loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

برای انتخاب لباس ورزشی مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ ممکن است که شخص مدت ها در حال ورزش کردن باشد، ولی خیلی زود از فعالیت بدنی خود خسته شده و دیگر توانایی ادامه دادن را نداشته باشد. ج

راهنمای انتخاب لباس ورزشی برای ورزش در هوای سرد

برای انتخاب لباس ورزشی مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

ممکن است که شخص مدت ها در حال ورزش کردن باشد، ولی خیلی زود از فعالیت بدنی خود خسته شده و دیگر توانایی ادامه دادن را نداشته باشد. جالب است بدانید که در بیشتر موارد به علت پوشیدن لباس نامناسب است. در ادامه تصمیم داریم ویژگی های یک لباس ورزشی خوب را بیان کنیم.

 • لباس ورزشی مناسب خصوصیت هایی دارد که از آن جمله می توان به راحت بودن، کیفیت بالا و سایز مناسب اشاره کرد. انتخاب لباس ورزشی برای ورزشکاران اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که امکان تعریق در ورزش بیشتر می شود، اهمیت انتخاب لباس ورزشی مناسب برای پیشگیری از عرق سوز شدن و بیماری های قارچی و پوستی دو برابر می شود. پس باید جنس لباس طوری باشد که با جذب عرق به پوست اجازه تنفس بدهد و البته جنسی داشته باشد که بدن را خنک نگه دارد.
 • لباس ورزشی باید راحت باشد تا کارایی شما در ورزش افزایش یابد. این لباس ورزشی باید در سایز مناسب باشد. نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد. اگر لباس ورزشی در اندازه مناسب نباشد نمی‌ توان بر روی ورزش تمرکز کرد.
 • سایز لباس شما نباید کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر از سایز واقعی شما و یا بیش از اندازه بلند باشد، چرا که در صورت تنگ بودن اجازه حرکات آزادانه را از شما خواهد گرفت و در صورت گشاد و یا بلند بودن به دست و پای شما خواهد پیچید و حتی ممکن است در هنگام ورزش کردن از تن در بیاید و باعث اختلال در تمرین ورزشی شما شود.
بررسی خصوصیات لباس‌ ورزشی مناسب

چرا باید لباس ورزشی بپوشیم ؟

 • سعی کنید لباس ورزشی با کیفیت خریداری کنید. لباس‌ هایی که کیفیت نداشته باشند بعد از شست و شو رنگ و سایز آنها تغییر می‌ کند. اما لباس های با کیفیت از مواد مناسب تهیه شده‌ اند و عرق را جذب می‌ کنند. بدین شکل شما احساس راحتی بیشتری می‌ کنید.
 • سعی کنید لوازم جانبی مانند حوله، زانوبند، آرنج بند و غیره نیز با کیفیت باشد.
 • برای فصل‌ های مختلف لباس‌ های ورزشی مناسب آن فصل خریداری کنید. مثلا هنگامی كه هوا سرد است باید چند لایه لباس بپوشید. داخلی‌ ترین لباس باید طوری طراحی شده باشد كه رطوبت خارج شده از پوست را جذب كند. لایه‌ ی میانی عرق را جذب می‌ كند و گرمای بدن را حفظ می‌كند و لایه‌ ی بیرونی شما را از باد و باران حفظ می‌ كند. در هوای بسیار سرد، پوست‌ تان را برهنه در مقابل هوا قرار ندهید. از وازلین استفاده نمایید. در ماه‌ های تابستان، زمانی از روز كه در آن می‌ دوید بر نوع پوشش‌ تان موثر است. در صبح یا غروب كه هوا خنك‌ تر است بدوید.
 • چند دست لباس ورزشی متنوع خریداری کنید. بدین شکل انگیزه بیشتری برای فعالیت پیدا می‌کنید.

انتخاب لباس مناسب به اندازه ورزش مناسب مهم است، همیشه در نظر داشته باشید که در هنگام ورزش، لباس نقش پوست دوم ما را ایفا می‌ کند. زیرا انتخاب لباس ورزشی نامناسب دما مرکزی بدن را افزایش می‌ دهد. بنابراین با توجه به هر رشته‌ ای شما باید لباس ورزشی مختص همان ورزش را بپوشید.

خرید لباس ورزشی به روش حرفه ای ها

جنس مناسب برای لباس ورزشی

همان طور که پیش تر به این امر اشاره شد نوع انواع لباس های ورزشی رابطه ی مستقیم با پارچه ی مورد نظر دارد. پارچه هایی که برای فعالیت های پر جنب و جوش و با تحرک بالا طراحی می شوند باید دارای ویژگی های مثبتی باشد که به صورت زیر است:

 • مقاومت در برابر پاره شدن بر اثر تنش های بین رقبا در مسابقه مانند تیشرت های ورزشی تیم های فوتبال
 • خشک و خنک ماندن در زمان های طولانی مدت
 • قابلیت جذب عرق
 • انتقال هوای گرم از داخل به خارج از پیراهن
 • خاصیت کشسانی مناسب

لباس های تمام نخ یا نخ پنبه، بهترین جنس برای لباس های ورزشی هستند. لباس های نخی یا پنبه ای، به سادگی عرق را به خود جذب می کنند و جلوی عرق سوز و قرمز شدن بدن را به خصوص در ناحیه زیر بغل و کشاله ران می گیرند.

لباس ورزشی مناسب باشگاه

نوع پارچه در لباس ورزشی


لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدن رد می کنند. پس لباس های مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مانند نایلون، با اینکه سبک و راحت اند ولی قدرت جذب رطوبت را ندارند و سبب مشکلات پوستی می شوند. چنانچه تصمیم به تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، پیش از خرید توجه کنید که آستر آن از جنس نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از صدمه به پوست پیشگیری کند.

لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر بیش‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن مراقبت می‌کند. درصورتی که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در زمان ورزش تنها لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، موجب میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید.

بهترین لباس ورزشی را چطور انتخاب کنیم؟

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی

بالا رفتن بیش از اندازه دمای بدن، بسیار پرخطر است و حتی می تواند باعث سکته قلبی شود. همینطور پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد سبب می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. بنابراین بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

اما خود البسه پلی استری هم اجناس مختلفی دارند که شما باید برای خرید آن‌ها به تکنولوژی‌ های به‌کار رفته مانند آنتی باکتریال بودن، لطافت، توردوزی در قسمت پهلو و زیربغل و دیگر مواد این چنینی توجه کنید. اما یکی از مواردی که در البسه پلی استری آزاردهنده است، حفظ بو تعریق در بافت آن‌ها است که پیشنهاد ما استفاده از اسپری‌‌های دئودئورانت است.

نکات مهم در انتخاب لباس ورزشی مناسب

انواع لباس ورزشی

تا اینجا در مورد جنس لباس ورزشی و اینکه هر ورزش باید لباس ویژه به خود را داشته باشد به طور کامل صحبت کردیم. ولی بهتر است اطلاعات جامعی هم درمورد انواع لباس های ورزشی متداول، که در همه فروشگاه ها و بازار های ورزشی پیدا می شود، به شما ورزشکاران عزیز بدهیم.

 • پیراهن یا تاپ ورزشی: نباید زیاد گشاد یا خیلی تنگ باشد. باید متناسب سایز بدن و دارای الیاف ویژه باشد که بتواند رطوبت را جذب کند.
 • شلوار یا شورت ورزشی: باز قابلیت کشسانی مناسب داشته و متناسب با اندام تان باشد. به جز این الیاف آن باید بتواند رطوبت را جذب کند.
 • جوراب ورزشی: جوراب های ورزشی باید ساق بلند بوده تا بتواند مچ پای تان را بپوشاند. به جز این، باید الیاف آن مقاومت بالایی داشته باشد.
 • کفش ورزشی: کفش ورزشی خوب سبب می شود تا فشار از روی زانو و مفاصل پاهایتان برداشته شود. همینطور انعطاف پذیری، قابلیت تهویه و وزن سبک از خصوصیت های مهم کفش های اورجینال است. توجه داشته باشید که هر کفش باید متناسب با رشته ورزشی تان انتخاب شود.

در مورد شلوار یا شلوارک، پیشنهاد ما استفاده از شلوارک برای تمرین در باشگاه بدن‌ سازی است تا بدن شما بیشتر با اکسیژن و محیط بیرون ارتباط داشته باشد. برخی از موارد شاهد استفاده از شلوارک‌ های لی مردانه هستیم که استفاده از آن‌ ها می‌ تواند علاوه‌ بر عرق سوز شدن، در حین انجام حرکات سنگین هم آزار دهنده باشد. پس پیشنهاد می‌ کنیم که برای رفتن به باشگاه بدنسازی خیلی درگیر ظاهر نباشید. زیرا راحتی شما در حین انجام حرکات ورزشی مهم است.

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی مناسب

خصوصیات کفش و لباس ورزشی مناسب

3 فاکتور اساسی برای خرید بهترین لباس ورزشی به شرح زیر است :

 • رطوبت را جذب کند‌
 • مانع از به وجود آمدن‌ بوی بد‌ د‌ر بد‌ن شود‌
 • د‌ر طول تمرین شما را خنک نگه د‌ارد‌

لباسی که گشاد نباشد
خیلی‌ها خیال می‌ کنند لباس ورزشی برای اینکه راحت باشد، باید گشاد باشد. در‌حالی‌ که بهترین انتخاب پوشیدن لباس ورزشی فیت بدنتان است. هنگامی‌ که لباس ورزشی متناسب با سایزتان بپوشید، ناخودآگاه تمرکز بیشتری روی انجام دادن حرکت‌ های ورزشی خواهید داشت و تغییراتی را که بدنتان کم کم بر اثر ورزش پیدا می‌ کند، برایتان قابل لمس تر خواهند بود. همین موضوع نیز انگیزه بالاتری به شما می‌ دهد تا با جدیت بیشتری ورزش کنید.

بهترین لباس ورزشی را از چه جنس و نوعی انتخاب کنید

لباسی که خوش‌ رنگ باشد
یادتان باشد رنگ‌ ها اثر بی نظیری روی روحیه ما دارند. هنگامی که پای ورزش کردن وسط باشد، این اثر بیشتر نیز می‌ شود. چون روحیه بالایی که از پوشیدن رنگ‌ های شاد به وجود آمده، به بیشتر شدن دیگر اثرات مثبت ورزش هم باعث خواهد شد. به جای اینکه زمان ورزش در باشگاه یا حتی منزل، رنگ‌ های تیره بپوشید تا لاغر به نظر برسید، رنگ‌ های شاد و پر انرژی بپوشید تا به‌طور مستقیم سبب بالا رفتن روحیه‌ تان شوند و انگیزه بیشتری برای ورزش به شما بدهند.

لباس ورزشی را چگونه نگهداری کنیم؟

معمولا جنس لباس های ورزشی طوری است که چروک نمی شوند. از سوی دیگر، لباس های ورزشی همیشه با عرق تن و زمین سالن های ورزشی در تماس هستند. پس اگر از ورزشگاه برگشته اید و حوصله شستن لباس هایتان را ندارید، بهتر است آنها را از داخل ساک ورزشی تان خارج نکنید.

همه چیز درباره لباس ورزشی مناسب و انواع آن‌

سایز مناسب بپوشید

لباس ورزشی که شما در هنگام ورزش می پوشید نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد. چون در اینصورت نمی توانید روی ورزش تمرکز کنید. تنگ بودن لباس ورزشی اجازه حرکات راحت شما را می گیرد و گشاد و یا بلند بودن آن باعث می شود که لباس به دست و پای شما بپیچد و یا از تن در بیاید و سبب اختلال در تمرین ورزشی شما شود.

وقتی لباس خود را دوست داشته باشید، تمایل بیشتری برای ورزش کردن از خود نشان خواهید داد. بنابراین در میان این لباس‌ ها، لباسی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید و البته در آن احساس راحتی می‌ کنید. زیرا که در مورد لباس‌ های ورزشی مسلما راحتی لباس به زیبا بودن آن ارجح است. البته این موضوع را فراموش نکنید که لباس شما علاوه بر زیبایی و راحتی باید با رشته­ ورزشی شما نیز متناسب باشد.

یاسر عطارباشی بازدید : 756 پنجشنبه 23 شهریور 1396 زمان : 19:23 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 287
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 24
 • آی پی دیروز : 209
 • بازدید امروز : 46
 • باردید دیروز : 1,082
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 61
 • بازدید هفته : 1,128
 • بازدید ماه : 12,000
 • بازدید سال : 72,311
 • بازدید کلی : 449,882