loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

آموزش تخصصی فوتسال در مشهد ( رده سنی پایه )

تکنیک های دروازه بانی فوتسال

تکنیک های دروازه بانی فوتسال چیست ؟

در ورزش فوتسال تکنیک های بسیاری جهت انجام دروازه بانی مناسب در فوتسال وجود دارد که می تواند در جهت افزایش مهارت های دروازه بانی بکار گرفته شود.

آموزش تکنیکهای دروازه بانی

دروازه بان مهم ترین و حساس ترین پست را در زمین بازی دارد چرا که اگر دیگر بازیکنان اشتباهی را مرتکب شوند قابل جبران است اما اگر دروازه بان کوچک ترین اشتباهی کند دیگر قابل جبران نیست و یک تیم ضرر می کند به همین دلیل تیم های بزرگ دنبال دروازه بانان خوب هستند تا از لحاظ دروازه خیالشان راحت باشد .

دروازه بان های تیم سه وظیفه مهم به عهده دارند :

 • دفاع از دروازه
 • بکار بردن حملات سریع
 • یاری در تنظیم وضعیت مدافعان تیم


دفاع از دروازه

دروازه بان آخرین کسی است که می تواند از ورود توپ به دروازه جلوگیری کند و یا بر عکس مرتکب خطا شود . اگر دروازه بان اشتباهی مرتکب شود افراد تیم خطای او را غیر قابل بخشش می دانند . قدرت تهاجمی تیم بستگی به قدرت حفاظت دروازه بان از دروازه دارد . بنابراین دروازه بان ها در طول بازی حتی مواردی که با شکست مواجه می شوند باید خونسردی خود را حفظ کنند و بدان معنا است که باید از شخصیت بزرگی برخوردار بوده و بتوانند به سایر بازیکنان نیز اعتماد به نفس بدهند . دروازه بان باید در وسط دروازه قرار گرفته و مراقب دو طرف منطقه باشد . وحشتناک ترین توپ ها نیز در همین مناطق جای می گیرند . در جلوی دروازه بان ها نیز 5 الی 12 مدافع و مهاجم وجود دارند . دروازه بان ها از عوامل دیگری نیز باید آگاهی داشته باشند که عبارتند از : سختی زمین ، جهت و نیروی باد ، نور افکن های ضعیف در مسابقات بعد از ظهر ، وضعیت تابیدن خورشید بر روی مناطق مشخصی از زمین ، هیجان شدید در ارتباط با اهمیت عملکرد صحیح ، رگبار ناگهانی ، زمین مرطوب یا گلی و .. . در مورد این نکات فکر کرده و سپس به این سوالات جواب دهید :
آیا حفاظت از دروازه راحت است ؟ چند مرتبه دروازه بانی برای شکست تیم خود ناجوانمردانه محکوم شده است ؟
دروازه بان بودن امر ساده ای نیست . شاید تنها گلی که نمی تواند او را متهم کند ضربه پنالتی باشد . زیرا همه اطلاع دارند که شانس نجات توپ در چنین لحظه ای بسیار کم است و در مورد جای گرفتن توپ در دروازه ، دروازه بان مقصر نمی باشد .
اگر تیم مقابل موفق به وارد کردن توپ در درون دروازه شود . دروازه بان بی لیاقت تشخیص داده شده و اگر مانع جای گرفتن توپ در درون دروازه گردد به عنوان قهرمان معرفی می گردد . یکی از بازیکنان برزیلی چنین می گوید :
« محل و موقعیت دروازه بان به قدری مهم است که چمن جلوی او نباید رشد کند و همیشه باید کوتاه باشد . دروازه بان باید در تماس دائمی با توپ قرار گیرد و تمرینات سختی را در جهت چابکی و عکس العمل سریع شروع کند . »
اگر می خواهید دروازه بان خوبی شوید باید تمام زاویای دروازه ، ضربات ، اشکال دیوار دفاعی ، شیوه های مختلف فوروارد های مقابل و مدافعان خود را فرا بگیرید . همیشه باید فاصله توپ از دروازه ، قسمتی از دروازه که تهدید می شود ، مسیر توپ و مانور های حریف را بررسی کنید . برای موفقیت در این امر تمرینات فیزیکی زیاد و آماده ساختن پاها ، شکم و بازوان ضروری است . شما باید از قوانین تعادل ، تور ، تیر افقی ، روش های نگه داشتن دست و پرتاب توپ اگاه باشید. دروازه بان ها بیشتر از تمام افراد تیم کار می کنند و هرگز به خود اجازه خارج شدن از وضع عادی را نمی دهند . قبل از متهم ساختن دروازه بان ها باید بدانید که نجات توپ قوی و پر قدرت آسان تر از توپ ضعیف است . هنگامی که از دور ناظر بر اجرای مسابقه هستید شاید تصور کنید که دروازه بان مرتکب اشتباهی شده ولی ممکن است این امر به دلیل یکی از نکاتی باشد که در بالا ذکر شد و در نتیجه نجات توپ در چنین مراحلی واقعاً دشوار است . وظیفه اول دروازه بان یعنی محافظت از دروازه بستگی به مدت یاد گیری ف تمرینات مداوم و تجربیات بسیار دارد . یک دروازه بان جوان نمی تواند در عرض یک شب به موفقیت دست یابد سال ها وقت برای یادگیری و مهارت در نکات محافظت از دروازه لازم است .

بکار بردن حملات سریع

وظیفه دوم دروازه بان یعنی به کار بردن حملات سریع نیز بسیار مهم است . محافظت از دروازه کافی نیست . شما باید دوباره توپ را به بازیکنان تیم برگردانیده و مطمئن شوید که آن را به یکی از افراد تیم که در وضع خوبی به سر می برد داده اید . بنا بر این قدرت تهاجمی تیم افزایش می یابد .
همانطور که اطلاع دارید فقط زمانی که تیم توپی در دست دارد می توانید حمله را اجرا کنید . ممکن است به طرف بازیکن تیم خود توپ را پرتاب کنید و یا آن را در هوا حرکت داده و سپس پرتاب کنید . بنابراین تیم صاحب توپ باقی می ماند . بکار بردن حملات سریع احتیاج به همکاری سایر اعضای تیم با دروازه بان دارد . آنها می توانند حملات دروغی انجام داده ، به طرف فضای خالی دویده و توپ را دریافت کنند . برای یادگیری توام با موفقیت این تاکتیک دروازه بان مجبور به دنبال کردن اصول معینی می باشد . به عنوان مثال دروازه بان نباید توسط دست ها و پاها توپ را در منطقه عقب بیاندازد مگر در مواردی که بازیکن تیم دارای مراقبتی از طرف حریف نبوده و آماده دریافت توپ باشد . توپ را به خارج قسمتی که از آن نقطه آمده است پاس ندهید بلکه آن را به طرف دیگر و فضای بیشتر پاس دهید زیرا در آن نقطه بازیکنان کمتری وجود دارند . هرگز توپ را به طرف بازیکن تیم که از او مراقبت می شود پرتاب نکنید بلکه آن را به طرف بازیکنی پرتاب کنید که براحتی بتواند ان را تحت کنترل و نفوذ خود در آورده ، بر آن تسلط یافته و از منطقه دور کند .
زمانی که قصد اجرای ضربه گل را دارید فراموش نکنید که برای بلند کردن توپ ، پای تکیه گاه خود را در پشت خط توپ قرار دهید . هنگامی که قصد ضربه زدن به توپی که در هوا قرار گرفته است دارید از قسمت خارج بالای پا استفاده کنید زیرا به تعیین جهت توپ کمک می کند . زمانی که توپ را پرتاب می کنید دروازه بان می تواند آن را به طرف پایین فرستاده ، در اطراف زمین چرخش انجام داده ، مانند سرو تنیس آن را از بالای شانه پرتاب کرده و یا پرتاب بیسبال را انجام دهید . در تمام این پرتاب ها باید توپ را به حالت تعادل در کف دست خود نگاه داشته و با انگشتان محکم بگیرید . تا زمان پرتاب می توانید توپ را با استفاده از دست دیگر محکم تر بگیرید . در زمینه تمام این پرتاب ها تمرین کنید بنابراین به طور اتوماتیک می توانید توپ را به نقطه دلخواه بفرستید . با اجرای تمرینات همچنین متوجه می شوید که چه نوع پرتابی برای شما مناسب بوده و با شرایط بدنی سازگاری دارد .
زمانی که برای گرفتن توپ از دروازه خارج می شوید با حریف به طرف دروازه می آید لحظه ای درنگ نکنید و به سرعت تصمیم بگیرید زیرا زمانی برای تغییر تصمیم وجود ندارد . هنگامی که از دروازه خارج می شوید تمام مسیر را طی کنید . تصمیم قاطع نیز در این امر به شما کمک می کند . زمانی که دروازه بان قاطع از دروازه بیرون می آید ترس مخصوصی به مهاجم راه می یابد . استثنایی در این مورد وجود دارد و آن هنگامی است که یکی از مدافعان تیم میان دروازه و مهاجم قرار می گیرد .در چنین حالتی به طرف عقب بر گردید یا در مسیر مدافع پیش روید . از دروازه محافظت کنید و زاویه را تنگ سازید طرز عمل بستگی به جهت دویدن مهاجم و مدافع دارد . تکنیک دیگری که توسط دروازه بان های معروف اجرا شده این است که قبل از شوت مهاجم انتظار بکشید و منتظر نیم ثانیه ای باشید که او به توپ نگاه می کند . در چنین لحظاتی دروازه بان ها به جلو پریده و توسط دست ها یا بدن از ورود توپ به داخل دروازه جلوگیری می کنند . اگر دروازه بان ها زمان و طریقه صحیح بیرون آمدن از دروازه را فرا بگیرند مسلما مرتکب اشتباه کمتری شده و موفقیت های جالبی کسب می کنند .

یاری در تنظیم وضعیت مدافعان تیم

وظیفه سوم دروازه بان یعنی یاری در تنظیم وضعیت مدافعان نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است . هنگامی که دروازه بان با زمین بازی روبرو می شود می تواند پیشرفت بازیکنان را بررسی و وضعیت افراد تیم را تنظیم کند و در مورد وضعیت بازیکنان تیم مقابل برای خود تفسیری کند . دروازه بان های خوب می توانند افراد تیم را به محافظت و مراقبت از حریف یا قطع هر گونه پاس یا شوت غیر لازم تشویق کنند

تمرینات دروازه باندروازه بان فوتبالیستی مانند دیگران نیست . او این حق را دارد که توپ را با دست بگیرد . او در عین حال جای مخصوصی دارد که هیچ تناسبی با جای بازیکنان دیگر ندارد . او برای رسیدن به آمادگی بدنی ، مانند یاران دیگر باید تمرین کند . تمرینات او باید مخصوص و جدا از دیگران باشد .

توپ گیری از جلو و در سطح زمین :

پاها کشیده ، دستها را کاملا به جلو می برد و توپ را می گیرد . قدرت توپ هایی را که برای دروازه بان می فرستید ، متنوع کنید و شوت های خود را نیز سریع تر انجام دهید .  

توپ گیری از پهلو و در سطح زمین :

دروازه بان فورا گامی به پهلو برداشته و با دو دست خود توپ را بر می دارد .

توپ گیری در هوا :

زانو ها کشیده و منقبض ، دستها را به حالت باز جلو برده، توپ را گرفته و آن را به سمت بدن می آورد . تمرین دروازه بان شامل حرکات بسیاری است . پرتاب توپ با دست یا شلیک آن با پا برای او ، قدرت توپ را تغییر می دهد . بیشتر توپ را به دروازه شوت کنید تا بازده بیشتری داشته باشد و وقف تلف نشود .

دروازه بان همیشه باید جهش کند و آرام نگیرد . او باید به حالت نشسته ، درازکش ، از پشت یا ایستاده از مقابل توپ را مهار یا دفع کند .
بازیکنان دیگر در پایان تمرین برای آزمایش ضربات آزاد ، پنالتی ، کرنر و غیره باید با دروازه بان تمرین کنند .

موضع و تاکتیک دروازه بان

دروازه بان در درون دروازه با دو مسئله روبروست :

 • مواظبت از مواجه شدن با فوروارد (مهاجم) با تکنیک ، پر مهارت و سریع.
 • خسته شدن از ایستادن بیهوده در درون دروازه هنگامی که بر حمله بر روی دروازه اش بسیار کم است .

بنابراین دروازه بان باید همیشه در درون دروازه آماده باشد و از هر نقطه ای از زمین انتظار شلیک های سنگین را داشته باشد .
مسئولیت دروازه بان در سه موقعیت (از درون دروازه بیرون آمدن ، ضربات کرنر و پنالتی) بسیار خطیر و در موقعیت توپ پخش کردن برای کمک به خط حمله تیم خودی بسیار یاری بخش است .

توپ پخش کردن

دروازه بان را می توان یکی از ارکان خط حمله به شمار آورد . زیرا او با ضربات بلند خود می تواند خط حمله تیمش را به خوبی تغذیه نماید . همینطور با پرتاب های زمینی و هوایی خود . منتهی دروازه بان باید در لحظه های شلیک ضربات بلند و پرتاب ها (زمین و هوایی) تاکتیک و الگوی تیم خود را در نظر داشته باشد.
ضربه کرنر :برای دروازه بان یکی از موقعیت های خطرناک ضربات کرنر است . کرنر پس از عبور توپ از خط دروازه توسط بازیکنان تیم خودی ساخته و پرداخته می شود .
دروازه بان هنگام شلیک ضربه کرنر باید در مقابل تیرکی (تیر دوم) که نسبت به مکان شلیک ضربه کرنر دورتر است قرار بگیرد . او باید قاعدتا کرنر هایی که بر روی منطقه دروازه فرستاده می شود مشت یا مهار نماید .

ضربه پنالتی

ضربه پنالتی یکی از موقعیت های بد و مایوس کننده برای دروازه بان است . در ضربات پنالتی هیچ انتظاری از دروازه بان برای مهار کردن توپ نمی توان داشت .
مهار پنالتی ، صرفا به شانس و اقبال دروازه بان بستگی دارد . تنها تکنیکی را که دروازه بان های بزرگ برای مهار ضربه پنالتی بکار می برند این است که قبل از شلیک ضربه پنالتی ، دروازه بان حدس می زند که توپ به کدام سمت امکان دارد برود . سپس بعد از شلیک به همان سمت شیرجه برود . دروازه بان اگر خوش شانس باشد ، توپ به همان جهت خواهد آمد در غیر این صورت توپ به درون دروازه یا خارج خواهد رفت .

بیرون آمدن دروازه بان از دروازه

در حقیقت تنها کابوس دروازه بانی ضربه پنالتی نیست . بلکه هنگامی است که مهاجم (فوروارد) تیم مخالف تمام بازیکنان خودی را پشت سر نهاده و به سرعت به سمت دروازه پیش می آید . در ضربه پنالتی هیچکس کوچک ترین انتظاری از دروازه بان برای مهار کردن توپ را ندارد . اما در مورد بیرون آمدن از دروازه بان از دروازه روی دروازه بان حساب می کنند . حال در این موقعیت دروازه بان باید در درون دروازه بایستد؟ یا باید زاویه را برای مهاجم تیم مخالف تنگ نماید؟ کدامیک؟
برای مهار کردن حمله مهاجم تنگ نمودن زاویه حمله بهترین راه ممکن است . اگر مهاجم تیم مخالف حالت شوت زدن را در فاصله 14 متری (یا بیشتر) دروازه به خود گرفت دروازه بان باید 1 تا 5/1 متر از دروازه بیرون بیاید تا زاویه شوت مهاجم را تنگ نماید. ولی اگر مهاجم به طرف دروازه پیشروی (کمتر از 14متر) کرد ، دروازه بان بلافاصله باید دروازه را ترک نماید و همراه با تنگ نمودن زاویه شوت به طرف مهاجم حرکت کند . برای گرفتن توپ از پاهای مهاجم ابتدا سر و سپس سایر قسمت های بدن بکار گرفته می شود .

دروازه بانی

در بین یازده بازیکن تیم فوتبال ، یک بازیکن استثنایی به نام دروازه بان وجود دارد . او باید از مهارت خاصی هنگام بازی برخوردار باشد . این مهارت به 3 قسمت تقسیم می شود :

 • انعطاف پذیری و نرمش عضلات (خاصیت ارتجاعی)
 • دست های محکم و استوار
 • پاهای قدرتمند و قوی برای رساندن هرچه بهتر توپ به منطقه دفاعی تیم مقابل


مهمترین مسئولیت دروازه بان ، جلوگیری از ورود توپ به دروازه می باشد . همچنین یک دروازه بان باید باهوش و آگاه باشد زیرا توپ از جهت های مختلف (چپ ، راست ، جلو ، عقب و ...) ممکن است او را وادار به واکنش (عکس العمل) نماید . لذا دروازه بان باید از خاصیت انعطاف پذیری اندام استفاده نموده و گاهی اوقات با شیرجه های (دایو) بلند ، توپ را دفع نماید .


مهار نمودن کامل توپ


اصولا توپ خیلی سریع به طرف دروازه بان می آید و او همیشه باید سعی کند به جای دفع توپ آنرا مال خود سازد و کاملا مهار نماید. برای مهار نمودن صحیح اولا : بدن کاملا باید پشت توپ قرار گیرد . ثانیا : توپ را به وسیله پنجه های دست که از هم باز شده ، باید مهار نمود . زیرا کف دست برای مهار کامل توپ لغزنده و نامطمئن تشخیص داده شده .
بعد از گرفتن توپ آنرا به طرف سینه ببرید و کاملا توپ را مال خود سازید .
برای توپ های زمین سعی کنید پشت توپ قرار بگیرید و قبل از در اختیار گرفتن توپ یکی از زانو ها را روی سطح زمین قرار دهید تا توپ از میان پاهای شما به درون دروازه نرود .
سپس توپ را بر روی سینه بیاورید و یا روی آن بیفتید . زیرا مهاجمین از این فرصت ها ، استفاده شایانی می نمایند .


دفع نمودن و مشت کردن توپ

در موقعیت هایی ، دروازه بان با توپ های بسیار سریع (سرکش) یا توپ های بلند (قوسی) مواجه می شود که مهار نمودن این توپ ها ، نامطمئن به نظر می آید و دروازه بان مجبور است توپ را مشت یا دفع نماید .
مبتدیان عزیز سعی کنند ، مشت کردن توپ را ابتدا با دو دست و سپس با یک دست بیاموزند تا در مواقع ضروری بتوانید از دو راه ممکن ، یکی را انتخاب نمایید .
بدن را کاملا پشت توپ قرار داده و توپ را به همان جهتی که آمده ، مشت کنید . به خاطر بسپارید که اگر بخواهید توپ را به طرفین مسیر پروازش ، مشت کنید . امکان اینکه توپ به دست شما برخورد نکند زیاد است و نتیجتا خطرناک خواهد بود .

دروازه بان در دو موقعیت ، مجبور به دفع نمودن توپ است :

 • توپ های زمینی سریع ، به طرف گوشه های دروازه .
 • توپ های هوایی در طرفین دروازه بان و هم سطح با تیرک افقی دروازه .


شیرجه های دروازه بان به طرفین خودش در یک حالت کشش بدنی کامل انجام می گیرد که در این شیرجه ها ، باید از کف دست برای منحرف نمودن توپ استفاده شود . به کار بردن پنجه ها صحیح نمی باشد . زیرا هنگام شیرجه رفتن بدن پشت توپ قرار ندارد .
تنها عمل غلط و اشتباه ، دفع نمودن توپ به طرف بازی در حال جریان است .
در شیرجه های هوایی هم از تکنیک شیرجه زمینی استفاده می شود. با توجه به اینکه هنگام فرود ، اول دست ها به سطح زمین فرود می آید و بعد به ترتیب شانه ، کمر و پاها.
یک دروازه بان فقط در سایه تمرینات مرتب و منظم بدنی می تواند خود را در سطوح بالا تر و بهتر مطرح نماید .
وظیفه دروازه بان تنها دفاع کردن گل نخوردن نیست بلکه او باید خط دفاع و حمله تیم خویش را با توپ هایی که می فرستد تغذیه نماید .


ضربه های بلند دروازه بان


وقتی دروازه بان تیمی سخت تحت فشار خط حمله تیم مقابل قرار می گیرد بهتر است توپ را با ضربه های بلند از منطقه خطر دور نماید . البته ضربه های بلند فقط برای رفع خطر نیست بلکه برای توپ پخش کردن به خطوط میانی و حمله خودی استفاده می شود .
ضربه زدن از نوع شوت زدن به وسیله قسمت روی پا است . برای شلیک ضربه های بلند و پر مسافت پاهای دروازه بان باید از قدرت خوبی برخوردار باشند . هر ضربه بلند دروازه بان ، برای خط حمله تیم خویش می تواند آغازی برای زدن گل به تیم مقابل باشد .


پرتاب توپ (هوایی)

دروازه بان تنها بازیکنی است که می تواند از دست برای پرتاب توپ استفاده نماید . در مواقعی که دروازه بان و مدافعین تیم خودی تحت فشار زیادی قرار ندارند دروازه بان می تواند توپ را با دست برای مدافعین پرتاب نماید . این خود فرصت خوبی برای جا گیری بازیکنان میانی و خط حمله است .


پرتاب توپ (زمینی)

از پرتاب های زمینی برای فواصل بسیار نزدیک استفاده می شود که البته این نوع پرتاب از امتیاز پرتاب های هوایی برای جای گیری بازیکنان خودی برخوردار است .

توضیح درباره شاخصه ها:

1- جایگیری : شامل قابلیت ایجاد زاویه,آگاهی در استقرار نسبت به وضعیت های مختلف توپ,جایگیری در موقعیت های مختلف هنگام ضربات ایستگاهی,تجربه

2- عکس العمل : به ترتیب شامل : 1-سرعت 2-سرعت تحلیل 3-سرعت تصمیم گیری 4-سرعت واکنش

3- پیش بینی  : شامل قابلیت پیش بینی در وضیت های مختلف بازی , قابلیت بازیخوانی , آگاهی از مهارت حریفان , تجربه

4- خروج  : شامل خروج برای مهار سانتر های ارسالی از جناحین , مهار توپ های بلند بر مبنای درک و هوش و پوشش پشت مدافعان

5- قابلیت شیرجه و مهار توپ : شامل تکنیک مهار توپ های زمینی , قابلیت مهار توپ های بلند بر مبنای تکنیک - تکنیک شیرجه

6- مهارت در شروع بازی :  شامل شروع بازی با پا , شروع بازی با دست و مهارت شروع حمله

7- مهارت تاکتیکی : شامل پوشش , بازیسازی ضد حمله , بردن بازی به مناطق مورد نظر تدابیر تیمی

8- ارتباط : شامل هماهنگی با خط دفاع , ارتباط با همبازیان , ارتباط با مهاجمین , فرماندهی دیوار دفاعی در هنگام زدن ضربات ایستگاهی

9- قدرت روانی : شامل مصمم بودن , شجاعت , جسارت , اعتماد به نفس , انگیزه , روحیه برتری جویی , خونسردی و تمرکز , قدرت هدایت و رهبری , تجربه

10-  قابلیت مقابله با شرایط یک در مفابل یک : شامل :1-حرکت به سمت مهاجم پا به توپ  2-تشخیص زاویه مناسب , 3- مهارت در زمان بندی و زمان گیری  4- شجاعت در موقعیت  5- تجربه

آموزش تکنیک های دروازه بانی 

یاسر عطارباشی بازدید : 1615 چهارشنبه 28 مهر 1395 زمان : 17:35 نظرات (2)

ویژگی فوتبالیست حرفه ای

سوال بسیاری از شما بازیکنان فوتبال این است که ویژگی های فوتبالیست حرفه ای چیست و چگونه می توان فوتبالیست حرفه ای شد ، خب در این مطلب قصد داریم شما را با ۴ اصل در فوتبال آشنا کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید و متوجه کنید که این ۴ اصل در کنار هم شما را به یک فوتبالیست بزرگ و حرفه ای تبدیل خواهد کرد.

اگر شما هم به دنبال این هستید که یک فوتبالیست حرفه ای شوید باید بدانید که در فوتبال امروزی چه می گذرد و با چه چیزهایی باید آشنا شوید. شما باید با تکنیک انفرادی وتاکتیک های تیمی وآمادگی بدنی وجسمانی و همچنین آمادگی ذهنی و روحی ،روانی ،بهتر آشنا شوید.

مربیان فوتبال وظیفه دارند کاربرد و اهمیت آنها را در بازی فوتبال و حرفه ای شدن به تمام سنین آموزش داده و آنها را با فوتبال مدرن آشنا کنند. اگر مربی شما چنین چیزهایی را ذکر نکرده و یا مربی نداشتید و با این ۴ اصول آشنایی ندارید، این مطلب را تا انتها بخوانید ما در توفیق کلاب سعی کرده ایم به بهترین نحو شما را از این اصول آگاه کرده و کمکی به حرفه ای تر شدن شما کرده باشیم.

یاسر عطارباشی بازدید : 387 یکشنبه 25 مهر 1395 زمان : 19:30 نظرات (0)

آموزش تاکتیک کرنر فوتسال

یکی از جذاب ترین تاکتیک هایی که به عنوان یک تاکتیک شروع مجدد می تواند در مدل های مختلفی در جهت ایجاد فرصت گل زنی موثر باشد تاکتیک های کرنر در فوتسال می باشد. در این بخش قصد داریم برخی از جذاب ترین تاکتیک های کرنر در فوتسال را بررسی کنیم.

قوانین کرنر در فوتسال

ضربه کرنر هنگام اتفاق می افتد که توپ در اثر برخورد با یکی از بازیکنان زمین حریف که یا به عبارتی وقتی توپ به یکی از بازیکنان صاحب زمین برخورد می کند و از خط کنار دروازه عبور می کند ضربه کرنر اتفاق می افتد و باید با دستور داور ، ضربه ارسال گردد. در فوتسال این ضربه مطابق با قوانین اوت ارسال می گردد ولی با توجه به اینکه در موقعیت مناسب تری نسبت به ضربه اوت قرار دارد باید مطابق با تاکتیک عمل کرد تا حداکثر استفاده انجام گیرد. 

حتما در هنگام ارسال ضربه باید پای بازیکن بیرون خط قرار گیرد و توپ در موقعیت ثابت و در فاصله 5 سانتیمتری از خط قرار گرفته باشد.

ویدئو آموزشی تاکتیک های کرنر :

فیلم آموزش تاکتیک کرنر

در این فیلم قصد داریم برخی از معروف ترین تاکتیک های کرنر در فوتسال را بررسی کنیم


یاسر عطارباشی بازدید : 2783 یکشنبه 11 مهر 1395 زمان : 21:53 نظرات (0)

مستند پپ گواردیولا

بیوگرافی پپ گواردیولا

در جدول زیر شما می توانید مشخصات و بیوگرافی پپ گواردیولا Pep Guardiola را مشاهده کنید

نام و نام خانوادگی جوزپ گواردیولا آی سالا
لقب پپ گواردیولا
تاریخ تولد 18 ژانویه 1971
سن 51 سال 
محل تولد سانتپدور، بارسلونا
محل زندگی اسپانیا
ملیت اسپانیایی
حرفه فوتبالیست و سرمربی
پست هافبک دفاعی
وضعیت تاهل متاهل
نام همسر کریستینا سرا 

جوزپ گواردیولا آی سالا معروف به پپ گواردیولا متولد 18 ژانویه 1971 در سانتپدور، بارسلونا، کاتالونیا است. گواردیولا که در حال حاضر سرمربی تیم منچسترسیتی انگلیس می باشد سابقه سرمربی گری تیم های مطرحی چو بارسلونا و بایرن مونیخ را داراست و با تیم بارسلونا توانسته چهار گانه شامل لالیگا اسپانیا ، جام حذفی ، لیگ قهرمانان اروپا و جام باشگاه های جهان را کسب کند. 

پپ تئوری های مختلف خود را در لیگ های متنوع اروپایی مورد تحلیل قرار داده و در حال تکمیل یک سناریوی جهانی فوتبال می باشد و به عنوان یکی از مغزهای متفکر صنعت فوتبال شناخته می شود.

پپ قبل از شروع فوتبال بعنوان توپ جمع کن در مسابقات مختلف شرکت می کرد تا اینکه در 13 سالگی توانست خود را نشان دهد و در آکادمی جوانان بارسلونا وارد شود . پپ در پست تخصصی هافبک دفاعی مشغول فعالیت فوتبالی خود شد و در تیم جوانان بارسلونا در پست مدافع وسط و اخر فعال بود . پپ ، شش سال زیر نظر یوهان کرایف هلندی در بارسلونا فوتبال بازی کرد. 

افتخارات پپ گواردیولا

برخی از مهمترین افتخارات پپ به عنوان سرمربی عبارتنداز : 

بارسلونا

 • 3 × لالیگا
 • 2 × کوپا دل ری
 • 3 × سوپرجام اسپانیا
 • 2 × لیگ قهرمانان اروپا
 • 2 × سوپرجام اروپا
 • 2 × جام باشگاه های جهان

بایرن مونیخ

 • 3 × بوندسلیگا
 • 2 × جام حذفی آلمان
 • 1 × سوپرجام اروپا
 • 1 × جام باشگاه های جهان

سه گانه و دو گانه

بارسلونا
 • 1 × سه گانه 2009
بایرن مونیخ
 • 2 × دو گانه 2014 ، 2016

رکورد های پپ گواردیولا

همچنین پپ توانسته با تیم بارسلونا به رکوردهای دست نیافتی دست یابد

 • 6 گانه با باشگاه فوتبال بارسلونا سال 2009
 • رکورد 16 برد متوالی در باشگاه فوتبال بارسلونا

مستند پپ گواردیولا

در رابطه با زندگی شخصی و فوتبالی پپ گواردیولا ، مستندهای بسیاری طراحی و ساخته شده است. 

مستند همه یا هیچ all or nothing ، محصولی از آمازون که در رابطه با موفقیت های پپ و باشگاه منچسترسیتی می باشد. در لینک زیر شما می توانید تمامی قسمت های این مستند را دریافت و مشاهده کنید.

دانلود مستند پپ گواردیولا ، همه یا هیچ ، منچسترسیتی

مستند Take the ball , Pass the ball ، توپ بگیر ، توپ پاس بده ، که در رابطه با موفقیت های پپ و باشگاه بارسلونا که بررسی قوانین تاکتیکی و تیکی تاکای معروف اسپانیایی و 4 سال موفقیت پپ در بارسلونا می پردازد. 

دانلود مستند پپ گواردیولا ، Take the ball , Pass the ball ، بارسلونا

فیلم مستند پپ گواردیولا

در این بخش شما می توانید به صورت مستقیم فیلم مستند پپ گواردیولا بنام نابغه ای بی دلیل را مشاهده نمایید.

یاسر عطارباشی بازدید : 456 سه شنبه 06 مهر 1395 زمان : 22:48 نظرات (0)

آموزش مربیگری فوتبال

 سرمربی فوتبال کیست ؟

سرمربی فوتبال (Football Manager) یکی از نقش های مهم تیم فوتبال است و وظایفی من جمله چیدن بازیکنان در زمین و تنظیم تمرینات بازیکنان فوتبال را برعهده دارد و بدون آن، تیم فوتبال ناقص است.

سرمربی فوتبال باید دانش های فرا گرفته را به ورزشکاران خود منتقل کند، تا از این طريق بتواند ورزشکاران ماهری را وارد عرصه فوتبال نماید.

یاسر عطارباشی بازدید : 1105 دوشنبه 29 شهريور 1395 زمان : 22:16 نظرات (0)

چگونگی موفقیت در فوتبال

فرقی نمی کند در چه سنی باشید، اگر شما هم می خواهید ورزش فوتبال را شروع و به صورت حرفه ای دنبال کنید و به موفقیت برسید باید چند بعد اصلی فوتبال را در خود تقویت کنید، در ادامه درباره بعد های فوتبال صحبت خواهیم کرد، پس اگر به دنبال پاسخ روشن برای چگونگی موفقیت در فوتبال می گردید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که در مطلب ویژگی های فوتبالیست حرفه ای چیست گفتیم، فوتبال ۴ بعد اصلی دارد که که عبارت اند از : تکنیک، تناسب اندام، هوش بازی، طرز فکر مناسب . ما اینجا به صورت کوتاه این ۴ بعد را بررسی کرده و سپس به صورت مفصل درباره تک تک عنصر های آن ها صحبت می کنیم.

۱- تکنیک : مهارت دریبل زنی، دقت پاس، کنترل توپ، کنترل بدن
۲- تناسب اندام : سرعت، قدرت، تعادل و هماهنگی، استقامت ( سرسختی و پایداری)
۳- هوش بازی : دانش تاکتیکی، آگاهی محیطی (آگاهی فضایی)، ارزیابی ریسک
۴- طرز فکر مناسب : آرامش و قدرت ذهنی، خودانگیزش، همدلی و دلسوزی، خونسردی، قابلیت اتصال و همخوانی با سایر بازیکنان

پس ما به عنوان بازیکن برای رسیدن به موفقیت در فوتبال باید این ۴ بعد اصلی را در خود تقویت کنیم، در واقع این ۴ تا مهم های ورزش فوتبال هستند، حال ما چگونه می توانیم این مهم ها را در خود تقویت کنیم، جواب بسیار ساده است، برای هر یک از این مهم ها تعداد بسیار بالایی از تمرینات و آموزش های مخصوص طراحی شده که شما با یک جستجوی کوتاه در اینترنت می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. برای آگاهی بیشتر شما می توانید مطلب انواع تمرینات در فوتبال را بخوانید.

یاسر عطارباشی بازدید : 409 سه شنبه 16 شهريور 1395 زمان : 21:51 نظرات (0)

مستند و بیوگرافی یورگن کلوپ

یورگن نوربرت کلوپ (به آلمانی: Jürgen Norbert Klopp) (زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷ در اشتوتگارت، آلمان) بازیکن سابق و سرمربی فوتبال آلمانی است. وی در حال حاضر سرمربی تیم لیورپول است.یورگن کلوپ در میان سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ بازیکن فوتبال باشگاه ماینتس بود که در میان سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ سرمربی این باشگاه بود. وی در خلال این سال ها توانست به همراه این تیم به مسابقات بوندس لیگا صعود کند. کلوپ در سال ۲۰۰۸ میلادی به سمت سرمربی گری باشگاه بروسیا دورتموند انتخاب شد و به همراه این تیم دو بار قهرمان بوندس لیگا شد. از دیگر افتخارات او در این دوره دو قهرمانی در سوپر جام آلمان و یک قهرمانی در جام حذفی بود. او در پایان فصل ۲۰۱۴–۱۵ از سمت خود در این باشگاه استعفا داد و پس از یک دوره کوتاه استراحت، در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی با قراردادی سه ساله، به عنوان سرمربی باشگاه لیورپول انتخاب شد. وی پس از چندین سال افول باشگاه فوتبال لیورپول یورگن کلوپ توانست دوباره لیورپول به همان تیم قدرتمند اروپا تبدیل کند و توانست به همراه با این باشگاه پس از یک نایب قهرمانی در فصل ۲۰۱۷_۲۰۱۸ با پیروزی دو بر صفر برابر تاتنهام به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ برسد و پس از ۱۴ سال لیورپول را برای ششمین بار قهرمان اروپا بکند.
مهاجم
مدافع
یورگن کلوپ در سال ۱۹۶۷ در اشتوتگارت آلمان در روستای گلتن در نزدیکی جنگل سیاه متولد شد. او فوتبال خود را در تیم جوانان ارگنزینگن آغاز کرد و در سال ۱۹۸۷ به باشگاه فروزیم راه یافت و در همان سال وارد تیم امید اینتراخت فرانکفورت شد. کلوپ در سال ۱۹۹۰ به باشگاه ماینس در پست مهاجم پیوست. پست او در آغاز دوران بازی در این باشگاه مدافع بود. او تا سال ۲۰۰۱ در این تیم بازی کرد که در این مدت توانست ۵۲ گل برای این تیم به ثمر برساند. او در واقع یک بازیکن تک باشگاه به شمار می آید.
پس از اعلام بازنشستگی از فوتبال او بلافاصله در سال ۲۰۰۱ به عنوان سرمربی ماینتس انتخاب شد که در طول ۷ سال سرمربی گری ماینتس، این تیم برای نخستین بار به مسابقات بوندس لیگا صعود کرد. کلوپ حتی به همراه این تیم جواز حضور در جام یوفا سال ۰۶–۲۰۰۵ را کسب کرد. در پایان فصل ۰۷–۲۰۰۶ کلوپ به همراه این تیم به بوندس لیگا ۲ سقوط کرد، هر چند که کلوپ همچنان به عنوان سرمربی در این باشگاه به کار خود ادامه داد. در پایان فصل ۰۸–۲۰۰۷ پس از اینکه کلوپ نتوانست تیم ماینتس را به پیکارهای بوندس لیگا بازگرداند، از سمت خود استعفا داد. کلوپ در مجموع ۲۷۰ بار بر روی نیمکت تیم ماینتس نشست که در مجموع این بازی ها توانست ۱۰۹ بار با این تیم در رقابت های گوناگون به برد دست یابد.
در ماه مه ۲۰۰۸، کلوپ با قراردادی دو ساله با باشگاه بروسیا دورتموند جایگزین توماس دالی شد که به همراه این تیم نتایج بسیار ضعیفی را کسب کرده بود. در نخستین فصل حضورش در دورتموند، این تیم را در پایان فصل به جایگاه ششم و در فصل پس از آن به جایگاه پنجم رساند. درخشش او در رهبری این تیم، سبب تمدید قرارداد او با باشگاه بروسیا دورتموند شد. در فصل سوم حضورش در دورتموند، این تیم افول کرده را متحول کرد و با این تیم در حضور بایرن مونیخ به عنوان قهرمانی بوندس لیگا دست یافت. همچنین در پایان این فصل دورتموند در بازی پایانی جام حذفی با شکست ۵ بر ۲ بایرن مونیخ توانست عنوان قهرمانی جام حذفی را نیز از آن خود کند. در فصل ۲۰۱۱–۱۲ دورتموند توانست بار دیگر از عنوان قهرمانی خود دفاع نماید و با کسب ۸۱ امتیاز رکورد بیشترین امتیاز کسب شده در بوندس لیگا توسط یک تیم قهرمان را نیز از آن خود نماید، هرچند که در فصل پس از آن (۲۰۱۲–۱۳) بایرن مونیخ با کسب ۹۱ امتیاز، توانست هم نوار قهرمانی های دورتموند در بوندس لیگا را پاره کند و هم این رکورد را در تاریخ بوندس لیگا به نام خود ثبت کند.

یاسر عطارباشی بازدید : 509 دوشنبه 08 شهريور 1395 زمان : 9:29 نظرات (0)

کنترل توپ در فوتسال

همانطور که پاس مناسب در عملکرد بازیکنان و انجام تاکتیک های مختلف در فوتسال موثر میباشد کنترل توپ مناسب نیز می تواند در انجام حرکات تکنیکی و تاکتیکی تیم بسیار موثر باشد زیرا کنترل نامناسب توپ باعث اتلاف وقت و عدم تمرکز بازیکن شده و در نتیجه انجام عملیات تاکتیکی را با شکست مواجه خواهد کرد به این دلیل که به دلیل شرایط خاص زمین کوچک در ورزش فوتسال ، وقت از اهمیت زیادی برخوردار هست و با کوچکترین اشتباه احتمال شکست بالا خواهد رفت . 

انواع کنترل توپ در فوتسال

 • کنترل توپ با کف پا ( که رایج ترین کنترل توپ می باشد )
 • کنترل توپ با سر 
 • کنترل توپ با ران 
 • کنترل توپ با روی پا
 • کنترل توپ با سینه

آموزش کنترل توپ سنین پایه 

جهت آموزش هر چه بیشتر شما مربیان عزیز در خصوص آموزش کنترل توپ در فوتسال برای سنین پایه ، مقاله گردآوری کردیم که جهت دانلود رایگان آن می توانید از لینک زیر اقدام کنید.

دانلود مقاله آموزشی کنترل توپ در فوتسال سنین پایه

فیلم آموزش کنترل توپ در فوتسال 

در فیلم زیر حرکات تمرینی جهت کنترل توپ در فوتسال معرفی می گردد. 

یاسر عطارباشی بازدید : 529 شنبه 30 مرداد 1395 زمان : 10:21 نظرات (0)

انواع پست در فوتبال

پست‌های فوتبال در فوتبال مدرن تغییرات زیادی را به خود دیده است این تقییرات هم در نحوه جایگیری این بازیکنان و هم در شرح وظایف این پست ها دیده می شود. در سیستمهای و روشهای مختلف هر بازیکن شرح وظایف مخصوص خود را گرفته است. در این مقاله قصد داریم به بررسی پست های تخصصی در هر منطقه در فوتبال بپردازیم. با توفیق کلاب همراه باشید.

پست یعنی محل جایگیری و قرار گرفتن بازیکنان در زمین که این امربر اساس مهارت‌ها و قابلیت‌های آن بازیکن انجام می‌شود
عملکرد مناسب بازیکن در پست خودش باعث می‌شود تیم یک هارمونی مناسب داشته باشد و بقیه هم‌بازی‌ها هم در پست‌های دیگر بتوانند به‌خوبی به وظایف خود را انجام دهند.

یاسر عطارباشی بازدید : 388 دوشنبه 25 مرداد 1395 زمان : 18:58 نظرات (0)

تاثیر ذهن در فوتبال

ورزش فوتبال فقط بازی کردن با پا دویدن و درگیر شدن نیست، همان اندازه که به آمادگی جسمانی مهم است، فوتبال به آمادگی ذهنی نیز نیاز دارد ، آیا تاثیر ذهن فوتبالی در موفقیت بازیکنان را می دانید؟ ما با سوالات بسیاری از سوی شما روبرو می شویم که چگونه در کمترین زمان بهترین تصمیم را بگیرم، چگونه اعصبانیت خود را کنترل کنیم و خیلی سوال دیگر که مربوط به ذهن فوتبالی است.

در این مطلب می خواهیم به روانشناسی پیچیدگی ها فوتبال بپردازیم و به شما از تاثیر ذهن فوتبالی در موفقیت بازیکنان و بازی فوتبال بگوئیم.

مغز یک فوتبالیست در هر لحظه از بازی چه زمانی که توپ را در اختیار دارد و چه زمانی که توپ زیر پای هم تیمی و یا حریف است مورد هجوم اطلاعات و اتفاقات بسیاری قرار می گیرد:

هم تیمی ها در چه موقعیت هایی قرار دارند
موقعیت بازیکنان حریف چگونه است
خود باید در چه موقعیتی قرار بگیرم
توپ در چه وضعیتی قرار دارد و با چه سرعتی در گردش است
بازیکن رو به رو و پشت سر
تاکتیک تیمی و پیاده کردن گفته های مربی و …

حالا فقط کافیه مربی سر بازیکن داد بزنه و او کلا تمرکزش را از دست بدهد و یا داور یک سوت اشتباه بزنه یا یک تکل خطرناک توسط بازیکن حریف زده بشه تا هیجانات منفی زیادی از قبیل خشم و عصبانیت نیز در بازیکن ایجاد شوند. هیجاناتی که به راحتی می توانند بخش مغز منطقی و ذهن فوتبالی فوتبالیست را که مرکز شناسایی محرک، انتخاب و راه اندازی پاسخ (مرکز تصمیم گیری) می باشد را لحظه ای از کار بندازد.

و در همین چند لحظه چه اتفاق های که رخ ندهد ، همین یک لحظه کافی است تا بازیکن بزرگی مثل زیدان فینال جام جهانی را از دست بدهد. و نه تنها خود بلکه کل تیم را از هم بپاشاند. همین یک لحظه کافی هست تا ستاره ای همچون بکهام در یک هشتم نهایی جام جهانی از زمین اخراج شده و به مدت چهار سال مورد نفرت و توهین هواداران انگلیس و منچستر قرار بگیرد. همین یک لحظه کافی هست تا وین رونی به راحتی فریب کریس رونالدو را بخورد و به او ضربه زده و از بازی اخراج شده و موجبات باخت تیم اش و از دست دادن جام جهانی را فراهم آورد.

فوتبال بازی ثانیه هاست ولی مغز فوتبال با صدم ثانیه ها سر و کار دارد. فقط کافی هست تا صدم ثانیه ای تمرکز یک فوتبالیست به هم بخورد تا شکستی یا حتی فاجعه ای را فراهم آورد. کافی است یک لحظه دیر تصمیم بگیرد و یک تک به تک مهم را از دست بدهد و یا توپ را لو بدهد و تیم را با یک خطر مواجه کند.
این روانشناسی پیچیدگی های فوتبال و ذهن فوتبالی است که از درگیری با داور، بازیکن حریف و حتی بازیکن خودی جلوگیری می کند ، لطفا با این پیچیدگی ها آشنا شوید و ذهن فوتبالی خود را تقویت کنید حتما تمرینات ذهنی انجام دهید و مطالب مربوط به کنترل خشم را بخوانید . ما مطلب کاهش خشم و کنترل عصبانیت را در این باره قبلا در سایت قرار داده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید.

ولی واقعا چند درصد از مربیان و بازیکنان ما به این موارد یعنی تاثیر هیجانات و مسائل ذهنی و روانی فوتبال اهمیت داده و آنرا آموزش می دهند؟ وقتی می پرسید که چرا فوتبال کشور ما با همین تمرینات که تیم های اروپایی انجام می دهند پیشرفت نمی کند، به آموزش این مسائل و ذهن فوتبالی دقت کرده اید ؟
آیا تفاوت فوتبال ما با اروپا فقط در استادیوم های پیشرفته و لباس های شیک و استوک های گرانقیمت و حقوق های میلیاردی هست؟ آیا فکر نمی کنید که مهم ترین تفاوت بین فوتبالیست ها و مربیان ما با آنهاست؟ و چیز های مهمی که از کودکی به آنها آموزش داده اند، در کشور ما چقدر به این مسائل توجه می شود؟ آیا مربیان شما در تمرینات درباره تاثیر ذهن فوتبالی در موفقیت بازیکنان صحبت می کند ؟

یاسر عطارباشی بازدید : 426 چهارشنبه 20 مرداد 1395 زمان : 11:16 نظرات (0)

آموزش لمس توپ - رده سنی پایه

اولین لمس توپ یکی از اساسی ترین مهارت های بازی شماست. اگر اولین لمس را ضعیف انجام داده، یا آن را به روشی موثر انجام ندهید، قادر به پاس دادن، شوتزنی و یا دریبل نخواهید بود. از سوی دیگر، اولین لمس خوب می تواند بسیاری از درها را باز کند.

لمس توپ اول بازیکن این امکان را برای او فراهم می آورد
که توپ را تحت کنترل خود داشته باشد و در نتیجه تصمیم درستی برای اقدام بعدی خود بگیرد. فضا و زمان یک بازیکن که بر اقدام بعدی وی تاثیر می گذارند از عوامل وابسته به لمس اول توپ می باشند.

اولین لمس توپ یکی از اساسی ترین مهارت های بازی شماست. اگر اولین لمس را ضعیف انجام داده، یا آن را به روشی موثر انجام ندهید، قادر به پاس دادن، شوتزنی و یا دریبل نخواهید بود. از سوی دیگر، اولین لمس خوب می تواند بسیاری از درها را باز کند.

یاسر عطارباشی بازدید : 1369 دوشنبه 18 مرداد 1395 زمان : 13:25 نظرات (0)

انتخاب کفش ورزشی مناسب

پوشیدن کفش مناسب در هر ورزشی بسیار حائز اهمیت است. تطبیق نوع پای شما با کفش ورزشیتان باعث بهتر شدن تناسب و عملکرد در شما خواهد شد. یافتن مناسب‌ترین کفش ورزشی از بین طیف متنوع و گیج‌کننده‌ای از کفش‌های ورزشی موجود در بازار، می‌تواند کاری مشکل باشد. با این‌ وجود، انتخاب یک جفت کفش مناسب برای دویدن، پیاده‌روی و دیگر فعالیت‌های ورزشی برای پیشگیری از بروز درد ساق پا، درد پاشنه پا و دیگر مشکلات بسیار مهم است. پوشیدن کفش مناسب می‌تواند میزان عملکردتان را بهبود ببخشد.

همواره خرید و انتخاب کفش ورزشی یکی از مهمترین و حساسترین انتخاب هایی است که یک ورزشکار باید بدان توجه کند. کفش ورزشی مناسب می تواند در جهت انجام حرکات ورزشی به صورت صحیح و همچنین جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار موثر باشد. 

در اینجا قصد داریم به شما شیوه انتخاب کفش ورزشی مناسب را آموزش دهیم.

خرید کفش ورزشی

برای خرید کفش ورزشی باید به چند نکته توجه کنید :

 1. لبه پشتی کفش
 2. فضای کافی برای انگشتان پا
 3. زیره کفش
 4. لایه میانی
 5. کفی کفش
 6. تنفس کفش

فیلم انتخاب کفش ورزشی مناسب

در فیلم زیر شما می توانید نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید کفش ورزشی را مشاهده نمایید.

یاسر عطارباشی بازدید : 677 پنجشنبه 07 مرداد 1395 زمان : 18:15 نظرات (0)

شرایط دروازه بانی

در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین شرایطی که می تواند در موفقیت دروازه بان تاثیرگذار باشد بپردازیم.

سن آغاز دروازه بانی

سن شروع دروازه بانی

اصولا شرایط سنی خاصی در مورد آغاز فعالیت یک دروازه بان وجود ندارد اما  ۶ تا ۱۲ سال می تواند زمان خوبی برای شروع فعالیت باشد چرا که در این شرایط یادگیری اصول اساسی و پایه برای یک دروازه بان و همچنین بلحاظ فیزیکی تقویت عضلات و انعطاف پذیری


خصوصیات روانی یک دروازه بان

بعد از آمادگی جسمانی یکی دیگر از خصوصیات مهم یک دروازه بان ویژگی روحی و روانی او می باشد این خصیصه در شرایط بحرانی و پر استرس به کمک او می آید و موجب می شود که تیم خود را از بحران خارج نموده و آرامشی به تیم تزریق کند که بعد از سپری شدن بحران تیم بتواند به انجام کارهای تاکتیکی و دیگر وظایق محوله از سوی سرمربی ادامه دهد.

این مورد علاوه بر اینکه می تواند موجب روحیه مضاعف در بین بازیکنان خودی گردد می تواند موجبات تخریب روحی در بین بازیکنان حریف شود و همانطور می دانیم یک بازیکن در طی بازی در صورتیکه از لحاظ روحی شرایط نامناسبی داشته باشد به همان اندازه از شرایط جسمی او کاسته می شود و او را در انجام کارهای تکنیکی فردی و تاکتیکی تیمی عاجز می کند پس بنابراین این مورد بسیار قابل اهمیت است.

شرایط بحرانی که در حین مسابقه می توان از آن ها یاد کرد به شرح ذیل می باشد

زمانهایی که تیم در خانه حریف بازی می کند و فشار روانی ناشی از تشویق بیش از حد تماشاچیان در ابتدای مسابقه موجب عقب نشینی تاکتیکی بصورت غریزی می گردد

زمانی که یک دروازه بان گل دریافت می کند و از لحاظ روحی هم او و هم تیمش تخریب می گردد که اگر دامنه دریافت گلها زیاد باشد این فشار روانی بسیار زیاد می باشد

زمانی که یک بازیکن خودی درون زمین از تیم توسط داور مسابقه از زمین اخراج می گردد

هنگامی که تماشاچی های خودی اقدام به سر دادن شعار برعلیه سرمربی تیم و بازیکنان خودی می کنند

 هنگامی که تیم حریف با خطاهای خطرناک و بی مورد  اقدام به جنگ روانی بصورت درگیری در زمین می کند

شرابط بحراین علاوه بر شرایط موجود در زمین مسابقه به شرایط خارج از مستطیل سبز نیز برمی گردد که برای عدم بوجود آمدن آن مسولان باشگاه قبل از مسابقه به مدت یک یا چند روز (بستگی به حساسیت بازی آینده دارد که بعضا به یک هفته هم می رسد) تیم را به اردو برده و در هتل دور از دسترس رسانه ها و مردم اسکان می دهند

 


ورزشها و فعالیت هایی که می توانند موثر باشند

همانطور که گفته شد یک دروازه بان باید از لحاظ آمادگی بدنی دو خصوصیت بارز داشته باشد:

۱. قدرت بدنی

۲. سرعت بدنی

قدرت بدنی به میزان آمادگی جسمانی بلحاظ بدنی و تنفسی بستگی دارد که مورد می تواند در عکس العمل های بموقع و سریع به تعداد زیاد در تمرینات موثر باشد از جمله ورزشهای موثر که برای این قسمت از آمادگی می توان موارد زیر را نام برد:

بدنسازی با وزنه

دویدن

و انجام دیگر حرکات قدرتی در تمرینات

سرعت بدنی به میزان انعطاف بدن بستگی دارد که این مورد می تواند در عکس العمل های سریع در درون دروازه  حائز اهمیت باشد البته این خصوصیت تا حدودی ذاتی و ژنتیکی نیز می باشد از جمله ورزشهای موثر موارد زیر را می توان نام برد:

ژیمناستیک

تنیس روی میز (پینگ پونگ)

کاراته و تکواندو

و انجام دیگر حرکات انعطافی در تمرینات


فیزیک بدنی دروازه بان

یک دروازه بان باید از لحاظ فیزیکی دارای قدی بلند دستان کشیده و بدنی ورزیده داشته باشد و دارای بدنی کاملا ورزیده و متناسب باشد یعنی اینکه بلند قد و نحیف و لاغر نباشد. راه رفتن او باید مانند افراد عادی باشد و در راه رفتن اندام او به چپ و راست و جلو خم نشود به عبارتی شل شل راه نرود. دارای قدرت جهش و پرش باشد و همچنین دارای دستان قوی و پرقدرت باشد. ضمن اینکه از لحاظ قدرت بدنی و فیزیکی باید شرایط مطلوبی داشته باشد باید از لحاظ سرعت و انعطاف بدنی نیز از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشد که این مورد در رفلکس های سریع و عکس العمل ها حائز اهمیت است.

یاسر عطارباشی بازدید : 697 پنجشنبه 07 مرداد 1395 زمان : 14:43 نظرات (0)

آموزش دفاع در فوتسال

همانطور که حرکات تکنیکی در فوتسال بسیار مهم و تاثیرگذار می تواند باشد دفاع در فوتسال نیز نقش بسیار مهمی در حفظ نتیجه خواهد داشت و می توان گفت کاری بسیار دشوارتر از حمله می باشد. در هنگام دفاع بهتر است بازیکن و تیم چند نکته را مدنظر داشته باشند. 

به صورت کلی در فوتسال دو مدل دفاع داریم : 

 • دفاع تیمی
 • دفاع فردی 

دفاع تیمی در فوتسال

در مورد دفاع تیمی ، تیم باید با استفاده از تاکتیک های مختلف دفاعی در جهت دفاع اقدام کند و متناسب با تاکتیک های هجومی تیم حریف در جهت انتخاب تاکتیک دفاعی مناسب اقدام کند. 

دفاع فردی در فوتسال

بازیکن باید در برابر حرکات تکنیکی که حریف در برابر او انجام می دهد عکس العمل مناسبی انجام دهد و متناسب با نوع تکنیک ، ضد تکنیک مناسبی انتخاب کند . همچنین قرار گرفتن وضعیت بدنی بازیکن و میزان سرعت و عکس العمل بازیکن می تواند در دفاع مناسب بسیار موثر باشد.

آموزش جاگیری در فوتسال

بازیکنان باید متناسب با تاکتیک هجومی حریف ، جاگیری مناسبی در زمین خود داشته باشند و از تاکتیک های مناسب دفاعی استفاده کنند.

دفاع من تو من در فوتسال

یکی از تاکتیک های دفاعی که در فوتسال انجام می گیرد دفاع من تو من در فوتسال man to man می باشد به این صورت که بازیکن باید مثل یک سایه بازیکن حریف را تعقیب کند و در برابر حرکات تکنیکی و حرکات هجومی حریف ، عکس العمل مناسب انجام دهد.

فیلم دفاع فوتسال

در این بخش فیلم آموزشی در جهت دفاع در فوتسال برای شما قرار دادیم که مربوط به مسابقات فوتسال می باشد.

یاسر عطارباشی بازدید : 2035 پنجشنبه 24 تير 1395 زمان : 18:26 نظرات (2)

آموزش بدنسازی در فوتبال

در این مقاله قصد داریم به بررسی 10 تمرین مناسب برای بدنسازی و افزایش قدرت برای فوتبالیست ها بپردازیم. مهمترین این عناوین به صورت زیر می باشد که در ادامه مطلب به تشریح هرکدام از ان ها می پردازیم.

نردبان چابکی - اسکات با دمبل - لی لی و پرش روی ساق پا - بالا بردن ساق پا - قدم برداشتن با دمبل - پلی متریک - پوش آپ با توپ مدیسین - پرتاب توب با دمبل - دوی سرعت زیزاگی - بلندشدن به روش ترکی 

یاسر عطارباشی بازدید : 471 سه شنبه 22 تير 1395 زمان : 18:47 نظرات (0)

آموزش دروازه بانی فوتسال

دروازه بان در فوتسال یکی از مهمترین و کلیدی ترین نقش ها را ایفا می کند به نحوی که در تمامی تیم ها یک مربی جداگانه برای آموزش دروازه بان قرار داده می شود که علاوه بر آموزش های تخصصی و کلیدی در جهت بدنسازی دروازه بان و چابکی ، باید تمرین های ویژه ای انجام گیرد . 

تمرین دروازه بانی فوتسال

دروازه بان ها در فوتسال باید تمرینات مختلف و ویژه ای را انجام دهند تمریناتی که می تواند در دسته بندی های مختلفی قرار گیرد : 

 • تمرینات استقامتی و بدنسازی
 • تمرینات چابکی 
 • تمرینات تکنیکی 
 • تمرینات افزایش تمرکز حواس

آموزش دروازه بانی فوتسال پنالتی

بهتر است دروازه بان برخی نکات را در هنگام دروازه بانی مدنظر قرار دهد تا بتواند به عنوان یک دروازه بان حرفه ای فعالیت کند : 

1 ـ بهتر است در هنگام ضربات پنالتی ، دروازه بان به پای تکیه گاه بازیکن توجه کند . این عمل می تواند در تشخیص مسیر توپ ، بسیار کمک کند.

2 ـ بیشترین فشار روانی به بازکنی که در حال زدن پنالتی وارد می شود و احتمال اشتباه بازیکن بالاست لذا می توان با انجام حرکاتی ، تمرکز بازیکن را بهم زد.

3- بهتر است دروازه بان تا لحظه آخر ، حرکت نکند و منتظر تصمیم بازیکن باشد. 

4- توجه به زاویه نگاه بازیکن می تواند در جهت تشخیص مسیر توپ کمک کند.

5- در مورد بازیکن های حرفه ای ، می تواند با تحلیل سابقه پنالتی هایی که بازیکن زده در جهت تشخیص مسیر توپ اقدام کرد.

6- یکی از تکنیک هایی که می تواند توسط دروازه بان بکار گرفته شود تکنیک فریب است که می تواند با نشان دادن مسیر توپ به بازیکن ، او را در جهت ضربه به آن سمت ترغیب کرد.

تکنیک های دروازه بانی فوتسال

دروازه بان ها در فوتسال در جهت کنترل توپ از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند که در اینجا قصد داریم برخی از مهمترین آن ها را بررسی کنیم .

 • تکنیک کراس ( کپ کردن یا خیمه زدن ) : این تکنیک هنگامی کاربرد دارد که بازیکن در موقعیت تک به تک با دروازه بان قرار می گیرد و دروازه بان به صورتی که زاویه ضربه بازیکن را ببندد جای می گیرد.
 • تکنیک پا انداختن : می تواند در مواقعی مورد استفاده قرار گیرد که دروازه بان از منطقه هدف دور است می تواند از پای خود در جهت عکس العمل سریعتر استفاده کند.

آموزش پرتاب دست دروازه بان فوتسال

پرتاب دست یکی از مهمترین شروع مجددها در فوتسال می باشد که می تواند به عنوان یک تاکتیک ضدحمله مورد استفاده قرار گیرد و به همین دلیل مورد توجه مربیان فوتسال می باشد. 

دروازه بان باید در پرتاب دست دقت کند که توپ به نحوی ارسال گردد که بازیکن به راحتی قابلیت کنترل توپ را داشته باشد. 

آموزش دروازه بانی فوتسال در باشگاه توفیق با حسین سوییزی

باشگاه توفیق با بهره گیری از مربی های با سابقه و حرفه ای در سطح بین المللی و رده های سنی مختلف ، آمادگی ارائه آموزش به شما عزیزان مشتاق می باشد

دانلود مقاله آموزش دروازه بانی

برای دانلود مقاله اینجا کلیک نمایید. 

روش W

 

بهترین و موثر ترین تکنیک برای گرفتن توپهایی بلند و در ارتفاع به وسیله ضربه سر یا شوت که به دروزاه شلیک شده W به صورت  حرکت دستها

 

 

در این  روش کف دست ها و انگشت های سبابه و انگشت های شست هر دو دست , پشت توپ را به شکل W در برمی گیرد .
لازم است تا دروازه بان انگشتان خود را باز نگه دارد و دو انگشت شست اش باید به فاصله ۲ الی ۵ سانتیمتر از یکدیگر قرار بگیرد .
از آنجایی که روشهای زیادی برای شوت کردن وجود دارد لذا دروازه بان باید روی توپ و نوع شوت آن تمرکز کافی داشته باشد .
نکته : برای اینکه گلر بتواند توپی را که می گیرد ببینید ، می بایست دستانش را به خولب جلوی بنش قرار دهد ( مانند تصویر بالا )
اگر توپی با ضرب زیاد در راستای بدن دروازه بان شلیک شود لازم است همراه با انجام این حرکت دستهای نوآموز را با زاویه ۴۵ درجه  به سوی زمین جهت دهید ، تا توپ در جلوی دروازه بان زمین بخورد و با حرکت بعدی توپ را مهار یا دفع کند .

تمرینات دروازه بانی فوتسال

در این بخش به چند نکته مهم در مورد دروازه بانی در فوتسال و فوتبال می پردازیم.

1- جایگیری : شامل قابلیت ایجاد زاویه,آگاهی در استقرار نسبت به وضعیت های مختلف توپ,جایگیری در موقعیت های مختلف هنگام ضربات ایستگاهی,تجربه

2- عکس العمل : به ترتیب شامل : 1-سرعت 2-سرعت تحلیل 3-سرعت تصمیم گیری 4-سرعت واکنش

 ۳-پیش بینی  : شامل قابلیت پیش بینی در وضیت های مختلف بازی , قابلیت بازیخوانی , آگاهی از مهارت حریفان , تجربه

4- خروج  : شامل خروج برای مهار سانتر های ارسالی از جناحین , مهار توپ های بلند بر مبنای درک و هوش و پوشش پشت مدافعان

5- قابلیت شیرجه و مهار توپ : شامل تکنیک مهار توپ های زمینی , قابلیت مهار توپ های بلند بر مبنای تکنیک - تکنیک شیرجه

6- مهارت در شروع بازی :  شامل شروع بازی با پا , شروع بازی با دست و مهارت شروع حمله

7- مهارت تاکتیکی : شامل پوشش , بازیسازی ضد حمله , بردن بازی به مناطق مورد نظر تدابیر تیمی

8- ارتباط : شامل هماهنگی با خط دفاع , ارتباط با همبازیان , ارتباط با مهاجمین , فرماندهی دیوار دفاعی در هنگام زدن ضربات ایستگاهی

9- قدرت روانی : شامل مصمم بودن , شجاعت , جسارت , اعتماد به نفس , انگیزه , روحیه برتری جویی , خونسردی و تمرکز , قدرت هدایت و رهبری , تجربه

10-  قابلیت مقابله با شرایط یک در مفابل یک : شامل :1-حرکت به سمت مهاجم پا به توپ  2-تشخیص زاویه مناسب , 3- مهارت در زمان بندی و زمان گیری  4- شجاعت در موقعیت  5- تجربه

 

 

 

 

۱- کنترل شخصی و تيمی

۲-کنترل وجای گيری مناسب درهرشرايطی

۳-داشتن تکنيک لازم جهت دريافت توپ

۴-تصميم گيری مناسب جهت خروج ياعدم خروج ازدروازه

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

 موقعی که توپ  به سوی سینه شلیک شود انگشتان یک درازه بان باید به صورت W پشت توپ قرار بگیرد در غیر این صورت تو از دست گلر خارج  شده و وارد دروازه می شود.

در زمانی که توپ به نیم تنه ی پایین بدن شلیک میشود یک گلر باید توپ را به صورت M انگشتایش پشت توپ  قرار  بگیرد.

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

۹-داشتن سرعت خوب

۱۰-دفاع یا سرعت عمل انفجاری در منطقه جریمه

۱۱-قدرت هدایت و رهبری در پشت مدافعین به عنوان سوییپر یا جمع کننده

۱۲-داشتن سرعت عمل جهت راه انداختن ضد حمله

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

۱۳-قدرت تک به تک شدن با حریفان وتوپ هایی که سانتر می شود.

۱۴-شجاع ونترس تادر موقع ضروری عکس العمل لازم را نشان دهد وتیم خود را رهبری کند وتمام افکارش

همواره در بازی باشد تا بتواند از هیاهوی تماشا چیان خود را مصون کند.

وقتی که توپ لو می رود....

۱- دادن آگاهی لازم به بازیکنان تیم همراه با آرامش.

۲-به تمام زمین نگاه کردنواز موقعیت حریف آگاهی کامل داشتن. جلوگیری از اشتباه تیم خود.

۳-دروازه بان همیشه باید ۱۰۰٪ تمرکزش در زمین باشدو این وظیفه ی مربی هست.

نکته ی بسیار مهم و اساسی:

دروازه بان باید صحبت کردن با دفاع را طوری انجام دهد که به تیم خود هوشیاری کامل بدهدو هیچوقت در حال عصبانیت با دفاع صحبت نکند.

اعتماد کردن مربی به دروازه بان...

اگر یک مربی دروازه بان اطمینان را کم کم به دروازه بان بدهد دروازهبان روز به روز بهتر وساخته تر خواهد شد. واگر اطمینان کمتری بدهد بازدهی کمی دارد.و این کار در بازی تیم تاثیر به سزایی دارد......

 

 

 

پنالتی جریمه ای برای نوعی قانون شكنی است كه بر طبق آن برای لحظاتی ورزش گروهی فوتبال به ورزش انفرادی تبدیل می شود. لحظاتی از رویارویی حداقل ده تماشگر از هر دو طرف . پنالتی معمولا با اعتراض همراه است اما رویا و امید خلق می كند و نهایتا ثمره ان شادی برای یك طرف و افسوس برای طرف دیگر است. در جریان پنالتی زدن دو بازیكن با هدف فریب و شكست یكدیگر بطور مستقیم رودروقرار می گیرند. تمام امتیازها به نفع كسی است كه ضربه را می زند و دیگری وظیفه اش مهار توپ است و امتیازی برای از دست دادن ندارد. یك پنالتی كه با قدرت و هدف گیری كامل زده شود غیر قابل مهار است.

مهمترین نكاتی كه دروازه بان باید بدان توجه داشته باشد

1 ـ دروازه بان باید به زانوی پای تكیه گاه پنالتی زن دقت كند چرا كه از این طریق می توان مسیر توپ را حدس زد.

2 ـ فشار روانی : بازیكنی كه پنالتی می زند احساس مسئولیتی سنگین و در عین حال ترس از اشتباه را در خود دارد.

3 ـ حداكثر خودداری : دروازه بان نباید تا آخرین لحظه ممكن حركت كند تا عامل ایجاد تردید و اشتباه حریف شود.

4 ـ دقت به نگاه پنالتی زن : اگر پنالتی زن تنها به یك سوی دروازه خیره شده است به احتمال بسیار زیاد در جهت مخالف آن ضربه خواهد زد.

5 ـ شناخت از حریف : این امر كمك می كند تا دروازه بان با چگونگی شیوه پنالتی زدن بازیكن مقابل آشنا و امكان بیشتری برای مهار توپ داشته باشد.

6 ـ فریب : یكی از حقه هایی كه برخی دروازه بانها از آن استفاده می كنند آن است كه اندكی مایل به یك سمت دروازه می ایستند. پنالتی زن با مشاهده فضای باز در طرف دیگر معمولا به همان سمت شلیك می كند و درواز ه بان نیز آمادگی بیشتری دارد.

 در فیلم زیر سعی شده برخی از مهمترین تمرینات دروازه بانی فوتسال معرفی گردد. 

تمرینات تکنیکی دروازه بان فوتسال

یاسر عطارباشی بازدید : 734 جمعه 18 تير 1395 زمان : 19:33 نظرات (1)

جاگیری دروازه بان در فوتسال

یکی از مهمترین نقش در فوتسال توسط دروازه بان ایفا می شود که نقشی بسیار مهم و تاثیرگذار را داراست. دروازه بان در هنگام حمله تیم حریف باید در موقعیت و وضعیت مناسبی قرار داشته باشد تا احتمال گل شدن توپ را کاهش دهد. 

ویژگی های دروازه بان فوتسال

دروازه بان در فوتسال باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد 

 • سرعت عکس العمل بالا
 • چابکی و سرپنجه بودن
 • فیزیک مناسب و دستان کشیده 
 • باید برای دروازه بان از تمامی موقعیت های زمین تمرین شوت انجام گیرد تا وضعیت دروازه بان در هنگام شوت چک گردد و اصلاح گردد

آموزش جاگیری و دریافت توپ دروازه بان فوتسال

نکاتی در مورد نحوه جاگیری درون دروازهبرای جاگیری در دروازه لازم نیست مدام به عقب خود نگاه کنید که در کجا ایستاده­اید بلکه برای اینکه ببینید در وسط دروازه هستید یا نه کافی است که موقعیت خود را نسبت به دروازه مقابل تنظیم کنید یعنی در وسط دروازه روبرو جاگیری کنید.

- به یاد داشته باشید هر چه شما به سمت توپ بروید موفق تر خواهید بود.

- اگر توپ در وسط زمین و حوالی آن است شما می توانید تا نزدیکی 18 قدم یعنی 2 - 3 متر مانده به آن جلو بیایید.
- اگر توپ در زمین حریف است شما از خط 18 قدم هم باید خارج شوید تا توپ­های پشت دفاع را جمع کنید.
- به طور کلی توپ هر کجا بود شما یک نیمساز فرضی از توپ به خط دروازه رسم کرده و شما روی آن نیمساز جاگیری کنید.

- روی خط دروازه هرگز جاگیری نکنید که این کار دروازه­بان­های ترسو است.

- همیشه از خط دروازه بنا به فاصله توپ و نحوه جاگیری حریف فاصله را رعایت کنید. اگر حریف موقعیت شوت به خود گرفت سریع به اندازه 2 الی 3 متر علاوه بر فاصله­ای که از خط دارید برای تنگ کردن زاویه جلو بیایید.

- اگر حریف به دروازه شما نزدیک شد و موقعیت شوت به خود نگرفت شما ضمن رعایت خروج مناسب از خط دروازه باید حواستان به توپ­هایی که ممکن است چیپ کند نیز باشد.

- رعایت فاصله از خط دروازه به مرور زمان و بازی های زیاد و کسب تجربه بهتر می­شود؛ پس تا می­توانید بازی کنید. برای نمونه اگر حریف پشت 18 قدم پا به توپ باشد شما تا خط 6 قدم می­توانید جلو بیایید و دفاع خود را نیز به جلو به منظور آفساید گیری هدایت کنید

در فیلم زیر شما می توانید نحوه جاگیری و دریافت توپ توسط دروازه بان در فوتسال را مشاهده کنید.

یاسر عطارباشی بازدید : 1002 سه شنبه 15 تير 1395 زمان : 20:45 نظرات (0)

حسین شمس کیست ؟

حسین شمس را می توان پدر فوتسال ایران دانست که برای اولین بار توانست انقلابی در صنعت فوتسال کشور ایجاد کند و فوتسال ایران را به صورت بین المللی به سراسر دنیا معرفی کند. حسین شمس با بهره گیری از نسل طلایی فوتسال ایران و چهره هایی چون وحید شمسایی ( آقای گل فوتسال جهان ) و محمدرضا حیدریان ( تکنیکی ترین بازیکن فوتسال جام جهانی ) ، تیم ملی فوتسال ایران را در عرصه بین المللی به عرصه حضور برساند.

بیوگرافی حسین شمس

او در پنج سالگی همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. در دبیرستان فلسفی در خیابان پیروزی دیپلم ریاضی گرفت. پس از خدمت سربازی در رشتهٔ تربیت بدنی ادامه تحصیل داد و لیسانس تربیت بدنی را در سال ۱۳۶۸ گرفت. وی همزمان با تحصیل دانشگاهی، در آموزش و پرورش به عنوان معلم ورزش استخدام شد. در حال حاضر نیز بازنشستهٔ آموزش و پرورش است.

او همچنین مدرس رسمی فیفا و عضو کمیته فنی فوتسال فیفا نیز می‌باشد.

وی سابقه دو دوره مربی‌گری در تیم ملی فوتسال ایران در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ را دارد.

اعتقاد فوتسالی حسین شمس

او در عرصه مربی گری  به هیچ وجه ، به بازیکن سالاری اعتقادی نداشت.

سابقه مربی گری حسین شمس

در گذشته دو سال سرمربی گیتی پسند بودم و از همان اول چنین چیزی اینجا نبوده است. به هر حال گیتی پسند همیشه بازیکن ملی پوش می‌گیرد اما بعید است بازیکن سالاری وجود داشته باشد. نمی‌دانم علی افضل چه دیدگاهی داشته اما فوتسالی‌ها مرا می‌شناسند و می‌دانند که طرفدار این هستیم که هر کسی کار خودش را انجام دهد. بازیکن‌ها هم مرا دوست دارند و بعید است اتفاقات گذشته را تکرار کنند.

افتخارات ورزشی حسین شمس

برخی از مهمترین افتخارات فوتسالی حسین شمس در عرصه بین المللی عبارتنداز : 

کسب مقام اول در قهرمانی فوتسال آسیا ٬۱۹۹۹ ٬۲۰۰۰ ٬۲۰۰۷ ٬۲۰۰۸ ۲۰۱۰
کسب مقام اول در جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۹
نایت قهرمانی در Grand Prix de Futsal – ۲۰۰۷، ۲۰۰۹
قهرمانی در لیگ برتر فوتسال ایران با تیم‌های شن‌سا ساوه و پاس
نایب قهرمانی در لیگ برتر فوتسال ایران با تیم ارم کیش قم

یاسر عطارباشی بازدید : 468 یکشنبه 13 تير 1395 زمان : 19:55 نظرات (0)

دفاع کرنر در فوتسال

همانطور که کرنر در فوتسال تاکتیک های متنوعی دارد باید در جهت دفاع کرنر نیز تاکتیک هایی وجود داشته باشد تا به عنوان ضدتاکتیک عمل کند و در برابر تاکتیک های کرنر ، عمل کند. در فیلم زیر می خواهیم برخی از مهمترین تاکتیک های کرنر و روش دفاع کردن در آن ها را بررسی نماییم.


دفاع کرنر در فوتبال

در فوتبال نیز با توجه به وسعت زمین ، تاکتیک ها به مدل دیگری قابل ارائه می باشد که در اینجا به بررسی این موضوع می پردازیم.

یاسر عطارباشی بازدید : 1128 جمعه 11 تير 1395 زمان : 19:38 نظرات (2)

تعداد صفحات : 8

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 146
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 10
 • آی پی امروز : 64
 • آی پی دیروز : 57
 • بازدید امروز : 305
 • باردید دیروز : 194
 • گوگل امروز : 16
 • گوگل دیروز : 17
 • بازدید هفته : 751
 • بازدید ماه : 9,635
 • بازدید سال : 60,939
 • بازدید کلی : 250,862