loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

سوپرلیگ از کی شروع می شود و چه تیم هایی در آن شرکت می کنند نخستین دوره سوپرلیگ احتمالا از تابستان 2025 آغاز می‌شود که به معنای پایان لیگ قهرمانان اروپا است که قرار است با فرمت جدید 48 تیمی شدن

سوپرلیگ از کی شروع می شود و چه تیم هایی در آن شرکت می کنند

نخستین دوره سوپرلیگ احتمالا از تابستان 2025 آغاز می‌شود که به معنای پایان لیگ قهرمانان اروپا است که قرار است با فرمت جدید 48 تیمی شدن از سال 2025 شروع شود.

مارسی، لیون، فاینورد، آیندهوون، بنفیکا، پورتو، باشگاه های ایتالیایی، ستاره سرخ بلگراد، اندرلخت و چندین باشگاه نام آشنای دیگر برای پیوستن به سوپرلیگ به توافق رسیده‌اند. این باشگاه ها سوپرلیگ را فرصتی استثنایی برای حل مشکلات مالی و بازگشت به شکوه گذشته خود می دانند.

والنسیا، کادیز، لوانته، ویارئال و گرانادا پیوستن به سوپر لیگ را رد کردند.

دولت بریتانیا قصد دارد قانونی برای جلوگیری از حضور و عدم اعتراض باشگاه‌های انگلیسی در سوپرلیگ تصویب کنند. به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا حکم وضع شده در دادگاه عدالت اروپا شامل حال باشگاه‌های انگلیسی نمی شود و دولت این کشور می تواند مانع از حضور آنها شود.

گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش آماده پیوستن به سوپرلیگ هستند

سرمایه گذاران آماده اند تا 15 میلیارد یورو در سروپرلیگ سرمایه گذاری کنند.

مسابقات در اواسط هفته برگزار می‌شود و تاثیری بر لیگ‌های داخلی نخواهد داشت.

مسابقات مانند حال حاضر رقایت‌های اروپایی در 3 سطح برگزار می‌شود.(لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و لیگ کنفرانس)

لیگ ستارگان شامل 16 تیم برتر در دو گروه 8 تیمی
لیگ طلایی شامل 16 تیم در دو گروه 8 تیمی
لیگ‌ آبی 32 تیم شامل 4 گروه 8 تیمی

هر تیم در 7 دیدار میزبان و در 7 دیدار مهمان است

مسابقات شامل مرحله گروهى و دور حذفی است

تیم‌های صعود یا سقوط کرده راهی سطح بالاتر یا پایین‌تر می‌شوند و مسابقات پلی‌آف وجود دارد.

همچنین سوپرلیگ در فوتبال زنان هم برگزار می‌شود

در هر فصل از مسابقات 2 تیم از ستارگان و طلایی سقوط می کنند و 2 تیم جایگزین می‌شوند. اما در سطح آبی در پایان فصل 20 تیم سقوط کرده و 20 تیم راهی مسابقات خواهند شد.

فرمت برگزاری سوپر لیگ

شبکه تلویزیونی ESPN در این خصوص نوشت: سوپرلیگ قرار است به عنوان بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبالی فعالیت خود را از ژانویه ۲۰۲۵ آغاز کند. براساس فرمت برگزاری سوپرلیگ، هیچ تضمینی برای حضور دائمی هیچ تیمی در این رقابت‌ها وجود ندارد.

سوپرلیگ در سه سطح از ژانویه ۲۰۲۵ برگزار خواهد شد. دو سطح اول لیگ ستاره و لیگ طلایی نام دارند که هر یک شامل ۱۶ تیم است. سطح سوم به نام لیگ آبی با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود.

۶۴ باشگاه در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت. حضور هیچ تیمی به صورت دائمی تضمینی نیست. مسابقات مانند حال حاضر رقابت‌های اروپایی (لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و لیگ کنفرانس) در ۳ سطح برگزار می‌شود.

امکان صعود و سقوط باشگاه‌ها به سه سطح مذکور وجود دارد. معیار راه‌یابی تیم‌ها به سطح سوم (پایین‌ترین سطح) بر اساس عملکرد آن‌ها در لیگ‌های داخلی خواهد بود. لیگ ستارگان شامل ۱۶ تیم برتر در دو گروه ۸ تیمی، لیگ طلایی شامل ۱۶ تیم در دو گروه ۸ تیمی، لیگ‌ آبی ۳۲ تیم شامل ۴ گروه ۸ تیمی. در هر فصل از مسابقات ۲ تیم از ستارگان و طلایی سقوط می‌کنند و ۲ تیم جایگزین می‌شوند. اما در سطح آبی در پایان فصل ۲۰ تیم سقوط کرده و ۲۰ تیم راهی مسابقات خواهند شد.

همه‌چیز درباره سوپرلیگ اروپایی؛ تورنمنتی لاکچری با درآمد انحصاری

تقویم بازی‌های سوپر لیگ تداخلی با تقویم لیگ‌های داخلی هیچ کدام از کشورها نخواهد داشت و این امر از فشردگی بازی‌ها خواهد کاست و مسابقات شامل مرحله گروهی و دور حذفی است.

پس از پایان هر فصل، رقابت‌های حذفی برگزار خواهد شد تا قهرمان هر سطح و تیم‌هایی که جواز صعود به سطح بالاتر را به دست می‌آورند، مشخص شوند. همچنین سوپرلیگ در فوتبال زنان هم برگزار می‌شود.1- مسابقات در چند سطح از سال 2025 برگزار می‌شود

2- تعداد تیم های بین 60 تا 80

3- هر تیم حداقل 14 مسابقه برگزار می‌کند

4- تضمینی برای حضور دائمی هیچ تیمی وجود ندارد و امکان صعود و سقوط هست

5- درآمدی تا 1 میلیارد یورو

6- تیم های دیگر قاره‌ها هم می‌توانند در مسابقات حضور داشته باشند

7- تمام مسابقات رایگان پخش خواهد شد

*رئال‌مادرید و بارسلونا به عنوان بنیانگذاران این مسابقات 1 میلیارد یورو دریافت خواهند کرد. پس از تهدید فیفا و یوفا تمام باشگاه‌ها به جز 2 غول اسپانیایی در سال 2021 از حضور در این مسابقات انصراف دادند.

موافقان و مخالفان سوپر لیگ

البته تا به این لحظه برگزاری سوپر لیگ موافقان و مخالفان زیادی دارد.

موندو دیپورتیوو نیز در گزارشی در این خصوص نوشت: باشگاه‌های ایتالیایی در کنار آیندهوون، فاینورد، بنفیکا، پورتو، ستاره سرخ، اندرلخت و همچنین سه باشگاه ترکیه‌ای گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش از جمله باشگاه‌هایی هستند که سوپرلیگ جدید را پذیرفته‌اند. این باشگاه‌ها سوپر لیگ را فرصتی بزرگ می‌بینند تا مشکلات مالی خود را حل کنند و به بهترین شرایط خود برگردند.

همه‌چیز درباره سوپرلیگ اروپایی؛ تورنمنتی لاکچری با درآمد انحصاری

در سوی مقابل، کادیز، ویارئال و والنسیا در حال حاضر با لالیگا همراه شده‌اند و مقابل شکل‌گیری سوپرلیگ قرار گرفته‌اند. همچنین باشگاه‌های سویا، بایرن‌ مونیخ، اتلتیکو مادرید و منچستریونایتد بیانیه علیه سوپرلیگ صادر کردند و انتظار می‌رود تا پایان امشب تعداد زیادی از باشگاه‌ها این کار را تکرار و با انتشار بیانیه این موضوع را اعلام کنند. بایرن ۲ سال پیش نیز شرکت در این مسابقات را رد کرده بود.

همچنین فدراسیون فوتبال فرانسه، ایتالیا، آلمان و دولت بریتانیا مخالفت خود را با سوپرلیگ اعلام کردند و اجازه شرکت هیچ یک از تیم‌های کشورشان در سوپر لیگ را نخواهند داد.

اسکای اسپورت انگلیس نیز مدعی شد که دولت این کشور قصد دارد تا قانونی را تنظیم کند که مانع پیوستن تیم‌های لیگ برتری به مسابقات سوپرلیگ شود.

همه‌چیز درباره سوپرلیگ اروپایی؛ تورنمنتی لاکچری با درآمد انحصاری

همچنین کارل هاینس رومنیگه، از اعضای هیئت نظارت بایرن مونیخ و یکی از اعضای یوفا گفت: هیچ تیمی از آلمان به سوپر لیگ نخواهد رفت. در سوپر لیگ رئال مادرید و بارسلونا هرچقدر که دوست دارند می‌توانند با هم بازی کنند!

قیام علیه سوپرلیگ

فدراسیون فوتبال آلمان، ایتالیا و فرانسه اعلام کردند به هیچ عنوان مجوز حضور تیم‌ها را در سوپرلیگ صادر نمی‌کنند. و اگه تیمی در این مسابقات شرکت کند، از حضور در لیگ محروم می‌شود.

*دولت بریتانیا هم قصد دارد قانونی برای جلوگیری از حضور و عدم اعتراض باشگاه‌های انگلیسی در سوپرلیگ تصویب کنند. به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا حکم وضع شده در دادگاه عدالت اروپا شامل حال باشگاه‌های انگلیسی نمی شود و دولت این کشور می تواند مانع از حضور آنها شود.

*اتحادیه باشگاه‌های اروپا هم گفته شده با انتشار بیانیه‌ای مسابقات سوپرلیگ را تایید نکرده است.

رسمی؛ اتلتیکو مادرید اعلام کرد سوپرلیگ را نمی پذیرد.

 رسمی؛ منچستریونایتد اعلام کرد سوپرلیگ را نمی پذیرد.

درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 57 شنبه 02 دی 1402 زمان : 11:08 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 282
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 297
 • آی پی دیروز : 370
 • بازدید امروز : 581
 • باردید دیروز : 769
 • گوگل امروز : 69
 • گوگل دیروز : 117
 • بازدید هفته : 2,343
 • بازدید ماه : 23,089
 • بازدید سال : 37,168
 • بازدید کلی : 414,739