loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

لباس ورزشی فوتسال مردانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟با گسترش علاقه مندی مردم به ورزش و بخصوص فوتبال تعداد افرادی که برای ورزش و فوتبال به دنبال لباس فوتبال و یا کفش ورزشی هستند روز به روز بیشتر میش

لباس ورزشی فوتسال مردانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟با گسترش علاقه مندی مردم به ورزش و بخصوص فوتبال تعداد افرادی که برای ورزش و فوتبال به دنبال لباس فوتبال و یا کفش ورزشی هستند روز به روز بیشتر میشود. این موضوع به حدیست که وقتی شما برای انتخاب و خرید لباس ورزشی وارد بازار میشوید تنوع جنس و کیفیت ها ممکن است شما رو دچار گمراهی کند.

انواع لباس ورزشی فوتسال

لباس های فوتبال در حالت کلی به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

لباس تک ورژن هواداری
لباس تک ورژن پلیری
پیراهن شورت هواداری
لباس تک آستین بلند هواداری
لباس تک آستین بلند پلیری
پیراهن شورت آستین بلند هواداری

همه ما میدانیم که فوتبال ورزشی است که میزان دویدن در آن بالاست. همین امر باعث میشود تا بدن زیاد تعرق کند. بنابراین ورزشکاران و فوتبالیست ها باید لباسی که میپوشند از جنس خاصی باشد. در لباس های فوتبالی فرایندی برای تهویه هوا وجود دارد.

این فرایند در لباس های پلیری بیشتر به چشم میخورد. به طور کلی پیراهن و لباس های فوتبال باید سبک باشند تا بازیکن احساس راحتی و سبکی بکند.

لباس های فوتبالی معمولا طوری طراحی میشوند که عرق را به خود میگیرد و بدن ورززشکار را خنک میکند. در لباس های فوتبالی به هیچ عنوان از نخ  استفاده نمیشود. لباس های نخی عرق را خیلی سریع به خود میگیرد و لباس را سنگین میکند. بنابراین سبک بودن تیشرت، امری مهم در ویژگی لباس های فوتبالی است.

این نوع از لباس ها اغلب از جنس پلی استر میباشند. پیراهن های فوتبالی باید طوری طراحی بشود که هوا را تهویه کند.  لباس مخصوص فوتبال از جنس شمعی یا نایلونی نیست. پیراهن های ورزشی از این جنس خیلی راحت شسته میشود اما به بدن آسیب میرساند.

ویژگی های لباس ورزشی فوتسال

تحرک بالا سبب گرم شدن بدن میشود و این امر در دما های مختلف آب و هوایی ممکن است فرد را اذیت بکند. لذابنابراین، یک لباس فوتبال مناسب باید از تهویه هوای مطلوبی برخوردار باشد.

سبک بودن:

زمان زیاد بازی و تراکم ممکن است باززیکن را خسته کند و روی بازی او تاثییر منفی بگذارد پس ویژگی دیگری که باید در لباس فوتبال رعایت شود سبک بودن لباس است تا بازیکن در آن راحت باشد.

خنک بودن:

تهویه هوا تا حدودی گرمای لباس را از بین میبرد اما اگر لباس ورزشی که برای فوتبال مورد استفاده قرار میگرد، خیلی گرم باشد تهویه مناسب هم نمیتواند شرایط را ایده آل کند. بنابراین علاوه بر تهویه خنک بودن لباس نیز مهم است.

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدنر می کنند. در نتیجه لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مثل نایلون، با اینکه سبک و راحت اند اما قدرت جذب رطوبت را ندارند و باعث مشکلات پوستی می شوند. اگر قصد تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، قبل از خرید دقت کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از آسیب به پوست جلوگیری کند. لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر طولانی ‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن محافظت می‌کند. اگر که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در حین ورزش فقط  لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، باعث میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید. بالا رفتن بیش از حد دمای بدن، بسیار خطرناک است و حتی می تواند منجر به سکته قلبی شود. همچنین پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد باعث می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. پس بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

خرید لباس ورزشی در مشهد

هر ورزشی نیاز به پوشاک ورزشی اختصاصی خودش دارد؛ بطور مثال، لازم است تا بدنسازان از شلواری استفاده کنند که کوتاه و آزاد است و حتی بهتر است از شلوارک استفاده کنند تا قسمت زانوی شان آزاد باشد و تنگی لباس جلوی دست و پایشان را نگیرد؛ یا کسانیکه بوکس کار می کنند باید کفش هایی با ساق بلند بپوشند زیرا در این ورزش حرکات سریع باعث پیچ خوردن مچ می شود و کفش ساق بلند از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. یکی از مهم‌ترین اصول خرید لباس ورزشی، خریدن لباس مخصوص آن ورزش است. ورزشکارانی که بصورت حرفه ای کار می کنند، می دانند که برای یک تمرین راحت چه لباسی را انتخاب کنند. اگر شما جزو ورزشکاران مبتدی هستید، این مقاله تا حدی می تواند در انتخاب مناسب ترین لباس ورزشی به شما کمک کند. پارچه های پنبه ‌ای رطوبت را به راحتی‌ جذب می‌کنند‌. لباس هایی که از پنبه خالص تهیه می شوند، زودتر از الیاف های دیگر شکل خود را از دست می دهند. با اینکه این پارچه رطوبت را به راحتی جذب می کند اما نمی تواند آن را به سرعت خشک کند؛ در نتیجه لباس سنگین و بد بو شده و فرد نمی تواند به راحتی به تمرین خود ادامه دهد. پس بهتر است از لباسی استفاده کنید که از ترکیب پنبه با الیاف های دیگر تهیه شده است. بطور مثال لباسی که از ترکیب پنبه و پلی‌استر تهیه شده است، دیرتر خراب می شوند و مدت طولانی تری ظاهر اولیه خود را حفظ می کنند. همچنین این ترکیب از دو جهت، هم رطوبت را جذب می کند و هم به سرعت آن را خشک می کند؛ به همین دلیل جنس بسیار مناسبی برای لباس های ورزشی محسوب می شوند؛ به خصوص برای کسانی که میزان تعریق بالایی دارند و ورزش های سنگین با تحرک بالا انجام می دهند. پارچه اسپند‌کس که نوعی پارچه کشی است، سریعا رطوبت جذب کرده و از پوست دور می کند. این نوع پارچه به علت کشی بودن، از انعطاف خوبی برخوردارند و در حین انجام حرکات کششی هم در آنها راحت خواهید بود. این پارچه به دلیل انعطاف بالایی که دارد، برای ورزش هایی مانند پیلاتس، یوگا،ایروبیک و دو مناسب است.

 

شورت ورزشی

شورت ورزشی باید‌ سبک باشد‌ و لایه های آن از جنسی باشد که رطوبت را از خود خارج کند (مانند پلی ‌پروپیلن)  تا باعث سایش و عرق سوختگی نشود. همچنین کش شورت ورزشی باید از جنسی باشد که نه کمر را تحت فشار بگذارد و نه در حدی شل باشد که مانع تمرین کردن شود.

پیراهن ورزشی

جنس پیراهن ورزشی باید طوری باشد که رطوبت را به خوبی جذب کند و سرریعا آن را خشک کند. همچنین پیراهن ورزشی باید در سایز مناسب تهیه شود و نه خیلی گشاد‌ باشد که مانع تمرین کردن شود و نه خیلی تنگ باشد که بدن ورزشکار را فشار دهد و مانع از تمرین وی شود.

 

جوراب ورزشی

جوراب ورزشی باید‌ از الیافی تهیه شود که مقاومت بالایی داشته باشد و در اثر شست ‌وشو از بین نرود. الیاف هایی مانند اسپند‌کس از پاها در برابر ضربه های احتمالی تا درصد بالایی محافظت می کند. الیاف های نانو نیزاز تعریق جلوگیری کرده، پاها را خشک نگه می‌د‌ارند‌ و باعث می شوند تا پاها بو نگیرند. اما جوراب هایی مانند الیاف پشم، باعث تعریق، سنگین شدن، بد بو شدن و ایجاد تاول و ساییدگی در پاها می شوند.

درباره راهنمای خرید ,
یاسر عطارباشی بازدید : 146 چهارشنبه 17 خرداد 1402 زمان : 13:06 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 179
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 543
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 33
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 2,076
 • بازدید ماه : 12,384
 • بازدید سال : 96,470
 • بازدید کلی : 474,041