loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

انواع سر زدن در فوتبال سر زدن در فوتبال انواع مختلفی نیز دارد، ولی توجه داشته باشید که غیراز پیشانی، از سطح تماس دیگری استفاده نکنید. این بدن شما است که متناسب با توپ در حالات دیگری قرار می

انواع سر زدن در فوتبال

سر زدن در فوتبال انواع مختلفی نیز دارد، ولی توجه داشته باشید که غیراز پیشانی، از سطح تماس دیگری استفاده نکنید. این بدن شما است که متناسب با توپ در حالات دیگری قرار می گیرد نه پیشانی. متناسب با نحوه انجام ضربه، مسیر حاصل از آن نیز فرق می کند.

- مسیر هوائی: سر بازیکن به هنگام تماس با توپ باید زیر آن قرار بگیرد.

- مسیر کشیده: سر بازیکن در یک سطح با توپ قرار می گیرد.

- مسیر زمینی: سر بازیکن به هنگام تماس با توپ بالای آن قرار می گیرد.

- به راست یا به چپ: زمان تماس توپ با سر به بدن چرخش داده و همواره با پیشانی ضربه بزنید. برای این که توپ جهت مطلوب پیدا کند، مراقب چرخش بدن خود باشید.

- به عقب: در لحظه برخورد، سر را به عقب بکشید. این حرکت در شرایط سخت و به خاطر دور کردن توپ های هوائی از حریف یا رساندن آن به یار خودی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای سر زدن در فوتبال,سر زدن در فوتبال,خطرات سر زدن در فوتبالسر زدن در فوتبال باید توسط پیشانی اجرا شود و هیچوقت با قسمت بالای سر به توپ ضربه نزنید

آموزش سر زدن در فوتبال

مبتدیان باید دو نكته را موقع سر زدن در فوتبال بخاطر بسپارند: ۱) سعی در ضربه زدن با سر به توپ، نه برخورد توپ به سر. ۲) گذاشتن تمام وزن بدن بر روی توپ بوسیله سر، برای قدرت و مسافت دادن بیشتر به توپ. بازیکنان سرزن باید سعی کنند مسیر توپ را زودتر شناسائی کنند. آنها باید به سمت توپ حرکت کنند و حتی چناچه لازم باشد اول یک قدم به عقب برگردند. بازیکنان باید حتی المقدور روی یک پا پرش نمایند و هیچوقت نباید چشم از توپ بردارند.

همچنین بازیکنان باید قبل از نزدیک شدن توپ، بدن خود را به طرف عقب خم کرده یا قوس دهند و درست پیش از تماس سر با توپ آنرا به جلو حرکت دهند. هنگام سر زدن در فوتبال، پاها به جلو؛ کمر و ناحیه پایین بدن به عقب و نواحی پشت؛ گردن و سر سریع به جلو حرکت خواهند داشت. برای افزایش پرش عمودی بازیکنان از تمرین های پلیومتریک میتوان استفاده کرد.

سر زدن در فوتبال باید توسط پیشانی اجرا گردد. هیچوقت با قسمت بالای سر به توپ ضربه نزنید و همیشه چشم های خود را در زمان اجرای ضربه باز نگاه دارید. با باز نگاه داشتن چشم ها، توپ را می بینید و براحتی میتوانید آنرا به مسیر دلخواه بفرستید. بدین ترتیب با پیشانی به توپ ضربه زده، با چشم های باز به آن نگاه كرده و دهان خود را برای جلوگیری از خطرات احتمالی ببندید. بهتر است برای یادگیری از همبازی خود كمك بگیرید. به طوری كه روبروی یكدیگر ایستاده و دوست شما با دست توپ را به سمت شما پرتاب كند و با سر توپ را به طرف دستان او بفرستید. ۱۰ مرتبه شما ضربه بزنید و ۱۰ مرتبه دوست شما، رفته رفته یك پا را عقب گذاشته و به این تمرین ادامه دهید. سپس كمر و پاها را خم کرده و به این تمرین ادامه دهید.

زمانی كه توپ به طرف شما می آید، دست ها تقریبا جلو است و درست پس از برخورد توپ با سر برای قدرت دادن بیشتر به توپ دست ها به عقب و سر به جلو باز می گردد. به خاطر بسپارید كه موقع سر زدن در فوتبال، عضلات گردن باید تقریبا سفت و سخت باشد و پیش از همه چیز اجازه ندهید توپ به سر شما برخورد نماید بلكه شما به توپ ضربه بزنید.

مزایای سر زدن در فوتبال

از مزایای سر زدن در فوتبال میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

- سر زدن در فوتبال كیفیت سرعت تیم را بالا می برد.

- یك فوتبالیست خوب با اجرای ضربه سر میتواند به آسانی حمله كند.

- با استفاده از سر زدن در فوتبال، دقایق گران بهای خود را در رسیدن به توپ بر روی زمین ذخیره می كنید.

- موارد فراوانی از ضربات سر در مسابقات پیش می آید، شما میتوانید از حالات ایستاده، دویدن و پرشی، سر زدن در فوتبال را اجرا كنید.  

روش درست سر زدن در فوتبال,انواع سر زدن در فوتبال,سر زدن در فوتبالموقع سر زدن در فوتبال، عضلات گردن باید تقریبا سفت و سخت باشد

خطرات سر زدن در فوتبال

نگرانی هایی در خصوص کاربرد تکنیک سر زدن در فوتبال وجود دارد به دلیل آن که زدن توپ با سر میتواند باعث آسیب مغزی شود. در طول یک بازی، توپ فوتبال با سرعتی بیش از ۵۰ مایل در ساعت (۴۶/۸۰ کیلومتر در ساعت) حرکت می کند و فوتبالیست ها معمولاً ۳۰ بار یا دفعات بیشتری توپ را با سر می زنند. با این وجود بعید است که زدن ساده توپ با سر باعث بروز آسیب های تروماتیک مغزی مثل پارگی رشته های مغزی شود ولی تکرر این عمل میتواند باعث بروز واکنش هایی شود که در طول زمان موجب تخریب سلول های مغزی می شود.

سر زدن در فوتبال ماده خاکستری مغز را تحت تأثیر منفی قرار می دهد و به سلامت شخص اسیب می زند. عملکردهای چشم و شناختی با هم پیوند دارند و تبعات هد زدن در فوتبال ممکن است سلامت چشم را هم تحت الشعاع قرار دهد.

سر زدن در فوتبال,انواع سر زدن در فوتبال,نحوه سر زدن در فوتبالسر زدن در فوتبال ماده خاکستری مغز را تحت تأثیر منفی قرار می دهد

تکنیک ضربه ی سر پرشی برای حمله

آموزش سر زدن در فوتبال با روش تکنیک سر پرشی معمولا مواقعی به کار می‌رود که بازیکن می‌کوشد تا در جدال با حریف که او نیز به هوا پر خاسته پرش کرده و توپ را با سر بزند. بازیکن با کمک دو پا به هوا پریده، بالا تنه‌اش را به عقب خم کرده و سپس از ناحیه کمر ناگهان به جلو خم شده و با سطح جلوی پیشانی به توپ ضربه می‌زند.

فرصت‌های گل زنی می تواند از روی توپ های سانتر شده از جناحین زمین، ضربات کرنر پرتاب های اوت به وجود آید. توپ باید به سمت زمین و به سمت خط دروازه فرستاده شود زیرا مهار توپ هایی که از بالا به پایین حرکت می‌کنند برای دروازه‌بان بسیار مشکل است.

 

آموزش سر زدن پرشی دفاعی

تکنیک ضربه سر پرشی برای دفاع

زدن ضربه ی سر پرشی برای اهداف دفاعی با تغیبراتی همراه است، مانند وقتی که تلاش می‌شود تا توپی که روی دروازه شما سانتر شده است را دفع کنید. در این وضعیت ها ضربی سر باید توپ را به هوا و مسافت دوری بفرستد.

البته ترجیح بر این است که توپ به کناره های زمین دفع شود و از مناطق خطرناک گل‌زنی مقابل دروازه دور شود. چنین دفع توپی، این فرصت را از بازیکنان حریف می گیرد تا فوری به دروازه حمله کنند و همچنین به مدافعان هم این مجال را می‌دهد تا دوباره خود را سازماندهی کنند.

 

نحوه سر زدن در فوتبال شیرجه ای

تکنیک ضربه سر شیرجه ای  

تکنیک دیگر آموزش سر زدن در فوتبال شیرجه‌ای  است که برای توپ‌هایی که از کناره‌ها روی دروازه سانتر می‌شود کاربرد دارد. می‌تواند هم برای گل زدن و هم برای دفع توپ به کار رود. برای اجرای این تکنیک بازیکن باید به موازات زمین شیرجه زده و با محکم کردن سر آن را به عقب خم کند. توپ باید با سطح جلوی پیشانی زده شود و بازوها و دست‌ها را هم از هم باز کرده و هنگام فرود آن را روی زمین بگذارید.

 

تکنیک ضربه سر اشاره ای

سومین تکنیک  ضربه سر اشاره‌ای  است که برای مواقعی به کار می‌رود که توپ به سمت شما می‌آید و شما می‌خواهید با یک ضربه سر اشاره‌ای مسیر آن را تغییر بدهید.

این تکنیک و آموزش سر زدن در فوتبال بیشتر در موقعیت‌های تهاجمی برای تغییر مسیر توپ‌های سانتر شده به کار می‌رود. برای اجرای این تکنیک، بازیکن خود را در مسیر توپ سانتر شده قرار داده و با خم کردن سرش به عقب با جلوی سر اشاره‌ای کوچک به توپ می‌کند و به اصطلاح معروف آن را می‌ساباند. این حرکت یک تغییر مسیر ناگهانی در مسیر توپ داده که موجب غافلگیر شدن مدافعان و دروازه‌بان و ایجاد مشکلاتی برای آنان می‌شود.

 

تمرین های سر زدن

برای بازیکنان زیر ۱۳ سال تمرینات ضربه سر نباید بخش زیادی از تمرین را به خود اختصاص دهد و این بازیکنان بیشتر باید به تمرینات دریافت، پاس و دریبل بپردازند. اما برای بازیکنان سنین بالاتر و بزرگ‌سالی که در سطوح بالایی از مهارت و تجربه هستند، اهمیت آموزش سر زدن در فوتبال برای پیروزی و تغییر نتیجه بيشتر است. البته ناگفته نماند که برای بازیکنان جوان تر نیز آموزش تکنیک ضربه سر برای دور ماندن آن ها از آسیب دیدگی لازم است.

 

 

تمرین سر زدن به طور صحیح

نحوه سر زدن در فوتبال به طور صحیح به این گونه است: هنگامی که توپ به بازیکن رسید او باید با کمک دو پا به هوا پریده بالا تنه اش را از ناحیه کمر به عقب خم کرده و سرش را محکم کند. سپس به طور ناگهانی از ناحیه کمر به جلو خم شده و با سطح جلو و صاف پیشانی (بالای ابرو) به توپ ضربه بزند.

به بازیکنان یادآوری کنید که هنگام ضربه‌ی سر چشمان‌شان را برای دیدن توپ باز نگه داشته و دهانشان را ببندند. چون تکنیک صحیح ضربه سر نیاز به زمان‌بندی، پرش و زدن ضربه دارد.

ایجاد این هماهنگی برای بازیکنان جوان مشکل است. بنابراین آموزش سر زدن در فوتبال به طور صحیح باید مرحله به مرحله باشد. به این ترتیب که ابتدا لازم نیست که آن ها برای ضربه سر به هوا بپرند و می‌توانند این کار را با گذاشتن پا هایشان روی زمین انجام دهند و هنگامی که پیشرفت و مهارت کافی را در این مرحله پیدا کردند در مراحل بعدی می توانند ضربه سر را با پریدن همراه کنند.

سر زدن
سر زدن یکی از مهارت های شگفت آور و جالب در فوتبال است . هر بازیکنی در تیم فوتبال باید مهارت و تکنیک سر زدن را بداند . حتی دروازه بان از این قانون مبرا نیست .

 

تکنیک اساسی سر زدن
مبتدیان باید دو نکته را در سر زدن به خاطر بسپارند :
سعی در ضربه زدن با سر به توپ ، نه برخورد توپ به سر .
گذاشتن تمام وزن بدن بر روی توپ بوسیله سر ، برای قدرت و مسافت دادن بیشتر به توپ .

نقاط تماس توپ با سر
بازیکنان حرفه ای اصولا با هر نقطه از سر می توانند توپ را بزنند . اما مبتدیان عزیز باید سعی کنند که در شروع ، توپ را با پیشانی بزنند . زیرا پیشانی بهترین قیمت جمجمه برای سر زدن است . بازیکن طبیعتاً با چشمان خود توپ را تا لحظه برخورد به پیشانی دنبال می کند این امر به آسان نمودن مهارت سر زدن کمک فراوانی می نماید .

 

روش یادگیری ضربه با سر
بهتر است برای یادگیری از هم بازی خود کمک بگیرید . به طوری که روبروی یکدیگر ایستاده و دوست شما با دست توپ را به سمت شما پرتاب کند و با سر توپ را به طرف دستان او بفرستید . 10 مرتبه شما ضربه بزنید و 10 مرتبه دوست شما ، رفته رفته یک پا را عقب گذاشته و به این تمرین ادامه دهید . سپس کمر و پاها را خم نموده و به این تمرین ادامه دهید .
هنگامی که توپ به طرف شما می آید ، دست ها تقریبا جلو است و درست بعد از برخورد توپ با سر برای قدرت دادن بیشتر به توپ دست ها به عقب و سر به جلو باز می گردد .
به خاطر بسپارید که عضلات گردن باید تقریبا سفت و سخت باشد و قبل از همه چیز اجازه ندهید توپ به سر شما برخورد نماید بلکه شما ضربه به توپ بزنید .

 

پاس دادن با سر
به جای محکم ضربه زدن با سر ، ضربه را کمی آهسته تر بزنید . به طوریکه بازیکن خودی بتواند توپ را کنترل کند .
زدن توپ های هوایی با سر به وسیله مدافعین (جمع کردن توپ با سر):
مدافعین هر تیم باید به خوبی قادر به زدن توپ های هوایی که به منطقه دفاعی می رسد ، باشند . تا بتوانند آن توپ ها را به صورت پاس با سر به بازیکنان کنار خط برسانند .
اگر ضربه سر مدافعین ضعیف باشد امکان اینکه مهاجمین تیم مقابل صاحب توپ شوند زیاد است . پس توپ های هوایی را باید با شدت به وسیله سر از منطقه دفاعی دور نمود . توپ های هوایی را باید با قسمت بالای پیشانی دفع نمود تا قدرت کافی برای دور شدن داشته باشد .
هنگام سر زدن در مواقع شلوغ و آشفته بازی ، به خاطر داشته باشید که دست هایتان به حالت جمع باشد . زیرا در صورت برخورد به بازیکن تیم حریف ، داور به سرعت اعلام خطا خواهد نمود .

ضربه زدن با سر و شیرجه رفتن
وقتی یک بازیکن با ضربه سر ، توپ را درون دروازه حریف می بیند خیلی خوشحال می شود .وجود چنین هیجانی بدون تمرین مستمر و آموزش های لازم غیر ممکن است . اولین چیزی که باید سعی در انجامش کنید درک مبانی اولیه ضربه سر می باشد . امیدواریم اطلاعاتی در مورد نیروی جاذبه و اینرسی داشته باشید .
این دو نیرو در هنگام پرش زننده ضربه ، با یکدیگر ترکیب می شوند . نیروی اینرسی در هنگام پرش بالا بکار می رود و نیروی جاذبه بدن را از پرش بسیار بلند باز می دارد . هر چقدر که قدرت بیشتری در هنگام پرش بکار برید پرش بلند تری می توانید انجام دهید . بنابراین نیروی اینرسی به شما کمک می کند که به طرف توپ بلند شوید و زمانی که با سر به آن ضربه می زنید نیروی جاذبه دوباره شما را به طرف زمین می کشاند . به همین طریق می توانید میزان پرش و نیروی مصرف شده خود را تخمین بزنید . بنابراین پرش در هوا را تمرین کنید . اگر هر دو شانه خود را در هوا به سرعت پایین بیاندازید بطور قطع پرش بیشتری انجام خواهید داد.

ضربه سر باید توسط پیشانی اجرا گردد . هرگز با قسمت بالای سر به توپ ضربه نزنید و همیشه چشم های خود را در حین اجرای ضربه باز نگاه دارید . با باز نگاه داشتن چشم ها ، توپ را می بینید و براحتی می توانید آن را به مسیر دلخواه بفرستید . بنابراین با پیشانی به توپ ضربه زده ، با چشم های باز به آن نگاه کرده و دهان خود را برای جلوگیری از خطرات احتمالی به طرف عقب خم شوید و سپس در حین اجرای ضربه سریع نظیر گاز گرفتن ، ببندید . برای افزایش قدرت ضربه باید به طرف عقب خم شوید و سپس در حین اجرای ضربه سریع بدن خود را به جلو آورید . بنابراین ملاحظه می کنید که این کار فقط توسط عضلات گردن انجام نمی گیرد . حرکت بدن به طرف عقب آهسته تر و آرام تر از حمله به طرف جلو است . ابتدا این تمرین را بدون توپ شروع کنید و پس از کمی پیشرفت می توانید با یک توپ این کار را انجام دهید . در شروع کار ضربه سر را از حالت ایستاده و سپس از حالت پرشی تمرین کنید .
فراموش نکنید در هنگام دفاع یا کسب امتیاز ضربه سر به اندازه پاس دادن مهم است . متاسفانه هنوز هم فوتبالیست هایی وجود دارند که اجرای ضربه توسط سر را به درستی نمی دانند . شاید این امر به علت عدم آموزش کافی در این زمینه یا عدم درک اهمیت ضربه سر می باشد . به همین علت تمرینات را شروع و مبانی اصلی و اولیه ضربه سر را درک کنید .
یک فوتبالیست خوب با اجرای ضربه سر می تواند به راحتی حمله کند . ضربه سر کیفیت سرعت تیم را بالا می برد . با استفاده از سر دقایق گران بهای خود را در رسیدن به توپ بر روی زمین ذخیره می کنید . موارد بسیاری از ضربات سر در مسابقات پیش می آید . شما می توانید از حالات ایستاده ، دویدن و پرشی ضربه سر را اجرا کنید . توپ نیز توسط اجرای ضربه به جلو ، عقب ، پهلو و یا ارتفاعات مختلف رانده می شود .
شما می توانید شیرجه رفتن برای اجرای ضربه سر را نیز فرا بگیرید . از کاربرد این روش هراسی به خود راه ندهید زیرا اگر آن را به طور صحیح یاد بگیرید مطمئنا صدمه ای نمی بینید . استفاده از پیشانی به این علت است که توپ به قسمت جلوی سر صدمه ای وارد نمی آورد . در روش شیرجه ای باید طریقه محافظت از خود را که توسط بازوان در حین افتادن بر روی زمین صورت می گیرد فرا بگیرید . برای آموزش بدون توپ ، به تنهایی یا با افراد دیگر تمرین کنید . در ابتدا باید اجرای ضربه سر را از حالات ایستاده ، دویدن و پرشی را فرا بگیرید . پس از مسلط شدن در این تکنیک ، می توانید به یادگیری سایر روش های فوتبال بپردازید. لازم است تمرینات خود را به طور مداوم ادامه دهید زیرا این عمل جزء فعالیت های پیچیده ای است که در آن تقریبا از تمام عضلات بدن استفاده می شود .
اگر شروع به یادگیری پرش و ضربه سر کرده اید فراموش نکنید که از هر دو پا استفاده کنید . اگر بر روی پای راست بلند شوید باید زانوی چپ را در جهت افزایش قدرت خم کنید . گاهی اوقات لازم است که برای بلند شدن از زمین هر دو پا را بکار برید. زمانی که توسط هر دو پا از روی زمین بلند می شوید بازوان و نیروی کشش بدن نیز به شما کمک موثری می کند . قبل از اینکه پاهای شما زمین را ترک کنند بازوی خود را در پشت سر قرار دهید . سپس در لحظه پرش ، بازوها را به جلو و بالا بیاورید . این امر هیچ گونه نیروی جنبشی به پرش شما اضافه نمی کند . این تاکتیک ها را تمرین کرده و قدرت لازم برای رسیدن به توپ بدست آورید . امیدواریم که فهمیده باشید چگونه توسط ضربه سر ، توپ را وارد دروازه کنید .

یاسر عطارباشی بازدید : 1423 شنبه 07 اسفند 1395 زمان : 20:21 نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 174
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 488
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 30
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 2,021
 • بازدید ماه : 12,329
 • بازدید سال : 96,415
 • بازدید کلی : 473,986