loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی رباط صلیبی در فوتبال  بسیاری از آسیب های زانو در ورزشکاران به خصوص رشته ورزشی فوتبال اهمیت بالایی دارد زیرا عملکرد ورزشی بازیکنان فوتبال می تواند توسط آسیب هایی مانند

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی رباط صلیبی در فوتبال

 بسیاری از آسیب های زانو در ورزشکاران به خصوص رشته ورزشی فوتبال اهمیت بالایی دارد زیرا عملکرد ورزشی بازیکنان فوتبال می تواند توسط آسیب هایی مانند پارگی رباط صلیبی کاهش یابد. طبق مقالات موجود دیده شده که تقریبا نیمی از ورزشکاران حرفه‌ای با پارگی رباط صلیبی در دراز مدت توانایی بازگشت به رشته ورزشی خود را نداشته اند. 

شایع ترین آسیب های زانو در فوتبال : پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی در فوتبال از شایع ترین و جدی ترین آسیب های ورزشی است که ممکن است برای هر ورزشکار و فوتبالیستی اتفاق بیفتد.

زانو یکی از پیچیده‌ترین مفصل‌های بدن است که استخوان ران را به استخوان درشت نی در پایین پا و استخوان نازک نی در امتداد کناری آن متصل می‌کند.

چهار رباط در مفصل زانو قرار دارد که این رباط ها از حرکت عرضی ران در امتداد افقی استخوان درشت نی جلوگیری به عمل می آورد.

رباط صلیبی از مهم ترین رباط های زانو است که این رباط ها در داخل مفصل زانو قرار داد و به صورت مورب استخوان ران تا استخوان ساق را به یکدیگر متصل می کند که این رباط ها شامل :

رباط صلیبی جلویی (ACL) از بخش جلویی استخوان درشت نی در فضای مفصلی شروع می‌شود و رو به بالا به سمت پشت فضای مفصلی روی استخوان ران کشیده می‌شود و رباط صلیبی خلفی را به صورت ضربدری قطع می‌کند. رباط صلیبی خلفی (PCL) از پشت فضای مفصلی درشت نی شروع می‌شود و به فضای جلویی استخوان ران ختم می‌شود.

مفصل زانو یک ساختار بسیار پیچیده ای است که از استخوان، رباط ها و تاندون های بسیاری تشکیل شده است با همکاری تمامیه این اجزا در کنار یکدیگر راه رفتن بیمار را فراهم می کند.  

تقریبا نیمی از آسیب دیدگی های رباط های زانو و پارگی های رباط صلیبی در فوتبال در رباط صلیبی قدامی اتفاق می افتد.

پارگی رباط صلیبی

دلایل پارگی رباط صلیبی در فوتبال

علائم پارگی رباط صلیبی در فوتبال

علائم پارگی رباط صلیبی در فوتبال بر اساس شدت و درجه آن متفاوت است. قبل از معرفی مهم ترین علائم این عارضه بهتر است کمی با انواع درجه بندی آشنا شوید.

آسیب دیدگی درجه یک

این نوع آسیب دیدگی با کشیدگی خفیفی در رباط ها همراه است و عموما مشکل جدی برای ورزشکار ایجاد نمی کند و با کمی استراحت و انجام اقدامات اولیه که در ادامه به آن پرداخته ایم می توان دردهای حاصل از آن را تسکین داد.

آسیب دیدگی درجه دو

رباط ها دچار پارگی جزئی در مفصل شده اند و بیمار درد های خفیف تا متوسطی را در زانو احساس می کند به این نوع آسیب دیدگی، کشیدگی رباط زانو نیز می گویند.

آسیب دیدگی درجه سه

در این مرحله از آسیب دیدگی رباط های صلیبی، رباط ها به طور کامل پاره شده و زانو ثبات و پایداری خود را از دست می دهد.

در صورتی که آسیب دیدگی رباط های صلیبی جدی باشد در این صورت نشانه ها و علائم این عارضه نیز شدید تر بوده و با چنین علائمی همراه است:

درد خفیف تا متوسط در زانو که در اغلب موارد سبب لنگش ملایم یا اختلا در راه رفتن ورزشکار شود

تورم زانو به سرعت در عرض چند ساعت پس از وارد شدن آسیب به زانو اتفاق می‌افتد.

ممکن است فوتبالیست احساس کنید که زانوی از بدن جدا شده است.

صدای پاپ یا ضربه محکم و ناگهانی در طول آسیب

احساس جدا شدن و پاره شدن چیزی در زانو

اختلال در راه رفتن و یا تحمل وزن روی زانو

عوارض پارگی رباط صلیبی در فوتبال

رباط صلیبی از مهم ترین رباط های زانو است که وظیفه محدود کردن حرکت استخوان ها را فراهم می آورد. پارگی رباط صلیبی در فوتبال بیشتر در رباط های قدامی صلیبی رخ می دهد.

ورزشکاری که در فوتبال دچار پارگی رباط صلیبی شده است در حرکت دادن پا و زانوی خود دچار مشکل است و در صورت درمان نشدن با چنین عوارضی همراه هستند:

 • لق زدن زانو و ناپایداری مفصل زانو
 • ضعیف شدن عضلات ران و همسترینگ
 • خطر ابتلا به ساییدگی یا آرتروز زانو
 • کاهش دامنه حرکتی

دلایل پارگی رباط صلیبی در فوتبال

به طور کلی آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی به دو دسته برخوردی و غیر برخوردی تقسیم می شوند. در نوع غیر برخوردی عوامل همچون زمین خوردن و مناسب نبودن کفش ورزشکار می تواند در بروز این عارضه دخیل هستند و در نوع برخوردی عواملی همچون:

ایستادن ناگهانی در حین دویدن

پرش ناگهانی و به یکباره

وارد شدن ضربه مستقیم از جلو به پایین ران

افتادن بر روی زمین در حالی که زانو خمیده است

از آنجایی که یک فوتبالیست برای رسیدن به توپ دائما در حال دویدن  به دنبال توپ و توقف های ناگهانی است از این رو بسیاری از ورزشکاران دائما  در معرض خطر آسیب دیدگی پارگی رباط صلیبی قرار دارند.

راه های تشخیص پارگی رباط صلیبی در فوتبال

تشخیص پارگی رباط صلیبی در فوتبال با بررسی معاینه فیزیکی و بررسی تست های تصویربرداری انجام می شود. در طول معاینه فیزیکی، پزشک متخصص ارتوپد برروی زانوی شما فشاری وارد می کند تا از میزان آسیب، پارگی یا وجود مایع در مفصل و خونریزی باخبر شود.

همچنین ممکن است زانو، پا یا قسمت‌های پایینی پا را در جهت‌های مختلف حرکت دهد و از شما بخواهد که بایستید و راه بروید.

پزشک ارتوپد با استفاده از این معاینات پای آسیب دیده را با پای سالم مقایسه می‌کند تا از وجود هر گونه جابجایی در زانو یا حرکات غیرعادی در ران یا زانو اطلاع یابد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک یا چند تست تصویربرداری زیر را پیشنهاد کند:

تصویر برداری به کمک اشعه ایکس

اسکن ام آر آی از مفصل زانو

تشخیص به کمک آرتروسکوپی مفصل زانو

راه های درمان پارگی رباط صلیبی در فوتبال

از جمله بهترین اقدامات درمانی برای درمان پارگی رباط صلیبی در ورزشکاران شامل :

زانوبند

متخصص ارتوپد برای تثبیت زانو و جلوگیری از وارد آمدن آسیب بیشتر به زانو، استفاده از بریس را تجویز می کند.

 با توجه به میزان آسیبی که به رباط صلیبی  وارد شده است؛ پزشک به شما توصیه می کند که از بریس مخصوص زانو برای محافظت از رباط آسیب دیده استفاده کنید تا زمانی که رباط بهبود یابد.

اصولا بریس‌هایی که برای پارگی رباط صلیبی تجویز می شوند معمولاً دارای یک مکانیزم لولایی هستند که به زانو اجازه می‌دهد که به راحتی خم شود.

پارگی رباط صلیبی در فوتبال

فیزیوتراپی

متخصص فیزیوتراپ برای درمان پارگی رباط صلیبی، برنامه ی مخصوص را برای شما طراحی می‌کند تا سریعتر به بهبودی دست یابید و زودتر فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

از جمله اقدامات فیزیوتراپی برای درمان مشکلات زانو شامل:

تسکین درد بیمار

متخصص فیزیوتراپ از روش های مختلفی برای کنترل و کاهش درد و ورم استفاده می‌کند که این روش ها شامل یخ درمانی، گرما درمانی، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست می باشد.

بهبود دامنه حرکتی ورزشکار بعد از پارگی رباط صلیبی در فوتبال

بهبود دامنه حرکتی پس از پارگی رباط صلیبی به کمک آموزش حرکات ورزشی مخصوص انجام می شود.  این متخصص با آموزش حرکات ورزشی مناسب استحکام، شتاب و عملکرد بیمار را افزایش می دهد.

درمان پارگی رباط صلیبی در فوتبال با جراحی آرتروسکوپی

جراحی برای درمان پارگی رباط صلیبی

اگر پارگی رباط صلیبی شدید باشد و به کمک روش های غیرجراحی تسکین نباید در این صورت تنها راه درمان پارگی رباط صلیبی در فوتبال انجام عمل جراحی است. از جمله روش های جراحی برای درمان پارگی رباط صلیبی شامل:

آرتروسکوپی زانو

معمولا برای بازسازی رباط صلیبی پاره شده از جراحی آرتروسکوپی زانو استفاده می شود. در این روش جراح ارتوپد از دوربین های تعبیه شده در آرتروسکوپ استفاده می کند تا بتواند فضای درون مفصل زانو را به کامل مشاهده کند.

این روش از مزایایی زیادی نسبت به جراحی تعویض مفصل زانو برخوردار است که از مهم ترین آن می توان به کم تهاجمی و در پی آن کم شدن عوارض جراحی اشاره کرد.

با مصدومیت ACL، یک بازیکن چه مدت از میادین دور است؟

میانگین مدت دوری یک بازیکن از میادین با مصدومیت رباط صلیبی، 9 ماه است. البته همیشه متغیرهایی هم هست- بعضی ممکن است زودتر برگردند و بعضی هم دیرتر. بعضی بازیکنان ممکن است بعد از 6 ماه برگردند اما برای بعضی دیگر دوره ریکاوری 10 یا 11 ماه طول بکشد. متاسفانه، شواهد پزشکی نشان داده بازیکنانی که برای بازگشت عجله می‌کنند، بیش‌تر احتمال دارد که دچار آسیب دیدگی مجدد بشوند.

 

چگونه می‌توان این مصدومیت را پشت سر گذاشت؟

بعد از انجام عمل جراحی، بازیکنان به طور معمول برای سه تا پنج روز باید بی‌حرکت باشند تا نقاهت بعد از عمل را پشت سر بگذارند. پس از پنج روز، آنها تمرینات بسیار سبک زانو و ماساژ را آغاز خواهند کرد. بعد از هفته اول، بعضی ممکن است دوچرخه سواری سبک یا شنا در استخر را شروع کنند. در هفته ششم، فرآیند ریکاوری به طور جدی آغاز می‌شود و شروع به پیشرفت می‌کند. بازیکن روزی دو یا سه بار به سالن بدنسازی می‌رود و با وزنه کار می‌کند (حرکات اسکات و لانج). بعد از 10 هفته، دویدن آرام آغاز می‌شود. به طور معمول، بعد از سه ماه، دویدن روی چمن آغاز می‌شود. شدت کار با شیب بسیار ملایم بیش‌تر می‌شود و بازیکن خیلی آرام کار را پیش می‌برد. چهار یا پنج ماه بعد از مصدومیت، بازیکن انجام حرکات چرخشی و بازگشت را روی چمن آغاز می‌کند؛ باز هم بسیار آرام. اما برای بازگشت به تمرینات سبک تیمی، باید حداقل 6 یا 7 ماه بگذرد. آنها می‌توانند کارهایی ابتدایی مانند شوتزنی و از ماه هفتم و هشتم به بعد، بازیکن می‌تواند فعالیت‌های رقابتی‌تری را با هم تیمی‌هایش انجام بدهد.

دانلود رایگان مستند Federico Chiesa Back On Track 2023 بازگشت فدریکو کیه زا از پارگی ربات صلیبی

بازگشت فدریکو کیه زا ، فیلمی مستند محصول سال ۲۰۲۳ به کارگردانی آلساندرو الدوتاوی می‌باشد. در ژانویه سال ۲۰۲۲، سی دقیقه پس از نیمه اول رباط صلیبی فدریکو کیه زا پاره می شود و او باید در طی ده ماه نقاهت، شخصیت خود را به عنوان یک انسان و یک فوتبالیست دوباره پیدا کند.

در این فیلم شما می توانید نحوه بازگشت بازیکن فوتبال بعد از پارگی ربات صلیبی به دوران حرفه ای را مشاهده کنید. پیشنهاد میکنم این فیلمو از دست ندید و از آینده ناامید نشوید.

دانلود مستند بازگشت فدریکو کیه زا

درباره بدنسازی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 427 سه شنبه 10 مرداد 1402 زمان : 9:46 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 169
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 443
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 28
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 1,976
 • بازدید ماه : 12,284
 • بازدید سال : 96,370
 • بازدید کلی : 473,941