loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

داشتن یک بازیکن تکنیکی یا دریبل زن مسلم است هر مربی آرزوی بهره گیری از یک بازیکن تکنیکی یا دریبل زن بتواند نتیجه یا روند بازی را تغییر بده . دریبل چیست ؟  دریبل یا dribble به حرکات تکنیکی مخ

داشتن یک بازیکن تکنیکی یا دریبل زن

مسلم است هر مربی آرزوی بهره گیری از یک بازیکن تکنیکی یا دریبل زن بتواند نتیجه یا روند بازی را تغییر بده .

دریبل چیست ؟ 

دریبل یا dribble به حرکات تکنیکی مختلفی که در جهت عبور از سد دفاع بازیکن حریف انجام می گیرد گفته می شود .

بازیکن دریبل زن

مربیان باید در انتخاب بازیکن دریبل زن دقت کنند و این بازیکن باید از شرایط و قابلیت های ویژه ای بهره بگیرد :

1- آگاهی محیطی فوق العاده
٢- دارای تعادل و کنترل بدنی خوب
٣- پیش بینی درست از شرایط مدافع
٤ – زمان بندی مناسب
٥ –  مهارت بالا در بازی با توپ.
6- هوش مناسب
در واقع دریبل حرکت هماهنگ با توپ را که دارای ویژگی های تغییر سرعت، تغییر مسیر و فریب باشد در برمی گیرد.

شرایط دریبلینگ dribling

در هنگام انجام دریبل چند مرحله باید مدنظر بازیکن دریبل کننده قرار بگیرد تا بتواند دریبل موفقی داشته باشد.
1- نزدیک شدن: بازیکن با سرعت به مدافع نزدیک شده و از حرکت عرضی خودداری می کند.
٢ – بر هم زدن تعادل حریف: این عمل را مهاجم خارج از محوطۀ درگیری مدافعین باید انجام دهد.
٣ – بهره برداری از فضای پشت مدافعان

معرفی انواع دربیل در فوتبال

ورزش فوتبال یکی از مهیج‌ترین و پرطرفدارترین ورزش‌ها است. این ورزش پر از تکنیک و حرکات منحصربه فرد است که یادگیری آن باعث می‌شود بازی بازیکنان زیباتر و بازی فوتبال دیدنی‌تر باشد. در ادامه با یکی از تکنیک‌های حرفه‌ای که در زیباتر شدن و موفقیت در بازی بسیار تاثیر گذار است یعنی همان دریبل می‌پردازیم و با انواع دریبل در فوتبال آشنا خواهیم شد.

دریبل انتظار:

این نوع دریبل جز دریبل‌های دیدنی در فوتبال است که با کمک حفظ توپ توسط بازیکن انجام می‌شود. در این نوع دریبل بازیکن در زمین بازی با چرخش‌هایی بازیکن حریف را به دنبال خود می‌کشد و در عین حال بازیکنان خودی را زیر نظر دارد که در بهترین موقعیت پاس دهد. با چرخش در زمین در این نوع دریبل باعث تغییر آهنگ بازی و به هم ریختن حرکات و واکنش بازیکنان دفاع می‌شوند. دریبل انتظار با تکرار و تمرین زیاد میسر می‌شود زیرا این دریبل نیاز به اجرای حرکاتی دارد که باید با تسلط کامل با حرکت پا و توپ انجام شود. دریبل انتظار را هافبک‌ها و مهاجمان میانی می‌توانند انجام دهند.

دریبل انتظار-118فایل

دریبل برزیلی:

این دریبل را می‌توان مختص بازیکنان برزیل دانست. آن‌ها از دوران کودکی در سواحل کشور خود با توپ و ظرفیت‌های وجودی خودشان دریبل و حرکاتی با توپ را اختراع می‌کنند و سال‌های بعد در بازی‌های حرفه‌ای خودشان پیاده می‌کنند. دریبل برزیلی یا دریبل فردی باعث تقویت و حرفه‌ای شدن تاکتیک یک تیم می‌شود. در دریبل برزیلی بازیکن باید بتواند همزمان که با توپ حرکت می‌کند از دست بازیکن حریف نیز بگریزد.

دریبل برزیلی-118فایل

حرکت رفت و برگشتی با پای چپ و راست:

بازیکن با توانایی که دارد می‌تواند توپ را بین پای چپ و راست خود جابه جا کند. این دریبل دیدنی در فوتبال به این صورت است که وقتی بازیکن حریف به توپ حمله می‌کند توپ و سنگینی بدن بازیکن باید در خلاف جهت اعلام شود تا بتواند توپ را حفظ کند و از دست حریف خارج شود. بعضی از دریبل‌ها که دریبل پرکاربرد و آسان در فوتبال هستند را می‌توان به راحتی یاد گرفت و اجرا کرد که یکی از این دریبل‌ها همین حرکت رفت و برگشتی توپ است.

حرکت رفت و برگشتی با پای چپ و راست-118فایل

دریبل کراس اوور:

این دریبل هر دو پای شما را درگیر می‌کند. در واقع با این دریبل در فوتبال یک حرکت بغل به بغل برای توپ انجام می‌دهید. برای انجام این دریبل توپ را به سمت جلو با یکی از پاهایتان حرکت دهید و سپس با پای دیگر آن را به سمت عقب بیاورید‌، این کار باعث کنترل شدن توپ و تغییر جهت با توپ می‌شود.

آموزش دریبل از مبتدی تا حرفه‌ای

دریبل کردن در ورزش فوتبال علاوه بر زیبا کردن بازی باعث نشان دادن توانایی و حرفه‌ای بودن خود به دیگران و بازیکنان حریف می‌شود. دریبل در فوتبال به راحتی انجام نمی‌شود و برای اینکه بتوانید انواع دریبل‌ها را یاد بگیرید و اجرا کنید باید تمرین و تکرار داشته باشید. در ادامه به آموزش دریبل از مبتدی تا حرفه‌ای به صورت خلاصه می‌پردازیم.

با توپ به نرمی و ملایمت برخورد کنید:

برای اینکه به یک بازیکن حرفه‌ای و دریبل زن تبدیل شوید ابتدا باید نحوه لمس و ارتباط برقرار کردن با توپ را بیاموزید. لمس و تاچ توپ اگر به آرامی صورت بگیرد باعث می‌شود ارتباط شما با توپ با دفعات بیشتری انجام بگیرد و هر چقدر ارتباط شما با توپ بیشتر شود مهارت کنترل و حرکت با توپ شما نیز تقویت می‌شود.

توپ را با پاهایتان یا کنار پاهایتان کنترل کنید:

این حرکت را به تنهایی و با حریف تمرین کنید. اینکه بتوانید توپ را در کنار پاهایتان حفظ کنید و چگونه به آن ضربه بزنید بسیار مهم است که بتوانید بهترین و پرکاربردترین دریبل‌ها را اجرا کنید. وقتی با حریف تمرین می‌کنید باید بتوانید بدنتان را بین مدافع و توپ حفظ نمایید.

برای حمله به توپ از کناره پا استفاده کنید:

انجام این حرکت باعث می‌شود ارتباط بین شما و توپ و سرعت و تعادلتان بسیار بالا برود. این حفظ توپ و ضربه به توپ باعث می‌شود به راحتی یک دریبل پرکاربرد و آسان در فوتبال مثلا دریبل انتظار را اجرا کنید.

دریبل آسان را تمرین کنید:

برای انجام دریبل یک زمین خالی برای تمرین پیدا کنید و حرکت لمس توپ با پا و حفظ آن را تمرین کنید. این کار را بسیار نرم و آرام انجام دهید و همزمان دویدن را شروع کنید و سعی کنید توپ را در بین پاهایتان حفظ کنید.

وقتی در حال دویدن هستید دریبل کنید:

همانطور که پیشتر گفته شد دریبل انواع مختلفی دارد که با تمرین و تکرار همه‌ی بازیکنان از مبتدی تا حرفه‌ای می‌توانند آن را انجام دهند. دریبل باید با کنترل همزمان توپ با سرعت و حرکت بدن همراه باشد. برای اینکه بتوانید هنگام دویدن دریبل کنید پاهایتان را از سمت قوزک و قسمت جلوی پا به سمت پایین چرخش دهید. همزمان که در حال دویدن هستید سعی کنید بعد از هر 5 تا 8 قدم یک بار پاهایتان با توپ تماس داشته باشد تا آن را کنترل و حفظ کنید.

با مخروط‌ها دریبل زدن را تمرین کنید:

دریبل زدن در داخل یا خارج مخروط به شما کمک می کند تا عملکردتان با توپ و دریبل زدن با آن بالا برود. برای این کار 5 مخروط با فاصله 1 متری از هم قرار دهید و سعی کنید توپ را در داخل و خارج مخروط‌ها به حرکت درآورید. می توانید این کار را سه بار تکرار کنید. با هر دو تا پا این روش را امتحان کنید.

با مخروط‌ها دریبل زدن را تمرین کنید-118فایل

آموزش دریبل سنین پایه 

در مورد سنین پایه باید حرکات تکنیکی مناسبی انتخاب شود تا امکان انجام آن توسط سنین پایه وجود داشته باشد باید مربیان در انتخاب حرکات تکنیکی و دریبل مناسب دقت کنند. 

در ویدیوی زیر شما می توانید نحوه دریبل یک در مقابل یک و شوت به دروازه در سنین پایه فوتبال را مشاهده کنید.

آموزش دریبلینگ بخش اول

 

آموزش دریبل

در فیلم زیر چند نمونه تمرین آموزشی جهت دریبل قرار داده شده است. 

یاسر عطارباشی بازدید : 1335 چهارشنبه 02 تیر 1395 زمان : 21:50 نظرات (1)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط sharjemoft در تاریخ 1396/03/14 و 21:34 دقیقه ارسال شده است

کسب درآمد دائم از طریق فروش فایل

فروشگاه آنلاین و رایگان خودتون رو بسازید و فایل هاتون رو بفروشید!

از طریق لینک زیر میتونید فروشگاه خودتون رو کاملا رایگان و در عرض چند ثانیه راه اندازی کنید

http://l2l.ir/6F9


کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 310
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 177
 • آی پی دیروز : 227
 • بازدید امروز : 520
 • باردید دیروز : 1,104
 • گوگل امروز : 31
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 2,053
 • بازدید ماه : 12,361
 • بازدید سال : 96,447
 • بازدید کلی : 474,018