loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

کدام نوع تکل بهتر است؟ تکل انسدادی بر تکل نوک پا و لغزشی ترجیح دارد. سد کردن توپ با تکل انسدادی کنترل بدنی بیشتری را فراهم آورده و مدافع می تواند بدون افتادن به زمین یک ضد حمله سریع را پس از تصاحب تو

کدام نوع تکل بهتر است؟

تکل انسدادی بر تکل نوک پا و لغزشی ترجیح دارد. سد کردن توپ با تکل انسدادی کنترل بدنی بیشتری را فراهم آورده و مدافع می تواند بدون افتادن به زمین یک ضد حمله سریع را پس از تصاحب توپ پی ریزی کند. به علاوه اگر بازیکن در تصاحب توپ شکست بخورد هنوز می‌تواند موقعیت بدنی خود را برگرداند و به تعقیب حریف بپردازد.

 

تمرین های تکل زدن در فوتبال

بازی‌های تمرینی که در این مقاله آورده شده روی توسعه مهارت ها و آموزش تکل زدن در فوتبال، اغلب مشابه شرایط مسابقه تاکید می‌کند. همچنین بیشتر این تمرینات برای بالا بردن آمادگی جسمانی و تناسب اندام نیز مناسب هستند زیرا بازیکنان دائم در حال حرکت در زمین هستند.

 

تمرین تکل توپ

تمرین تکل توپ

زمان تمرین: 10 دقیقه

تعداد بازیکنان: بدون محدودیت

اهداف: آموزش تکل زدن در فوتبال به روش انسدادی و نوک پا، توسعه مهارت های حفظ توپ، بهبود آمادگی جسمانی.

سازماندهی: یک زمین تمرین 30 در 25 متری مهیا کنید. دو بازیکن به عنوان مدافع در کنار زمین بدون توپ می ایستند. سایر بازیکنان هر کدام با یک توپ در داخل زمین مستقر می‌شوند.

روش اجرا: با دریبل زدن بازیکنان صاحب توپ (مهاجمان) که به صورت تصادفی در سرتاسر زمین حرکت می کنند بازی آغاز می‌شود. با فرمان شما مدافعان وارد زمین شده و به تعقیب مهاجمان پرداخته و سعی می‌کنند تا با استفاده از تکل انسدادی و نوک پا توپ آن ها را مالک شوند.

مهاجمی که توپ آن توسط مدافع از دست می‌ رود فورا تبدیل به مدافع شده و می‌کوشد تا به نوبه خود مالکیت توپ را از بازیکنان دیگر به دست آورد. بازیکن مدافعی هم که مالکیت توپ را به دست آورده خود تبدیل به مهاجم می‌شود. آموزش تکل زدن در فوتبال ادامه می یابد تا زمانی که بازیکنان به دفعات در نقش مهاجم و مدافع بازی کرده باشند.

امتیازدهی: ندارد

نکات تمرین تکل فوتبال: به علت ازدحام، بازیکنان حق ندارند از تکل لغزشی استفاده کنند. برای اینکه بازی برای دریبل زن‌ها بیشتر رقابتی و سخت شود، می توانید یا اندازه زمین را کاهش دهید و یا اینکه تعداد مدافعان را زیادتر کنید.

 

تمرین توپ های کم تعداد

تمرین توپ های کم تعداد

زمان تمرین: 10 تا 15 دقیقه

تعداد بازیکنان: 20 تا 24 نفر (4 تیم برابر)

اهداف: تمرین تکل انسدادی و نوک پا، بهبود سرعت دریبل، تمرین دویدن و برگشت های دفاعی، توسعه استقامت هوازی

سازماندهی: یک زمین 50 متر مربعی مشخص کنید. در مرکز زمین نیز یک محدوده مربعی شکل 10 متری در نظر بگیرید. در هر کدام از گوشه‌های زمین یک تیم را مستقر کنید. تعدادی توپ را در محدوده مرکزی زمین بگذارید به گونه‌ای که تعداد توب‌ها چهار عدد کمتر از تعداد بازیکنان باشد. رنگ لباس تیم‌ها باید از همدیگر متمایز باشد.

روش اجرا: با فرمان «حرکت» بازیکنان هر چهار تیم به سرعت به سمت توپ‌های مرکز زمین دویده و می‌کوشند با تصاحب آن ها پا به توب به سمت گوشه زمین خودشان برگردند. چون تعداد توپ‌ها از تعداد بازیکنان کمتر است. بازیکن‌هایی که موفق نشده‌اند توپی را تصاحب کنند باید به تعقیب سایر بازیکنان پرداخته و با تکل زدن، مانع از بازگشت آن ها شوند. یک دور بازی زمانی پایان می‌بابد که تمام توپ‌ها به گوشه‌های زمین منتقل شوند. سپس تمام توپ‌ها را دوباره در مرکز زمین گذاشته و تمرین را تکرار کنید. حداقل 10 دور بازی کنید.

امتیازدهی: تیمی که بیشترین توپ را به گوشه زمین خودش برمی گرداند 1 امتیاز می گیرد. توپ باید هنگام دریبل زدن در کنترل کامل و نزدیک بازیکن باشد تا امتیازش محاسبه شود. تیمی که بعد از 10 راند بازی بیشترین امتیاز را به دست آورده برنده رقابت آموزش تکل زدن در فوتبال محسوب می‌شود.

نکات تمرین: از زدن تکل‌های لغزشی مخصوصا از پشت اجتناب کنید.

 

تمرین ناک اوت در آموزش تکل زدن در فوتبال

تمرین ناک اوت

زمان تمرین: 10 تا 15 دقیقه

تعداد بازیکنان: 6 تا 26 نفر

اهداف: مهارت های تکل زدن، توسعه دریبل، حفظ توپ و بهبود آمادگی جسمانی.

سازماندهی: یک زمین 25 در 30 متری فراهم کنید. تمام بازیکنان هر کدام با یک توپ در داخل زمین مستقر می شوند.

روش اجرا: بازیکن ها شروع به دریبل زدن در زمین کرده و می کوشند تا ضمن در کنترل داشتن کامل توپ به همدیگر بر خورد نکنند. با فرمان شما تمرین (ناک اوت) شروع می شود. هر بازیکن تلاش می‌کند تا توپ سایر بازیکنان را به خارج از محوطه تمرین شوت کند و در ضمن مانع از دفع توپ خودش توسط سایرین شود.

بازیکنی که توپش با تکل یا هر روشی به بیرون زده می شود باید زمین را ترک کرده و با برگرداندن مجدد توپش به صورت نرم و آهسته کنار زمین دریبل بزند تا تمرین پایان یابد تمرین و رقابت هنگامی به پایان می‌رسد که تنها یک بازیکن با توپش در زمین باقی‌مانده باشد. این تمرین یا آموزش تکل زدن در فوتبال را چندین بار تکرار کنید.

امتیازدهی: آخرین بازیکنی که با توپش در زمین مانده باشد به عنوان برنده محسوب می‌شود.

نکات تمرین: زمین تمرین را با توجه به تعداد بازیکنان تغییر دهید. از بازیکنان بخواهید تا از تکل انسدادی و یا نوک پا برای زدن توپ استفاده کنند. از زدن تکل های لغزشی با توجه به ازدحام بازیکنان خودداری کنید.

فیلم تکل های خشن در فوتبال

برخی از خشن ترین تکل های فوتبال را در فیلم زیر ببنید

یاسر عطارباشی بازدید : 165 دوشنبه 21 آذر 1401 زمان : 17:49 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 162
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 360
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 25
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 1,893
 • بازدید ماه : 12,201
 • بازدید سال : 96,287
 • بازدید کلی : 473,858