loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

تاریخچه جام ملت های آسیا  رقابتهای جام ملتهای آسیا در دهه 1950 شکل گرفت. زمانی که احساسات ناسیونالیستی و تفکرات خاص پس از جنگ جهانی دوم در بین سیاستمداران کشورهای آسیایی حاکم شد و برخی از کشورها

تاریخچه جام ملت های آسیا

 رقابتهای جام ملتهای آسیا در دهه 1950 شکل گرفت. زمانی که احساسات ناسیونالیستی و تفکرات خاص پس از جنگ جهانی دوم در بین سیاستمداران کشورهای آسیایی حاکم شد و برخی از کشورها سعی کردند در راستای تلاش برای رشد اقتصادی و سیاسی جنبه های ورزشی را نیز تکامل بخشند. از این سو فوتبال به عنوان ورزشی کاملا وارداتی به علت جذابیت و عامه پسند بودنش در کشورهای قاره کهن و به ویژه کشورهای تحت استعمار اروپا گسترش یافت.
با توجه به چنین مسائلی دست اندرکاران فدراسیون های کشورهای مختلف آسیایی تصمیم گرفتند تا مسابقات منظمی را با عنوان جام ملتهای آسیا و به فاصله 4 سال یک بار برگزار کنند. جالب اینکه این الگو بعدها مورد توجه اروپایی ها قرار گرفت تا جام ملتهای آسیا 4 سال زودتر از همتای اروپایی خود آغاز شود.


در این میان تنکو عبدالرحمن پوترا نخست وزیر ورزش دوست مالزی که تقریبا تصمیم گیرنده اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا بود، نقش مهمی در شکل گیری این بازی ها داشت. به این ترتیب قرار شد تا نخستین دوره این جام در سال 1956 در منطقه مستقل هنگ کنگ برگزار شود و از آن پس هم این رقابت ها به طور منظم برگزار شد و هر دوره نسبت به دوره پیش از خود حساسیت و سازماندهی بیشتری را تجربه کرد.
حضور ایران در جام ملتهای آسیا از دومین دوره صورت پذیرفت. اما تا سال 1968 که ایران میزبان این مسابقات بود، نتوانستند به مرحله نهایی راه یابند.

اولین دوره – 1956 – هنگ کنگ

بنابر تصمیم اعضا کنفدراسیون فوتبال آسیا در جریان بازیهای آسیایی 1954 مانیل، ضمن اعطای میزبانی اولین دوره به هنگ کنگ، برنامه دور مقدماتی نیز مشخص شد. در شرق آسیا، تایوان که قدرت بلا منازع آسیا به شمار می رفت به همراه کره جنوبی رهسپار مرحله نهایی شد و در غرب آسیا علی رغم اعلام آمادگی کشورهای هند، پاکستان، اسرائیل و افغانستان هیچ کدام در رقابتهای مقدماتی حضور نیافتند و در و منطقه مرکز آسیا نیز ویتنام با کنار زدن تمام مدعیان آسیای جنوب شرق راهی هنگ کنگ شد.
مرحله پایانی به صورت دوره ای برگزار شد و از نتایج مهم آن پیروزی 7 بر 1 کره جنوبی بر ویتنام و 2 بر 1 کره ها بر تایوان بود. تا به این ترتیب کره جنوبی اولین قهرمان جام ملتهای آسیا لقب گیرد.

دومین دوره – 1960 – کره جنوبی

در این دوره تیم های بیشتری در این رقابت ها حضور یافتند. البته مسائل سیاسی چون جنگ ویتنام و اختلاف و جنگ اعراب و اسرائیل تا حدی مسابقات را تحت الشعاع قرار داد. در مرحله مقدماتی در منطقه شرق هیچ مشکلی برای صعود تایوان وجود نداشت. و در منطقه مرکز تیم تایوان هم چون دوره قبل تیم برتر بود. اما در منطقه غرب تیم ایران حضور یافت. این مسابقات در شهر کرالای هند و به صورت دو دیدار بین هر دو تی برگزار شد اما در نهایت این تیم اسرائیل بود که به مرحله نهایی راه یافت. در مرحله نهایی در سئول ، نبرد کره ای ها و تایوان برای کسب مقام قهرمانی سر انجام با قهرمانی تیم میزبان خاتمه یافت. از نتایج مهم این رقابت ها به پیروزی 3 بر صفر کره بر اسرائیل و 1 بر صفر مقابل تایوان و پیروزی 2 بر صفر تایوان بر اسرائیل می توان اشاره کرد.
نتایج تیم ایران در دور مقدماتی:
ایران 3 – اسرائیل صفر
گلها: حمید برمکی، مرحوم عباس حجری، مرحوم پرویز دهداری
ایران 1 – پاکستان 4
گل: ناصر حاجی مختار
ایران 1 – هند 3
گل : مرحوم پرویز دهداری
ایران 1 – اسرائیل 1
گل : مرحوم عباس حجری
ایران 4 – پاکستان 1
گلها: مرحوم عباس حجری(3) و کامبیز جمالی
ایران 2 – هند 1
گلها : مرحوم پرویز دهداری


سومین دوره – 1964 – فلسطین اشغالی( اسرائیل)

میزبانی سومین دوره در حالی به اسرائیل غاصب واگذار شد که اوج اختلافات و تنش های این رژیم با اعراب اعتراض طرفداران و حامیان مردم فلسطین را به همراه داشت.
به هر حال دو تیم کره جنوبی و هنگ کنگ از شرق و هند از مرکز آسیا راهی سرزمین های اشغالی شدند تا منزوی ترین دوره جام ملتهای آسیا را برگزار کنند.
اولین شگفتی این دوره در روز نخست و با شکست دو به صفر کره از هند رقم خورد. اما شکست هندی ها با همین نتیجه از اسرائیل سرنوشت قهرمانی را به دیدار کره با اسرائیل کشاند و در نهایت شکست 2-1 کره در دیدار آخر جام را در سرزمین های اشغالی نگه داشت.

چهارمین دوره – 1968 – ایران

ایران با تلاش فراوان میزبانی را بدست آورد و به جز دو کره تمام قدرت های وقت اسیا در این مسابقات حضور یافتند تا سرانجام با چشیدن طعم نخستین قهرمانی فوتبال نیز از محبوبیتی به سان کشتی بر خوردار شود.
در دیار های مقدماتی منطقه غرب برمه در مقابل هند و پاکستان به مرحله پایانی راه یافت. برمه ای ها دو سال قبل به قهرمانی بازی های آسیایی دست یافته بودند. در منطقه جنوب شرق هنگ کنگ مالزی را از پیش رو برداشت و در شرق آسیا نیز تایوان، کره جنوبی تضعیف شده را مغلوب ساخت و به مرحله نهایی راه یافت.
ایران با برتری کامل به مقام قهرمانی رسید و این ر حالی بود که پیروزی بر اسرائیل یک شب بیاد ماندنی را در تهران خلق کرد. شبی که بعد از آن تنها دو بار دیگر تکرار شد: بازی با استرالیا و امریکا.
نتایج ایران در این رقابتها:
ایران 2 – هنگ کنگ صفر
گلها: همایون بهزادی، علی جباری
ایران 4 – تایوان صفر
گلها: همایون بهزادی، حسین کلانی، اکبر افتخاری و حسین فرزامی
ایران 3 – برمه 1
گلها: همایون بهزادی، اکبر افتخاری
ایران 2 – اسرائیل 1
گلها: همایون بهزادی، پرویز قلیچ خانی

پنجمین دوره – 1972 – تایلند

مسابقات جام پنجم از یک جهت بسیار حائز اهمیت بود چرا که قهرمان راهی مسابقات جام جهانی کوچک در برزیل می شد و به همین علت تمام مدعیان آسیایی راهی بانکوک شدند. دیگر ویژگی این رقابتها حضور 2 تیم عرب برای اولین بار در جام ملتهای آسیا بود.
مرحله نهایی این مسابقات برای اولین بار به صورت گروهی و در دو گروه 3 تیمی برگزار شد که در گروه اول تیم های ایران و عراق وتایلند و در گروه دوم کره جنوبی و کامبوج و کویت حضور داشتند.
از نکات جالب مرحله نخست این بود که تیم ایران در حالی که تا دقیقه 74 در مقابل تایلند با دو گل شکست خورده بود به ناگاه در عرض 5 دقیقه 3 گل توسط علی جباری به ثمر رساند تا پیروز میدان باشد.
تیم ایران در دیدار فینال پس از 120 دقیقه نفس گیر کره جنوبی را مغلوب کرد تا برای دومین بار متوالی به قهرمانی دست یابد. مرحوم محمد رنجبر سر مربی تیم ملی ایران در این مسابقات بود.
نتایج ایران در این مسابقات:
برای تعین گروه بندی:
ایران 2 – کامبوج صفر
گلها: حسین کلانی و صفر ایرانپاک
مرحله گروهی:
ایران 3 – عراق صفر
گلها: حسین کلانی(3)
ایران 3 - تایلند 2
گلها: علی جباری(3)
مرحله نیمه نهایی:
ایران 2 – کامبوج 1
گلها: صفر ایرانپاک، پرویز قلیچ خانی
فینال:
ایران 2 – کره جنوبی 1
گلها: علی جباری و حسین کلانی


ششمین دوره – 1976 – ایران

در این دوره ایران که قهرمان بلاکنازع آسیا نامیده می شد، میزبانی را پس ار برگزاری موفق باریهای آسیایی 1974 تهران برعهده گرفت. از سوی دیگر فشار اعراب باعث شد تا اسرائیل برای همیشه از صحنه ورزش آسیا اخراج شود. این مسابقات در دو گروه 3 تیمی بر گزار شد که ایران، عراق و یمن جنوبی در گروه اول و کویت ، چین و مالزی در گروه دوم جای گرفتند. در مرحله نیمه نهایی چین که برای اوبین بار در این بازی ها حاضر می شد 120 دقیقه در مقابل قهرمان آسیا مقاومت کرد اما در نهایت با دو گل برابر ایران شکست خورد تا به مقام سومی برسد.

نتایج ایران در این رقابت ها :
مرحله گروهی:
ایران 2 – عراق صفر
گلها: ناصر نورائی ، حسن روشن
ایران 8 – یمن جنوبی صفر
گلها: علیرضا خورشیدی(3)، ناصر نورائی(2) ، غلامحسین مظلومی(2)، علیرضا عزیزی
مرحله نیمه نهایی:
ایران 2 – چین صفر
گلها: علیرضا خورشیدی ، حسن روشن
فینال:
ایران 1 – کویت صفر
گل : علی پروین

نکته جالب قهرمانی تیم ایران در این مسابقات بدون دریافت حتی یک گل بود. دروازه بان ایران در این بازی ها منصور رشیدی بود.


هفتمین دوره – 1980 – کویت

در این دوره تیم ایران پس از بیش ار یک دهه حکومت بر فوتبال آسیا به زیر کشیده شد. از سویی ملی پوشان در شرایطی به مسابقات ادامه دادند که آتش جنگ تحمیلی با عراق شروع شده بود و این باعث شد تا روحیه تیم ایران تا حدودی کاهش یابد. این مسابقات با شرکت ده تیم و در دو گروه 5 تیمی برگزار شد.
گروه 1: ایران، سوریه، چین، کره شمالی، بنگلادش
گروه 2 : کره جنوبی، کویت، قطر، امارات، مالزی

تیم ایران پس از صعود به عنوان تیم اول از گروه خود در مرحله نیمه پایانی مغلوب کویت شد تا با برتری برابر کره شمالی به مقام سومی بسنده کند. کویت نیز با برتری 3 به صفر در دیدار پایانی برابر کره جنوبی به مقام قهرمانی این مسابقات دست یافت.
حسن حبیبی سرمربی تیم ایران در این مسابقات بود.

نتایج ایران:
مرحله گروهی:
ایران صفر – سوریه صفر
ایران 2 – چین 2
گلها: حمید علیدوستی، بهتاش فریبا
ایران 3 – کره شمالی 2
گلها: حمید علیدوستی، بهتاش فریبا، ایرج دانایی فر
ایران 7 – بنگلادش صفر
گلها: بهتاش فریبا(4)، علیرضا برزگری(2)، حسن روشن
نیمه نهایی:
ایران 1 – کویت 2
گل: حسین فرکی
رده بندی:
ایران 3 – کره شمالی صفر
گلها: حسین فرکی(2)، بهتاش فریبا


هشتمین دوره – 1984 – سنگاپور

در این دوره تیم ایران به رغم داشتن ستاره های جوان اما پر قابلیت و در راس آن یکی از بهترین خط حمله های فوتبال ایران با وجود مثلث ناصر محمد خانی، حمید علیدوستی و عبدالعلی چنگیز نتوانست به آنچه که مستحقش بود دست یابد و با یک اشتباه قهرمانی را از دست داد. این اشتباه در دیدار نیمه پایانی در برابر عربستان از شاهین بیانی سر زد که در حالی که تیم ایران تا دقیقه 89 با یک گل از حریف خود پیش بود، شاهین بیانی با یک ضربه سر دروازه خودی را فرو ریخت تا سرنوشت دیدار در ضربات پنالتی مشخص شود. در ضربات پنالتی نیز محمد پنجعلی پنالتی خود را به دست دروازه بان کوبید تا عربستان به جای ایران راهی فینال شود و ایران وداعی تلخ با جام داشته باشد. عربستان در دیدار پایانی نیز با دو گل برابر چین صاحب برتری شد و برای اولین بار جام را به خانه برد.
سرمربی ایران در این مسابقات ناصر ابراهیمی بود.
نتایج ایران:
ایران در دور مقدماتی با برتری برابر تیم های تایلند، سوریه، فیلیپین، اندونزی و بنگلادش به مرحله نهایی این مسابقات پا گذاشت:
مرحله گروهی:
ایران 3 – امارات صفر
گلها: حمید علیدوستی، شاهرخ بیانی، ناصر محمدخانی
ایران 2 – چین صفر
گلها: ضیا عربشاهی، ناصر محمدخانی
ایران صفر – هند صفر
ایران 1 – سنگاپور 1
گل: شاهرخ بیانی
نیمه نهایی:
ایران 1 – عربستان 1(پنالتی 5-4 عربستان)
گل:شاهرخ بیانی
پنالتی ها: حاجیلو، مختاری فر، شاهرخ بیانی، درخشان
رده بندی:
ایران 1 – کویت 1(پنالتی 5-3 عربستان)
گل: ناصر محمدخانی
پنالتی ها: حاجیلو، احدی، درخشان

نهمین دوره – 1988 – قطر

در این بازی ها تیم ایران با ترکیبی کاملا دگرگون شده پای به مسابقات گذاشت. علت این دگرگونی مسائلی بود که در جریان بازی های آسیایی 1986 سئول به وقوع پیوست و طی آن 14 بازیکن از جمله محمدخانی، پنجعلی، بیانی، درخشان،ابطحی و ...از تیم ملی استعفا دادند و به جای آنها تیم ایران با جوانانی جویای نام همچون محرمی و پیوس در این مسابقات شرکت کرد.
تیم ایران در مرحله مقدماتی با برتری مقابل تیم های هنگ کنگ، سوریه، کره شمالی و نپال جواز حضور در قطر را بدست آورد. ایران پس از صعود از گروه خود به عنوان تیم دوم باز هم در مرحله نیمه نهایی مقابل عربستان قرار گرفت و این بار با نا داوری جرج کورنتی داور انگلیسی با یک گل از عربستان شکست خورد تا برای سومین دوره پیاپی راهی دیدار رده بندی شود. کورنتی در این دیدار یک گل صد در صد از کرمانی مقدم را مردود اعلام کرد و به طور کلی داوری مغرضانه ای داشت.
در دیدار پایانی نیز عربستان در ضربات پنالتی 4-3 کره جنوبی ررا شکست داد و برای دومین بار متوالی به قهرمانی دست یافت.
مرحوم دهداری سرمربی گری تیم ملی ایران را در این مسابقات بر عهده داشت.
نتایج ایران:
مرحله گروهی:
ایران 2 – قطر 0
گلها: کریم باوی، فرشاد پیوس
ایران 0 – ژاپن 0
ایران 1 – امارات 0
گلها: فرشاد پیوس
ایران 0 – کره جنوبی 3
نیمه نهایی:
ایران 0 – عربستان 1
رده بندی:
ایران 0 – چین 0 (پنالتی 3 بر صفر ایران)
پنالتی ها: انصاری فر، مرحوم قایقران، محرمی


دهمین دوره – 1992 – ژاپن

در این دوره از رقابتها تیم ایران با همان ترکیب قهرمان بازی های آسیایی 1990 پکن حاضر شد. اما چند دلیل بزرگ باعث کاهش قدرت تیم ایران شد منجمله: نا آمادگی بازیکنان از لحاظ بدنی، اصرار بر بازی تدافعی، آمادگی و انگیزه حریفان، اصرار مربی تیم به استفاده از یک ترکیب ثابت در همه بازی ها و...
تیم ایران در دور مقدماتی با برتری مقابل هند و پاکستان به مرحله نهایی در هیروشیما ژاپن راه یافت. این بازی ها با حضور 8 تیم و در دو گروه 4 تیمی برگزار شد که عربستان، قطر، چین و تایلند در گروه اول و ایران، ژاپن، کره شمالی و امارات در گروه دوم با هم به رقابت پرداختند.
در مسابقه ایران و ژاپن که حساس ترین بازی دور مقدماتی بود در حالی که تیم ایران با یک تساوی صفر – صفر به دور نیمه نهایی صعود می کرد، تیم ژاپن با یک گل دیر هنگام به برتری رسید. این باعث شد تا بازیکنان تیم نسبت به این گل که در شرایط مشکوک به آفساید به ثمر رسید معترض شوند که در نهایت داور مسابقه چند بازیکن ایران را اخراج کرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز مرتضی کرمانی مقدم، فرشاد پیوس، نادر محمد خانی، مجتبی محرمی و جمشید شاه محمدی را به محرومیت هایی از یک جلسه تا یک سال مواجه ساخت. سیلی محکم مرتضی کرمانی مقدم به داور مسابقه پس از خاتمه بازی از نکات حائز اهمیت این دیدار است.
به هر صورت تیم ایران در این بازی ها نتوانست از گروهه خود صعود کند تا تیم میزبان با برتری یک به صفر برابر عربستان بر مسند قهرمانی نشیند. تیم های چین و امارات نیز سوم و چهارم شدند.
علی پروین سر مربی ایران در این بازی ها بود.
نتایج ایران:
ایران 0 – امارات 0
ایران 2 – کره شمالی 0
گلها: فرشاد پیوس، مرحوم سیروس قایقران
ایران 0 – ژاپن 1

یازدهمین دوره – 1996 – امارات متحده عربی

این دوره از رقابت ها با بازگشت ایران به دوران اوج همراه شد. اگر چه ایران نتیجه ای بهتر از سومی کسب نکرد اما استحقاق شاگردان محمد مایلی کهن بیش از آن بود. این مسابقات استارت دوباره ای بود برای بازگشت به دوران اوج و صعود به جام جهانی 1998 فرانسه.
تیم ایران در دور مقدماتی تیم های نپال، سریلانکا و عمان را از پیش رو برداشت و به مرحله نهایی صعود کرد. مرحله نهایی مسابقات با شرکت 12 تیم در سه گروه 4 تیمی در سه شهر ابوظبی، العین و دوبی برگزار شد.
گروه اول: امارات، کویت، اندونزی، کره جنوبی
گروه دوم: عربستان، عراق، تایلند، ایران
گروه سوم: ژاپن، چین، ازبکستان، سوریه
تیم ایران پس از صعود از گروه خود و برتری 6 به 2 برابر کره جنوبی در دور بعد به دیدار نیمه نهایی راه یافت تا دوباره حریف عربستان شود. این بازی با نا داوری داور مسابقه همراه شد تا ایران در ضربات پنالتی بازی را واگذار کند و راهی دیدار رده بندی شود.
در دیدار پایانی نیز عربستان در ضربات پنالتی بر میزبان بازی ها غلبه کرد تا برای سومین بار جام را تصاحب کند.
علی دایی نیز آقای گل بازی ها شد.
نتایج ایران:
ایران 1 – عراق 2
گل: علی دایی
ایران 3 – تایلند 1
گلها: نعیم سعداوی، مهرداد میناوند، علی دایی
ایران 3 – عربستان 0
گلها: علی دایی، کریم باقری، خداداد عزیزی
یک چهارم نهایی:
ایران 6 – کره جنوبی 2
گلها:علی دایی(4)، کریم باقری، خداداد عزیزی
نیمه نهایی:
ایران صفر – عربستان صفر (پنالتی 4 بر3 عربستان)
پنالتی ها: پیروانی، باقری، استیلی
رده بندی:
ایران 1 – کویت 1 (پنالتی 4 بر3 ایران)
پنالتی ها: پیروانی، باقری، استیلی


دوازدهمین دوره – 2000 – لبنان

پس از صعود به جام جهانی 98 فرانسه اهالی فوتبال به دنبال این بودند تا تیمی قدرتمند را راهی مسابقات کنند تا با قهرمانی نشان دهند که بی دلیل به عنوان بهترین تیم آسیایی در جام جهانی معرفی نشده بودند. اما تیمی با مشکلات فراوان (که هنوز هم واقعیت آن بر همگان پوشیده است) با سرمربی گری جلال طالبی، سرمربی ایران در جام جهانی ، راهی مسابقات شد.
تیم ایران در دور مقدماتی تیم های مالدیو، سوریه و بحرین را پشت سر گذاشته بود و راهی این مسابقات شده بود. دور نهایی بازی ها با شرکت 12 تیم در سه گروه در سه شهر بیروت، صیدا و تریپولی برگزار شد.
گروه اول: لبنان، ایران، عراق، تایلند
گروه دوم: کره جنوبی، چین، کویت، اندونزی
گروه سوم: ژاپن، عربستان، ازبکستان، قطر
تیم ایران پس از صعود از گروه خود برابر کره جنوبی با گل طلایی مغلوب شد و از دور رقابت ها حذف شد. گل کریم باقری به کره جنوبی به عنوان زیبا ترین گل بازی ها برگزیده شد. در نهایت تیم های ژاپن و عربستان با برتری برابر چین و کره جنوبی به فینال راه یافتند تا تیم ژاپن به رهبری فیلیپ تروسیه با یک گل عربستان را مغلوب کند و برای اولین بار جام را در آغوش بگیرد.
نتایج ایران:
ایران 4 – لبنان 0
گلها: علی دایی(2)، حمید استیلی(2)
ایران 1 – تایلند 1
گل: کریم باقری
ایران 1 – عراق 0
گل: علی دایی
یک چهارم نهایی:
ایران 1 – کره جنوبی 2 (گل طلایی)
گل: کریم باقری

جام ملت‌های آسیا به سری مسابقات فوتبالی اطلاق می‌شود که در سطح قاره آسیا و میان برترین تیم‌های فوتبال این قاره هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود؛ مسابقاتی که قهرمان آن می‌تواند راهی جام کنفدراسیون‌های آسیا شود و با قهرمانان سایر قاره‌های جهان برای کسب عنوان قهرمانی جهان رقابت کند.

این جام از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۳ هر چهار سال یک بار برگزار می‌شد. به دلیل هم‌زمانی این جام با جام ملت‌های اروپا و المپیک، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دوره این بازی‌ها را تغییر دهد تا در سطح جهان به این جام توجه بیشتری شود. بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴، این جام در سال ۲۰۰۷ برگزار شد (با فاصله سه سال)، اما از این پس باز هم هر چهار سال یک‌بار برگزار شد.

قدرت‌های اول آسیا سالیان سال بر این جام حکم‌فرمایی می‌کردند، تیم‌های ژاپن و کره‌جنوبی از شرق و تیم‌های ایران و عربستان‌سعودی از غرب آسیا، همواره در میان یکی از تیم‌های دیدار پایانی بوده‌اند. در میان تیم‌های دیگری که در این جام موفق بوده‌اند می‌توان به عراق، امارات، کویت و چین اشاره کرد. استرالیا آخرین کشوری است که به این جام اضافه شده است.

هر چند در دوره‌های قبلی جام ملت‌های آسیا ۱۶ تیم برای کسب عنوان قهرمانی به رقابت با یکدیگر می‌پرداختند، در هفدهمین دوره سال ۲۰۱۹  و برای اولین بار تعداد تیم‌های حاضر در این جام به ۲۴ تیم افزایش یافته است.

سیزدهمین دوره     2004 - چین

تیم‌ملی کشورمان به جام جهانی 2002 صعود نکرد ومیروسلاو بلاژویچ مربی معروف کروات تیم‌ملی را‌ترک کرد و دستیار خود برانکوایوانکوویچ را به یادگار باقی گذاشت تا مسؤولان فدراسیون با این مرد کروات قراردادیبلند مدت ببندند‌. تیم‌ملی این بار با گروهی از بازیکنان دنیا دیده و شاغل درلیگ‌های اروپایی و آسیایی راهی چین شد‌. ایران بی‌شک یکی از شانس‌های قهرمانیمسابقات به حساب می‌آمد و بسیاری از این تیم پر ستاره می‌ترسیدند.

بازی تا دقیقه 92 با برتری عمان ادامه داشت امادر این لحظه از بازی محمد نصرتی مدافع تیم‌ملی گل نجاتبخش را وارد دروازه حریف کردو یک امتیاز بازی را برای اردوی ایران به ارمغان آورد‌. دیدار نهایی در حالی برگزارشد که تساوی دو تیم ایران و ژاپن هر دو تیم را راهی مرحله بعد می‌کرد‌. امابازیکنان تیم‌ملی که قصد داشتند به عنوان تیم برتر گروه راهی یک چهارم نهایی شونداز ابتدا تا پایان روی دروازه ژاپن حمله کردند، فشار حملات ایران به قدری زیاد بودکه ژاپنی‌‌ها در 15 دقیقه پایانی‌ترجیح دادند با حفظ توپ و بازی تأخیری اجازه ادامهحملات را به ایرانی‌‌ها ندهند و البته در این کار هم موفق شدند و بازی بدون گل بهپایان رسید‌.

در مرحله یک چهارم نهایی برای سومین بار پیاپی تیم‌ملی باید بهمصاف کره جنوبی می‌رفت‌. تیم‌ملی که انگیزه بالایی برای شکست دادن تیم چهارم جهانداشت با قدرت وارد میدان شد‌.اولین گل بازی را کریمی در دقیقه 10 به ثمر رساند‌. کره‌ای‌‌ها 6 دقیقه بعد پاسخ گل را دادند و کار به تساوی کشیده شد‌. 4 دقیقه از گلکره نگذشته بود که باز هم کریمی دروازه چشم بادامی‌‌ها را بازکرد ولی این کره‌ای‌هابودند که به این راحتی‌‌ها تن به شکست نمی‌دادند و در دقیقه 25 باز هم کار را بهتساوی کشاندند تا بازی نیمه اول با تساوی به پایان برسد‌. در نیمه دوم و در دقیقه 51 پارک جی سونگ به اشتباه دروازه خودی را باز کرد و نتیجه را 3 بر 2 به نفع ایرانبرگرداند اما کیم نام ایل باز هم در دقیقه 68 کار را به تساوی کشاند اما علی کریمیستاره تیم‌ملی در این دیدار در فاصله 13 دقیقه به پایان بازی چهارمین گل بازی را بهثمر رساند و تیم چهارم جهان را از گردونه رقابت‌ها حذف کرد‌.

تیم‌ملی در نیمهنهایی باید به مصاف چین میزبان می‌رفت‌. بازی در وقت قانونی و اضافی تحت فشارتماشاگران پر تعداد چینی و کمی هم لطف داوری با تساوی یک - یک به پایان رسید‌. اولین گل را چینی‌‌ها در دقیقه 19 به ثمر رساندند و علوی در دقیقه 38 با شوت سنگینیاز راه دور کار را به تساوی کشاند‌. اما ضربات پنالتی‌... میرزاپور در 3 ضربه اولموفق شد یکی از ضربات چینی‌‌ها را مهار کند اما دو ضربه پایانی ما توسط مبعلی و گلمحمدی به هدر رفت و بازهم فینال مسابقات از دست رفت‌.

دیدار رده بندی مقابل تیمشگفتی ساز بحرین انجام شد‌. البته بحرین مقابل ایران حرفی برای گفتن نداشت وتیم‌ملی با نتیجه 4 بر 2 موفق به شکست حریف شد‌.
 
چهاردهمین دوره - جنوب شرقی آسیا (2007)
     
جام ملتهای آسیا در سال 2007 درحالی برگزار شد که برای اولین بار چهار کشور جنوب شرق آسیا ( مالزی-ویتنام-اندونزی- تایلند) بطور همزمان میزبان مسابقات بودند. ایران با مربیگری جوانترین مربی تاریخش, امیر قلعه نویی, در کشور مالزی با تیمهای همگروهش( ازبکستان-چین و مالزی) مسابقاتش را برگزار کرد. در اولین دیدار ایران با نتیجه ی 2-1 ازبکستان را شکست داد. گل ازبکستان روی اشتباه توامان رحمان رضایی و رودباریان توسط رحمان رضایی وارد دروازه ی ایران شد. این گل توسط سیدجلال حسینی جبران شد و گل پیروزی ایران توسط جواد کاظمیان بازیکن تعویضی ایران به ثمر رسید.

در دومین بازی ایران خیلی زود با دو گل از چین عقب افتاد و سرانجام با گلهای فریدون زندی و جواد نکونام بازی را به تساوی کشاند. در سومین دیدار ایران به مصاف ضعیف ترین تیم گروه یعنی مالزی رفت که از حریفان قبلی در هر بازی پنج گل دریافت کرده بود. ایران فرصتهای زیادی را از دست داد و سرانجام با دوگل نکونام(پنالتی) و آندرانیک تیموریان مالزی را شکست داد و بعنوان تیم اول گروه به دور بعد صعود کرد تا به مصاف کره جنوبی برود.

در مقابل کره ایران برتری محسوسی نسبت به حریف داشت و فرصتهای خوبی را توسط علی کریمی, نکونام و مهدوی کیا از دست داد. کره که به دنبال کشاندن بازی به ضربات پنالتی بود به هدف خود رسید. در ضربات پنالتی, رضاعنایتی و فریدون زندی گل زدند و مهدوی کیا و رسول خطیبی پنالتی را از دست دادند.

وحید طالبلو دروازه بان ایران هم یک پنالتی حریف را مهار کرد. بدین ترتیب ایران در ضربات پنالتی با نتیجه ی 4-2مغلوب شد و حذف شد.این در حالی بود که ایران به واسطه ی داشتن مهره های سرشناس اصلی ترین مدعی این مسابقات بود .ولی این بازیکنان کمتر از حد انتظار ظاهر شد و اشتباهات تاکتیکی قلعه نویی نیز مزید بر علت شد تا ایران حذف شود.

در این دوره در میان حیرت همگان تیم کشورجنگ زده ی عراق قهرمان مسابقات شد.

این در حالی بود که همین تیم با همین نفرات و مربی حدود یک ماه قبل در مسابقات غرب آسیا در فینال با نتیجه ی ۲-۱ مغلوب تیم (ب) ایران شد که ۱۰ نفره بازی میکرد.قهرمانان گذشته جام

کره جنوبی در سال ۱۹۵۶ و ۱۹۶۰ قهرمان اولین و دومین دوره این جام شد. اسرائیل در سال ۱۹۶۴ قهرمان این جام شد. در دوره‌های بعدی نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ ایران قهرمان این جام شد.

در سال ۱۹۸۰ کویت، ۱۹۸۴ و  ۱۹۸۸ عربستان، ۱۹۹۲ ژاپن، ۱۹۹۶ عربستان، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ ژاپن، ۲۰۰۷ عراق، ۲۰۱۱ ژاپن و در سال ۲۰۱۵ نیز استرالیا قهرمان این جام شدند.

دوره هفدهم این جام در حالی برگزار می‌شود که برخی آمار و اطلاعات مرتبط با آن قابل تأمل است.
** قهرمانان ادوار مختلف:
1956 / میزبان: هنگ كنگ / قهرمان: كره جنوبی
1960 / میزبان: كره جنوبی / قهرمان: كره جنوبی
1964 / میزبان: رژیم اشغالگرقدس / قهرمان: رژیم اشغالگرقدس
1968 / میزبان: ایران / قهرمان: ایران
1972 / میزبان: تایلند / قهرمان: ایران
1976 / میزبان: ایران / قهرمان: ایران
1980 / میزبان: كویت / قهرمان: كویت
1984 / میزبان: سنگاپور/ قهرمان: عربستان
1988 / میزبان: قطر / قهرمان: عربستان
1992 / میزبان: ژاپن/ قهرمان: ژاپن
1996 / میزبان: امارات/ قهرمان: عربستان
2000 / میزبان: لبنان/ قهرمان: ژاپن
2004 / میزبان: چین / قهرمان: ژاپن
2007 / میزبان: مالزی، اندونزی، تایلند و ویتنام / قهرمان: عراق
2011 / میزبان: قطر / قهرمان: ژاپن
2015 / میزبان: استرالیا / قهرمان: استرالیا
2019 / : قهرمان : قطر با برتری 3 بر یک مقابل ژاپن

جوایز جام

کنفدراسیون فوتبال آسیا جمعا ۱۴ میلیون دلار میان تیم‌های شرکت کننده در دوره هفدهم این بازی‌ها تقسیم خواهد کرد که هنوز نمی‌تواند مبلغ چشمگیری در دنیای فوتبال باشد. در جام ملت‌های آسیا شاهد رژه غول‌های اقتصاد دنیا هستیم؛ اما این رقابت‌ها به دلیل سطح فنی نازل مسابقات، هنوز مورد توجه ابر رسانه‌های دنیا قرار نگرفته و مردم فوتبال‌دوست در نیمکره غربی کره زمین نیز بعید است غیر از فینال آن، بازی دیگری از این رقابت‌ها را پیگیری کنند. به همین دلیل درآمد حاصله از مسابقات نسبت به رویدادهایی، چون جام ملت‌های اروپا، لیگ قهرمانان اروپا، جام جهانی فوتبال و ... عددی محسوب نمی‌شود.

 با حضور هندوستان و چین در این دوره نیمی از جمعیت زمین بیننده مسابقات خواهند بود که پیروزی بزرگی برای‌ای اف سی محسوب می‌شود؛ اما فوتبال ورزش نخست این کشور‌ها نیست. به همین دلیل، باید روی ارقام نجومی با احتیاط حرف زد.

قدرت‌های برتر جام

چین، ژاپن و کره جنوبی سه قدرت برتر تولید و تکنولوژی در دنیا ار شرق آسیا در کنار عربستان، ایران، قطر، عراق و امارات بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز جهان در خاورمیانه، نشان می‌دهد این بازی‌ها رقابتی میان اقتصاد‌های متمول دنیاست که با حضور هند و استرالیا، یک جام جهانی کوچک است، اما مجموع ارزش دلاری بازیکنان شرکت کننده در این تورنمنت، تعجب آور و فوق العاده کم است.

با افزایش تعداد تیم‌ها از ۱۶ به ۲۴ تیم، ۵۵۲ بازیکن در این دوره از بازی‌ها حضور دارند که ارزش کل این بازیکنان در بازار بین المللی ۳۸۹ میلیون یورو برآورد شده است که امروزه قیمت انتقال دو فوق ستاره فوتبال در تیم‌هایی نظیر پاریسن ژرمن یا بارسلونا و منچسترسیتی است. کره جنوبی با ۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو، گرانترین بازیکنان جام ملت‌ها را در اختیار دارد و به تنهایی از ۱۷ کشور دیگر گرانتر است. ژاپن با ۷۰.۴ میلیون یورو، استرالیا با ۵۰.۶۰ میلیون یورو، ایران با ۴۵.۳۵ میلیون یورو و ازبکستان با ۲۱.۶۸ میلیون یورو به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم گرانترین تیم‌های جام ملت‌های آسیا هستند. عربستان هم با ۱۹.۸۸ میلیون یورو ششمین تیم گران جام و گران‌ترین تیم کشور‌های عربی محسوب می‌شود.

در شانزده دوره گذشته جام ملت‌های آسیا، سیزده کشور به صورت مستقل از این بازی‌ها میزبانی کرده و یک دوره از مسابقات هم میزبان مشترک داشت. جام ملت‌های ۲۰۰۷ به صورت مشترک در چهار کشور ویتنام، اندونزی، تایلند و مالزی برگزار شد و به جز این دوره، هنگ کنگ، کره جنوبی، رژیم اشغالگر قدس، ایران، تایلند، کویت، سنگاپور، قطر، ژاپن، امارات، لبنان، چین و استرالیا، دیگر کشور‌هایی هستند که مستقل تجربه میزبانی از جام ملت‌های آسیا را دارند. ایران و قطر تنها کشور‌هایی هستند که تا پیش از این دو بار از این بازی‌ها میزبانی کرده‌اند و با برگزاری هفدهمین دوره این بازی ها، امارات هم به سومین کشوری تبدیل می‌شود که دو بار از این بازی‌ها میزبانی کرده است.
 
                                                                                       تیم ملی ایران در جام ملت های 2019

 
تاکنون هفت بار تیم‌های میزبان توانسته‌اند قهرمانی را به دست آورده و جام را در کشور خود حفظ کنند و کره جنوبی اولین کشوری بود که موفق به انجام این کار شد. کره در سال ۱۹۶۰ برگزار کننده دومین دوره از مسابقات جام ملت‌های آسیا بود که با قهرمانی در این مسابقات، نخستین میزبان - قهرمان این بازی‌ها شد. در سومین و چهارمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۸ دو بار دیگر این اتفاق تکرار شد و رژیم اشغالگر قدس و ایران هم توانستند در اولین میزبانی‌های خود در آسیا، قهرمان جام ملت‌ها شوند تا در سه دوره پی در پی میزبان بازی‌ها قهرمان بازی‌ها هم باشد.

رکورد ایران در جام ملت های آسیا

حد فاصل سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۶، به مدت ۱۲ سال، فوتبال ایران در قاره کهن آقایی کرد. سه قهرمانی پیاپی ایران در جام ملت‌ها رکوردی است که هنوز پابرجاست و هیچ کشوری موفق به تکرارش نشده است.

پرافتخارترین تیم آسیا


تیم ملی ایران تا ۱۹۹۶ صاحب این عنوان بود ولی در این سال عربستان با سه قهرمانی به رکورد ایران رسید. هم‌اکنون عربستان با سه قهرمانی (۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۶) و سه نائب قهرمانی (۱۹۹۲، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷) پرافتخارترین تیم آسیا است.

بیشترین حضور یک بازیکن

تا سال ۲۰۰۴ عدنان الطلیانی (عربستان سعودی) و لی مینگ (چین) با چهار بار حضور در مرحله نهایی رکوردار بودند. مهدی مهدوی کیا با حضور در جام 2007 به جمع این بازیکنان اضافه شد و بدین سان ایدر رکورد بیشترین حضور در این جام ۴ بار است که ۳ بازیکن به طور همزمان آن را دارا می‌باشند.

جام ملت های آسیا 2023

جام ملت های آسیا 2023 در دی ماه 1402 آغاز خواهد شد و تیم ملی ایران در گروه C مسابقات با تیم های امارات ، فلسطین و هنگ گنگ هم گروه هست.

تکنولوژی در جام ملت های 2023

رسمی؛ در رقابت های جام_ملتهای_آسیا2023 از سیستم آفساید نیمه خودکار استفاده خواهد شد.

این برای نخستین بار است که در یکی از رقابت های آسیایی از فناوری آفساید نیمه خودکار استفاده می شود.

داوران مسابقات جام ملت‌های آسیا 2023 می‌توانند با استفاده از سیستم آفساید نیمه خودکار که در تمام 51 بازی این مسابقات اجرا می‌شود، از تصمیم‌گیری پیشرفته بهره ببرند.

در این سیستم که از 12 دوربین تخصصی نصب شده استفاده می گردد، موقعیت دقیق و سریع توپ و بازیکن را با استفاده از هوش مصنوعی تسهیل می کند. این فناوری کمک می کند تا موقعیت های دقیقا توپ و بازیکن و همچنین سایر جنبه های مربوط به تصمیمات آفساید را تعیین کند.

در این فناوری، هنگامی که بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد و توپ را دریافت می کند، یک اخطار به VAR ارسال می شود، که در ادامه تیم داوری می تواند بلافاصله وضعیت را از طریق خطوط آفساید که به طور خودکار توسط فناوری ترسیم می شود، بررسی کند.

پس از تکمیل فرآیند تصمیم‌گیری، سیستم نقاط داده‌ای را که برای تعیین موقعیت بازیکن استفاده می‌شد، به انیمیشن سه بعدی تبدیل می‌کند که روی صفحه‌های غول پیکر در استادیوم‌های جام ملت‌های آسیا 2023 نمایش داده می‌شود و همچنین در اختیار شبکه‌های تلویزیونی قرار می‌گیرد.

رکوردهای تاریخ جام ملت های آسیا

بیشترین حضور: ایران و کره جنوبی ۱۴ دوره

 | بیشترین بازی: ایران با ۶۸ بازی (۲/۰۸۸ امتیاز)

 | بیشترین امتیاز: ایران با ۱۴۴ امتیاز

 | میانگین بیشترین امتیاز از هر بازی: ژاپن با ۲.۱۲۵ امتیاز از ۴۸ بازی

 | بیشترین قهرمانی: ژاپن با ۴ قهرمانی

 | پرافتخارترین تیم: ژاپن با ۴ قهرمانی و یک نایب قهرمانی

 | بیشترین قهرمانی متوالی: ایران با ۳ قهرمانی (۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶)

 | بازیکن رکورددار قهرمانی متوالی: پرویز قلیچ‌خانی با ۳ قهرمانی (۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶)

 | بهترین میزبان: ایران با ۲ قهرمانی

 | بهترین مدافع عنوان قهرمانی: ایران با ۲ قهرمانی

 | رکورددار گلزنی: علی دایی ۱۴ گل

 | رکورددار گلزنی یک دوره جام: المعز علی (قطر) ۹ گل (۲۰۱۹) علی دایی ۸ گل (۱۹۹۶)

 | بازیکن رکورددار حضور در جام: ایگناتی نستروف (ازبکستان) ۵ دوره (۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵، ۲۰۱۹)

 | سریع‌ترین گل جام: علی مبخوت برای امارات ثانیه ۱۴ بازی با بحرین (۲۰۱۹)

 | بیشترین حضور تماشاگر: جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ چین - ۹۳۷/۶۵۰ تماشاگر

 | تیم رکورددار بازی جوانمردانه: ژاپن ۲۰۱۹، ۲۰۰۷
درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 125 شنبه 02 دی 1402 زمان : 11:36 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 322
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 135
 • آی پی دیروز : 229
 • بازدید امروز : 301
 • باردید دیروز : 402
 • گوگل امروز : 63
 • گوگل دیروز : 70
 • بازدید هفته : 3,124
 • بازدید ماه : 8,187
 • بازدید سال : 109,336
 • بازدید کلی : 486,907