loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

چگونه می توانم داور فوتبال شوم؟ با گذراندن دوره داوری در KNVB می توانید داور رسمی رسمی شوید. KNVB دوره هایی را برای گروه های مختلف هدف ارائه می دهد ، یعنی: داور شاگرد داور انجمن داور دوم م

چگونه می توانم داور فوتبال شوم؟

با گذراندن دوره داوری در KNVB می توانید داور رسمی رسمی شوید. KNVB دوره هایی را برای گروه های مختلف هدف ارائه می دهد ، یعنی:

 • داور شاگرد
 • داور انجمن
 • داور دوم میدان
 • داور دوم فوتسال
 • داور اول میدان
 • داور اول فوتسال
 • کمک داور

دوره ای که بیشتر انجام می شود ، دوره داور انجمن علاوه بر زمینه آموزش داور III است. این اضافه برای کسانی است که می خواهند برای KNVB بازی کنند سوت و نه فقط برای انجمن خودشان. پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره ، داور مجاز به سوت زدن جوانان A ، جوانان B و سالمندان است.

دوره داوری شامل چه مواردی است؟

داور انجمن شامل 4 جلسه 3 ساعته است ، تقریباً همیشه این مسابقه عصر در یک باشگاه فوتبال برگزار می شود. این آموزش توسط KNVB ارائه می شود ، که یک سرپرست (معلم) با تجربه را برای راهنمایی در جهت درست می فرستد.

موضوعات زیر در این 4 جلسه مورد بحث قرار می گیرد:

 • 17 قانون فوتبال
 • سازمان و اداره
 • شناخت فوتبال و بازیکنان فوتبال
 • مربیگری بازیکنان فوتبال
 • پیشگیری از آسیب
 • کاربرد عملی این موضوعات

در این دوره ، همه روزها عملاً با تمرین زیاد تنظیم می شوند.

برای دانشجویانی که می خواهند برای KNVB سوت بزنند ، آنها همچنین دارای یک امتحان قوانین بازی و آنها باید بر اساس یک مثال عملی گزارش جنایی بنویسند.

گزارش پنالتی گزارشی است که در صورت دریافت کارت قرمز به بازیکنان به KNVB ارسال می شود. فرم مورد استفاده برای این مورد را می توانید در اینجا پیدا کنید: فرم گزارش داور.

هنگامی که سطح 1 ، 2 و 3 فوتبال زمینی را با موفقیت پشت سر می گذارید ، در واقع دیپلم داور حرفه ای فوتبال خود را در جیب خود دارید.

آیا آموزش الکترونیکی وجود دارد که بتوانم برای تمرین داوری انجام دهم؟

قطعا! KNVB دارای آموزش های الکترونیکی مختلفی است که می توانید انجام دهید می توانید اینجا را به صورت رایگان دنبال کنیدبه به این ترتیب می توانید قوانین را به عنوان داور بیاموزید و همچنین می توانید اصول اولیه را از دستیار بدست آورید.

شما به وضوح می بینید که آنها فکر می کنند نسل بعدی داوران خوب چقدر مهم هستند ، زیرا آنها سرمایه گذاری زیادی در آموزش و آموزش مواد (آنلاین) می کنند.

آیا می توانم به روش های دیگر تمرین کنم؟

شما مطمئناً می توانید این کار را انجام دهید ، من همیشه توصیه می کنم تا آنجا که ممکن است تجربه بیشتری کسب کنید. از سوت زدن تا آنجا که ممکن است لذت ببرید. هرچه تجربه بیشتری کسب کنید ، بهتر خواهید شد. بهتر است یک مرور کلی داشته باشید ، بهتر است در شرایط بازی که اغلب اتفاق نمی افتد. همیشه به طور فعال به دنبال بازخورد باشید:

 • بازخورد همکاران داور و خط خط
 • بازخورد بازیکنان ، آیا در دستورالعمل های خود واضح بودید ، آیا آنها می توانند تصمیمات شما را درک کنند؟ البته ساده ترین راه این است که از بازیکنان باشگاه خود بخواهید
 • بازخورد والدین/تماشاگران آیا آنها می توانند همه اقدامات شما را دنبال کنند؟ آیا آنها نکته ای دارند؟

برنامه داور چطور؟

از سال 2017 ، فوتبال آماتور نیز به پایان رسیده است. انقلاب دیجیتال برای هیچ کس ثابت نمی ماند و برنامه داور نیز همینطور است. در همین حال ، فوتبال آماتور نیز به فرم بازی موبایل تغییر کرده است. از این پس می توانید فرم مطابقت خود را با این برنامه تجاری مسابقه پر کنید و بنابراین مهم است که خود را با آن آشنا کنید. در اینجا می توانید آن را بارگیری کنید در فروشگاه بازی

اکنون نه تنها می توانید مسابقات خود را به راحتی ضبط کنید ، بلکه چون همه چیز ذخیره شده است ، اکنون می توانید برنامه و نتایج شخصی خود را از طریق برنامه تجاری مسابقه مشاهده کنید.

پاس بازیکن

علاوه بر این ، کارتهای پخش دیجیتال اکنون در برنامه امور مسابقات قرار دارند. بنابراین پاس های پلاستیکی دیگر ضروری نیستند و بنابراین لغو شده اند. هر پاس بازیکن منقضی شده پس از 3 مارس 2017 نیازی به تمدید ندارد. در آینده ، پاس بازیکن دیگر منقضی نمی شود ، این فرآیند کاملاً دیجیتالی خواهد بود.

من عضو یک باشگاه فوتبال نیستم ، آیا هنوز هم می توانم این کار را انجام دهم؟ داور شدن?

بله این امکان پذیر است! اکثر مردم فوتبالیست هستند و در کنار یا به جای داور قرار می گیرند. سپس انجمن اغلب با KNVB تماس می گیرد و این شخص را برای دوره ثبت نام می کند و بنابراین هزینه ها را نیز پرداخت می کند (50 یورو). در حال حاضر نیز آزمایشی وجود دارد که در آن کتابها و مطالب دوره به صورت دیجیتالی تحویل داده می شود و در نتیجه هزینه ها کاهش می یابد.

برای وضعیت کنونی ، لطفاً با KNVB تماس بگیرید. با این حال ، اگر شما عضو یک باشگاه فوتبال نیستید ، اما می خواهید داور شوید ، می توانید این کار را با عضویت داوطلبانه در KNVB انجام دهید. این هزینه سالانه 15 یورو و هزینه دوره 50 یورو است. با این پول شما دوره را با تمام مواد مرتبط و بنابراین مجوز خود (در صورت گذراندن دوره) دریافت می کنید.

  

مطالب آموزشی شامل یک پوشه دوره با سوالات عملی در هر درس است و شما در آن ثبت نام می کنید. همچنین کتابی با قوانین رسمی بازی و کتاب پایه فوتبال داوری زمینی دریافت خواهید کرد که در طول دوره استفاده می شود. نه این لازم نیست. شما باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا می خواهید داور باشگاه شوید یا می خواهید برای انجمن سوت بزنید (KNVB).

اگر داور باشگاهی هستید فقط مسابقات را در انجمن خود سوت می زنید. اگر برای KNVB به عنوان داور شروع به کار کنید ، از طرف KNVB به عنوان داور در اتحادیه های فوتبال تعیین می شوید و همچنین هزینه خدمات خود را دریافت خواهید کرد.

شما می توانید خود را مشخص کنید که تا کجا از محل زندگی خود می خواهید به عنوان داور عمل کنید.

به خصوص اگر شما به تازگی به عنوان داور شروع کرده اید ، این بسیار هیجان انگیز است ، شما نمی خواهید اشتباهات احمقانه انجام دهید و اجازه دهید بازی به خوبی پیش برود. با گذشت زمان و تجربه بیشتر ، متوجه خواهید شد که گاهی اوقات مجبورید کارها را کمی متفاوت انجام دهید. معمولاً این مسائل بسیار کوچک عملی است که همه چیز را آسان تر می کند. شاید نکته خوبی برای شما به عنوان داور وجود داشته باشد!

نکاتی برای داوران

 • پس از پرتاب سکه خود را داخل جوراب خود قرار دهید. هنگام دویدن ، سکه را از جیب خود به سرعت از دست خواهید داد.
 • اگر دفترچه ای برای قرار دادن کارت های خود ندارید ، کارت زرد را در جیب کنار شلوارتان و کارت قرمز را در جیب پشت خود بگذارید. به این ترتیب در صورت لزوم می توانید کارت ها را سریع بگیرید و هرگز کارت اشتباه را انتخاب نکنید.
 • در مورد نکته ای برای تقسیم کارت های زرد و قرمز ، نظر زیر از جمله ، Serdar Gözübüyük ، باید در نظر گرفته شود.
  معایب تقسیم کارت ها:
  - بلافاصله می بینید که قرمز نشان داده می شود
  - یک "ثانیه ترسناک" احتمالی ، به ویژه با داوران مبتدی ، نفی می شود و بازگشتی وجود ندارد.
  - دقیقاً با نگه داشتن آنها در جیب سینه ، "با اطمینان بیشتری" نشان می دهید که مجازات تحمیل شده چیست.
  به طور کلی ، بنابراین توصیه نمی شود..به هر حال می تواند کمکی باشد ، اما استدلال های فوق باید در تصمیم گیری برای نگهداری کارت ها در دو مکان مورد توجه قرار گیرد.
 • برخی داوران کارت های زرد و قرمز را کوچکتر می کنند تا قابل کنترل تر شوند. اگر آنها را خیلی بزرگ می بینید ، می توانید این کار را نیز انجام دهید!
 • برای پیگیری زمان از ساعت دیجیتال (با عملکرد کرنومتر) یا کرونومتر استفاده کنید. اجازه دهید کرونومتر تا 45:00 در هر دقیقه اجرا شود. به این ترتیب هرگز در مورد مدت زمان بازی هنوز گیج نخواهید شد و در صورت تاخیر طولانی می توانید به راحتی زمان را متوقف کنید.
 • همیشه زمانی که آنها گل زدند و چه کسی کارت می گیرد و تغییر می کند ، بنویسید. در فوتبال آماتور به راحتی می توان با تعداد زیادی گل ، خطا یا تعویض های زیاد اشتباه گرفت.
 • از یک مچ بند استفاده کنید که فلوت (های) شما به آن وصل شده است ، به این ترتیب هرگز نمی توانید فلوت خود را رها کنید و همیشه آن را به راحتی در دست دارید.
 • در مواقعی که باید / نباید پرچم گذاری می کنند (با پرتاب کردن) از قبل توافق کنید. تفاوت بین آفساید و مجازات آفساید را توضیح دهید و توضیح دهید که در ضربات کرنر چه باید کرد. همچنین می توانید پیش از این در مورد نحوه نشان دادن اینکه سیگنال او را دیده اید اما آن را قبول ندارید ، بحث کنید.
 • سعی کنید سرعت بازی را حفظ کنید ، بازیکنان این امر را خوشایند تجربه می کنند و هرچه تاخیر کمتر باشد ، زمان کمتری برای اظهارنظر برای شما به عنوان داور وجود دارد.
 • با حرکات واضح بازو ارتباط برقرار کنید. شما سوت نمی زنید ، حواس بازیکنان را پرت نمی کنید ، اما نشان می دهید که چیزی را دیده اید و تصمیم خود را با یک حرکت دست نشان می دهید.
 • همیشه خودتان کیف خود را ببندید تا در رختکن نباشید و کفش ، جوراب و غیره را فراموش کرده باشید.

نکات بیشتر؟ سپس آن را به ایمیل ارسال کنید info@scheidsrechters.eu

فیلم درباره حرکات داور

آیا داور حرفه است؟

بسیاری از کسانی که می خواهند به صورت حرفه ای با مسابقات سوت زدن شروع کنند ، اغلب می پرسند آیا این یک شغل است؟ آیا می توانم چیزی با آن کسب کنم؟ آیا داور حرفه ای واقعی است؟

داور قطعاً یک حرفه است. وقتی از فوتبال آماتور به عنوان داور در لیگ برتر و مسابقات بین المللی بالا می روید ، نظارت بر بازی به عنوان داور می تواند دستمزد بالایی دریافت کند. در جایی که برخی آن را به عنوان سرگرمی در طول فوتبال آماتور یکی از فرزندان خود می دانند ، سوت زدن نیز شغلی با جذابیت زیاد است.

درآمد یک داور آماتور چقدر است؟

اگر برای KNVB (داور فدرال) سوت بزنید ، غرامت دریافت خواهید کرد ، چقدر این مبلغ به وضوح در وب سایت KNVB اشاره:

پس از مشورت با COVS ، مشخص شده است که غرامت برای نیم روز (چهار ساعت) به عنوان غرامت "عادی" رقابت (20,10 یورو) تعیین شده است. البته هزینه سفر 0,26 یورو در هر کیلومتر نیز وجود دارد. برای دو نیم روز (بیش از چهار ساعت فعال در مسابقات) ، هزینه مسابقه (20,10 یورو) می تواند دو بار اعلام شود (البته هزینه سفر فقط یک بار). هزینه مسابقه برای یک بازی دوستانه 20,10 یورو به علاوه هزینه سفر متحمل می شود.

چگونه می توانم در Eredivisie داور شوم؟

جایی که یک داور آماتور حتی 25 دریافت نمی کند - در بخشی از روز خود ، می تواند به سرعت در دنیای داوری با حقوق قابل توجهی جمع شود. این بدان معناست که شما واقعاً باید صعود کنید.

یک داور در Eredivisie سالانه حدود 70.000،5.800 یورو حقوق می گیرد. یعنی حدود XNUMX یورو در ماه. حقوق بدی نیست!

ابتدا باید آزمون داور سطح 1 و 2 خود را تکمیل کنید و سپس با سطح 3 شروع کنید. پس از آن می توانید مسابقات رسمی KNVB را سوت بزنید. اما حتی در این صورت برای صعود به لیگ برتر به تجربه و شبکه بسیار زیادی نیاز است. شما باید دستاوردهای خود را نشان دهید.

هنگامی که می توانید به طور رسمی برای KNVB سوت بزنید ، ارزیابی می شوید. یک خبرنگار مرتباً از مسابقات دیدن می کند تا ببیند وضعیت شما چگونه است. او یک فرم ارزیابی گسترده می گیرد که بر اساس آن (یا) برای هر جزء در مقیاس پنج درجه ای نمره می دهد.

همه این ارزیابی ها در نهایت منجر به این می شود که آیا می توانید در فوتبال حرفه ای حرفه ای بسازید یا خیر.

اعتراض به بیانیه خبرنگار KNVB

اگر در راه ایجاد یک حرفه خوب به عنوان داور هستید و با بیانیه خبرنگار موافق نیستید ، می توانید به این امر اعتراض کنید. این می تواند بسیار مهم باشد زیرا تنها اعدادی که از این گزارشگران دریافت می کنید.

حتی بسیار مهم است که KNVB دارای کمیته اعتراض ویژه و فرم های خاصی باشد که باید پر شود. اگر کمیته اعتراضات تصمیمی گرفت که با آن موافق نیستید ، همچنان می توانید یک اطلاعیه تجدیدنظر ارسال کنید. به هر حال ، این به آینده شما به عنوان داور مربوط می شود و یک مسابقه بد می تواند یک کلاه کلید را به کار بیندازد.

اما همه این الزامات با هم به این معنا نیست که شما نمی توانید در سنین پایین به آن برسید. جوانترین داور تاریخ ، Stan Teuben ، شروع به سوت زدن اولین بازی خود در 21 سالگی کرد. همه چیز در دنیای KNVB امکان پذیر است. بنابراین آیا حداکثر یا حداقل سن خاصی برای داوری وجود دارد؟ جدید! اصلا.

دستمزد داور در لیگ اروپا یا لیگ قهرمانان چقدر است؟

اگر به اندازه کافی خوب هستید و نامی برای خود ایجاد کرده اید ، ممکن است از شما لیگ اروپا یا شاید لیگ قهرمانان خواسته شود. از آنجا که اینها اغلب مسابقات جداگانه ای هستند که ممکن است داور شما باشد ، به ازای هر مسابقه دستمزد دریافت خواهید کرد. و 5.000 یورو برای یک بازی فوتبال یک تکه پول خوب است.

داور در جام جهانی چه چیزی دریافت می کند؟

البته رقابت نهایی برای سوت زدن جام جهانی است. وقتی از شما خواسته می شود این کار را انجام دهید ، شما قبلاً چند مسابقه زیر کمربند داشته اید و همه آنها به روشی عالی سوت زده اند. اما به محض دریافت این دعوتنامه ، چک 25.000 یورویی می تواند به شما وارد شود. به علاوه البته افشای یک رویداد جهانی!

دستمزد داور در مسابقات قهرمانی اروپا چقدر است؟

همچنین در مسابقات قهرمانی اروپا میانگین 25K در هر بازی است. مسابقات قهرمانی اروپا یا جهان از این نظر برای داور تفاوتی نمی کند.

از کجا به عنوان داور بیشترین درآمد را دارید؟

یک مسابقه جام جهانی البته پاداش خوبی است ، اما اغلب فقط یک بار دعوت است. شما همچنین به درآمد ثابت نیاز دارید. سپس مسابقات کشوری را ببینید.

ما قبلاً Eredivisie را پوشش داده ایم ، اما بیشترین درآمد شما از کجاست؟

مطمئناً در اسپانیا بیشترین حقوق را دریافت می کنید. داورانی که در لیگ اسپانیا سوت می زنند اغلب سالانه حدود 200.000،6.000 یورو حقوق دریافت می کنند. این مبلغ حدود XNUMX یورو برای هر بازی است. این با هلند تفاوت ایجاد می کند.

در سایر مسابقات فوتبال در اروپا ، مبلغی کمتر از درآمد سوت خود دریافت خواهید کرد. انگلستان حدود 1.200 یورو برای هر بازی پرداخت می کند ، اگرچه شما بدون در نظر گرفتن سوت زدن مسابقات ، سالانه 40.000 یورو هزینه ثابت دریافت می کنید. در فرانسه مبلغ 2.800 یورو برای هر بازی و 3.600 یورو برای یک بازی در بوندسلیگا در آلمان است.

در صورت نیاز به داور کجا می توانم بروم؟

در گذشته شما هنوز مجبور بودید به انجمن نزدیک بروید به این امید که وقتی داور بازی می کردید داور در اختیار داشته باشد. تمام مخاطبین خود را خاموش کنید و امیدوارم بتوانند به شما کمک کنند. گاهی اوقات پیدا کردن جایگزینی از این طریق دشوار بود.

امروزه نیز می توانید افراد مطلقه را بصورت آنلاین جستجو کنید. چندین سایت وجود دارد که می توانید یکی از آنها را استخدام کنید. این می تواند یک راه حل مفید باشد ، برای مثال بسیاری از باشگاه ها این کار را زمانی انجام می دهند که تورنمنتی را برگزار می کنند که در آن اغلب کمبود چشم دارید و سوت می زنید. اما مطمئناً وقتی شخص بیمار وجود دارد می توانید از این موضوع خجالت بکشید.

اینها سایتهایی هستند که می توانید به آنها بروید. هر کدام از آنها قیمت خود را دارند و برخی اعضای بیشتری برای ارائه دارند یا برای اهداف حرفه ای یا آماتور هستند:

 • refhuren.nl
 • مقرون به صرفه cheids.nl
 • rentafootball.nl
 • renteenscheids.nl
 • iklaatfluten.nl
 • ikzoekeenscheids.nl

یک داور را برای پرخاشگری کمتر استخدام کنید

به نظر می رسد که استخدام داور برای مسابقات حساس نیز می تواند تأثیر بسیار مثبتی داشته باشد. برای مثال ، وقتی یک داور بی طرف حضور داشته باشد که به یکی از تیم ها وابسته نباشد ، پرخاشگری بسیار کمتر است. هر لیگ دو تیم دارد که همیشه در یک رقابت بسیار قوی قرار دارند. اجاره می تواند راه حلی ارائه دهد.

به شما به عنوان داور پیشنهاد دهید

البته شما همچنین می توانید خود را به عنوان داور در این سایت ها ارائه دهید. یک راه عالی برای درآمد اضافی ، و کسب تجربه و تمرین بیشتر اگر می خواهید در این حرفه پیشرفت بیشتری داشته باشید.

حداکثر سن داور چقدر است؟

سوت زدن در واقع تا زمانی امکان پذیر است که شما هنوز به اندازه کافی جوان احساس کنید. مطمئناً در فوتبال آماتور چنین است. با این حال ، در فوتبال حرفه ای همیشه اینطور نبوده است. برای مدتی ، فیفا برای فوتبال بین المللی حداکثر محدودیت سنی داشت ، که آنها به شدت آن را اعمال کردند. به عنوان مثال ، هر دو دیک ژول و ماریو وان در اند به دلیل این قانون زودتر از آنچه که واقعاً می خواستند متوقف شدند. یوفا همچنین این قوانین را برای داوران برتر اعمال کرد.

 • تا سال 2000 ، داوران مجاز بودند حداکثر 47 سال در KNVB باشند
 • تا سال 2002 ، داوران مجاز به حداکثر 45 سال در هر دو بازی فیفا و یوفا بودند
 • در همین حال ، محدودیت سنی برای همه مسابقات فوتبال پولی لغو شده است

با این حال ، می بینید که بسیاری از داوران اغلب قبل از 45 سالگی متوقف می شوند. این بازی به اندازه فوتبال حرفه ای سخت است و شما نیز باید به عنوان داور از این جوانان پیروی کنید. در حال حاضر به معنای واقعی کلمه تا زمانی است که هنوز به اندازه کافی تناسب اندام دارید.

شرایط لازم جهت شرکت در کلاس داوری درجه 3 فوتبال

در این بخش می توانید مهمترین مدارک لازم جهت شرکت در کلاس داوری فوتبال درجه 3 را مشاهده کنید.

1-شرایط سنی (حداقل 17 سال و حداکثر 25 سال)

2-داشتن حداقل مدرک تحصیلی پایان دوره راهنمایی(سیکل)

مدارک لازم جهت شرکت در کلاس داوری درجه 3 فوتبال

1-اسکن مدارک بر روی یک سی دی (صفحه اول شناسنامه-کارت ملی پشت و رو

عکس-مدرک تحصیلی-گواهی صحت سلامت از پزشک)

2-کپی مدارک(صفحه اول شناسنامه -مدرک تحصیلی - کارت ملی پشت و رو )

3- عکس 3*2 4 قطعه

4- پوشه آبی رنگ 1 عدد

5-گیره
.......................................................
مدارک مورد نیاز
۳ قطعه عکس ۳*۴
کپی شناسنامه و کارت ملی
گواهی صحت و سلامت
حداقل سن ۱۷ سال و حداکثر ۲۷ سال
مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر
...........................................................
شرایط ثبت نام و حضور در کلاس :

۱- داشتن حداقل ۱۷ سال و حداکثر ۲۶ سال سن

۲- آمادگی جسمانی و فرم مناسب بدنی مناسب و همچنین نداشتن اضافه وزن

مدارک مورد نیاز :

۱- دو قطعه عکس ۴*۳

۲- کپی شناسنامه و کارت ملی

نقش داور در فوتبال

هر مسابقه فوتبال توسط داوری کنترل می‌شود که دارای اختیارات کامل برای اجرای قوانین بازی در ارتباط با مسابقه است. تصمیماتی که داور در یک مسابقه می‌گیرد بر اساس قوانین بازی و البته شرایط بازی و هم چنین بر اساس نظر شخصی خود داور خواهند بود. بنابراین داور یک مسابقه فوتبال اختیار انجام اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین را دارد.

تصمیمات داور در مورد اتفاقات مرتبط با بازی، از جمله اینکه گل زده شده یا خیر و نتیجه مسابقه، قطعی است. البته دو سه سالی هست که VAR به فوتبال اضافه شده است و امکان دارد گلی که داور مورد پذیرش قرار داده را بعد از چند لحظه و یا حتی چند دقیقه لغو کند. VAR فقط در مورد صحنه گل نیست که می‌تواند تاثیر گذار باشد بلکه در مورد صحنه‌های مشکوک به پنالتی و صحنه‌های مشکوکی که داور باید کارت قرمز نشان می‌داده هم از VAR استفاده می‌شود.

نکته بسیار مهم این است که حتی با اضافه شدن VAR به فوتبال باز هم قدرت داور کم نمی‌شود و خود داور تشخیص می‌دهد که چه زمانی از VAR استفاده کند و چه زمانی از آن استفاده نکند. تصمیمات داور و سایر مسئولان مسابقه باید همیشه محترم شمرده شود. در این مقاله قصد آموزش قوانین داوری در فوتبال را داریم.

اگر در پایان نیمه، داور زمین بازی را ترک کند و بعد از مراجعه به منطقه بازبینی (VAR) متوجه وقوع پنالتی در لحظات پایانی بازی شود می‌تواند به بازیکنان دستور دهد که به زمین بازی بازگردند تا آن پنالتی زده شود. مجازات انضباطی بازیکن یا یکی از اعضای کادر فنی باید در همان زمان بروز تخلف و یا در لحظه توقف بازی صورت پذیرد. فقط زمانی این مجازات پس از شروع مجدد بازی ممکن است صورت پذیرد که یکی دیگر از داوران مسابقه قبل از شروع مجدد بازی، تخلف را شناسایی کرده و تلاش کرده باشد که تخلف را به داور اطلاع دهد یا اینکه از اتاق VAR چیزی به داور اطلاع داده باشند.

اختیارات و وظایف داور

مسابقه را با همکاری سایر مسئولان مسابقه کنترل می‌کند.

 • شروع مجدد بازی را نشان می‌دهد.
 • قوانین بازی را اجرا می‌کند.
 • زمان بازی را متوقف می­کند: یکی از وظایف داور این است که زمان مسابقه را نگه می‌دارد و گزارش مسابقه را به مقامات مربوطه ارائه می‌کند. از جمله اطلاعات مربوط به اقدامات انضباطی و هر حادثه دیگری که قبل، حین یا بعد از مسابقه رخ داده باشد.
 • آوانتاژ دادن: داور می‌تواند بعد از بروز یک خطا بازی را ادامه دهد (اگر فرصت مناسبی در اختیار تیمی باشد که خطا روی بازیکن آن تیم اتفاق افتاده باشد تا تیم غیر متخلف از فرصت بهره‌­مند شود) و اگر فرصت و مزیت مورد انتظار در آن زمان یا در عرض چند ثانیه برای تیم غیر متخلف حاصل نشود، متخلف را جریمه می‌کند.
آموزش داوری فوتبال وکتور 118فایل
 • اقدام انضباطی: داور مسئول جریمه کردن بازیکن یا اعضای کادر فنی است. یکی از مسائلی که در آموزش داوری مهم است نحوه جریمه کردن افراد خاطی توسط داور است. شدت جریمه به شدت خطا یا بی اخلاقی و به موقعیتی بستگی دارد که با این خطا از تیم حریف گرفته شده است. به عنوان مثال خطای هند عمدی با یک کارت زرد توسط داور جریمه می‌شود ولی اگر همین خطای هند مانع از گل شدن توپ حریف شود، با کارت قرمز داور مواجه خواهد شد. داور حتی می‌تواند یک بازیکن را به خاطر اقدام خلافش قبل از شروع مسابقه، محروم کند و در واقع داور این اختیار را دارد که از شرکت بازیکن در مسابقه جلوگیری کند.

داور مسابقه فوتبال این قدرت را دارد که با کارت‌های زرد و قرمز خود در تمام طول برگزاری مسابقه و حتی بین دو نیمه بازیکنان یا مربیان خاطی را جریمه کند. البته اختیارات داور به اینجا ختم نمی‌شود و داور هر گونه تخلف دیگر( از جمله تخلف تماشاگران و … ) را هم می‌تواند گزارش دهد.

در صورتی که یکی از اعضای کادر فنی تخلف کند ولی داور قادر به تشخیص آن فرد نباشد مربی ارشد حاضر در محوطه فنی مجازات خواهد شد. یک مقام تیم پزشکی که مرتکب تخلف شده و توسط داور اخراج می‌شود، در صورتی که تیم پزشک دیگری در دسترس نباشد، می‌تواند روی نیمکت باقی بماند و اگر بازیکنی نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد، او اقدام کند.

داور می‌تواند بعد از بروز یک خطا بازی را ادامه دهد (اگر فرصت مناسبی در اختیار تیمی باشد که خطا روی بازیکن آن تیم اتفاق افتاده باشد تا تیم غیر متخلف از فرصت بهره‌­مند شود) و اگر فرصت و مزیت مورد انتظار در آن زمان یا در عرض چند ثانیه برای تیم غیر متخلف حاصل نشود، متخلف را جریمه می‌کند.

آموزش داوری فوتبال وکتور 118فایل

نکته: در مورد حوادثی که داور ندیده به توصیه سایر مسئولان مسابقه مانند ناظر داوری عمل می‌کند.

داور مسئول جریمه کردن بازیکن یا اعضای کادر فنی است. یکی از مسائلی که در آموزش داوری مهم است نحوه جریمه کردن افراد خاطی توسط داور است. شدت جریمه به شدت خطا یا بی اخلاقی و به موقعیتی بستگی دارد که با این خطا از تیم حریف گرفته شده است.

به عنوان مثال خطای هند عمدی با یک کارت زرد توسط داور جریمه می‌شود ولی اگر همین خطای هند مانع از گل شدن توپ حریف شود، با کارت قرمز داور مواجه خواهد شد. داور حتی می‌تواند یک بازیکن را به خاطر اقدام خلافش قبل از شروع مسابقه، محروم کند و در واقع داور این اختیار را دارد که از شرکت بازیکن در مسابقه جلوگیری کند.

آموزش داوری فوتبال عکس وسط118فایل

اقدامات داوری در صورت مصدومیت بازی

یکی از مواردی که در آموزش داوری در فوتبال مورد بحث قرار می‌گیرد نحوه مدیریت داور در هنگام مصدومیت بازیکنان است. در صورت مصدوم شدن یک یا چند بازیکن، داور اجازه می‌دهد تا بازی ادامه یابد، تا زمانی که توپ از بازی خارج شود. البته این قضیه مربوط به زمانی است که بازیکن فقط کمی آسیب دیده باشد.

در صورت بروز آسیب جدی به بازیکن، داور بازی را متوقف می‌کند و از کادر پزشکی می‌خواهد که به زمین بازی بیایند و بازیکن را به بیرون از زمین منتقل کنند. این قضیه هم همیشگی نیست و در بعضی از اوقات که مصدومیت بازیکن بسیار خطرناک و شدید باشد و یا اینکه دروازه بان مصدوم شده باشد، داور بازی را قطع کرده و درمان موقت فرد آسیب دیده در زمین صورت می‌پذیرد.

قطعا بازی دانمارک مقابل فنلاند در جام ملت‌های اروپا که در همین سال 2021 برگزار شد را به خاطر می‌آورید. در آن بازی اریکسون بازیکن تیم ملی دانمارک در زمین مسابقه سکته قلبی کرد و داور با حرفه ای گری تمام بازی را متوقف کرد و با سرعت بالا تیم داوری را فراخواند. به دلیل خطر وحشتناکی که اریکسون را تهدید می‌کرد، داور دقایق بسیار زیادی، بازی را متوقف نگه داشت تا عمل احیای این بازیکن در زمین­­­ ‌مسابقه صورت پذیرد و حتی بازی را موقتا لغو کرد.

تجهیزات داوری

 • سوت (ها)
 • ساعت (ها)
 • کارت قرمز و زرد
 • دفترچه یادداشت (یا ابزارهای دیگر برای ثبت اتفاقات مسابقه)
 • تجهیزات دیگر

کلاس‌های داوری

بهترین کار برای آموزش داوری در فوتبال، شرکت در کلاس‌های داوری است. بسیاری از افراد علاقه بسیار زیادی به داور شدن دارند. برای اینکه یک فرد بتواند در آینده به داوری حرفه ای تبدیل شود در ابتدای کار باید یک سری از دوره‌ها را بگذراند. دوره داوری برای تجهیز داوران جدید به مهارت‌ها و دانش کلیدی داوری طراحی شده است. این دوره‌­ها مختص افراد 14 سال به بالا است. این دوره شامل آموزش آنلاین قوانین بازی و آموزش حضوری است. قبل از شرکت در آموزش حضوری باید آموزش آنلاین را تکمیل کنید.

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین دارای پنج فصل است و تکمیل آن تقریباً 90 دقیقه طول خواهد کشید. ویدیوهای زیادی برای نشان دادن اینکه قوانین چگونه باید اعمال شوند وهمچنین ویدئوهایی برای کمک به تقویت نکات مهم داوری وجود دارد و در پایان هر بخش، چند سوال برای آزمایش آموخته‌های شما وجود دارد.

بخش اولقبل از مسابقه

این بخش، مسئولیت‌های قبل از بازی داور را پوشش می‌دهد. اینکه داور باید قبل از شروع مسابقه از ایمن بودن کیت بازیکنان اطمینان حاصل کند، نحوه انجام پرتاب سکه و آنچه که یک داور باید همراه خود به مسابقه ببرد.

آموزش داوری فوتبال وکتور 118فایل

بخش دومسیگنال‌ها و ارتباطات

این بخش حاوی کلیپ‌های ویدئویی کوتاه (GIF) است که هر سیگنالی را که داور و کمک داور در طول مسابقه به هم می‌دهند را نشان می‌دهد.

بخش سومخطاها

این بخش خطاها، رفتارهای خشونت آمیز، خطای هند، رفتار غیر ورزشی و در کل انواع تخلفت را مورد بحث قرار می‌دهد. از کلیپ‌های ویدئویی فوتبال در نشان دادن این صحنه‌های خطا استفاده می‌شود و مشخص می‌شود که داور چگونه باید سناریوهای رایج را مدیریت کند.

بخش چهارم : آفساید

این بخش همچنین از کلیپ‌های ویدئویی استفاده می‌کند، این بار برای نشان دادن آفساید و اینکه داور چگونه باید تخلفات آفساید را مدیریت کند.

آموزش داوری فوتبال وکتور 118فایل

بخش پنجم : شروع مجدد

این بخش، شروع مجدد و ضربات ایستگاهی شامل ضربات شروع مجدد پس از گل، ضربات کرنر، پرتاب‌ها، ضربات آزاد و ضربات پنالتی را پوشش می‌دهد. در این بخش هم از ویدئو و هم از تصاویر استفاده می‌شود تا مشخص کند که بازیکنان باید در هر نوع شروع مجدد چه کاری انجام دهند و توضیح می‌دهد که در صورت عدم رعایت قانون، داور باید چه کاری انجام دهد.

آموزش حضوری

 11 ساعت تمرین حضوری (معمولاً یک عصر و سپس یک روز کامل) وجود دارد که کار تئوری را با فعالیت عملی در زمین ترکیب می‌کند. درآموزش حضوری و عملی، شما این فرصت را خواهید داشت که از طریق سناریوهای عملی، دانش خود را به مهارت تبدیل کنید. کارهای عملی شامل موارد زیر است:

 • سرگرمی، آزمونهای تعاملی
 • نحوه ایجاد روابط با بازیکنان و مربیان
 • شناخت خطاها و هند
 • نحوه برخورد با رفتار نامناسب بازیکنان و اعضای کادر فنی
 • مدیریت بازیکنان
 • مدیریت آفساید
 • مدیریت ضربات، ضربات آزاد، ضربات پنالتی، ضربات کرنر و پرتاب و در کل شروع مجددها
 • کمک داور بودن

برای واجد شرایط بودن به عنوان داور، باید پس از شرکت در تمرینات حضوری، پنج بازی را نیز داوری کنید. سپس گواهینامه و نشان داور FA دریافت خواهید کرد. همانطور که به حرفه داوری خود ادامه می‌دهید، می‌توانید به فرصت‌های آموزشی بیشتر، هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری دسترسی پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه داور شدن، از جمله نحوه ثبت نام در دوره داوری، به وب سایت فدراسیون فوتبال و وب سایت هیئت فوتبال استان خود مراجعه کنید. شما می‌توانید جزئیات مختلف در مورد داوری را در این سایت‌ها بیابید.

یاسر عطارباشی بازدید : 614 یکشنبه 19 آذر 1402 زمان : 16:12 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 282
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 270
 • آی پی دیروز : 370
 • بازدید امروز : 518
 • باردید دیروز : 769
 • گوگل امروز : 67
 • گوگل دیروز : 117
 • بازدید هفته : 2,280
 • بازدید ماه : 23,026
 • بازدید سال : 37,105
 • بازدید کلی : 414,676