن ها فرصت داشته باشند گلزنی کنند. یک مدافع خوب باید مهارت هایی نظیر مهارت های فنی، مقاومت ذهنی و آمادگی جسمانی خوبی داشته باشد.

انواع مدافع فوتبال

در این بخش قصد داریم انواع مدافع در فوتبال را بررسی کنیم.

> مدافع میانی:

مدافع مرکزی- میانی که به آن مدافع مرکزی هم گفته می شود که وظیفه آنها متوقف کردن تمام کننده ها از گل زنی و خارج کردن توپ از محوطه جریمه است. بازیکن میانه یا بازیکن میانی در فوتبال، به بازیکنی گفته میشود که جایگاهش بین مدافع و مهاجم است. بعضی از هافبک ها گرایش دفاعی دارند، گروهی در کمربند میانی زمین بازی می کنند.

مدافع میانی یا هافبک مرکزی به بازیکنی میگویند که تقریباً وظایف دفاعی و هجومی وی با هم برابرند، در زمانی که مالکیت توپ در اختیار تیم خودی است، او نقش هجومی می گیرد و به طرف جلو حرکت می کند تا بتواند توپ را به خط حمله و مهاجمان برساند، همچنین برخی از این بازیکنان توانایی شوت زنی دارند و می توانند از پشت محوطه جریمه توپ را به سمت دروازه حریف شوت کنند. در حالیکه اگر توپ در اختیار تیم رقیب باشد به عقب بر می گردند تا به مدافعان کمک کنند و در توپ گیری شرکت کنند. معمولاً بيش ترین آمار پاس صحیح را این هافبک ها در هر مسابقه دارند و عموماً مهاجمان را با پاس تو عمق، صاحب توپ می کنند. در سیستم ۴- ۴- ۲ معمولاً از دو مدافع فوتبال میانی استفاده می شود.

وظایف مدافع میانی

مدافعان میانی مدرن اغلب برای سوار شدن بر توپ در موقعیت‌هایی با برتری عددی در برابر مهاجمان میانی حریف تنظیم می‌شوند. بنابراین، یک مسئولیت کلیدی این است که زمانی که آنها فضای لازم برای انجام این کار را دارند، با توپ به جلو حرکت کنند. هنگام بازیسازی از عقب، دروازه بان همچنین می تواند به اضافه بار بر تیم مدافع کمک کند. اگر مهاجمی دروازه بان را ببندد، فضای بیشتری برای دفاع میانی ایجاد می کند تا با توپ جلو بیاید. هنگامی که مدافع میانی با توپ به جلو رفت، باید به دنبال پاس رو به جلو برای حفظ حرکت باشد.

بنابراین، مدافعان میانی مدرن نیز مسئول شکستن خطوط با پاس هستند. این‌ها اغلب در طول بازی‌های آماده‌سازی عمیق‌تر دیده می‌شوند، اما اگر در وسط زمین دریبل کنند، می‌توانند جلوتر هم بیایند. پاس‌های مبدلی که در داخل یا خارج باز می‌شوند نیز می‌توانند به پیشرفت از طریق یا اطراف بلوک مقابل کمک کنند.

تعویض بازی یا پاس های طولانی تر نیز بخش مهمی از بازی مدافع میانی مدرن فوتبال است. پاس‌های مورب به سمت وینگر کناری یا پاس‌های مستقیم‌تر با هدف دویدن از پشت، ارزش زیادی دارند.

مدافعان میانی مدرن همچنین باید حرکات مکرر در زیر توپ انجام دهند و در زمانی که یک حرکت تهاجمی باید از طریق دفاع تنظیم شود، از هم تیمی های هافبک حمایت کنند.

مزایای بازی با یک مدافع میانی مدرن چیست؟

یک مدافع میانی مدرن، گزینه‌های کنترل و پاس را در زمان بازیسازی ارائه می‌دهد، که به تیم کمک می‌کند بر مالکیت توپ مسلط شود و موقعیت‌های بیشتری خلق کند. با تغییر قانون ضربات شروع بازی توسط دروازه بان در آستانه فصل 2019/20، مدافعان میانی که در توپ خوب هستند، اکنون می توانند در محوطه جریمه خود از دروازه بان خود پاس دریافت کنند.

یک مدافع میانی با دامنه پاس خوب می تواند به اتصال سریع و به روش های مختلف به بازیکنان مهاجم کمک کند. بهترین مدافعان میانی می‌توانند پاس‌های خود را بسته به استراتژی دفاعی حریف تطبیق دهند، چه فشار بیاورند و چه در یک بلوک عقب بنشینند. یک مدافع میانی که با توپ به جلو می رود، می تواند بارهای عددی را نیز در خط میانی ایجاد کند. این به نوبه خود می تواند به آزادسازی هم تیمی های خود در جلوتر کمک کند.

معایب بازی با یک مدافع میانی مدرن چیست؟

اشتباهات یا خطاهای فردی هنگام بازی از پشت می تواند به موقعیت های بزرگی برای حریف منجر شود. هر چه حریف توپ را به گل نزدیک‌تر کند، موقعیت‌های بهتری ایجاد می‌کند.

نقش مدافع میانی مدرن به بازیکنانی همه کاره نیاز دارد که می توانند از راه های مختلفی بر بازی تأثیر بگذارند. اگر آنها نتوانند تمام جنبه های نقش مورد نیاز خود را با استانداردهای بالا – چه در داخل و چه خارج از مالکیت – انجام دهند، رویکرد تیم ممکن است آسیب ببیند.

> مدافع جلوزن:

مدافعی که معمولاً فضای بین مدافع میانی و دروازه بان را پوشش می دهد، مدافع جلوزن نام دارد و به مدافع جلوزن نیز سوییپر یا لیبرو گفته میشود. این مدافع فوتبال  قد بلند و قدرت بدنی بالایی دارد و وظیفهٔ اصلی آن دور کردن ضربات و پاس های مهاجمین حریف است. این پست احتمالاً برای اولین بار در دههٔ ۶۰ در سیستم کاتناچیو و در ایتالیا تاسیس شده است، که طی آن سوییپرهای کاملاً دفاعی در اطراف محوطه جریمه به بازپس گیری توپ های لو رفته، رویارویی با مهاجمان حریف (که از خط دفاع عبور کرده اند) و در صورت لزوم دابل مارک کردن (اضافه شد به مدافعین برای ایجاد موقعیت دو به یک) می پرداختند و از آن جا که نسبت بازیکنانی که یارگیری می کردند، آزادی عمل بیشتری داشتند به بازیکن این پست لیبرو هم می گویند که این واژه در زبان ایتالیایی به معنی «آزاد» است.

خود واژه سوییپر هم در زبان انگلیسی به معنی «رفتگر» است که حاکی از آن است که این مدافع مسئول دفع توپ از اطراف محوطه جریمه است. به علت منطقه بازی بازیکن سوییپر، انتظار میرود بتواند یک ضدحمله را پی ریزی کند، به همین دلیل باید توانایی هایی من جمله حفظ توپ و دقت پاس بهتری نسبت به مدافعان میانی که اکثر توانایی آنها به کارهای دفاعی محدود می شود داشته باشد.

> مدافع پوششی:

این مدافع فوتبال حالت دفاعی عمیق تری بخود می گیرد و در سمت چپ یا راست زمین بازی می کنند. وظیفه اصلی این مدافع جلوگیری کردن از ارسال و عبور توپ توسط بازیکنان تیم مقابل روی محوطه جریمه است. او نیز در بعضی از سیستم های دفاعی مدافعین پوششی اقدام به یارگیری می کند. از اکثر آنها انتظار میرود با حرکت رو به جلو به نقطه آغاز بازی در حمله شرکت نموده و بعنوان بال راست و چپ برای مهاجمین اقدام به توپ ریزی کنند. یک مدافع پوششی مدرن باید بتواند حرکات سریع و انفجاری داشته باشد، همچنین قدرت ایده آلی داشته و خوب تکل بزند و استقامت بالایی موقع زمین خوردن و بلند شدن مکرر داشته باشد. 

> مدافع کناری:

مدافع کناری به دو گروه مدافع راست و مدافع چپ تقسیم می شود. او بازیکنیست که بطور تخصصی طرفین دفاع را پوشش می دهد. غیبت زیاد مهاجمان کنار جهت انجام حمله، معمولاً فضای گوش ها را خالی می گذارد.  هافبک ها و حتی مدافعان کنار در این فضا، باید برای مقابله با حریف، توانائی های خود را شدیدا کنار بیندازند. مدافع کنار باید بازی با توپ و شرکت بیشتر در فوتبال جمعی تیم خود را یاد بگیرد ولی این اصل را نباید فراموش کرد که اگر شما مدافع کنار هستید، وظیفه اصلی شما دفاع است. مسئولیت دفاع در برابر تهاجم حریف در منطقه خودتان (کنار) بعهده شما است. جاگیری و ویژگی های دفاعی شما به هنگام مقابله با حریفی که خوب دریبل می زند یا بسیار سریع است، اهمیت زیادی دارد. در زمان مقابله با بازیکن دریبل زن، حتی الامکان خود را به او نزدیک کنید تا از فعالیت آزادانه او جلوگیری کنید.

هدف یک مدافع کنار در زمین ایجاد مانعی برای عبور مهاجمین است. مدافع کنار باید سعی کند هنگام جاگیری و قطع توپ، مهاجمین را به سمت بیرون زمین بکشاند. هیچوقت در نزدیکی دروازه دریبل نزنید. از وظایف مدافع کنار در زمین میتوان به پرکردن جای مدافع آزاد (لیبرو) در هنگام پیشروی، یا حمایت از هافبک کنار اشاره کرد. در این دو حالت، او جایش را ترک کرده و جای مدافع آزاد یا هافبک را می گیرد. نقش مدافع کنار ناخوشایند است، برای این که مورد انتقاد تماشاچیان قرار می گیرد. مدافع کنار نباید از دریبل زدن و پیشروی کردن غفلت کند، ولی وظیفه او بیشتر مربوط به امر دفاع از تیم دربرابر حمله حریف است.

مدافع کناری در فوتبال کیست و چه نقشی دارد ؟

بازیکنی که وظیفه ی ایفای نقش در پشت هافبک ها را دارد؛ مدافع نامیده میشود و درواقع قصد دارد که از دروازه بان، پشتیبانی کند. او در ابتدا وظیفه دارد که از گلزنی مهاجمان و دیگر بازیکنان تیم حریف، جلوگیری کند. بطور عمده چهار نوع مدافع در فوتبال مدرن، نظیر مدافع میانی، مدافع پوششی، مدافع جلوزن و مدافع کناری وجود دارند.

مدافع کناری که متشکل از دو دسته مدافع راست و مدافع چپ است و به بازیکنی می گویند که توانایی پوشش دهی دو طرف دفاع بطور تخصصی را داشته باشد و حتی به عنوان یک مدافع پوششی با اختیارات و وظایف بیشتر، شناخته میشود؛ به همین دلیل از مدافعین پوششی و کناری تخصصی بطور هم زمان استفاده نمی کند. قدرت تهاجمی مدافع کناری باید بیشتر از سایر مدافعان باشد تا قادر به کمک به هافبک های کناری و وینگرها در زمان نیاز تیم به گلزنی باشد یا به جای آنها بازی کند، همچنین باید بتواند مانع نفوذهای بازیکنان کناری تیم حریف شود، از این رو او باید از این توانایی برخوردار باشد که به میزان زیادی بدود و مدام طول زمین را طی کند. بنابراین یکی از دلایلی که از مدافعان کناری، تحت عنوان پیستون چپ یا پیستون راست یاد میشود؛ همین امر است.

هدف مدافع کناری در فوتبال

مدافع کناری در زمین، قصد دارد که برای عبور مهاجمین، مانعی را ایجاد کند. مدافع کنار باید بتواند مهاجمین را به سمت بیرون زمین در زمان جاگیری و قطع توپ بکشاند. همچنین او هرگز نباید دریبل زنی در نزدیکی دروازه داشته باشد. مدافع کناری در زمین فوتبال، وظایفی از جمله پرکردن جای مدافع آزاد( لیبرو) در هنگام پیشروی، یا حمایت از هافبک کنار را بر عهده دارد. او جایگاهش را در این دو حالت، ترک کرده و در جایگاه مدافع آزاد یا هافبک قرار می گیرد. مدافع کنار، نقش خوشایندی ندارد؛ بدین دلیل که توسط تماشاچیان، مورد انتقاد قرار می گیرد. مدافع کنار نباید غافل از دریبل زدن و پیشروی کردن باشد، ولی در اصل باید از تیم دربرابر حمله حریف، دفاع کند.

ویژگیهای بهترین مدافع کناری به شرح زیر میباشد :

> یکی از ویژگی های مدافع کناری اینست که سرعت و قدرت بالایی داشته باشند.
> بهترین مدافع کناری توانایی قدرت ارسال توپ از جناحین را دارد.
> هافبک های کناری در زمانی که بازیکنان حریف، توپ را تحت کنترل دارند؛ به محافظت از منطقه دروازه و فضاهای داخلی محوطه جریمه می پردازند.
> مدافعان کناری، در بازی های تیم نقش به سزایی دارند.
> دفاع کردن ازجناحین خودی از دیگر ویژگی های مدافع کناری میباشد.
> هافبک کناری باید بتواند برای هم تیمی های خود، پاس های بلند خوبی را ارسال کند.
> یکی از توانایی های مدافع کناری در فوتبال، دریبلینگ میباشد.

وظایف مدافع کناری در فوتبال

برخی از مهمترین قابلیت های مدافعان کناری در فوتبال مدرن عبارتند از:

* مدافع کناری در فوتبال باید قانون حفظ توپ را برای دریافت توپ از مدافعین وسط یا دروازه بان، رعایت کنند.

* مدافعین کناری باید در محوطه ی جریمه، توپ را بگونه ای سانتر کنند که مدافعین حریف نتوانند آن را تحت اختیار بگیرند. ضمناً باید با مهارت کافی، کرنر های سمت خود را روی دروازه ی حریف بفرستند.

* مدافع کناری در فوتبال باید به نکات تاکتیکی تیمی، بعد از دریافت توپ توجه کنند؛ حتی باید بدانند که چه نوع و با با کدام قسمت پا در مناطق مختلف، پاس بدهند.

* یک ضد حمله در بعضی مواقع باید صورت بگیرد. مدافعین کناری موظفند که توپ را با مهارت کامل از منطقه یک سوم اول به منطقه ی یک سوم سوم با پاس های بلند و قطری و به فوروارد های خود برسانند.

* مدافع کناری در فوتبال باید از این توانایی برخوردار باشد که پیش از دریافت توپ توسط مهاجمین تیم مقابل بتواند توپ را تصاحب کند.

* مدافعین باید مهارت کافی در زدن ضربه سر به توپ داشته باشند.

* در هنگام زدن کرنر حریف، مدافعین راست یا چپ باید مهاجم تیر اول را بگیرند یا در تیر اول سمت خود قرار گیرند.

* مدافع کناری در فوتبال باید شناخت کاملی از بازیکن تیم مقابل داشته باشند.

* مدافع کناری در فوتبال وظیفه دارد که برای گرفتن توپ از بازیکن حریف، تکنیک های خاص دفاع و زدن تکل های لغزشی را بداند؛ یعنی جایی که آمادگی برای زدن توپ حریف در اولین فرصت و رفتارهای فکورانه بسیار مؤثر است.

* از مدافعین کناری به عنوان پایه های اساسی خط حمله ی تیم یاد میشود. او باید علاوه بر داشتن خصوصیاتی نظیر قدرت، سرعت و استقامت، خصوصیات خوب تکنیکی را نیز داشته باشند.

* دریافت پاس و پاس دادن های دقیق به یاری خود مدافع، از دیگر تکنیک های مهم یک مدافع کناری به شمار میرود که بازیکن باید در سنین پائین، اموزش مهارتی پاس و حمایت را دیده باشد.

> مدافع نفوذی پوششی:

وظیفه ی مدافع نفوذی پوششی شرکت در طرح های تهاجمی است که در واقع شکل مدرنتر مدافع پوششی است. همانطور که از اسم این مدافع پیداست وظیفه دو منظوره در حملات و دفاع را نیز بر عهده می گیرد. به کارگیری این مدافع فوتبال در سیستم ۲- ۵- ۳ بسیار معمول است که بیشتر در نقش بخشی از خط هافبک ظاهر می شود. بدین دلیل که وظیفه ترکیبی دارند باید دارای استقامت بالایی باشند. آنها در سیستم مذکور از پشتیبانی خط دفاع برخوردارند باید بیشتر روی فراهم کردن موقعیت برای تمام کننده ها تمرکز داشته باشند و به وظایف دفاعی کم تر بپردازند. از عوامل افزایش قدرت آنها میتوان به استقامت و آمادگی جسمانی بالا اشاره کرد. 

> بال تدافعی:

بطور کلی بال های تدافعی همان مدافع کناری می باشد که در هنگام حمله با نام بال تدافعی شناخته شده است. بال های تدافعی باید از نظر جسمانی، بدنی قوی و قدرتمند باشند به دلیل آن که در یک بازی فوتبال یک بال تدافعی باید چندین مرتبه طول زمین را طی کند و برگردد. 

بهترین مدافعان میانی تاریخ فوتبال

بهترین مدافعان فوتبال 2023

در این بخش برخی از برترین مدافعان حال حاضر فوتبال جهان را بررسی خواهیم کرد.

ویرجیل فن دایک، لیورپول
فن دایک یک مدافع میانی فرمانده است. او در هوا قوی است، هنگام دفاع تک به تک، خونسرد و کنترل شده است، و بدون توجه به حریف، از نظر فیزیکی تحمیلی است. او یک رهبر در زمین است، به طور منظم با هم تیمی های خود ارتباط برقرار می کند و سازماندهی می کند. روی توپ، او با پاس های خود خطوط را می شکند و مهارت خاصی در تغییر بازی دارد. پاس های او از مدافع میانی چپ برای یافتن محمد صلاح در جناح راست بسیار موثر است.

روبن دیاس، منچسترسیتی
دیاس بازی را خیلی خوب می خواند و به لطف پیش بینی استثنایی اش، توپ های مکرری را دفع میکند. او هنگام درگیر شدن با حریف در دوئل انفرادی آرام است. او اغلب از پهلو به حریف خود نزدیک می شود و هدفش این است که بدون خطا، توپ را به بیرون براند. زمانی که سیتی مالکیت توپ را در اختیار دارد، یکی از مدافعان کناری پپ گواردیولا اغلب به هافبک مرکزی می رود. در اینجا، دیاس از موقعیت دفاع میانی خود جابجا می شود تا به تشکیل یک دفاع سه نفره کمک کند. او از سمت چپ وسط یا سمت چپ این سه مدافع، به راحتی می تواند در زمانی که فرصت داشته باشد وارد خط میانی شود. از آنجا، او پاس‌های کوتاهی را به هافبک مرکزی می‌دهد – جایی که سیتی معمولاً پس از انتقال مدافع کناری فوق به آن منطقه، بار اضافی دارد.

سرخیو راموس، رئال مادرید و پاری سن ژرمن
راموس همیشه توانایی چشمگیری در دوئل های تک به تک و همچنین پرخاشگری و تمایل به پریدن از خط دفاعی برای مهار کردن از خود نشان داده است.

زمانی که احساس می‌کند بیرون آمدن ایده خوبی است، در نواحی مرکزی زمین قرار می‌گیرد، اما می‌تواند هر زمان که طرف دفاع مرکزی او موقعیت بهتری برای درگیری با حامل توپ داشته باشد، به عنوان مدافع پوششی عمل کند. روی توپ، او یک پاس دهنده جسور است که می تواند هنگام شروع حملات کوتاه یا بلند حرکت کند. او همچنین به طور موثر دریبل‌های جلو می‌زند، و اغلب یک تکل موفقیت‌آمیز را برای تحریک ضدحمله دنبال می‌کند.

لئوناردو بونوچی، یوونتوس
بونوچی که بیشتر به عنوان مدافع میانی در خط دفاعی سه نفره بازی می کند، تقریباً یک مدافع میانی مدرن است. او می تواند حریفان را به شدت تحت فشار قرار دهد و در دوئل های انفرادی با مهاجمان وسط یا با هافبک هایی که فراتر از مهاجمان خود هستند رقابت کند. او می تواند حرکت حریفان را به تعویق بیندازد. به طور تهاجمی پرس می کند و برای بردن توپ تلاش می کند و همچنین در هوا قوی است. در مالکیت توپ، او می تواند توپ را به سمت هر دو جناح پخش کند یا با یک پاس مستقیم به دنبال دویدن در پشت حریف باشد. او همچنین قبل از اینکه به دنبال یافتن سریع هافبک های تهاجمی باشد، زمانی که فضا داشته باشد وارد خط میانی می شود.

کدام بازیکنان دیگر نمونه ای از مدافعان میانی مدرن هستند؟

پائولو مالدینی، آث میلان
ریو فردیناند، منچستریونایتد
جرارد پیکه، بارسلونا
متس هوملز، بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ.
کالیدو کولیبالی، ناپولی

فرانس بکن باوئر ، بایرن مونیخ

کافو ، برزیل 

کارلوس پویل ، بارسلونا

الکساندر نستا ، میلان 

روبرتو کارلوس ، برزیل رئال مادرید

بابی مور ، انگلستان

1- روبرتو کارلوس (برزیل): 125 بازی و 10 گل. قهرمان جهان با تیم ملی برزیل در سال 2002. احتمالا بهترین مدافع هجومی در تاریخ فوتبال جهان.

2- مالدینی (ایتالیا): 125 بازی و 7 گل. یک مدافع بسیار بزرگ. او برای آتزوری 7 گل به ثمر رساند اما هرگز هیچ افتخاری با تیم ملی کشورش به دست نیاورد.

3- کافو (برزیل): 142بازی و 2 گل. یک اسطوره. فوق‌العاده در دفاع و حمله؛ هرچند تنها دو گل براش کشورش به ثمر رسانده. قهرمان جهان در سال‌های 1994 و 2002.

4- فاچتی (ایتالیا): 94 بازی و 3 گل. فیزیک این مدافع (191 سانتی‌ متر) نگاه‌ها به جایگاه مدافع عقب را تغییر دادو او در سال 1968 قهرمان اروپا شد.

5- نیلتون سانتوس (برزیل): 75 بازی و 3 گل. 2 دوره قهرمان جهان. یکی از بهترین مدافعان چپ تاریخ فوتبال.

6- جالما سانتوس (برزیل): 100 بازی و 3 گل. مدافع برزیل بین سال‌های 1985 و 1962. یکی از بهترین ترکیب‌های دفاع و حمله.

7- کارلوس آلبرتو (برزیل):54 بازی و 8 گل. توانایی گلزنی بسیار بالا. قهرمان جام‌جهانی در سال 1970.یک دریبل کننده فوق‌العاده؛ وی همچنین شوت‌های ویرانگری داشت.

8- اشنلینگر (آلمان): 57بازی و یک گل. او به عنوان مدافع چپ بازی می‌کرد. او سه بار در نیمه‌نهاییرقابت‌های جام‌جهانی (1958، 1966 و 1970) به میدان رفته است.

9- برمه (آلمان): 86 بازی و 8 گل. مدافع چپ دو پا که از روی نقطه پنالتی قهرمان جام‌جهانی 1990 شد.

10- زانتی (آرژانتین): 145 بازی و 5 گل. قادر بود در هر دو طرف زمین بازی کند. به اندازه جوردی آلبا گل زده است اما در 145 بازی.

11- جونیور (برزیل): 70 بازی و 9 گل. ذهن او همیشه روی دروازه متمرکز بود. بین سال‌های 1970 تا 1994 نتوانست در جام‌جهانی قهرمان شود.

فیلم بررسی بهترین مدافعان سه دهه اخیر فوتبال جهان

در این فیلم که از برنامه فوتبال 120 شبکه ورزش با صدای عادل فردوسی پور گرفته شده می توانید مستندی هیجان انگیز از برترین مدافعان سه دهه اخیر فوتبال جهان را مشاهده کنید.

درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 45 دوشنبه 11 دی 1402 زمان : 19:20 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 282
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 308
 • آی پی دیروز : 370
 • بازدید امروز : 621
 • باردید دیروز : 769
 • گوگل امروز : 74
 • گوگل دیروز : 117
 • بازدید هفته : 2,383
 • بازدید ماه : 23,129
 • بازدید سال : 37,208
 • بازدید کلی : 414,779