loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

بیوگرافی سر الکس فرگوسن Alex Ferguson الکس فرگوسن متولد 31 دسامبر 1941 در اسکاتلند ، سرمربی فوتبال است دکترای افتخاری مدیریت بازرگانی از دانشگاه متروپولیتن منچستر می باشد که از کارگری شروع کرده و سپ

بیوگرافی سر الکس فرگوسن Alex Ferguson

الکس فرگوسن متولد 31 دسامبر 1941 در اسکاتلند ، سرمربی فوتبال است

دکترای افتخاری مدیریت بازرگانی از دانشگاه متروپولیتن منچستر می باشد که از کارگری شروع کرده و سپس پله های ترقی را از بازیکنی تا سرمربیگری طی کرد

هم اکنون نامی وی بعنوان یکی از بهترین سرمربیان تاریخ ثبت شده است.

الکس فرگوسن (Alex Ferguson) در 31 دسامبر 1941 در اسکاتلند به دنیا آمد. الکس فرگوسن فوتبال را در 16سالگی و در یک تیم دسته‌دومی در اسکاتلند شروع کرد. او در این سال‌ها هم‌زمان در یک کارخانه‌ی کشتی‌سازی در گلاسکو کار می‌کرد. فوتبال در سال 1964 برای الکس فرگوسن جدی‌تر شد. او در این سال به یکی از تیم‌های دسته‌اولی اسکاتلند پیوست. الکس فرگوسن در فصل 1965-1966 بازیکنی تأثیرگذار بود و 31 گل به ثمر رساند. او تا اعلام بازنشستگی‌اش در سال 1974 برای سه باشگاه دیگر بازی کرد.

الکس فرگوسن پس از اعلام بازنشستگی، بلافاصله به عنوان سرمربی یک تیم دسته‌دومی در اسکاتلند انتخاب شد. پس از موفقیت‌های او در عرصه‌ی مربیگری، مدیران باشگاه آبردین اف سی الکس فرگوسن را به عنوان سرمربی تیم برگزیدند. الکس فرگوسن در این باشگاه برهه‌ای رؤیایی را رقم زد و 7 جام به دست آورد. دستاوردهای الکس فرگوسن توجه باشگاه‌های بزرگ اروپا را برانگیخت و انتخاب‌های مختلفی را برای او فراهم آورد.

تاریخچه سرمربی گری الکس فرگوسن

فرگوسن 6 نوامبر 1986 در 45 سالگی به عنوان سرمربی منچستر یونایتد معرفی شد و چهار سال بعد در 1990 با این تیم قهرمان جهان حذفی انگلیس شد

فرگوسن سال 1993 در 52 سالگی منچستریونایتد را بعد از 26 سال به مقام قهرمانی لیگ جزیره رساند

او در مجموع 13 قهرمانی لیگ جزیره، 5 قهرمانی جام حذفی، 4 قهرمانی جام اتحادیه، 10 قهرمانی سوپر جام انگلیس، 2 قهرمانی جام باشگاه های جهان، 1 قهرمانی جام در جام اروپا و 1 قهرمانی سوپرجام اروپا را با این تیم کسب کرد.

فرگوسن و منچستریونایتد

الکس فرگوسن در میان همه‌ی انتخاب‌هایش، تیم منچستر یونایتد را برگزید و در سال 1986 به طور رسمی سرمربی این باشگاه شد. موفقیت‌های الکس فرگوسن در باشگاه منچستر یونایتد به محض امضای قراردادش شروع نشد. او در چهار فصل ابتدایی همکاری‌اش با باشگاه منچستر یونایتد رتبه‌های پایینی را در جدول کسب می‌کرد و حتی در خطر اخراج نیز قرار داشت. اما مدیران باشگاه به او اطمینان کردند و او توانست در فصل 1989-1990 در جام حذفی انگلیس، تیم منچستر یونایتد را به مقام قهرمانی برساند. 

الکس فرگوسن در فصل 1989-1990 دست به یک معجزه زد. منچستر یونایتد به رهبری الکس فرگوسن برنده‌ی سه‌گانه شد. او در این سال علاوه بر کسب قهرمانی جام حذفی انگلیس، قهرمان لیگ برتر و جام قهرمانان اروپا نیز شد. این سه‌گانه از این جهت بسیار شگفت‌انگیز است که منچستر یونایتد در این سال رکورد 33 بازی بدون شکست را ثبت کرد. منچستر یونایتد توانست در 7 فصل بین سال‌های 2006 تا 2013، 5 بار قهرمان لیگ انگلیس شود.

الکس فرگوسن در فصل 2012 -2013 اعلام بازنشستگی کرد و برای همیشه عرصه‌ی سرمربیگری را ترک گفت. 

افتخارات سرالکس فرگوسن

مشخصات کامل سر الکس فرگوسن

نام کامل

الکساندر چاپمان فرگوسن

معروف به

فرگی - رئیس

تاریخ تولد

31 دسامبر 1941 (10 دی 1320)

محل تولد

گلاسکو - اسکاتلند

پست در فوتبال

مهاجم - سرمربی

وضعیت تاهل

متاهل

مهم‌ترین عناوین و افتخارات

دو قهرمانی چمپیونزلیگ با منچستریونایتد (1999 و 2008)

سیزده بار قهرمانی لیگ برتر با منچستریونایتد

پنج بار قهرمانی جام حذفی با منچستریونایتد

سه بار قهرمانی لیگ اسکاتلند با آبردین (1980، 1984، 1985)

چهار بار قهرمانی جام حذفی اسکاتلند با آبردین

دو بار انتخاب به عنوان بهترین سرمربی دنیا (1999 و 2008)

دو بار قهرمانی سوپرکاپ اروپا با آبردین و منچستریونایتد (1984 و 1992)

برخی از رکوردها و شنیدنی‌های جالب در زندگینامه سر الکس فرگوسن به شرح زیر است:

 • الکس فرگوسن با کسب 13 قهرمانی لیگ برتر، دارای بیشترین مدال طلای این مسابقات است
 • فرگی با 11 بار انتخاب، عنوان دار کسب جایزه مربی فصل لیگ برتر است
 • فرگوسن 27 بار به عنوان سرمربی ماه لیگ برتر انتخاب شده و از این حیث رکورددار است. آرسن ونگر با 15 و پپ گواردیولا با 11 بار انتخاب، در تعقیب او هستند
 • در سال 2013، سرالکس فرگوسن هزارمین بازی خود با منچستریونایتد را مقابل ساوتهمتون انجام داد
 • در سال 2013، با برد 3-0 مقابل استون ویلا، منچستریونایتد و سرالکس فرگوسن، رکورد 20 قهرمانی را به نام خود ثبت کردند

نقش فرگوسن در شکوفایی کریستیانو رونالدو

فرگوسن با شناسایی مهارت و استعداد رونالدو ، انتقال او را از سلتیک به منچستر فراهم کرد و توانست با معرفی او به دنیای فوتبال ، زمینه ساز پیشرفت این بازیکن باشد.

نقش فرگوسن در پیشرفت دیوید بکهام

در فوریه 2003 و بعد از شکست منچستریونایتد در جام حذفی برابر آرسنال، الکس فرگوسن و دیوید بکام در رختکن تیم جر و بحث کردند. آن طور که گفته شده، فرگی در عصبانیت، لنگه کفشی به سمت بکام شوت کرده که به صورت بکس برخورد کرده و ابروی او را شکافته است. فرگوسن در ادامه از بکام عذرخواهی کرد، ولی این بازیکن در همان سال راهی رئال مادرید شد. دیوید بکام سال‌ها بعد در 2017 در همایشی به مناسبت روز جهانی ایدز در لندن صحبت می کرد، در این خصوص گفت:

 

تا آن شب و بعد از بازی با آرسنال که چند اشتباه در آن مرتکب شدم، نمی دانستم او واقعا چقدر در شوت کردن خوب است. وارد رختکن شدم، چند کلمه صحبت کردیم. بعد شروع کرد به طرفم حرکت کرد و کپه لباس و کفشی که روی زمین بود را به طرفم شوت کرد. کفشش در آمد و به صورتم خورد. آن موقع بود که فهمیدم شوت هایش واقعا چقدر دقیق بوده است.

فرگی تایم چیست ؟

از زمان سرمربیگری فرگوسن در منچستر یونایتد، او طی این سال بارها و بارها در دقایق و ثانیه های پایانی با یونایتد به گل رسید و باخت ها را با تساوی و تساوی ها را برد عوض کرد. برای نخستین بار روزنامه گاردین کلمه فرگی تایم را در سال 98 بر سر زبان ها انداخت.

 

فرگی تایم یعنی زمانی که سرآلکس بزرگ به ساعتش نگاه می کرد و رعشه بر تن حریفان منچستر می انداخت. لحظاتی که باید، هر آن منتظر گلزنی شیاطن سرخ می بودیم

از جمله پدیده‌های جالب توجه در خصوص الکس فرگوسن، فرگی تایم است که اولین اشاره‌های مربوط به آن به 2004 برمی‌گردد. نظریه این است که داوران به خاطر ترسی که از رئیس داشتند، در دیدارهایی که یونایتد از رقیب عقب بود، زمان تلف شده بیشتری اعلام می‌کردند. اولین رخداد فرگی تایم در 1993 به چشم آمده؛ جایی که استیو بروس در دقیقه 97 به شفیلد ونزدی گل زد تا منچستر با برد 2 به یک، به صدر جدول لیگ برتر برود و تا پایان فصل آنجا بماند. 

یک تحلیل آماری از سوی تایمز براین اساس است که شاید این نظریه واقعیت داشته باشد. آمار اوپتا طی سال‌های 2010 تا 2012 هم حاکی از آن بود که دیدارهای یونایتد که در آن‌ها عقب افتاده، به طور میانگین 79 ثانیه وقت تلف شده بیشتری دارد؛ عددی که در مقایسه با دیگر باشگاه‌های برتر، بیشتر بود.

بهترین کتاب‌های الکس فرگوسن

الکس فرگوسن یکی از بهترین سرمربی‌های تاریخ فوتبال است که خواندن تجربیاتش می‌تواند درک بهتری از شیوه‌ی مدیریت او به خوانندگان و طرفداران بازی فوتبال بدهد. در این بخش، به بهترین کتاب‌های الکس فرگوسن خواهیم پرداخت:

کتاب رهبری (Leading): الکس فرگوسن، به عنوان یک مدیر و سرمربی موفق، کتاب رهبری را با توجه به تجربیات کاری و زندگی خود نوشته است. او در این کتاب به خوانندگانش توصیه می‌کند که هر چند بسیاری از پدیده‌ها از کنترل ما خارج‌اند، ما می‌توانیم با نگاه‌ کردن به دیگران و شنیدن پیشنهاد‌هایشان روزبه‌روز بهتر شویم و رشد کنیم. شما می‌توانید در کتابراه هم نسخه‌ی صوتی کتاب رهبری را بشنوید و هم نسخه‌ی الکترونیکی آن را بخوانید.

کتاب سه‌گانه‌ی منحصربه‌فرد (The Unique Treble): یکی از شاهکارهای الکس فرگوسن در تیم منچستر یونایتد کسب سه‌گانه بود. هیچ باشگاهی در انگلیس پیش از آن نتوانسته بود به این موفقیت دست پیدا کند. الکس فرگوسن در کتاب سه‌گانه‌ی منحصربه‌فرد درباره‌ی تجربه‌ی خود از این موفقیت شگفت‌انگیز می‌نویسد و بازی‌های دراماتیک منچستر یونایتد را مثل برگشت مقابل یوونتوس و برد لحظه‌ی آخر مقابل بایرن مونیخ تعریف می‌کند.

کتاب پپ گواردیولا (Pep Guardiola): پپ گواردیولا یکی از برترین مربیان جهان است که تیم‌های او عناوین قهرمانی مختلفی را به دست آورده‌اند. گیلم بالاگه، روزنامه‌نگار ورزشی، در این کتاب به رازهای موفقیت پپ گواردیولا در بارسلونا می‌پردازد و دلایل موفقیت این سرمربی را افشا می‌کند. الکس فرگوسن مقدمه‌ی این کتاب را نوشته است. شما می‌توانید در کتابراه نسخه‌ی صوتی و الکترونیکی کتاب پپ گواردیولا را بشنوید و بخوانید.

کتاب‌هایی که در اینجا معرفی کردیم از جمله بهترین کتاب‌های الکس فرگوسن هستند. الکس فرگوسن کتاب‌های دیگری نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به کتاب «سالی در زندگی» (A Year in the Life) اشاره کرد.

دانلود کتاب های سرالکس فرگوسن - کتاب صوتی و پی دی اف 

چرا به فرگوسن لقب سر sir داده شد ؟

بعد از سه گانه باورنکردنی سال 1999 الکس فرگوسن به خاطر خدمتش به فوتبال بریتانیا مفتخر به کسب لقب "سر " شد. این لقب توسط ملکه انگستان به الکس فرگوسن داده شد.

مستند سرالکس فرگوسن هرگز تسلیم نشو Never Give In

سر الکس فرگوسن: هرگز تسلیم نشو Sir Alex Ferguson Never Give In فیلمی مستند، محصول سال ۲۰۲۱ کشور انگلستان، به کارگردانی جیسون فرگوسن است. چهره های شاخصی چون الکس فرگوسن، اریک کانتونا، جیسون فرگوسن، رایان گیگز، دارن فرگوسن، گوردون استراکن، آرچی ناکس و کتی فرگوسن در فیلم سر الکس فرگوسن: هرگز تسلیم نشو حضور یافته ‌اند. فیلم سر الکس فرگوسن: هرگز تسلیم نشو توسط کمپانی دی ان ای فیلمز تولید شده است و درباره زندگی الکس فرگوسن، سرمربی سابق باشگاه منچستر یونایتد ساخته شده است. امتیاز : 8.6 Alex Ferguson الکس فرگوسن بازیکن سابق فوتبال و مربی بریتانیایی متولد ۳۱ دسامبر ۱۹۴۱ در گلاسکو است که موفق ترین مربی تاریخ بریتانیا می باشد که با کسب ۴۹ جام در طول مربی گری خود و ۳۸ جام با منچستریونایتد توانست نام خود را برای همیشه در تاریخ فوتبال دنیا جاودانه نماید.

مستند رازهای موفقیت سرالکس فرگوسن

در مستندی 60 دقیقه ای که شبکه BBC انگلستان آن را تدارک دیده است، سر الکس فرگوسن از رازهایی که برای بیش از ربع یک قرن موجب موفقیت او در باشگاه منچستریونایتد شد، پرده بر می دارد.

سر الکس فرگوسن در طول دوران مربیگری اش در فوتبال به چنان جایگاه عظیمی رسید که نه تنها برخی او را بهترین سرمربی تاریخ فوتبال می دانند، بلکه حتی از او به عنوان برترین سرمربی تاریخ ورزش یاد می کنند. این مرد اسکاتلندی در سال 1986، در حالی که پیش از آن با تیم گمنام "آبردین" اسکاتلند موفق به شکست دادن رئال مادریدِ بزرگ در فینال جام برندگان اروپا شده بود، به منچستریونایتد آمد تا باشگاهی در حال نزول را به شکوه سابق خود برساند. بازگرداندن منچستریونایتد به قله فوتبال انگلستان و اروپا اما کار آسانی نبود و فرگوسن برای رسیدن به موفقیت مجبور شد تا باشگاه را از نو به شیوه دلخواه خودش بسازد. منچستریونایتدِ فرگی به تدریج پیشرفتش را آغاز کرد و از اوایل دهه 90 میلادی شروع به کسب جام کرد. وقتی پیرمرد اسکاتلندی در سال 2013 از دنیای فوتبال کناره گیری کرد، منچستریونایتد تحت هدایت او به 13 عنوان قهرمانی در لیگ برتر، 2 عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، یک عنوان قهرمانی در جام باشگاه های جهان، یک عنوان قهرمانی در سوپر کاپ اروپا، یک عنوان قهرمانی در جام برندگان اروپا، 5 عنوان قهرمانی در جام حذفی انگلستان، 10 عنوان قهرمانی در کمیونیتی شیلد و 4 عنوان قهرمانی در جام اتحادیه انگلستان رسیده بود. زمانی به بزرگی سر الکس فرگوسن پی می بریم که به دوران پس از جدایی او از منچستریونایتد نظر افکنیم، جایی که منچستریونایتد با خرج هزینه ای تقریباً 300 میلیون پوندی در بازار نقل و انتقالات، هرگز نتوانسته است فصل را با رتبه ای بهتر از چهارم در جدول لیگ برتر به پایان برساند. 

در مستندی که شبکه BBC با نام "سر الکس فرگوسن: راز های موفقیت" تهیه کرده است، فرگوسن در مورد خصوصیات رهبرانه اش که موجب شد تا چنین میزانی از موفقیت را با منچستریونایتد در طول بیش از 20 سال به دست آورد، صحبت می کند. از مشکلاتی که در اوایل دوران حضورش در اولدترافورد با آن ها دست و پنجه نرم کرد توضیح می دهد، از چگونگی برخوردش با بازیکنان یاغی منچستریونایتد می گوید، روشی که برای پرورش بازیکنان نوجوان در پیش گرفت را شرح می دهد و راه نفوذ پیدا کردن به ذهن بازیکنان و ایجاد ذهنیتی جدید در آن ها را تشریح می کند. در جلسه ای با حضور کارآفرینانی جوان از سراسر جهان شرکت می کند و به آن ها توصیه هایی را در باب چگونگی رهبری کردن بر سازمان هایشان می دهد و مثال هایی را از دوران رهبری اش در منچستریونایتد می زند.

در این مستند 60 دقیقه ای برخی از شاگردان، همکاران و افراد آشنا با سر الکس فرگوسن نیز حضور دارند. ژوزه مورینیو، کریستیانو رونالدو، رایان گیگز، ریو فردیناند، دیوید گیل (مدیر اجرایی سابق منچستریونایتد)، مایکل موریتز (میلیاردر و نویسنده) و تونی بلر (نخست وزیر سابق انگلستان) از جمله افرادی هستند که درباره فرگوسن و راه و رسم رهبری اش صحبت می کنند و خاطره ها و رازهای بسیار جالبی را از او برملا می کنند. مورینیو از راز بزرگی که فرگوسن در اواخر دوران حضورش در منچستریونایتد به او گفت پرده بر می دارد، ریو فردیناند ما را از آنچه که در زمان اخراج روی کین از یونایتد در رختکن این تیم اتفاق افتاد آگاه می کند، دیوید گیل از روزی که به همراه سر الکس تصمیم به کناره گیری از منچستریونایتد گرفتند حرف می زند و کریستیانو رونالدو از کمک های فرگوسن و روش هایی که مرد اسکاتلندی برای کمک به پیشرفت او اتخاذ کرد می گوید. 

نکته ای که بیش از همه در این مستند به آن پرداخته می شود، چگونگی رهبری و مدیریت کردن یک سازمان می باشد. از همین رو، تماشای این مستند به تمام افرادی که در حال مدیریت یک سازمان یا شرکت تجاری، ورزشی، ... هستند یا در آینده قصد انجام چنین کاری را دارند، توصیه می شود.

درباره بیوگرافی ,
یاسر عطارباشی بازدید : 150 جمعه 23 تیر 1402 زمان : 11:39 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 189
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 581
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 36
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 2,114
 • بازدید ماه : 12,422
 • بازدید سال : 96,508
 • بازدید کلی : 474,079