loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

این دو تیم جوهرهٔ اصلی فوتبال آلمان هستند و توجه ویژه‌ای به بازی دو تیم در آلیانز آرنا و سیگنال ایدونا پارک، می‌شود که رقابت میان دو تیم به‌طور عمده در چهارچوب‌های م

این دو تیم جوهرهٔ اصلی فوتبال آلمان هستند و توجه ویژه‌ای به بازی دو تیم در آلیانز آرنا و سیگنال ایدونا پارک، می‌شود که رقابت میان دو تیم به‌طور عمده در چهارچوب‌های مختلفی در سراسر فصل وجود دارد. اهمیت این دیدار به حدی است که حتی وبسایت فیفا از آن در ردهٔ شهرآوردهای دارای اهمیت نام برده است. اوج رقابت این دو تیم در حالی کاملاً مشخص است که بدانیم در ۲۱ فصل گذشته تنها دو تیم توانسته‌اند بیش از یک بار قهرمان بوندس لیگا شوند. بایرن ۱۲ و دورتموند ۵ بار، که مجموعاً ۱۷ قهرمانی از ۲۱ قهرمانی را شامل می‌شود. اگرچه اصطلاح «رقابت سنتی بزرگ آلمان» برای توصیف رؤیایی دو تیم بایرن و دورتموند بسیار مورد محبوبیت قرار گرفته. دوئلی که همیشه جذاب، جنجالی و پرحاشیه بوده‌است ولی از آن به عنوان رقابتی بی‌رحمانه سخن به میان آورده می‌شود.

از سایر رقابت‌های سنتی بایرن می‌توان به رویارویی بایرن با تیم بروسیا مونشن‌گلادباخ از دههٔ ۷۰ میلادی و نیز رؤیایی بایرن با تیم هامبورگ از دههٔ ۸۰ میلادی تاکنون اشاره کرد.

در انگلستان اصطلاح آلمانی Der Klassiker برای صحبت در مورد این رقابت بکار می‌رود که در اصطلاحات میان مطبوعات از آن به نام آلمان. ۲ صحبت به میان آورده می‌شود.

تاریخچه درکلاسیکر

اولین دیدار کلاسیک در تاریخ ۱۹ اکتبر ۱۹۶۵ میلادی برابر با ۲۷ مهر ۱۳۴۴ خورشیدی برگزار شد. در زمانی که بروسیا دورتموند برای اولین بار در بوندس لیگا بود برای نخستین بار به دیدار بایرن رفت که با درخشش رینهولد وساب با نتیجهٔ ۲:۱ شکست را به بایرن تحمیل کرد.

اما باز هم، دورتموند تلاش زیادی کرد در حالی که بزرگترین بازی سنتی ان زمان رقابت میان بایرن و وردربرمن در چهارچوب رقابت‌های بوندس لیگا. ۱ بود. رقابت اصلی دورتموند در دههٔ ۹۰ بود، در زمانی که دورتموند شروع به درخشیدن در بوندس لیگا یا حتی لیگ قهرمانان اروپا کرد و در سال ۱۹۹۶–۹۷ دورتموند در ورزشگاه المپیک مونیخ مقابل تیم یوونتوس با نتیجه ۳:۱ پیروز و قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد. پس ۲۸ مه ۱۹۹۷ م برابر با ۶ خرداد ۱۳۷۶ خ را می‌توان یکی از نقطه‌های عطف تاریخ یک قرنیِ باشگاه بوروسیا دورتموند دانست که در این روز یوونتوس تورین، یکی از امیدهای قهرمانی لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا با هدایت مارچلو لیپی، در ورزشگاه المپیک مونیخ با نتیجهٔ ۳ بر یک مغلوب بوروسیا دورتموند شد. دو گل نخست را کارل‌هاینس ریدله در فاصلهٔ ۵ دقیقه به ثمر رساند. گل آخر این دیدار که توسط لارس ریکن جوان به ثمر رسید، اما بیش از همه در خاطره‌ها ماندگار شد؛ گلی که بلافاصله پس از تعویض و ورود او به زمین، از فاصلهٔ ۳۰ متری به ثمر رسید. تک‌گل یوونتوس در این دیدار را هم آلساندرو دل پیرو به ثمر رساند. دورتموندی‌های بوندس‌لیگا در همان سال جام قهرمانی باشگاه‌های جهان را هم در توکیو، با برتری ۲ بر صفر بر تیم کروزیروی برزیل از آن خود کردند.

از آن زمان به بعد بایرن و دورتموند بارها در لیگ و کاپ‌های مختلف به دیدار هم رفتند که به‌طور مثال در فینال لیگ قهرمانان ۱۳–۲۰۱۲ در ورزشگاه ومبلی بایرن با نتیجه ۲:۱ پیروز میدان شد.

دورتموند در سال ۱۹۸۷ با رتبه‌ای نازل همانند فصل ۱۵–۲۰۱۴(ردهٔ پانزدهم) به مصاف بایرن رفت که در آن سال دورتموند رده شانزدهمی توانست در خانهٔ حریف، بایرن رده دومی را ۳–۱ شکست دهد.

درشرایطی شبیه به سال ۱۹۸۷، در آخرین بازی میان دو تیم، دورتموند نتوانست تاریخ را تکرار کند و با درخشش روبرت لواندوفسکی مهاجم پیشین تیم دورتموند نتیجه باخت را با تساوی یک بر یک و در نهایت با درخشش زوج فرانسوی-هلندی خود مشهور به روبری توانست نتیجهٔ تساوی را با برد عوض کرده و پیروز میدان لقب بگیرد.

دانستنی‌های پایه در مورد دو تیم

 • ارزش مالی (بازار) دو تیم:

۵۶۴٫۳۵ میلیون یورو (بایرن) ۳۴۴٫۴۵ میلیون یورو (دورتموند)

 • تاریخ بنیاد:

۱۹۰۰٫۰۲٫۰۷ میلادی برابر با ۱۸ بهمن ۱۲۷۸ خورشیدی (بایرن) ۱۹۰۹٫۱۲٫۱۹ میلادی برابر با ۲۸ آذر ۱۲۸۸ خورشیدی (دورتموند)

 • مهم‌ترین گلزنان و گران‌ترین تاریخ دو باشگاه:

گلزنان دورتموند: مانفرد بورگسمولر (۱۳۵ گل) / میشائل سورک (۱۳۱ گل) / لوتار امریش (۱۱۵ گل)
گران‌ترین‌های دورتموند: مارسیو آموروزو، انتقال از اف ث پارما به دورتموند در سال ۲۰۰۱ در ازای ۶ / ۲۵ میلیون یورو

 • تمام بازی‌های رسمی:

۱۰۳ بازی: ۴۶ بایرن برنده، ۲۹ تساوی، ۲۸ دورتموند برنده. بایرن ۱۸۸ گل زده دورتموند ۱۳۰ گل زده

 • رقابت بوندس لیگایی:

۹۱ دیدار: ۴۰ بازی بایرن برنده، ۲۸ تساوی، ۲۳ دورتموند برنده. بایرن ۱۶۹ گل زده دورتموند ۱۱۵ گل زده

 • بایرن درخانهٔ خود در چهارچوب رقابت‌های بوندس لیگا در برابر دورتموند:

۲۶ پیروزی، ۱۰ تساوی، ۹ شکست

 • بزرگترین پیروزی بایرن مقابل دورتموند در خانه: ۱۱:۱(بوندسلیگا ۱۹۷۱–۱۹۷۲)
 • بزرگترین شکست بایرن مقابل دورتموند در خانه: ۳:۰ (بوندس لیگا ۱۹۹۲–۱۹۹۱، ۱۴–۲۰۱۳)
 • نتیجه عادی میان دو تیم بر اساس پیشینه تاریخی: بایرن ۱ دورتموند ۱
 • بایرن در ۷۸ مسابقه موفق به گشودن دروازه دورتموند شده.
 • دورتموند در ۷۳ مسابقه موفق به گشودن دروازه بایرن شده.
 • بهترین رکورد برنده شدن مسابقات برای بایرن در برابر دورتموند: ۵ بازی.
 • بهترین رکورد بدون شکست در برابر دورتموند برای بایرن:۱۰ بازی.

رکوردهای مهم در مورد درکلاسیکر

ه گزارش وبسایت رسمی هواداران بایرن، شنبه بایرن و دورتموند برای 128مین بار رو در روی هم قرار می گیرند.

به بهانه این رویارویی، نگاهی داریم به رکوردهای فردی که بازیکنان و مربیان قرمز پوش و زردپوش در طول این نبرد جذاب به جای گذاشته اند:

بهترین گلزن : رابرت لواندوفسکی

رابرت لواندوفسکی 23گل بوندس لیگایی برابر دورتموند به ثمر رسانده است - یعنی بیش از هر بازیکن دیگر بایرن ، حتی گرد مولر (14) ! در مجموع نیز او 32 بار در تمام رقابت ها در دربی آلمان گلزنی کرده است :27 گل برای بایرن و 5 گل برای دورتموند.

جوانترین بازیکن: تانکو جلوتر از موسیالا

در اکتبر 1994 ، ابراهیم تانکو در سن 17 سال و 88 روز در مقابل بایرن به زمین آمد و جوانترین بازیکنی لقب گرفت که در درکلاسیکر حضور پیدا کرده است. از طرف دیگر ، نوری شاهین جوانترین بازیکن حرفه ای است که در ترکیب 11 نفره اولیه (17 سال و 103 روز) حضور پیدا می کند. در سوپرکاپ سپتامبر گذشته ، جمال موسیالا با 17 سال و 217 روز سن مقابل دورتموند حضور پیدا کرد(بعنوان یار تعویضی) و به جوانترین بازیکن بایرن در این دربی تبدیل شد.

باتجربه ترین بازیکنان فعلی: مولر و لواندوفسکی

رابرت لواندوفسکی "آقای کلاسیکر" در مجموع 40 بازی در این دربی انجام داده است - 14 بازی برای دورتموند و 26 بازی برای  بایرن. همچنین قاتل لهستانی بیشترین برد را در بین بازیکنان فعلی کسب کرده است (24). توماس مولر نیز بیشترین حضور را فقط برای یک باشگاه داشته است(40 بازی برای بایرن) .

بهترین برد FCB: دوازده گل در پرگل ترین دربی

در دیدار بایرن و دورتموند 27 نوامبر 1971 دوازده گل از خط دروازه ها عبور کرد و پر گل ترین در کلاسسیکر تاریخ بوندس لیگا لقب گرفت . در حقیقت هرگز در یک مسابقه بوندس لیگایی نیز بیش از دوازده گل به ثمر نرسیده است. مردان مونیخی این دیدار را 11-1 پیروز شدند. گرد مولر چهار گل به ثمر رساند تا تنها پوکر کننده ی درکلاسیکر لقب بگیرد. لوتار امریش از BVB تنها بازیکنی است که در درکلاسیکرهای بوندس لیگایی هت تریک کرده است .

بیشترین بازی بعنوان مربی: اوتمار هیتزفیلد

اوتمار هیتزفلد 29 بار در درو کلاسیکر حضور داشته که یک رکورد است. وی در 16 بازی هدایت بایرن و 13 بار هدایت BVB را بر عهده داشته و در مجموع 12 پیروزی کسب کرده است. به عنوان سرمربی بایرن ، یوپ هاینکس 20 بازی در برابر BVB انجام داده است . مربی رکورددار دورتموند در در کلاسیکر نیز یورگن کلوپ با 22 بازی است. شنبه پنجمین حضور هانسی فلیک به عنوان سرمربی در این بازی است و سرمربی حریف نیز اولین بازی اش را تجربه می کند.

مطمئن ترین پنالتی زن پنالتی: لوا و پل برایتنر

بایرن در درکلاسیکر 13 بار صاحب پنالتی شده و دورتموند 12 پنالتی (فقط بوندس لیگا). بایرن 10 تای ان ها و BVB هشت ضربه را گل کرده اند . بیشترین پنالتی این دیدار را پل برایتنر و لوا از بایرن زده اند(سه پنالتی 3 گل).

FCB بیشتر گلزنی کرده است

سرخ ها در 55 بازی که گل اول را زده اند پیروز شده و BVB  نیز 27 پیروزی کسب کرده . رابرت لواندوفسکی با زدن گل اول بازی در 7 دیدار بالاتر از گرد مولر (5 بار) قرار دارد. لوا 6 بار برای بایرن و یک بار برای دورتموند موفق به زدن گل اول شده است.

طولانی ترین پیروزی متوالی: هر دو تیم در یک سطح قرار دارند

بایرن در 8 مصاف قبلی اش بارابر دورتموند پیروز بوده که یک رکورد در درکلاسیکر است. دورتموند در بهترین روزهایش پنج برد متوالی برابر بایرن کسب کرده است. دورتموندی ها 5 بازی متوالی شان برابر بایرن را بین 2010 و 2012 به پیروزی رسیدند.

فیلم برترین گل های تاریخ درکلاسیکر

در این فیلم قصد داریم به برخی از جذاب ترین گل های تاریخ درکلاسیکر یا دربی تیم های بزرگ آلمانی بپردازیم.

درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 99 جمعه 10 آذر 1402 زمان : 18:55 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 322
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 135
 • آی پی دیروز : 229
 • بازدید امروز : 297
 • باردید دیروز : 402
 • گوگل امروز : 63
 • گوگل دیروز : 70
 • بازدید هفته : 3,120
 • بازدید ماه : 8,183
 • بازدید سال : 109,332
 • بازدید کلی : 486,903