loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

آموزش تخصصی فوتسال در مشهد ( رده سنی پایه )

یکی از تاکتیک های تیمی که در آن پاسکاری های پشت سرهم انجام می گردد تا به هدفی مشخص منجر شود تاکتیک تیکی تاکا Tiki-taka می باشد. در این تاکتیک شما باید از تمامی ابزارهای موجود استفاده کنید و هماهنگی تیمی فوق العاده ای ایجاد نمایید تا این تاکتیک اجرایی گردد. تاکتیک تیکی تاکا با نام مدل مالکانه شناخته می شود چرا که در هنگام انجام تیکی تاکا ، توپ به صورت کامل در اختیار تیم قرار می گیرد در نتیجه درصد مالکیت توپ بالایی ایجاد می گردد.

مدل مالکانه در ورزش فوتبال بعنوان یک سبک شناخته میشود که از ویژگی ها و مشخصه های آن می توان به حرکت درآوردن توپ از طریق کانالهای گوناگون، پاسهای کوتاه پی در پی و جابجایی بازیکنان و حفظ مالکیت و بازی هجومی اشاره کرد. این سبک هم زمان با تصدی سمت سرمربی باشگاه بارسلونا برای نخستین بار توسط رینوس میشل استفاده شد ولی با گذشت زمان توسط یوهان کرویف و پپ گواردیولا توسعه و گسترش یافت و در این تیم تا به حال استفاده می شود، این سبک نیز در تیم ملی فوتبال اسپانیا  در دوران مربیگری لوییس آراگونز و ویسنته دل بوسکه  نیز مورد استفاده قرار گرفت. تیکی تاکا در فوتبال سنتی با فاصله گرفتن از ترکیب های مرسوم، درواقع بعنوان یک مفهوم مشتق شده از بازی منطقه ای شناخته میشود.

منشا تیکی تاکا را می توان فوتبال اسپانیا دانست که در تیم های مختلف این کشور به چشم می خورد البته هر تیمی قابلیت پیاده سازی این تاکتیک را ندارد و باید از ابزارهای مناسبی در جهت پیاده سازی تاکتیک تیکی تاکا بهره بگیرد.

در تیکی تاکا که یک بازی شناور محسوب میشود از روش فضا گیری، توپ را با حوصله تا پشت محوطه جریمه می برند. هنگامی که بازیکن توپ را میگیرد، دو بازیکن سریع برای دریافت توپ، اقدام به فضا گیری می کنند. درصورت رعایت این حالت برای تمام بازیکنان تا آخر بازی، واژه تیکی تاکا پیاده خواهد شد.

تیم های تیکی تاکایی

در تیم ملی اسپانیا و بارسلونا از سبک تیکی تاکا استفاده میشود. این سبک نیز در تیم بایرن آلمان با سرمربیگری پپ گواردیولا بکار گرفته شد. در حقیقت مارک و نشان فوتبال اسپانیا، مدل مالکانه می باشد. اسپانیا سه تورنمنت ملی را با همین روش پشت سر هم برده و بارسلونا با همین سبک زیر نظر سه مربی مختلف بسیار موفق بوده است. 

تیکی تاکا درواقع بعنوان یک مفهوم مشتق شده از بازی منطقه ای شناخته میشود

نقطه ضعف تیکی تاکا

نقطه ضعف تیکی تاکا اینست که وقتی توپ را ازدست بدهید بازگشت بازیکنان به حالت قبل و نوع چینش آن ها بهم میخورد. بسیاری از تیم ها با ایجاد بازی ضدفوتبال و جنگ روانی ، سعی در ایجاد بهم ریختگی در این تاکتیک می کنند که البته کار بسیار دشواری است. ایستادگی در برابر تیم هایی که از این تاکتیک استفاده می کنند بسیار دشوار است.

پیشگامان تیکی تاکا

یکی از تاکتیک های قبل که مثل تیکی تاکا در عبور و حرکت بدون توپ به موفقیت در زمان خود رسید، قهرمان شالکهنام داشت که شش قهرمانی آلمان را در سال ۱۹۳۴ و ۱۹۴۲ کسب کرد و کل فوتبال در دهه ۱۹۷۰  توسط آژاکس آمستردام و تیم ملی هلند  مورد استفاده قرار گرفت.

موانع سبک تیکی تاکا

چالش هایی وجود دارد که سبب میشود سبک تیکی تاکا را به بن بست بکشاند. این چالش ها عبارتست از:

>> مالکیت به جای تاکتیک:

مواردی مانند مالکیت توپ، بازی تاخیری، سرعت دادن به بازی و … در فوتبال به عنوان استراتژی تیم ها شناخته میشود که نوعی ابزار برای رسیدن به هدف است یعنی تاکتیک بهتر اجرا شود و مواردی که تاکتیک محسوب می شوند نظیر پیشروی از کناره ها، بهره گیری از گوشها، پاسهای تو در تو و…. هستند. هدف از مدل مالکانه یا تیکی تاکا اینست که بحدی پاس کوتاه در یک سوم حریف بدهد تا برای دادن پاس آخر و به دروازه رسیدن، روزنه ای باز شود یعنی استراتژی( مالکیت توپ) جای تاکتیک را اشغال می کند و دیگر ابزاری برای رسیدن به هدف محسوب نمیشود بلکه مالکیت توپ خود به هدف تبدیل میشود. در این وضعیت، برنامه ای برای گذر از سد های دفاعی برای مواقعی که راه ها بسته است تعیین نشده است.

 >> فشردگی بازی:

برای اجرای سبک تیکی تاکا در یک سوم هجومی و پشت هجده حریف به بازیکنان بسیاری نیاز است و به همین خاطر تیم روبرو هم با بازیکنان بسیاری دفاع می کنند در نتیجه تراکم بازیکنان خودی و حریف در آن زون، بسیار زیاد میشود که درنتیجه ی آن فضا بسته تر میشود و رسیدن به دروازه سخت تر میشود.

>> دادن فضای ضدحمله به حریف:

در پاسکاریها برای این که تعداد بایکنان موردنیاز را تعیین کنید باید تمامی هافبکها را وارد بازی کنید و مهره های دفاعی را کم کنید. از این جهت پست هافبک دفاعی تخصصی حذف میشود و مدافعان به منظور کاهش فاصله میان خطوط تا نیمه حریف جلو میکشند که اینکار فضای ایده آل ضدحمله را در زمان از دست دادن توپ به حریف میدهد. به خصوص بهترین جا برای گریز از آفساید، خط نیمه میباشد به علت این که تا خط نیمه به عنوان آفساید محسوب نمیشود.

>> نوع پرسینگ:

با توجه به این که بر مالکیت هر چه بیشتر توپ در سبک تیکی تاکا پافشاری میشود باید در همان یک سوم حریف، باز پس گیری توپ انجام شود و برای اینکار از روشی همچون روش سراوندینگ یا دوره کردن برای پرس بر بازیکن دارای توپ حریف استفاده میشود به اینصورت که پیرامون بازیکن حریف توسط چهار پنج بازیکن خودی گرفته میشود تا توپ را از بازیکن حریف دریابند. یک یا دو بازیکن حریف در این حالت اجازه دارند چهار یا پنج بازیکن تیم مالکانه را با پشتیبانی از یار دارای توپ و بردن بازی به سمت دیگر، از جریان بازی کنار گذاشته و بیشترین بهره را از فضای ضدحمله کسب کنند.

تیکی تاکا چیست,تیم های تیکی تاکایی,تیکی تاکا
نقطه ضعف تیکی تاکا اینست که وقتی توپ را ازدست بدهید نوع چیدمان آن ها بهم میخورد

 >> سرعت تیمی:

سرعت در فوتبال گروهی در مقایسه با سرعت فردی بسیار مهم تر است. انتقال از فاز دفاع به حمله و رسیدن به مرحله موقعیت سازی در تیکی تاکا به علت پاسهای فراوان، وقت زیادی را میگیرد و روند کار تیمی کند می شود، بدین ترتیب تیم رو به رو برای یارگیری و بستن راه ها زمان و تمرکز کافی دارد.

فیلم گل های زیبا به سبک تیکی تاکا در دنیای فوتبال

در این فیلم شما می توانید برخی از زیباترین گل هایی که به سبک تیکی تاکا در دنیای فوتبال ملی و باشگاهی به ثمر رسیده را مشاهده کنید.

فیلم تیکی تاکا اجرایی بارسلونا
یاسر عطارباشی بازدید : 76 سه شنبه 13 تیر 1402 زمان : 16:44 نظرات (0)

در این مقاله قصد داریم به بررسی آنچه نیاز هست راجب تیم ملی اسپانیا بدانیم بپردازیم و افتخارات و رکوردهای این تیم را بررسی کنیم. تیم ملی اسپانیا را می توان یکی از دوست داشتنی ترین تیم های دنیا دانست که نسل طلایی آن در سال 2010 ایجاد شد که توانست با این نسل طلایی به قهرمانی جهان دست یابد. شاید اکثر دوست داران تیم ملی اسپانیا ، کلمه تیکی تاکا را شنیده باشند. تیکی تاکا لغتی است که به سبک بازی اسپانیا گفته می شود و اسپانیا 2010 با نمایش شگفت انگیز تیکی تاکا ، قهرمانی جهان را بدست آورد.

تاریخچه تیم فوتبال اسپانیا

اسپانیا سال 1904 به لیست فیفا اضافه و فدراسیون ملی فوتبال این کشور 5 سال بعد تاسیس شد. یکی از القاب تیم ملی اسپانیا، ماتادورهاست. این تیم طی چند سال اخیر توانسته مقام‌های مختلفی در سطح بین‌المللی کسب کند. فیفا، تیم ملی اسپانیا را پرافتخارترین تیم ملی دنیا می‌داند. بسیاری از افراد معتقدند اسپانیایی‌ها این افتخار را مدیون ویسنته دل بوسکه هستند. این مربی توانسته 2 قهرمانی در جام جهانی2010 و یورو 2012  برای اسپانیا کسب کند.

یاسر عطارباشی بازدید : 59 سه شنبه 13 تیر 1402 زمان : 16:40 نظرات (0)

در این مقاله قصد داریم به بررسی مهمترین پارامترهایی که در بازی فوتبال فیفا وجود دارد و به نوعی به تحلیل بازی می پردازد بپردازیم. این پارامترها می تواند نکات مهمی را در بازی فوتبال به شما ارائه دهد و در تحلیل و انجام حرکات تاکتیکی مناسب به شما ایده دهد پس سعی کنید با دقت بررسی کنید. 

گل goals

تعداد گل های هر تیم را به تفکیک با زننده گل را مشخص کند.

گل مورد انتظار expected goals یا امید به گل

گل مورد انتظار یا امید به گل شاخصی است که موقعیت هایی که تیم شما جهت گلزنی قرار گرفته را به شما اعلام می کند و می تواند شاخص مناسبی در تشخیص تیم هجومی باشدد.

شوت shots

تعداد شوت هایی که به سمت دروازه زده شده است که می تواند نشان دهنده حملات یک تیم باشد و به نوعی نشان دهنده قدرت هجومی شما باشد.

شوت داخل چارچوب shots on target

این شاخص نشان دهنده شوت هایی است که داخل چارچوب زده شده و مشخصا از تعداد کلی شوت شما کمتر خواهد بود و به عنوان پارامتر مهمی است که آیا حملات منسجم و دقیق تری به سمت دروازه حریف داشته اید ؟

درصد مالکیت Possession 

درصد مالکیت توپ یا Possession که به صورت درصدی محاسبه می شود نشان دهنده میزان مالکیت توپ توسط تیم شما در جریان بازی می باشد و می تواند میزان تسلط تیم شما بر بازی خواهد بود. 

تکل ها tackles

میزان و تعداد تکل هایی که در طول مسابقه روی پای بازیکنان زده شده است. نشان دهنده میزان بازی خشن و خطاهای بیش از حد روی تیم ها می باشد.

برنده شدن در تکل ها tackles wins

برنده شدن در تکل ها به معنی آن است که شما تکل زدید و توانستید توپ را بدست بیارید و به عنوان زیر مجموعه تعداد کلی تکل ها می باشد .

برخورد ها interceptions

در پارامتر برخوردها به بررسی برخوردهایی که بین بازیکنان اتفاق افتاده می پردازد.

دریافت ها saves

دریافت ها به توپ هایی که توسط دروازه بان مهار شده اشاره دارد و این پارامتر می تواند به کیفیت دروازه بان اشاره کند.

خطاها fouls

تعداد خطاهایی که در طول مسابقه اتفاق افتاده است که می تواند نشان دهنده میزان خشونت در طول مسابقه باشد. در برخی بازی ها می تواند به عنوان یک تاکتیک مدنظر مربی قرار گیرد که البته ریسک بالایی هم دارد و باید با دقت انتخاب شود. 

کارت قرمز red cards

تعداد کارت قرمزی که به هر تیم داده شده است. 

کارت زرد yellow cards

تعداد کارت زردی که به هر تیم داده شده است. 

مصدومیت ها injuries

مصدومیت هایی که در طول بازی برای بازیکن های هر تیم ایجاد شده است که منجر به تعویض شده و بازیکن قادر به برگشت به بازی نبوده است. 

افساید offsides

تعداد افسایدهایی که در طول بازی ایجاد شده است که می تواند نشان دهنده دقت حمله و فرار از تله های افساید گیری می باشد.

ضربات ایستگاهی free kicks

ضربات ایستگاهی یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده میزان ضربات بیشتر به دروازه حریف و امید به گل بیشتر گردد. 

کرنر ها corners

کرنر یک ضربه ایستگاهی می باشد که نشان دهنده تعداد کرنر هایی که برای هر تیم گرفته شده است و می تواند به عنوان یک شاخص هجومی مدنظر قرار گیرد. 

ضربات پنالتی penalty kicks

ضربات پنالتی بیانگر ضربات پنالتی که مدت زمان بازی گرفته می شود را نشان می دهد و ارتباطی با ضربات پنالتی پایان بازی ندارد.

دقت شوت Shot Accuracy

پارامتر دقت شوت که به صورت درصد بیان می شود از تقسیم تعداد شوت به تعداد شوت به دروازه ضربدر 100 بدست می آید و می تواند به عنوان پارامتر مناسبی در جهت دقت حملات مدنظر قرار گیرد.

دقت پاس Pass Accuracy

پارامتر دقت پاس که به صورت درصد در نظر گرفته می شود از تقسیم تعداد کلی پاس های ارسالی به تعداد پاس های موفق ضربدر 100 بدست می آید و می تواند در جهت تعیین بازی منظم و موفق و مطمئن در نظر گرفته شود.

یاسر عطارباشی بازدید : 66 شنبه 10 تیر 1402 زمان : 11:44 نظرات (0)

شاید برای شما هم سوال باشد که آقای گل به چه کسی گفته می شود ؟ آیا خانم گل هم داریم ؟ آقای پاس گل چه کسی است ؟

آقای گل کیست ؟

در هر سری مسابقاتی مثل جام جهانی یا لیگ های باشگاهی هر کشوری به فردی که بیشترین گل را بزند آقای گل می گویند. 

آقای گل فوتبال جهان کیست ؟

تا همین چند سال اخیر ، آقای گل فوتبال جهان ، علی دایی از ایران بود که با توجه به رکورد شکنی های پی در پی کریستیانو رونالدو ، رکورد بیشترین گل زده در بین تیم های ملی شکسته شد و در دست ایشون قرار گرفت. علی دایی و کریستیانو رونالدو هر دو با 109 گل بیشترین تعداد گل ملی در فوتبال مردان را دارند.

رکورددار گلزنی در لیگ های ملی

 سایت فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال اعلام کرده که 

کریستیانو رونالدو، مهاجم تیم النصر عربستان رکورد گلزنی در لیگ‌های ملی را به نام خود ثبت کرد.

مهاجم النصر عربستان در فهرست برترین گلزنان لیگ‌های ملی با دو گل از یوزف بیکان و فرانس پوشکاش (هر دو با ۵۱۵ گل) پیشی گرفت.

تاکنون تنها سه بازیکن توانسته‌اند به مرز ۵۰۰ گل در لیگ‌های ملی دست یابند. لیونل مسی مهاجم اینتر میامی در حال حاضر ۴۹۶ گل زده است. از ۵۱۷ گل رونالدو، سه گل در لیگ پرتغال، ۱۰۳ گل در لیگ انگلیس، ۳۱۱ گل در لیگ اسپانیا، ۸۱ گل در لیگ ایتالیا و ۱۹ گل در لیگ عربستان به ثمر رسیده است.

خانم گل کیست ؟

همانطور که در مسابقات آقایان ، فردی بنام آقای گل داریم برای خانم ها هم به کسی که بیشترین گل را بزند خانم گل می گویند.

در بسیاری از مسابقات باشگاهی به فردی که بیشترین گل را بزند در پایان مسابقات جایزه ای را اهدا می کنند.

خانم گل فوتبال جهان کیست ؟

کریستین سینکلر، فوتبالیست ملی‌پوش کانادایی، با 186 گل ملی بالاتر از علی دایی و کریستین رونالدو رکورددار بیشترین گل ملی در جهان فوتبال است. سینکلر که در پست هافبک تهاجمی بازی می کند تاکنون در 297 بازی ملی برای کانادا به میدان رفته است. او همچنین قرار است در مسابقات المپیک توکیو نیز تیم ملی فوتبال زنان کانادا را رهبری کند.

آقای گل فوتسال جهان 

آقای گل فوتسال جهان ، فالکائو برزیلی با 400 گل زده می باشد که البته تا چند سال اخیر وحید شمسایی از ایران با 392 گل ملی قرار داشت. 

آقای گل ادوار مختلف جام جهانی فوتبال

در این بخش قصد داریم به بررسی اقای گل ادوار مختلف جام جهانی فوتبال بپردازیم.

سال آقای گل تعداد گل تعداد پاس گل دقایق بازی
۱۹۳۰ گیرمو استابیله (آرژانتین) ۸ ۰ ۳۶۰
۱۹۳۴ اولدریش ندلی (چکسلواکی) ۵ ۰ ۳۹۰
۱۹۳۸ لئونیداس (برزیل) ۷ ۰ ۴۲۰
۱۹۵۰ آدمیر (برزیل) ۸ ۰ ۵۴۰
۱۹۵۴ شاندور کوچیش (مجارستان) ۱۱ ۰ ۴۸۰
۱۹۵۸ ژوست فونتین (فرانسه) ۱۳ ۰ ۵۴۰
۱۹۶۲ فلوریان آلبرت (مجارستان)، والنتین ایوانوف (جماهیر شوروی)، گارینشا (برزیل)، واوا (برزیل)، دراژان یرکوویچ (یوگوسلاوی)، لئونل سانچس (شیلی) ۴ ۰ ۲۷۰، ۳۶۰، ۵۳۳، ۵۴۰، ۵۴۰، ۵۴۰
۱۹۶۶ اوزبیو (پرتغال) ۹ ۰ ۵۴۰
۱۹۷۰ گرد مولر (آلمان) ۱۰ ۰ ۶۰۰
۱۹۷۴ گژگوژ لاتو (لهستان) ۷ ۰ ۶۳۰
۱۹۷۸ ماریو کمپس (آرژانتین) ۶ ۰ ۶۶۰
۱۹۸۲ پائولو روسی (ایتالیا) ۶ ۰ ۵۷۵
۱۹۸۶ گری لینکر (انگلیس) ۶ ۰ ۴۴۶
۱۹۹۰ سالواتوره اسکیلاچی (ایتالیا) ۶ ۰ ۵۳۴
۱۹۹۴ اولگ سالنکو (روسیه - برنده)، هریستو استویچکوف (بلغارستان) ۶ ۰ ۲۱۵، ۶۴۲
۱۹۹۸ داوُر شوکر (کرواسی) ۶ ۰ ۶۳۰
۲۰۰۲ رونالدو نازاریو (برزیل) ۸ ۰ ۵۴۸
۲۰۰۶ میروسلاو کلوزه (آلمان) ۵ ۱ ۵۸۷
۲۰۱۰ توماس مولر (آلمان) ۵ ۳ ۴۷۳
۲۰۱۴ خامس رودریگس (کلمبیا) ۶ ۲ ۴۰۰
۲۰۱۸ هری کین (انگلیس) ۶ ۰ ۵۷۳
2022 کیلین امپاپه ( فرانسه ) 9
یاسر عطارباشی بازدید : 110 شنبه 10 تیر 1402 زمان : 9:42 نظرات (0)

سری FIFA که یکی از محبوب ترین بازی ها است ، با گرافیک سطح بالا و ویژگی های خیره کننده ذهن شما را به خود جلب می کند. اما بازی فیفا همیشه به این زیبایی نبود! بیایید از اولین عنوان با پیکسل های 16 بیتی شروع کنیم و نگاهی به سیر تکاملی و انقلابی سری FIFA بیندازیم.

توفیق کلاب در تاریخچه بازی فیفا ساعت ها  ، روزها ، ماه ها ، و حتی سال ها را به عقب می کشد و نگاهی به چگونگی پیشرفت فیفا در این سال ها می اندازد. آماده شوید تا این بازی را در زمان SEGA و Super Nintendo (میکرو) احساس کنید.

بازیهای فوتبال یکی از پرفروش ترین و پر مخاطب ترین بازیهای دنیای سرگرمی میباشد

ما در این مقاله میخواهیم به این عنوان بسیار محبوب در دنیای بازیهای رایانه ای بپردازیم و از ابتدا تا به امروز در مورد تغییراتی که این عنوان داشته بپردازیم

این عنوان توسط شرکت EA Sports که زیرمجموعه ای از استدیوهای بازی سازی Electronic Arts  میباشد ساخته و توسط شرکت مادر منتشر شده است

اولین عنوان از این سری بازیها در سال 1993 بود که منتشر شد و تا سال 2023 با نام FIFA انتشار پیدا کرده است و تا به امروز پیشرفت های بسیار زیادی داشته است

قرار است از سال 2023  و شماره 24  این مجموعه ارزشمند بات نام دیگری انتشار پیدا کند و دیگر با نام FIFA این بازی را نخواهیم دید

اما باید بگویم که شرکت سازنده یعنی همان EA قول داده که بازی فقط نامش تغییر کند و هیچ تغییر دیگری نداشته باشد و پیشرفت های بسیاری نیز در نسخه های جدید خواهد داشت

EA تا  به امروز در این عنوان عملکرد بسیار خوبی داشته و به تنها بازی فوتبال موفق در این چند ساله تبدیل شده است که سیاست رضایت صد در صدی مشتری را در کار خود اجرا کرده است

یاسر عطارباشی بازدید : 63 شنبه 03 تیر 1402 زمان : 19:52 نظرات (0)

لباس ورزشی فوتسال مردانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟با گسترش علاقه مندی مردم به ورزش و بخصوص فوتبال تعداد افرادی که برای ورزش و فوتبال به دنبال لباس فوتبال و یا کفش ورزشی هستند روز به روز بیشتر میشود. این موضوع به حدیست که وقتی شما برای انتخاب و خرید لباس ورزشی وارد بازار میشوید تنوع جنس و کیفیت ها ممکن است شما رو دچار گمراهی کند.

انواع لباس ورزشی فوتسال

لباس های فوتبال در حالت کلی به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

لباس تک ورژن هواداری
لباس تک ورژن پلیری
پیراهن شورت هواداری
لباس تک آستین بلند هواداری
لباس تک آستین بلند پلیری
پیراهن شورت آستین بلند هواداری

همه ما میدانیم که فوتبال ورزشی است که میزان دویدن در آن بالاست. همین امر باعث میشود تا بدن زیاد تعرق کند. بنابراین ورزشکاران و فوتبالیست ها باید لباسی که میپوشند از جنس خاصی باشد. در لباس های فوتبالی فرایندی برای تهویه هوا وجود دارد.

این فرایند در لباس های پلیری بیشتر به چشم میخورد. به طور کلی پیراهن و لباس های فوتبال باید سبک باشند تا بازیکن احساس راحتی و سبکی بکند.

لباس های فوتبالی معمولا طوری طراحی میشوند که عرق را به خود میگیرد و بدن ورززشکار را خنک میکند. در لباس های فوتبالی به هیچ عنوان از نخ  استفاده نمیشود. لباس های نخی عرق را خیلی سریع به خود میگیرد و لباس را سنگین میکند. بنابراین سبک بودن تیشرت، امری مهم در ویژگی لباس های فوتبالی است.

این نوع از لباس ها اغلب از جنس پلی استر میباشند. پیراهن های فوتبالی باید طوری طراحی بشود که هوا را تهویه کند.  لباس مخصوص فوتبال از جنس شمعی یا نایلونی نیست. پیراهن های ورزشی از این جنس خیلی راحت شسته میشود اما به بدن آسیب میرساند.

ویژگی های لباس ورزشی فوتسال

تحرک بالا سبب گرم شدن بدن میشود و این امر در دما های مختلف آب و هوایی ممکن است فرد را اذیت بکند. لذابنابراین، یک لباس فوتبال مناسب باید از تهویه هوای مطلوبی برخوردار باشد.

سبک بودن:

زمان زیاد بازی و تراکم ممکن است باززیکن را خسته کند و روی بازی او تاثییر منفی بگذارد پس ویژگی دیگری که باید در لباس فوتبال رعایت شود سبک بودن لباس است تا بازیکن در آن راحت باشد.

خنک بودن:

تهویه هوا تا حدودی گرمای لباس را از بین میبرد اما اگر لباس ورزشی که برای فوتبال مورد استفاده قرار میگرد، خیلی گرم باشد تهویه مناسب هم نمیتواند شرایط را ایده آل کند. بنابراین علاوه بر تهویه خنک بودن لباس نیز مهم است.

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدنر می کنند. در نتیجه لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مثل نایلون، با اینکه سبک و راحت اند اما قدرت جذب رطوبت را ندارند و باعث مشکلات پوستی می شوند. اگر قصد تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، قبل از خرید دقت کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از آسیب به پوست جلوگیری کند. لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر طولانی ‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن محافظت می‌کند. اگر که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در حین ورزش فقط  لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، باعث میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید. بالا رفتن بیش از حد دمای بدن، بسیار خطرناک است و حتی می تواند منجر به سکته قلبی شود. همچنین پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد باعث می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. پس بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

خرید لباس ورزشی در مشهد

هر ورزشی نیاز به پوشاک ورزشی اختصاصی خودش دارد؛ بطور مثال، لازم است تا بدنسازان از شلواری استفاده کنند که کوتاه و آزاد است و حتی بهتر است از شلوارک استفاده کنند تا قسمت زانوی شان آزاد باشد و تنگی لباس جلوی دست و پایشان را نگیرد؛ یا کسانیکه بوکس کار می کنند باید کفش هایی با ساق بلند بپوشند زیرا در این ورزش حرکات سریع باعث پیچ خوردن مچ می شود و کفش ساق بلند از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. یکی از مهم‌ترین اصول خرید لباس ورزشی، خریدن لباس مخصوص آن ورزش است. ورزشکارانی که بصورت حرفه ای کار می کنند، می دانند که برای یک تمرین راحت چه لباسی را انتخاب کنند. اگر شما جزو ورزشکاران مبتدی هستید، این مقاله تا حدی می تواند در انتخاب مناسب ترین لباس ورزشی به شما کمک کند. پارچه های پنبه ‌ای رطوبت را به راحتی‌ جذب می‌کنند‌. لباس هایی که از پنبه خالص تهیه می شوند، زودتر از الیاف های دیگر شکل خود را از دست می دهند. با اینکه این پارچه رطوبت را به راحتی جذب می کند اما نمی تواند آن را به سرعت خشک کند؛ در نتیجه لباس سنگین و بد بو شده و فرد نمی تواند به راحتی به تمرین خود ادامه دهد. پس بهتر است از لباسی استفاده کنید که از ترکیب پنبه با الیاف های دیگر تهیه شده است. بطور مثال لباسی که از ترکیب پنبه و پلی‌استر تهیه شده است، دیرتر خراب می شوند و مدت طولانی تری ظاهر اولیه خود را حفظ می کنند. همچنین این ترکیب از دو جهت، هم رطوبت را جذب می کند و هم به سرعت آن را خشک می کند؛ به همین دلیل جنس بسیار مناسبی برای لباس های ورزشی محسوب می شوند؛ به خصوص برای کسانی که میزان تعریق بالایی دارند و ورزش های سنگین با تحرک بالا انجام می دهند. پارچه اسپند‌کس که نوعی پارچه کشی است، سریعا رطوبت جذب کرده و از پوست دور می کند. این نوع پارچه به علت کشی بودن، از انعطاف خوبی برخوردارند و در حین انجام حرکات کششی هم در آنها راحت خواهید بود. این پارچه به دلیل انعطاف بالایی که دارد، برای ورزش هایی مانند پیلاتس، یوگا،ایروبیک و دو مناسب است.

 

شورت ورزشی

شورت ورزشی باید‌ سبک باشد‌ و لایه های آن از جنسی باشد که رطوبت را از خود خارج کند (مانند پلی ‌پروپیلن)  تا باعث سایش و عرق سوختگی نشود. همچنین کش شورت ورزشی باید از جنسی باشد که نه کمر را تحت فشار بگذارد و نه در حدی شل باشد که مانع تمرین کردن شود.

پیراهن ورزشی

جنس پیراهن ورزشی باید طوری باشد که رطوبت را به خوبی جذب کند و سرریعا آن را خشک کند. همچنین پیراهن ورزشی باید در سایز مناسب تهیه شود و نه خیلی گشاد‌ باشد که مانع تمرین کردن شود و نه خیلی تنگ باشد که بدن ورزشکار را فشار دهد و مانع از تمرین وی شود.

 

جوراب ورزشی

جوراب ورزشی باید‌ از الیافی تهیه شود که مقاومت بالایی داشته باشد و در اثر شست ‌وشو از بین نرود. الیاف هایی مانند اسپند‌کس از پاها در برابر ضربه های احتمالی تا درصد بالایی محافظت می کند. الیاف های نانو نیزاز تعریق جلوگیری کرده، پاها را خشک نگه می‌د‌ارند‌ و باعث می شوند تا پاها بو نگیرند. اما جوراب هایی مانند الیاف پشم، باعث تعریق، سنگین شدن، بد بو شدن و ایجاد تاول و ساییدگی در پاها می شوند.

یاسر عطارباشی بازدید : 77 چهارشنبه 17 خرداد 1402 زمان : 13:06 نظرات (0)

بهترین لباس ورزشی مردانه چه جنسی دارد؟ برای خرید بهترین لباس ورزشی مردانه به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟ 

در انتخاب لباس ورزشی مناسب دقت کنید تا به سلامت شما لطمه نزند و شما با آن احساس راحتی کنید.
اگر برای تناسب اندام‌تان باشگاه را انتخاب کردید یا خودتان با دویدن روز پر انرژی را شروع می‌کنید، باید به فکر تهیه لباس‌ ورزشی مناسب باشید.
تا در عین داشتن یک ظاهر خوب، فاکتورهای یک لباس ورزشی با کیفیت بالا را داشته باشد.

در انتخاب لباس‌ ورزشی اولین فاکتوری که باید به آن دقت کنید، جنس پارچه‌ی لباس است. چرا که به دلیل تعریق در هنگام ورزش، پوست بدن‌تان نمی‌تواند تنفس مناسبی داشته باشد.
بنابراین جنس لباس باید طوری باشد که با جذب رطوبت به پوست اجازه تنفس دهد و  بدن را در تابستان خنک نگه دارد.

معرفی بهترین لباس ورزشی مردانه

لباس‌های پنبه‌ای یا به اصطلاح رایج نخی‌ (نخ پنبه)، بهترین جنس برای لباس‌های ورزشی هستند.
لباس‌های پنبه‌ای، به سادگی تعرق بدن را به خود جذب می‌کند.لباس‌ ورزشی پنبه‌ای جلوی عرق سوز و قرمز شدن بدن را می‌گیرد، از همه مهمتر برای شما حساسیت ایجاد نمی‌کند.
این نوع پارچه را با عنوان پارچه‌ی لایف استایل (سبک زندگی) مطرح می کنند.
چون پارچه‌های پنبه‌ای برای استفاده‌ی روزمره و فعالیت‌های ورزشی سرشار از حس خوب، سبک و لطیف هستند، که برای شما خوشایند می‌باشد.

تی‌شرت‌، تاپ‌ و شلوارک‌های سارک با جنس پنبه‌ای، در دسته‌ی مناسب آیتم‌های ورزشی قرار می‌گیرند‌.
دوستدار سلامت شماست، و برای‌تان هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کند.

بامبو یکی از الیاف طبیعی است، با توجه به مزایایی که دارد آن را نسبت به پنبه منحصر به فرد می‌کند.
یکی از جنس‌های مناسب برای لباس‌ ورزشی، پارچه از الیاف بامبو می‌باشد.
اگر شما علاوه بر اینکه به سلامت خودتان اهمیت می‌دهید، دوستدار محیط زیست هم می‌باشید بهتر است، این نوع از لباس‌ها را انتخاب کنید. الیاف بامبو به راحتی بازیافت می‌شود.

گیاه بامبو یک سوم گیاه پنبه به آب نیاز دارد و برای رشد آن از مواد شیمیایی مضر آفت‌ کش استفاده نمی‌شود.

مزیت‌های جذابی که لباس‌ ورزشی بامبو را متمایز می‌کند، جذب رطوبت خوب، نفوذپذیری هوا، الاستیسیته بالا، احساس نرمی و خاصیت ضد باکتری است.
به دلیل همین خاصیت‌ها لباس‌های مربوط به الیاف بامبو برای پوست شما حساسیت ایجاد نمی‌کند و با جذب تعریق لباس در طول روزهای گرم تابستان لباس ورزشی به بدن شما نمی‌چسبد.

خرید لباس ورزشی مردانه مشهد

الیاف مصنوعی، لباس‌ ورزشی از پلی استر

الیاف پلی استر بر خلاف دو الیاف نامبرده شده، از الیاف مصنوعی محسوب می‌شود.
اما این نوع الیاف قیمت ارزان‌ تری نسبت به الیاف طبیعی دارد، و از دوام بسیار بالایی برخوردار است.

لباس‌هایی با جنس پلی استر یک عایق رطوبتی محسوب می‌شود، که آب از سطح آن سریع خشک می‌شود.
از آن جایی که لباس‌ ورزشی زیاد نیاز به شست‌ وشو‌ دارند، این نوع پارچه‌ها مناسب هستند که شکل خود را همچنان بعد از شستن حفظ می‌کنند.
لازم نیست لباس‌های ورزشی پلی استرتان را پس از شست‌ و‌شو اتوکشی کنید.

 اگر فکر می‌کنید پوست حساسی دارید و به الیاف مصنوعی آلرژی دارید، بهتر است لایه درونی لباستان پنبه‌ ای باشد.
همچنین باید یادآور بشوم که مشکلات محیط زیستی یکی از معایب الیاف پلی‌استر به شمار می‌رود.
و قطعا اگر شما از دوست‌ داران محیط زیست باشید، طرفدار این نوع از لباس ورزشی‌ها نخواهید بود.

ویژگی‌های پارچه بهترین لباس ورزشی مردانه

همان‌طور که اشاره شد برای انتخاب لباس ورزشی مناسب برای هر ورزش، اولین و مهم‌ترین عامل توجه به نوع پارچه آن است. ازآنجاکه در زمان ورزش کردن با افزایش تحرک بدنی و سوخت‌وساز بدن، دمای بدن نیز بالا می‌رود باید در طراحی و دوخت این لباس‌ها از پارچه لباس ورزشی استفاده شود که با قابلیت‌های خود بتواند شرایط بدن فرد را در حالت متعادل نگه دارد.

اگر قصد خرید پارچه لباس ورزشی دارید، آگاه باشید که این پارچه باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • بتواند برای مدت‌زمان طولانی خشک و خنک بماند تا دمای بدن را پایین نگه دارد
 • توانایی بالایی در جذب عرق بدن در هنگام انجام ورزش داشته باشد
 • قابلیت تنفس داشته باشد به این معنی که بتواند هوای گرم را از داخل لباس به خارج از آن هدایت کند
 • از مقاومت خوبی برخوردار باشد و در مرور زمان دچار آسیب نشود
 • قابلیت کشسانی داشته باشد که ورزشکار بتواند حرکات خود را بدون مشکل و به‌راحتی انجام دهد

لباس‌های ورزشی با توجه به کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند از انواع پارچه‌های مختلف تهیه می‌شوند که هرکدام از این انواع پارچه لباس ورزشی ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند. در ادامه با برخی از پرکاربردترین انواع این پارچه‌ها‌ آشنا می‌شویم.

 • پارچه اسپندکس

به این نوع پارچه که برای دوخت لباس ورزشی بکار می‌رود، لاکرا یا الاستین نیز گفته می‌شود که پارچه مصنوعی بوده و بیشتر در تولید لباس مخصوص برای دوندگان کاربرد دارد. یکی از ویژگی‌های بارز این نوع پارچه قابلیت عبور دادن رطوبت و تعریق بدن است. پارچه اسپندکس در زمان انجام حرکات کششی کاملا منعطف است و برای انجام حرکات محدودیتی ایجاد نمی‌کند. از این نوع پارچه می‌توان برای لباس‌های یوگا، پیلاتس، ژیمناستیک و ایروبیک نیز استفاده کرد.

 • پارچه اسپان ورزشی

این نوع پارچه که برای طراحی و دوخت لباس ورزشی مورداستفاده قرار می‌گیرد از الیاف پروپیلن تهیه‌شده است. به همین دلیل با توجه به ضخامت و همچنین قیمت ارزان و مقرون‌به‌صرفه توانسته است به انتخاب اول تولیدکنندگان لباس‌های ورزشی تبدیل شود. این پارچه لباس ورزشی در بافت‌ها، ضخامت‌ها و رنگ‌های مختلف وجود داشته و در دسترس است. از این پارچه که قیمت ارزان و اقتصادی دارد می‌توان برای دوخت انواع لباس‌های ورزشی یکرو (مانند تاپ، تی‌شرت و …) دورو (مانند انواع شلوار و لباس گرمکن) و دورس (مانند انواع گرمکن‌های ضخیم و پوشاک ورزشی گرم کرکی) استفاده کرد.

 • پارچه ملانژ

پارچه ملانژ یک پارچه ورزشی ترکیبی است که از پلی استر و نخ پنبه درست‌شده است. بهترین نوع این پارچه دارای درصد ترکیبی ۶۰ به ۴۰ است یعنی ۶۰ درصد آن از نخ پنبه و ۴۰ درصد از پلی استر تشکیل‌شده است. این پارچه که ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی است مانند پارچه اسپان جزو پارچه‌های ارزان‌قیمت و اقتصادی دسته‌بندی می‌شود. قیمت پارچه لباس ورزشی ملانژ بسته به میزان ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی متفاوت خواهد بود. به‌این‌ترتیب که هرچه دارای درصد بیشتری از الیاف طبیعی باشند از کیفیت، جنس و لطافت بیشتری برخوردار هستند و به همین دلیل قیمت بیشتری دارند.

هرچه میزان الیاف مصنوعی به‌کاررفته در این نوع پارچه بیشتر باشد، لباس خاصیت پلاستیکی بیشتری دارد و ازنظر کیفیت نیز در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد. از این نوع پارچه در بیشتر لباس‌های ورزشی مانند انواع تیشرت، ست و شلوار ورزشی مردانه و زنانه استفاده می‌شود.

 • پارچه فلامنت ورزشی

به جرأت می‌توان لقب ارزان‌ترین پارچه لباس ورزشی را به پارچه‌های فلامنت اهدا کرد. دلیل قیمت ارزان این پارچه‌ها نسبت به سایر پارچه‌های لباس‌های ورزشی این است که در ساخت آن از الیاف مصنوعی استفاده‌شده است. در کنار قیمت ارزان و اقتصادی از دیگر ویژگی‌های این نوع پارچه می‌توان به دوام بالای آن و همچنین ظاهر براق و درخشان آن اشاره کرد که برای تولید انواع لباس‌های ورزشی و حتی لباس مجلسی از این پارچه استفاده می‌شود.

 • پارچه میکروفیبر

نوع جدیدی از پارچه برای لباس ورزشی است که در تولید آن از فیبر استفاده‌شده است و در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گفته است. پارچه میکروفیبر ترکیبی است از نایلون و پلی استر که قابلیت جذب رطوبت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل استفاده از این پارچه برای دوخت لباس برای ورزش‌هایی که فرد در آن تعریق زیادی دارد مناسب خواهد بود زیرا با جذب عرق به‌سرعت باعث تبخیر آن می‌شود.

نایلون در مقایسه با پلی استر در برابر سایش قوی تر و مقاوم تر است. قابلیت جذب رطوبت کمی دارد و با تغیرات مناسب می تواند خاصیت و ویژگی های لباس ورزشی و بدن سازی مناسب را داشته باشد.

الیاف آن صاف و ماندگار هستند که باعث می شود دوام آن از پلی استر بسیار بیشتر باشد. البته، نایلون در جذب رنگ بهترین گزینه نیست، بنابراین دستیابی به رنگ اشباع برای چاپ دیجیتال در آن دشوارتر از سایر جنس ها میباشد.

یاسر عطارباشی بازدید : 67 سه شنبه 09 خرداد 1402 زمان : 9:27 نظرات (0)

راهنمای خرید توپ فوتبال و فوتسال

در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز سرخابی شاپ، نکات مهم خرید توپ را شرح دهیم تا شما عزیزان بتوانید بسته به نوع نیاز خود به خرید توپ، بهترین انتخاب را داشته باشید. در ابتدا باید عرض کنیم که مهم ترین و ضروری ترین وسیله برای انجام بازی فوتبال، توپ می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای انجام بازی فوتبال، کفش فوتبال یا لباس مخصوص فوتبال نداشته باشید و بدون آن ها بازی کرده باشید. ولی مطمئنا بدون توپ فوتبال نمی توانید بازی کنید. پس باید قبول کرد که توپ فوتبال نسبت به بقیه محصولات فوتبالی از اهمیت بیشتری برخوردار است. ما قصد داریم راهنمای خرید توپ فوتبال و فوتسال را برای شما شرح دهیم.

یاسر عطارباشی بازدید : 94 یکشنبه 10 اردیبهشت 1402 زمان : 16:56 نظرات (0)

کاربرد هتریک که نوعی اصطلاح ورزشی شناخته میشود؛ برای بازی فوتبال میباشد و معمولاً بازیکن با استفاده از آن در یک بازی به ۳ گل دست می یابد؛ یعنی اگر بازیکنی ۳ گل را در یک بازی بزند، اصطلاحا هت تریک کرده است. همچنین کسی که بتواند ۳ پیروزی و قهرمانی پیاپی را به دست آورد؛ هت تریک کرده است.

هتریک چیست؟

هتریک (به انگلیسی: Hat trick) ‏ یک اصطلاح ورزشی است که دستیابی به موفقیت، امتیاز یا گل در ۳ بار که معمولا متوالی یا پیاپی هستند، گفته می‌شود. این کلمه نخستین بار در ورزش کریکت، برای توصیف بازی‌های خوب اچ‌اچ استفنسن، بازیکن انگلیسی در سال ۱۸۵۸ و نخستین بار در سال ۱۸۷۸ در منابع چاپی به کار رفت.

معنی هتریک از دیگر ابعاد:

 • ترفند کلاه
 • سه‌ گله
 • فن ‌کوب
 • ترفند تردستان
 • چشم بندی
 • شعبده
 • شیرین کاری
 • گل کاشت

تقریباً یک هتریک در هر ۳۰۰ بازی فوتبال اتفاق می افتد. بازیکن سابق تیم انگلی به نام تامی روس، رکورد سریعترین هتریک جهان را دارد. او دربرابر تیم Naim County در سال ۱۹۶۴ توانست سه گل را در ۹۰ ثانیه به ثمر برساند.

تاریخچه هتریک

نخستین بار در ورزش کریکت، از واژه هت تریک برای تعریف بازی های عالی ایچ ایچ استفنسن، بازیکن انگلیسی در سال ۱۸۵۸ استفاده شد و در سال ۱۸۷۸ از این واژه برای نخستین بار در منابع چاپی، استفاده شد. سادیو مانه در بازی “ساوتهمپتون- استون ویلاً در طول مدت ۱۷۶ ثانیه توانست سریع ترین هتریک فوتبال را دربرابر استون ویلا انجام دهد.

یاسر عطارباشی بازدید : 59 یکشنبه 10 اردیبهشت 1402 زمان : 16:43 نظرات (0)

دادگاه حکمیت ورزش(CAS) که با مدیریت و مسئولیت عالی شورای بین المللی حکمیت اداره می شود، نهادی است مستقل برای حل و فصل منازعات ورزش و همچنین حواشی پیرامون ورزش که در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد تا به طرفین راه های حل و فصل منازعات را متناسب با نیازهای جهان ورزشی پیشنهاد کند.

CAS متشکل از ۱۵۰ میانجی از ۳۷ کشور جهان است که هر کدام با توجه به تخصص حکمیت آنها و آگاهی آنها به قوانین ورزشی انتخاب شده اند. این میانجیان در لیست داوران این دادگاه قرار گرفته اند که این داوری به مدت ۴ سال قابل تمدید می باشد. ویژگی های این داوران استقلال و عدم ارتباط با طرفین دعوی و همچنین در دسترس بودن آنهاست.

بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ بیش از صد مورد منازعه به دادگاه حکمیت ورزشی CAS ارجاع شده که یکی از اساسی ترین تصمیمات اخیر CAS، تصمیم کمیته اخلاقی فیفا در خرداد ۱۳۹۰ در مورد محمد بن همام بود که به محدودیت مشروط بن همام از تمام فعالیت های فوتبالی رای داد و فوتبال آسیا را شوکه کرد. با این حکم، ژانگ جیلونگ نایب رئیس ارشد AFC به صورت موقت و تا انتخابات آتی AFC سکان ریاست AFC را عهده دار شد. در پی این تصمیم کمیته اخلاقی فیفا اول مردادماه ۱۳۹۰ محمد بن همام را مادام العمر از تمام فعالیت های فوتبالی محروم کرد که به دنبال این حکم بن همام خواستار لغو حکم AFC شد که در نهایت این دادگاه درخواست بن همام را رد کرد. با این شرایط این درخواست به کمیته استیناف هم ارجاع داده نشد.

دیگر تصمیم دادگاه لغو محرومیت مادام العمر وزنه بردار کشورمان سعید علی حسینی بود که نمونه دوپینگ او در اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی مثبت اعلام شد و سعید علی حسینی مادام العمر از حضور در میادین وزنه برداری و ورزش محروم شد. با دفاع وکلای ایرانی و خارجی دادگاه CAS، این حکم توسط “جیمز رابرت رید” رئیس انگلستانی هیئت حکمیت دادگاه CAS به ۱۲ سال کاهش یافت تا وزنه بردار کشورمان در اکتبر ۲۰۲۱ بتواند دوباره به عرصه رقابت های وزنه برداری بازگردد. این حکم جدید که کمتر از محرومیت مادام العمر او نبود، باعث شد سعید علی حسینی عملا مادام العمر از رقابت های وزنه برداری محروم شود.

اما در سال ۸۵ هم تیم استقلال تهران خواهان دعوی بود و علیه کنفدراسیون فوتبال آسیا طرح دعوی کرد که دیوان در ابتدا دستور موقتی به نفع استقلال صادر کرد اما در نهایت دعوی که مبنی بر ارسال به موقع فهرست بازیکنان برای حضور در جام باشگاه های آسیا بود را مردود دانست و دلایل اخراج و کنار گذاشتن تیم فوتبال استقلال از این رقابت ها توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا را به حق دانست.

در سال ۸۵ این بار پیروزی در متن ماجرا قرار گرفت. شکایت رافائل بازیکن سابق قرمزها، پرسپولیس را به پرداخت جریمه ۱۸۰ هزار دلاری محکوم کرد که در صورت عدم اجرای این حکم این تیم می بایست با ۶ امتیاز منفی کار خود را در رده پایین تر (لیگ یک) دنبال می کرد که سران پیروزی از طریق وکلای خود در ایتالیا و سوئیس موضوع را دنبال کردند و در نهایت با توجه به اینکه اظهار نظرهای متفاوتی اعلام کرده بودند، به اجرایی شدن و قطعیت رای مذکور تاکید شد.

در سال ۸۴ هم در برگزاری مسابقات لیگ دسته یک فوتبال نیز مشکلی پیش آمد و صنعت نفت دعوی خود را مطرح کرد که فدراسیون را تا تعلیق پیش برد.

در اوایل دهه ۸۰ اختلافات ورزشی روزافزون و پیچیدگی در تخصصی بودن این گونه مسائل و همچنین کمبود یک مرجع بین المللی برای رسیدگی به این مسائل و عدم رسیدگی به موقع و فوری به مسائل تخصصی ورزش در دادگاه های عمومی در سال ۱۹۸۱ با انتخاب “خوان آنتونیو سامارانش” به عنوان رئیس جدید کمیته بین المللی المپیک اوضاع فرق کرد و او ایده تاسیس یک مرجع قضایی را مطرح کرد. یک سال بعد در جلسه IOC در رم قاضی “میبای” که عضو دادگاه لاهه بود، به عنوان گروه بررسی و آماده سازی دادگاه ورزشی برگزیده و چندی بعد دادگاه عالی ورزش تاسیس شد و با توجه به اینکه حامی دادگاه های ورزشی کمیته است، با اعلام رسمی۳۰ ژوئن ۱۹۸۴ IOC به رسمیت درآمد و تحت رهبری “میبای” و “شوار” آغاز به کار کرد و قوانین آن روز با قوانین امروزی کمی تفاوت دارد و در سال ۱۹۹۰ قوانین جدیدی در این خصوص وضع شد. دادگاه CAS در ابتدا ۶۰ عضو داشت.

ساختار جدید دادگاه حکمیت ورزش در سپتامبر ۱۹۹۳ در کنفرانس بین المللی حقوق و ورزش که در موزه المپیک لوزان برگزار شد، مطرح گردید که این موضوع براساس تشکیل شورای بین المللی حکیمت ورزش (ICAS) که بر دادگاه حکمیت ورزش نظارت و تامین هزینه های مربوطه را بر عهده دارد برنامه ریزی و مطرح شد.

دفتر مرکزی CAS در لوزان سوئیس بوده و از سال ۱۹۹۶، دو دادگاه غیرمرکزی برای مراجعین طرفین دعوی مهیا شده است؛ یکی در دنور آمریکا و دیگری در سیدنی استرالیا. ضمن اینکه دادگاه CAS، دادگاه های ویژه غیردائمی به مناسبت بازی های المپیک برپا می کند و برای در نظر گرفتن شرایط چنین رویدادهایی، قوانین مخصوص وضع می شود. به طور مثال یک رای باید ظرف ۲۴ ساعت اعلام شود که این اتفاق در بازی های ناگویا ۱۹۹۸ و آتلانتا در ۱۹۹۶ رخ داد.

حکمیت به زبان انگلیسی یا فرانسه است البته در شرایطی معین، زبان دیگری نیز ممکن است به کار رود.

CAS حل اختلافات قانونی را که در زمینه ورزش پیش می آید به عهده دارد. اصولا آرای حکمیت، همان قدرت اجرایی آرای دادگاه های عمومی را دارد. حکمیت CAS، مانند سایر حکمیت ها بر اساس قوانین نوشته بین طرفین صورت می گیرد.

یاسر عطارباشی بازدید : 80 یکشنبه 27 فروردین 1402 زمان : 18:56 نظرات (0)

در این بخش قصد داریم جدیدترین قوانین فیفا برای دروازه بان ها در سال 2023 را بررسی کنیم . 

قوانین فیفا برای دروازه بان در هنگام پنالتی 

جدیدترین قوانین فیفا برای دروازه بان که باید در هنگام پنالتی رعایت کند عبارتنداز : 

دروازه بان حق لمس تیرک و تور دروازه را ندارد 

دروازه بان اجازه به تاخیر انداختن پنالتی را ندارد 

دروازه بان اجازه پرت کردن حواس پنالتی زن را ندارد 

دروازه بان اجازه انجام بی احترامی به پنالتی زن را ندارد. 

یاسر عطارباشی بازدید : 160 دوشنبه 07 فروردین 1402 زمان : 13:16 نظرات (0)

کلین شیت در فوتبال چیست؟

کلین شیت (clean sheet) که در اصلاح دیگری  shutout نیز نامیده میشود به اصطلاحی در برخی از ورزش‌ ها از جمله فوتبال گفته می‌شود. معنی کلین شیت این است که دروازه‌ بان تیم در طول یک بازی هیچ گلی نخورد و دروازه‌ خود را در اصطلاح “بسته” نگه دارد.

اصطلاح کلین شیت فوتبال علاوه بر فوتبال، در بیسبال، هاکی روی یخ، فوتبال آمریکایی و راگبی نیز استفاده میشود. نکته اینجاست که کلین شیت زمانی محاسبه می شود که در چند بازی متوالی دروازه بسته نگه داشته شود. همانطوری که برای مهاجمان آمار گل را به عنوان مولفه برتری و رکورد ثبت می‌کنند، تعداد بازی‌ های دروازه‌ بسته برای یک دروازه‌بان یا دقیقه‌هایی که به طور مداوم یک دروازه‌بان دروازه‌اش را بسته نگاه داشته به عنوان رکورد برای دروازه‌بان‌ ها منظور می‌شود و طبیعتاً دروازه‌بانی که بیشترین دقایق دروازه‌ بسته را داشته باشد دروازه‌بان موفق‌ تری بوده است. معمولاً در لیگ‌ های معتبر فوتبال مانند “لالیگا” و “سری آ” همیشه لیست دروازه‌بان‌ های برتر بر مبنای دقیقه‌ های دروازه‌ بسته به همراه جداول دیگر لیگ به روز می‌شود.

یاسر عطارباشی بازدید : 141 جمعه 26 اسفند 1401 زمان : 18:59 نظرات (0)

معنی تمارض چیست؟

تمارض واژه ای عربی به معنی این است که شخصی به دروغ وانمود کند که بیماری یا کسالتی دارد. در واقع زمانیکه کسی برای فرار از مسئولیت ها یا وظایف ای که به او سپرده شده است خود را به بیماری و کسالت بزند، تمارض کرده است. انگلیسی واژه ی تمارض Malingering است که در معنی انگلیسی هم همان معنای به بیماری زدن خود بدون اینکه واقعا بیمار باشید می باشد. در تمارض کردن ممکن است شخص به عمد علائم یا نشانه‌ های جسمی یا حتی روانی دروغین یا اغراق‌ آمیزی را برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌ ها و فرار از کار و وظیفه ایجاد کند. تمارض کردن در فوتبال نیز به معنی اغراق‌ در مصدومیت یا ضربه وارد شده به بازیکن برای جریمه شدن یا اخراج بازیکن تیم حریف است.

تمارض در فوتبال و فوتسال یا سایر ورزش هایی که به صورت فیزیکی ، بازیکنان با هم درگیری دارند می تواند به عنوان یک تاکتیک مدنظر قرار گیرد . در بسیاری از مسابقات مهم در دنیا ، با استفاده از تاکتیک تمارض ، مهره های مهم را تحت تاثیر قرار گرفتن و باعث اخراج آن ها و تغییر نتیجه بازی شده است. 

البته تاکتیک تمارض به عنوان یکی از تاکتیک های کثیف در ورزش های فیزیکی شناخته می شود. 

معنی تمارض در دیکشنری های مختلف 

 • خود را به بیماری زدن
 • خود را به ناخوشی زدن
 • خود را مریض وانمود کردن
 •  اظهار کسالت
 • بیمارنمایی
 • ناخوش نمایی

در ادامه قصد داریم برخی از جالب ترین و خنده دارترین فیلم ها و کلیپ های تمارض های دنیای فوتبال را بررسی کنیم.

یاسر عطارباشی بازدید : 167 سه شنبه 16 اسفند 1401 زمان : 14:04 نظرات (0)

بهترین تولیدی لباس ورزشی چیست؟ برای پیدا کردن بهترین تولیدی لباس ورزشی چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین تولیدی لباس ورزشی را به شما عزیزان توضیح دهیم.

ویژگی های بهترین تولیدی لباس ورزشی

لباس ورزشی خوب در کیفیت ورزش شما تاثیر بسیار زیادی دارد. حقیقت این است که اصلا لباس ورزشی زیبا و خوش کیفیت انگیزه‌ی شما را نیز برای ورزش‌کردن دوچندان می‌کند، بنابراین طبیعی است که جنس و استایل پوشاک ورزشی علی‌الخصوص برای حرفه‌ای‌ها اهمیت بالایی داشته باشد. در سال‌های اخیر تولیدی‌های ایرانی نیز به فکر تولید البسه ورزشی برای تامین نیازهای ورزشکاران افتاده‌اند و در عرض همین چند سال شاهد پیشرفت خوبی نیز بوده‌ایم.

از جمله ویژگی های بهترین تولیدی لباس ورزشی موارد زیر می باشد:

1- شورت ورزشی:  حتما باید‌ از پارچه سبک تهیه شد‌ه باشد‌. هر د‌و لایه د‌رونی و بیرونی از الیافی تهیه می‌شوند‌ که ساختار شبکه‌ای د‌ارند‌ و رطوبت را خارج می‌کنند‌. کمر آنها حتما باید‌ خاصیت کششی خوب د‌اشته باشد‌.

2- شلوار ورزشی:  نوع تنگ و چسبان آنها برای فعالیت‌های بد‌نی شد‌ید‌ استفاد‌ه می‌شود‌، اما نوع آزاد‌تر آنها برای ورزش‌هایی مانند‌ یوگا و پیلاتس مناسبند‌. پارچه شلوارها باید‌ کشی باشند‌ و تنگی آنها نباید‌ مانع از جریان خون د‌ر بد‌ن شود‌.

3 – پیراهن ورزشی:  جنس آنها طوری انتخاب می‌شود‌ که به جای جذب رطوبت، آن را از بین بافت‌های خود‌ خارج مي‌كند‌. پیراهن را هیچ‌وقت خیلی گشاد‌ انتخاب نکنید‌، زیرا حین تمرین جلوی د‌ست و پای شما را می‌گیرد‌.

4 – جوراب:  باید‌ از پارچه‌های قابل شست‌وشو با مقاومت بالا تهیه شود‌. معمولا از الیاف اسپند‌کس د‌ر جوراب‌ها استفاد‌ه می‌شود‌ که از قوزک پا محافظت می‌کنند‌ و ضربه‌گیر خوبی به حساب می‌آیند‌. الیاف نانو هم پا را خشک نگه می‌د‌ارند‌ و مانع از بوی بد‌ پا می‌شوند‌.

5 – تاپ ورزشی: از پرطرفد‌ارترین انواع لباس‌های ورزشی بین خانم‌هاست.تاپ‌های با کیفیت از الیاف مخصوص تهيه می‌شوند‌ که تهویه مناسب د‌اشته و د‌مان بد‌ن را ثابت نگه می‌د‌ارند‌.

6 – زیرپوش ورزشی:  پارچه کرست‌های ورزشی باید‌ بافت تراکمی و محکمی د‌اشته باشد‌. استفاد‌ه از این نوع لباس‌ها مانع از افتاد‌گی بالاتنه د‌ر طولانی‌مد‌ت می‌شود‌.

7 – کفش ورزشی:  اگر حین ورزش کفش مناسبی نپوشید‌ه باشید‌، فشار وارد‌ شد‌ه به زانوها و مفاصل چند‌ برابر می‌شود‌. کفش ورزشی باید‌ اند‌ازه مناسب د‌اشته باشد‌، به طوری که قوزک پای‌تان به هیچ‌‌عنوان د‌ر آن نچرخد‌ و انعطاف‌پذیری بالایی د‌اشته  باشد‌ و با استفاد‌ه از ساختار چند‌ لایه ضربات سنگین را جذب کند‌. سعی کنید‌ برای هر رشته ورزشی از کفش مخصوص آن رشته استفاد‌ه کنید‌.

 

شاید‌ تعجب کنید‌ اگر بد‌انید‌ برای بسیاری از مرد‌م خرید‌ لباس ورزشی بهترین انگیزه برای شروع ورزش کرد‌ن بود‌ه است. اگر مد‌تی است که ورزش می‌کنید‌، اما زود‌ خسته می‌شوید‌ و از فعالیت بد‌نی لذت نمی‌برید‌، ممکن است لباس نامناسبی برای خود‌ انتخاب کرد‌ه باشید‌.

یک لباس ورزشی مناسب باید‌ د‌ر عین راحتی، اند‌ام شما را زیباتر نشان د‌اد‌ه و از تعریق بد‌ن جلوگیری کند‌. اگر به یک فروشگاه لباس‌های ورزشی مراجعه کنید‌، قطعا مد‌ل‌ها، طرح‌ها و اند‌ازه‌های متفاوت لباس‌ها و تجهیزات ورزشی شما را گیج خواهند‌ کرد‌. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پید‌ا می‌کند‌ که شما به د‌نبال خرید‌ لباس برای یک رشته ورزشی خاص باشید‌.  به طورکلی یک لباس ورزشی مناسب باید‌ حین تمرین خشک بماند‌، راحت باشد‌، اند‌ازه مناسب د‌اشته باشد‌ و کاملا اند‌ازه بد‌ن شما باشد‌.

داشتن یک لباس مناسب ورزشی اهمت زیادی دارد و روی تمرین و ورزش شما هم می‌تواند تاثیر بگذارد. ویژگی‌های بهترین تولیدی لباس را توضیح می دهیم.

راهنمای تولیدی عمده لباس ورزشی

مخصوص ورزش‌تان باشد!

لباسی که تهیه می‌کنید باید مخصوص ورزش خودتان باشد و به شما اجازه دهد کاملا در آن ورزش به راحتی تمرین کنید. به طور مثال اگر ورزش شما بوکس است، غیر از کفش مناسب بوکس، به شلوارک و تاپ رکابی نیاز دارید تا بتوانید در این لباس به خوبی تحرک داشته باشید و لباس‌تان مزاحم‌تان نباشد. در عین حال برای دویدن در فضای باز باید لباسی انتخاب کنید که بیشتر پوست بدن شما را بپوشاند تا از آفتاب سوختگی در امان باشید. کارایی لباس در باشگاه با توجه به ورزش شما تعیین می‌شود. اگر خیلی شل یا خیلی سفت باشند، مزاحم حرکت‌تان خواهد شد و روی عملکرد شما تأثیر می‌گذارند. به خاطر داشته باشید که لباس‌های باشگاه بدنسازی باید نسبتاً راحت باشند.

برای موقعیت مکانی و زمانی ورزش شما مناسب باشد!

نحوه انتخاب بهترین تولیدی لباس ورزشی مناسب، در حالی‌ که ممکن است برای بیشتر افراد بدیهی به نظر برسد، اما بسیار به موقعیت زمانی و مکانی که در آن ورزش می‌کنید ربط دارد.

همیشه باید قبل از انتخاب لباس، محل تمرین خود را در نظر بگیرید. لباسی که برای ورزش در خانه می پوشید با لباس ورزشی‌تان در بیرون از خانه متفاوت است. زمانی که می‌خواهید لباس‌تان را انتخاب کنید، به دما توجه کنید، زیرا احساس گرما یا سرمای بیش از حد، می‌تواند بر کیفیت ورزش شما تأثیر بگذارد. اگر در فضای بازی ورزش می‌کنید هوا سرد و بارانی است، باید غیر از لباس خود کلاه هم به همراه داشته باشید.

رنگ مناسبی داشته باشد!

رنگی که برای بهترین تولیدی لباس ورزشی انتخاب می‌کنید، می‌تواند بر تمرین شما هم در سطح فیزیکی و هم از نظر روانی تأثیر بگذارد. رنگ‌هایی که می‌پوشید می‌تواند بر میزان جذب نور و دمای کلی شما در طول تمرین تاثیر بگذارد. اگر بیشتر از بقیه عرق می‌کنید، مشکی رنگ مناسبی برای شما در روزهای گرم‌ نیست.

از تأثیرات ذهنی رنگ‌ها در طول تمرین آگاه باشید. گفته می‌شود قرمز ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند رنگ مفیدی برای تمرین‌های با شدت بالا یا هیت باشد، در حالی که رنگ‌های خنثی به دلیل افزایش حس آرامش برای ورزش‌های آرامی مانند یوگا و پیلاتس مناسب‌تر هستند.

حالا انواع لباس ورزشی را معرفی ‌کنیم و ویژگی‌های مهمی که آن‌ها را تبدیل به یک لباس ورزشی مناسب می‌کند را خواهیم گفت. ضمنا اگر می‌خواهید با لباس مناسب ورزشی‌تان، بهترین عملکرد را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم از مربیان فیتامین بخواهید تا یک برنامه ورزشی اختصاصی برای‌تان طراحی کنند.

برای خرید یک لباس ورزشی مناسب با فیزیک فردی و نوع ورزش باید همه چیز را در نظر گرفت تا بتوان خرید خوبی را تجربه کرد. لباس های ورزشی  از نظر جنس و نوع پارچه، تنوع رنگ و … دارای تنوع زیادی می باشند. لازم به ذکر است که لباس های ورزشی مثل همه ی محصولات دیگر دارای انواع و کیفیت های گوناگونی است.

 

لباس ورزشی مناسب خصوصیت هایی دارد که از آن جمله می توان به راحت بودن، کیفیت بالا و سایز مناسب اشاره کرد. انتخاب لباس ورزشی برای ورزشکاران اهمیت زیادی دارد.

 

از آنجایی که امکان تعریق در ورزش بیشتر می شود، اهمیت انتخاب لباس ورزشی مناسب برای پیشگیری از عرق سوز شدن و بیماری های قارچی و پوستی دو برابر می شود.

 

پس باید جنس لباس طوری باشد که با جذب عرق به پوست اجازه تنفس بدهد و البته جنسی داشته باشد که بدن را خنک نگه دارد.

جنس مناسب برای لباس ورزشی

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدن رد می کنند. پس لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مانند نایلون، با اینکه سبک و راحت اند ولی قدرت جذب رطوبت را ندارند و سبب مشکلات پوستی می شوند. چنانچه تصمیم به تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، پیش از خرید توجه کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از صدمه به پوست پیشگیری کند.

 

لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر بیش‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن مراقبت می‌کند. درصورتی که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در زمان ورزش تنها لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، موجب میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید.

 

بالا رفتن بیش از اندازه دمای بدن، بسیار پرخطر است و حتی می تواند باعث سکته قلبی شود. همینطور پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد سبب می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. بنابراین بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

 

بهترین تولیدی لباس ورزشی خصوصیت هایی دارد که از آن جمله می توان به راحت بودن، کیفیت بالا و سایز مناسب اشاره کرد. انتخاب لباس ورزشی برای ورزشکاران اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که امکان تعریق در ورزش بیشتر می شود، اهمیت انتخاب لباس ورزشی مناسب برای پیشگیری از عرق سوز شدن و بیماری های قارچی و پوستی دو برابر می شود. پس باید جنس لباس طوری باشد که با جذب عرق به پوست اجازه تنفس بدهد و البته جنسی داشته باشد که بدن را خنک نگه دارد.

لباس زیری که حین ورزش می‌پوشید بسیار مهم است؛ چراکه قرار است عرق کنید و باید جنس پارچه آن بتواند هم عرق را جذب کند و هم بهداشت را فراهم کند. بهترین پارچه برای شورت نخ پنبه است؛ چراکه این نوع پارچه، باعث حساسیت و خارش پوست بدن نمی‌شود، شما را گرم نمی‌کند، باعث عرق کردن بیشترتان نمی‌شود و اجازه عبور هوا را می‌دهد. غیر از پارچه شورت، کش کمر آن هم باید راحت باشد و کمر را اذیت نکند. بسیار مهم است که شورت شما تنگ و چسبان نباشد؛ چراکه ممکن است باعث آزار یا حتی عفونت ناحیه تناسلی شود. اما درباره نیم تنه، پوشیدن نیم تنه بسیار مهم و ضروری است تا بافت سینه را محکم نگه دارد و از تکان خوردن آن حین جنب و جوش شما جلوگیری کند؛ به خصوص اگر سینه‌های شما بزرگ است. همچنین امکان تنظیم اندازه نیم تنه وجود داشته باشد و بند و کش آن برای بدن راحت و آزاد باشد.

جنس مناسب برای بهترین تولیدی لباس ورزشی

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدن رد می کنند. پس لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مانند نایلون، با اینکه سبک و راحت اند ولی قدرت جذب رطوبت را ندارند و سبب مشکلات پوستی می شوند. چنانچه تصمیم به تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، پیش از خرید توجه کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از صدمه به پوست پیشگیری کند.

لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر بیش‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن مراقبت می‌کند. درصورتی که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در زمان ورزش تنها لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، موجب میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید. بالا رفتن بیش از اندازه دمای بدن، بسیار پرخطر است و حتی می تواند باعث سکته قلبی شود. همینطور پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد سبب می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. بنابراین بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کن

یاسر عطارباشی بازدید : 86 سه شنبه 16 اسفند 1401 زمان : 10:35 نظرات (0)

ویژگی های بالابرخانگی خوب چه چیزهایی است؟ برای خرید بالابرخانگی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

معرفی بالابرخانگی

بالابر خانگی دستگاهی است دائمی برای جابجایی افراد بین طبقات که با سرعت کم و ظرفیت محدود عمل می کند. بمنظور تامین شرایط ایمن و مطمئن این دستگاه باید به کابین، درب های طبقات و تجهیزات ایمنی مخصوص و استاندارد مجهز باشد. راپچرولو (شیر ایمنی ترکیدگی) و پاراشوت مهمترین تجهیزات ایمنی این نوع بالابرهای هیدرولیکی محسوب می شوند.

بالابر یکی از مرسوم ترین تجهیزاتی است که در دنیای امروز با توجه به طراحی و ساخت اپارتمان ها  و ساختمان های چند طبقه و برج های مرتفع و اسمان خراش ها بسیار مورد توجه قرار گرفته و با توجه به اجرای سریع و پیچیدگی های کمتر نسبت به آسانسور مورد استقبال قرار گرفته است.

بالابرهای خانگی در واقع نوعی آسانسور خانگی هستند که بیشتر با سیستم هیدرولیک کار می کنند. این بالابرها، عموما بدون درب کابین، مجهز به درب طبقات لولایی و دارای کابینی سبک و ساده می باشند. انواع بالابرهای خانگی با سیستم های محرکه متنوع در تمام دنیا توسط شرکت های متخصص بین المللی در این زمینه اجرا می شوند. بیشترین نوع سیستم مورد استفاده در انواع هوم لیفت، سیستم هیدرولیک است.

 بالابر خانگی بالاکو

 • نوع سیستم: هیدرولیک
 • تعداد توقف: ۲ تا ۴ توقف
 • ولتاژ موتور: تکفاز ۲۲۰ ولت / سه فاز ۳۸۰ ولت
 • سرعت: تک سرعته ۰.۱۵ متر بر ثانیه / دو سرعته تا ۰.۵ متر بر ثانیه
 • استارت و استاپ: نرم (بدون شوک)
 • نوع شیر کنترل: اصلی بلین آلمان

از انواع بالابر های پر فروش که عمدتاً در ساختمان های مسکونی استفاده می گردد بالابر خانگی است. این بالابر برای جا به جایی در اماکنی نظیر سازه های دوبلکس و یا تریبلکس  که پله میان آنها تعبیه شده  مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کاربرد این بالابر برای استفاده ی افراد مسن و یا معلول است که توانایی پیمودن پله ها را ندارند. عدم توانایی افراد مسن و یا معلول در پیمودن پله ها در برخی از سازه ها، لزوم استفاده از بالابر را حتی ضروری میسازد. از طرفی در کشورمان برای آپارتمان های کمتر از چهار طبقه آسانسور تعبیه نمی گردد، لذا استفاده از این گونه بالابر در این گونه سازه ها بسیار کاربردی است.

مکانیزم  این بالابر هیدرولیکی است چرا که به دلیل استفاده ی این بالابر در منازل باید دارای ایمنی بسیار بالا و همچنین تولید صدای کمی باشند. از این بالابر ها در اماکن دیگری نظیر فروشگاه ها، مغازه ها و رستوران ها که قابلیت استفاده از آسانسور را ندارند استفاده می شود و فقط نوع کاربری بالابر است که باهم متغایر است بدین سبب است که آن را با این گونه نام‌ها نیز می‌شناسند.

کاربرد مغازه ی این بالابر در اماکنی است که حداقل دو طبقه باشند و یا از مکانی نظیر بالکن بهره مند باشند. از آنجایی که فاصله میان طبقات فروشگاه و یا مغازه کمتر از سازه های مسکونی است، لذا استفاده از بالابر هیدرولیک بسیار مناسب تر از آسانسور است. توان بالابری این گونه بالابر به درخواست مشتری تعیین می گردد اما نباید از این نکته غافل شد که حداکثر توان بالابری این بالابر ها 300 کیلوگرم است.

ویژگی های بالابر خانگی آتیه بالابر توان حرکتی با برق تک فاز و یا سه فاز در کناره بهره مندی از پاور یونیت های ایتالیایی که کارایی کارکرد با برق USB از جمله ویژه گی های مثبت بالابر خانگی باشد. بالابر های خانگی امکان کنترل و فرمان پذیری از داخل کابین را دارا است. از دیگر ویژگی های بالابر خانگی قابلیت تشخیص مانع در زیر زمین است. بالابر های خانگی آتیه بالابر دارای سیستم ضد سقوط پاراشوت می باشند که همین امر ضریب ایمنی بالابر را در حد بسزایی افزایش می دهد.

بالابر خانگی هیدرولیک

این سری از بالابرها در ساختمان‌هایی نصب می‌شوند که دارای مکان از پیش تعیین شده برای آسانسور نیستند. که عمدتاً در ساختمان های قدیمی است که محلی برای نصب بالابر در آن ها تعبیه نشده است. از ویژگی‌های بالابر خانگی می توان به عدم نیاز به حفر چاهک در پایین آسانسوراشاره نمود.  عدم نیاز به ساخت اتاقک برای موتور خانه از دیگر ویژگی های بالابر خانگی است. بالابر خانگی  قابلیت کارکرد با برق تک فاز را دارد.

ویژگی های بالابر خانگی خوب

 • امکان نصب در ساختمان های قدیمی بدون آسانسور
 • امکان نصب در داخل یا فضای خارجی ساختمان (نما)
 • بدون نیاز به اتافک موتورخانه در بالای ساختمان
 • امکان راه اندازی با برق تک فاز و سه فاز
 • مجهز به پاراشوت ایمنی
 • مجهز به شیر ایمنی ترکیدگی
 • شیر ایمنی فشار هیدرولیک
 • امکان پایین آوردن دستی کابین در شرایط قطع برق
 • اصالت برند قطعات مورد استفاده
 • حرکت نرم و کم صدا
 • شروع حرکت و توقف نرم و تدریجی (بدون شوک)

ظرفیت بالابرخانگی چقدر است؟

یک مساله مهم در تعیین مشخصات بالابر خانگی، ظرفیت بار مفید است. باید توجه داشت که بنابر تعریف بالابر خانگی، ظرفیت دستگاه بسیار محدود است. بطور معمول ظرفیت بالابرهای خانگی بین ۱ تا ۳ نفر تعیین می شود. شایان ذکر است که ابعاد کابین بالابر با ظرفیت مفید نسبت مستقیم دارند.

برای خرید یک بالابرخانگی در مشهد به کجا مراجعه کنیم؟ 

برای خرید بالابرخانگی در مشهد می توانید با تجهیزات توانبخشی کوشا در تماس باشید. کارشناسان با شما به طور کامل مشاوره انجام می دهند.

بالابرهای تک نفره معمولا برای استفاده اختصاصی یک شخص در منزل مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است این دستگاه برای کاربری شخصی سالخورده یا کم توان که امکان استفاده از پلکان را ندارد طراحی و اجرا شود. کابین بالابر تک نفره ابعاد کوچکی دارد و ظرفیت مفید آن حدود ۱۰۰ کیلوگرم است. ابعاد کابین طوری است که تا حدی شبیه به یک کپسول عمل می کند.

بالابر هیدرولیکی یکی از انواع مدل های بالابر محسوب می شود که وسیله‌ای برای جابجایی اجسام با استفاده از نیرویی است که در اثر فشار روی مایع داخل سیلندر ایجاد می‌شود که پیستون را به سمت بالا حرکت می‌دهد. روغن تراکم ناپذیر به داخل سیلندر پمپ می‌شود که پیستون را به سمت بالا می‌برد. هنگامی که یک سوپاپ برای آزاد کردن روغن باز می‌شود، پیستون با نیروی گرانشی پایین می‌آید.

اصل هیدرولیک بر اساس قانون پاسکال برای ایجاد نیرو یا حرکت است که بیان می‌کند که تغییر فشار بر روی یک مایع تراکم ناپذیر در یک فضای محدود به طور مساوی در تمام جهات در سراسر مایع منتقل می‌شود.

بالابر هیدرولیکی یکی از انواع بالابر می باشد که با توجه به داشتن مکانیزم هیدرولیکی در حرکت دارای ضریب امنیتی بالایی بوده و یکی از پر فروش ترین انواع بالابر در دنیا می باشد. در بالابرهای هیدرولیکی از نیروی هیدرولیک استفاده می شود، بالابر هیدرولیک را برای انتقال قدرت از جریان سیال پر فشار در لوله ها استفاده می کند. علت طراحی ساده سیستم بالابر هیدرولیک ، استفاده کم از اجزای محرک است که همین طراحی ساده باعث افزایش راندمان بالابر شده است.

نحوه کار بالابر هیدرولیک

نحوه کار بالابر به این شیوه است که با روشن شدن موتور، بالابر به سمت بالا حرکت می کند اما در صورتی که شیر برقی روشن شود بالابر به سمت پایین حرکت می کند. زمانی که بالابر به سمت بالا حرکت می کند موتور شروع به چرخش می کند و پمپ هیدرولیک را به چرخش در می آورد و روغن داخل مخزن را به سمت جک هیدرولیک انتقال می دهد تا پمپاژ صورت گیرد در این لحظه است که بالابر شروع به حرکت می کند و به سمت بالا می رود و زمانی که بالابر به سمت پایین حرکت می کند، در صورتی که برق وارد بالابر شود، شیر برقی اجازه تخلیه روغن را به تانک می دهد. دلیل انعطاف پذیر بودن بالابر هیدرولیک استفاده از شلنگ های قابل انعطاف است.

انواع سیستم های بالابر خانگی با برق تکفاز و سه فاز قابل اجرا هستند. اینکه موتور دستگاه تکفاز یا سه فاز انتخاب شود بستگی به توان و جریان نامی آن دارد. توان و جریان موتور نیز در تناسب با ظرفیت بار و سرعت دستگاه محاسبه می شوند.

بالابر خانگی تک فاز

اگر ظرفیت بالابر زیاد نباشد می تواند با برق تک فاز عمل کند. در شرایط عادی یک موتور تکفاز ۲.۲ کیلووات یا ۳ اسب تکفاز قابل قبول است. ظرفیت دستگاهی با برق تکفاز نباید بیشتر از ۲۵۰ کیلوگرم باشد. البته سرعت بالابر، فاکتور مهم دیگری است که در توان موتور تاثیر گذار است. سرعت بالابرهای تکفاز معمولا ۰.۱ تا ۰.۱۵ متر بر ثانیه محاسبه می شود.

بالابر خانگی سه فاز

حتی اگر ظرفیت و سرعت کمی داشته باشیم نیز ترجیح با موتورهای سه فاز است. موتورهای سه فاز عملکرد بهتر و صدای کمتری دارند. اگر در ساختمانی برق سه فاز در دسترس باشد، بهتر است از موتور سه فاز استفاده شود.

یاسر عطارباشی بازدید : 92 سه شنبه 09 اسفند 1401 زمان : 16:42 نظرات (0)

والی در مسابقات فوتبال به یک شوت هوایی اطلاق میشود. کاربرد این اصطلاح برای زمانیست که بازیکنان تیم در حال حمله، توپ ارسالی را به سمت بازیکن هم تیمی شان بفرستند و آن بازیکن، پیش از برخورد توپ به زمین، یک ضربه به آن بزند؛ به این معنی که قبل از برخورد توپ ارسالی به زمین، بازیکن با استفاده از سرش ضرب شوت را بزند. ضربه والی در فوتبال بر روی کیفیت یک بازیکن، اثری ندارد ولی بازیکن می تواند در بسیاری از مواقع، از این روش استفاده کند .

یاسر عطارباشی بازدید : 226 دوشنبه 08 اسفند 1401 زمان : 13:27 نظرات (0)

وینگر در فوتبال چیست ؟

وینگر (winger) لغتی انگلیسی بر گرفته شده از واژه ی wing به معنی بال یا جناح است. در فوتبال و ورزش های دیگری مانند هاکی به بازیکنی که از جناح راست یا چپ حمله می کند، وینگر راست (بال راست) و وینگر چپ (بال چپ) گفته می شود. وینگر در فوتبال (حال چه وینگر راست یا وینگر چپ)، هجومی‌ ترین و گلزن‌ ترین هافبک‌ است تا جایی که حتی عده‌ای وینگر را در پست مهاجم دسته‌ بندی می‌کنند یا آن را مساوی مهاجم کناری می‌دانند، چرا که معمولاً وینگر یا با مهاجم نوک در یک خط قرار دارد یا کمی از مهاجم عقب‌ تر است، هرچند معمولاً سهم زیادی از گل‌ های هر تیم را وینگرها ثمر می‌رسانند ولی وظیفه اصلی آن‌ ها گل‌ زنی نیست. وینگر معمولا با پاس رو به جلو، پاس رو عقب یا فرار از کناره‌ ها، مهاجم نوک را در موقعیت گل‌ زنی قرار می‌دهد، اگر چه در فوتبال سنتی این نقش تهاجمی کمتر بوده، و وینگرها همچون هافبک‌ های کناری بیشتر سانتر از جناحین می‌کردند ولی در فوتبال مدرن حتی از مهاجمان تخصصی هم در پست وینگر استفاده می‌شود. مثال هایی از مهاجمان تخصصی که در پست وینگر به کار گرفته شده اند، استفاده از رونالدو و دی‌ ماریا در در رئال مادرید توسط مربی تیم خوزه مورینیو و استفاده از روبن و ریبری در بایرن مونیخ توسط یوپ هاینکس در پست وینگر است.

در این تصویر وینگرها با رنگ قرمز و هافبک‌ های کناری با رنگ آبی مشخص شده‌ اند :

در این تصویر وینگرها با رنگ قرمز و هافبک‌های کناری با رنگ آبی مشخص شده‌اند.

وینگر در فوتبال

یاسر عطارباشی بازدید : 1326 چهارشنبه 26 بهمن 1401 زمان : 19:55 نظرات (0)

بالابرخانگی چیست؟ برای خرید بالابرخانگی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بالابرخانگی را به شما توضیح دهیم.

ویژگی های بالابرخانگی 

زمانی که اسم بالابر خانگی به میان می آید، اولین تصور، رفتن به طبقات بالا و ارتفاعات توسط یک ماشین ساده است.شاید شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به سادگی نمی توانید با فوبیای استفاد از بالابر و رفتن به ارتفاعات آن هم با یک دستگاه ساده کنار بیایید.

اما باید گفت که همین تجهیز به ظاهر ساده، چنانچه با ویژگی های استاندارد و اصولی خود ساخته شود، حتی یک کودک کم سن یا یک فرد مسن نیز به راحتی و بدون احساس خطر یا دلشوره می تواند از آن استفاده کند.اما ویژگی های ضروری برای یک بالابر خانگی چیست؟ چه ویژگی هایی باید در آن لحاظ شود تا تمامی افراد، اعم از آن هایی که دارای فوبیای ارتفاع و استفاده از بالابر هستند نیز بتوانند با اطمنان خاطر کافی سوار آن شده و به طور روزانه از آن استفاده کنند؟

این موضوع در واقع مهم ترین دغدغه در گروه صنعتی آرینا می باشد. تیم تحقیق و توسعه در این مجموعه به طور مداوم جلساتی پیرامون بهبود ویژگی های تولید بالابر خانگی برگزار می نمایند و به طور پیوسته در این تلاش است تا رضایت کاربران را به حداکثر خود برساند.

مهم ترین دغدغه ی کاربران در ارتباط با بالابر خانگی، ایمنی آن است و ما این ضمانت را چه کتبی و چه شفاهی به شما خواهیم داد که بالابر خانگی آرینا صنعت به طور صد درصدی امتحان خود را از بابت ایمنی پس داده و در حال توسعه از بابت سایر جنبه ها و ویژگی های می باشد.

شما خرید انواع بالابر، اعم از بالابرخانگی، صنعتی، مغازه ی، فروشگاهی، رستورانی و یا ویلچر بر و بیمار بر در کنار انواع تجهیزات انبار داری نظیر استاکر برقی، دستی و استاکر نیمه برقی و همچنین انواع جک پالت های دستی، باطری، جک پالت برقی و همچنین مانیتور دار که مناسب با بودجه ی که در نظر دارید هزینه نمایید را از شرکت آتیه بالابر می توانید تهیه نمایید؛ بدون نگرانی بابت گارانتی و خدمات پس از فروش انواع بالابر و تجهیزات انبار داری. مهندسین شرکت ما برای طرح برداری از محیط مغازه و ساختمان شما جهت ساخت بالابر و یا بیمار بر و ویلچربر به مکان شما اعزام شده و پس از نقشه برداری، طراحان شرکت مناسب با محیط شما بالابر را طراحی نموده و تکنسین های زبده نصب بالابر پس از ساخت آن به محل اعزام شده و در کوتاه ترین زمان ممکن پس از ساخت بالابر را نصب نموده و شما بسته به نوع بالابر تا سال ها از خدمات پس از فروش شرکت می توانید بهره ببرید.

انواع ویژگی های بالابر خانگی

· ایمنی بالا

ایمنی بالا در تولید هر نوع بالابری من جمله بالابر خانگی اولین و مهم ترین فاکتوری است که در شرکت آتیه بالابر به آن توجه می گردد. ایمنی در تولید هر نوع بالابری مهم است و در بالابر خانگی مهم تر؛ چرا که از بالابر خانگی اغلب در منازل مسکونی استفاده می گردد کما اینکه قابلیت نصب و استفاده در رستوران و فروشگاه را دارد. به همین سبب در منزل ممکن است کودک به تنهایی استفاده نماید و یا افراد معلول و یا سالخورده که از توانایی جسمانی صد در صد بهره نمی برند استفاده نمایند و خوب بدیهی است بالابر خانگی در قیاس با بالابر صنعتی و یا ساختمانی که استفاده کنندگان از آن از تجهیزات ایمنی من جمله لباس ایمنی بهره می برند، باید ایمکن تر باشد. البته که در صورت بروز حادثه ی مانند سقوط برای بالابر، لباس ایمنی حافظ جان استفاده کنندگان نخواهد بود.

کیفیت بالابر نیز همانند سایر دستگاه های صنعتی به قطعات استفاده شده در ساخت آن وابسته است. مطلوب است بدانید قطعات استفاده شده در بالابر های آتیه بالابر از بهترین قطعات موجود در بازار می باشد و صد البته از توانایی سازندگان بالابر نیز نباید قافل شد. در کنار این ها اغلب کارخانجات تولیدی از بخشی تحت عنوان کنترل کیفیت بهره می برند که وظیفه ی سنجش نهایی دستگاه جهت روانه شدن به بازار بر عهده دارد. به جرات می توان گفت تیم کنترل کیفیت آتیه بالابر از زبده ترین و سخت گیر ترین ها در میان هم نوعان خود می باشند، چرا که سیاست شرکت بر این بوده که بالابر خروجی بدون هیچ گونه مشکل ریز و درشتی باشد و خوب بدیهی است برای رسیدن به این مهم عزیزان کنترل کیفیت نقش مهم و نهایی را بر عهده دارند.

شرکت آتیه بالابر به شما این اطمینان را می دهد که بالابر خریداری شده ی شما از بهترین قطعات ساخته شده و انواع تست های ایمنی را با موفقیت سپری کرده تا لایق نصب در مکان شما گردد.

· بهره مندی بالابر از قطعات با کیفیت

یکی از معزلاتی که اغلب بالابر های درجه 2 همرا دارند، خرابی بالابر و نیاز به تعمیر مکرر می باشد که به سبب استفاده از قطعات بی کیفیت در ساخت بالابر می باشد. هرچند که شما در ابتدای خرید آن گونه بالابر ها هزینه ی کمتری صرف می کنید اما مسلم است با مشکلات عدیده ی مواجه خواهید شد که اگر فرصت برگشت به گذشته را دارا بودید هرگز آن اشتباه را نمی کردید. چرا که هم هزینه ی تعمیر بالابر گران بوده و هم موجب فوت زمان شما می گردد که سر و کله زدن با تعمیر کار یا شرکتی که از آن بالابر را خریداری نموده اید، برای بهره مندی از خدمات پس از فروش آن ( البته اگر تقبل نمایند!) به جهت تعمیر بالابر که اغلب نیز به سبب بی کیفتی برخی قطعات، تعمیرات بعضاً دوام چندانی نداشته و با شکست مواجه می گردد؛ بخشی از مشکلات می باشد.

همانطور که در آیتم قبلی بدان اشاره کردیم، کیفیت قطعات با ایمنی بالابر در ارتباط مستقیم است و استفاده از قطعات بی کیفیت در ساخت بالابر موجب به خطر انداختن سلامت جان استفاده کنندگان می گردد. هر عاملی که موجب به خطر انداختن سلامت استفاده کنندگان از محصولات ما گردد قابل گذشت نیست. ما این اطمینان را به شما می دهیم که با کیفیت ترین محصولات از جمله بالابر با مرغوب ترین قطعات و مناسب ترین قیمت را می توانید از آتیه بالابر تهیه نمایید و نگرانی بابت خدمات پس از فروش و گارانتی بی قید و شرط نداشته باشید.

راهنمای خرید بالابرخانگی در مشهد 

· سیستم کنترل و هدایت ساده

به موجب آنکه اغلب استفاده کنندگان از بالابر خانگی عوام بوده و میان آن ها ممکن است کودک خرد سال و یا سالمندان که از توان جسمانی بالایی بر خوردار نیستند و یا افراد معلول جسمی، حرکتی که از قوای جسمانی صد در صد بهره نمی برند باشد، سیستم هدایت و کنترل بالابر خانگی باید ساده باشد؛ بدین ترتیب که با فشردن یک دکمه بالابر جا به جا شود و به پایین و یا بالا رود.

· حرکت نرم و روان بدون تنش

حرکت نرم و روان بدون شوک یکی از ویژگی های مهم بالابر، بخصوص در بالابر خانگی می باشد. چرا که در صورت حرکت همراه با شوک که عمدتاً در آغاز شروع به بالا رفتن و یا پایین رفتن و یا هنگام توقف بالابر بروز می کند موجب هراس استفاده کنندگان بالابر می گردد، که این یک پوئن منفی برای بالابر است. فوبیای استفاده از بالابر و یا آسانسور یکی از ترس های شایع می باشد که حرکت همراه با شوک و یا تنش موجب افزایش آن می گردد. حرکت همراه با شوک نه تنها در آغاز حرکت، اغلب در حین حرکت نیز در بالابر ها بی کیفیت دیده می شود. حرکت نرم و روان بالابر، آغاز حرکت و توقفی بدون تنش را در بالابرهای خانگی آتیه بالابر با مناسب ترین قیمت شاهد خواهید بود.

· کارکرد بالابر خانگی بدون صدا

از آنجایی که از بالابر خانگی در منزل استفاده می شود بدیهی است که انتظار حرکتی نرم و روان و صد البته بدون صدا از آن انتظار داشته باشیم. بالابر های خانگی به سبب سیستم کار کرد آن ها که اغلب سیستم هیدرولیک می باشد، در هنگام حرکت هیچ گونه صدایی تولید نمی کنند؛ که البته این از مزایای بالابر هیدرولیکی می باشد که در بالابر خانگی از آن انتظار می رود. حرکت بالابر همراه صدا ابداً امری طبیعی نمی باشد و بالابر خانگی که با تولید صدا به حرکت در می آید قطعاً دچار اشکال می باشد. ممکن است یا قطعات بی کیفیت و نا مرغوب بوده باشد و یا بالابر دچار ایراد مکانیکی شده است. توصیه می شود که اگر بالابرتان همراه با صدا شما را جا به جا می نماید، سریعاً نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید و اگر خواهان خریداری بالابر با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب هستید با شماره های مندرج در سایت آتیه بالابر تماس حاصل فرمائید تا ضمن بهره مندی از نظر کارشناسان شرکت برای خرید بالابری مناسب با شرایط محیطی شما و مناسب با بودجه ی شما راهنمایی شوید و بالابری با کیفیت بالا که مختص محل شما طراحی شده با قطعات مرغوب و قیمتی مناسب بهره مند گردید.

· سیستم فرود اضطراری

سیستم فرود اظطراری نیز بخشی از تجهیزات ایمنی بالابر می باشد که به سبب اهمیت بالا و از آنجایی که یک آپشن ضروری در انواع بالابر های هیدرولیکی از جمله بالابر خانگی می باشد، بدان جداگانه پرداختیم.

در صورت بروز حوادث طبیعی از قبیل زلزله و از آنجایی که بالابر های خانگی توانایی کارکرد با برق خانگی و یا 220 ولت را دارند و نیازی به برق سه فاز و سیستم برقی جداگانه نمی باشد و با همان سیستم برق داخلی بالابر جا به جا شده و به حرکت در می آید، حوادث دیگری نظیر قطع شدن سیستم برق رسانی ساختمان امری طبیعی است. در صورت بروز حوادث این چنینی سیستمی برای بالابر های خانگی تعبیه شده تحت عنوان سیستم فرود اضطراری که به کمک آن شخص توانایی کنترل بالابر در موارد ذکر شده را دارد و می تواند با کمک سیستم یاد شده فرود آید و بالابر را ترک نماید.

· حفاظ شیشه ای مقاوم

حفاظ نیز بخشی از ملزومات ایمنی در بالابر خانگی می باشد. در بالابر خانگی عمدتاً از کابین استفاده می گردد تا هم ایمنی استفاده از آن بالا رود و هم آن که به زیبایی بالابر افزوده شود. البته برای حفظ زیبایی خانه، در بالابر های خانگی از کابین شیشه ی استفاده می گردد. جنس شیشه به گونه ی انتخاب می شود که در برابر ضربه مقاوم باشد و از خاصیت نشکن بودن بهره مند باشد. در صورت عدم استفاده از حفاظ شیشه ای، امکان بروز حادثه بسیار بالا می باشد. کودکی را تجسم کنید که خواهان جا به جایی در میان طبقات یک منزل مسکونی دوبلکس و یا تریبلکس می باشد، قطع به یقین درصد بروز حادثه در صورت نبود حفاظ شیشه ی بسیار است. بدین جهت است که استفاده از حفاظ ایمنی در بالابر خانگی الزامی می باشد.

· افزایش زیبایی خانه به سبب همگونی با دکوراسیون

از الزام نصب و استفاده از بالابر خانگی به سبب سهولت جا به جایی افراد کم توانی نظیر اشخاص مسن و معلول و یا کودکان که بگذریم؛ استفاده از بالابر در داخل منزل موجب افزایش زیبایی خانه و ایجاد فضایی شیک و لاکچری می باشد. امروزه بالابر خانگی در منازل دوبلکس و یا تریبلکس بخشی لاینفک از دکوراسیون داخلی منزل می باشد که برای افزایش زیبایی خانه انتخاب نوع و رنگ کابین و بالابر باید همگون با سایر وسایل خانه و دکوراسیون داخلی منزل باشد که سبب افزایش چهره ی لوکس منزل می گردد.

یاسر عطارباشی بازدید : 177 پنجشنبه 20 بهمن 1401 زمان : 16:11 نظرات (0)

یکی از مهارت هایی که بازیکن فوتبال باید در آن مسلط باشد مهارت حمل توپ در فوتبال می باشد که به روش های مختلفی انجام می گیرد و هر بازیکن متناسب با شرایط و توانایی بدنی یا استیل مختص به خود می تواند از یکی از روش های حمل توپ استفاده کند.

حمل توپ در فوتبال به چند صورت، امکان پذیر است که از آن ها می توان به حمل توپ با روی پا، بیرون پا، داخل پا، کف و حتی پشت پا اشاره کرد. حمل توپ با پشت پا معمولاً نسبت به بقیه موارد، کم تر در فوتبال استفاده میشود.

بازیکن در زمانی که نیازمند سرعت است و قصد حمل توپ با بالاترین سرعت ممکن را دارد باید از قسمت روی پا استفاده کند ولی در زمان قرار گرفتن مدافع در کنار بازیکن حمل کننده توپ، بهتر است که بازیکن، توپ را با بیرون یا داخل پا به منظور دور نگه داشتنش از مدافع حمل کند. دقت کنید که در زمانی که توپ، حرکت میکند؛ نباید تحت هیچ شرایطی از پای بازیکن جدا شود؛ یعنی در اصطلاح باید توپ به پای بازیکن، چسبیده باشد! همچنین حرکت بازیکن باید به نحوی باشد که سرش رو به بالا باشد و نسبت به محیط اطرافش( آگاهی محیطی) دید کاملی داشته باشد.

زمينه سازي براي آموزش مهارتهاي فوتبال به خصوص تكنيك ها و مهارتهاي انفرادي نيازمند آماده سازي شرايط بدني در بازيكنان و به خصوص كودكان ميباشد كه مقدمه براي بهبود مهارتها در كودكان است . از سوي ديگر آماده نگه داشتن و افزايش مهارت در كار با توپ نيز نكته اي بر تمرينات تخصصي خواهد داشت .

حركتهاي پا به توپ ، چرخش و جا گذاشتن كنزها نمونه اي از تمريناتي هستند كه به بهبود كيفيت حمل توپ مي انجامد . تنوع در اينگونه تمرينات نه تنها باعث ميشود تا بازيكن كمتر احساس خستگي كند ، بلكه بازيكن شرايط مختلف حمل توپ را تجربه خواهد كرد ، از سوي ديگر اين تمرينات باعث تقويت قواي ساق هاي پا خواهد شد .

آموزش حمل توپ در فوتبال

در فیلم زیر می توانید مراحل مختلف و روش های حمل توپ در فوتبال را مشاهده کنید.


  یاسر عطارباشی بازدید : 612 دوشنبه 17 بهمن 1401 زمان : 19:46 نظرات (0)

  کامبک چیست؟

  کامبک تلفظ فارسی واژه ی انگلیسی come back است. هر چند که اصلی ترین معنی کامبک به انگلیسی یعنی بازگشتن اما به معنی دوباره موفق شدن و بازگشتن از موقعیت شکست به موقعیت پیروزی هم هست و به همین دلیل شاید شما بیشترین تعداد دفعاتی را که کلمه کامبک را شنیده اید استفاده از کامبک در فوتبال و دیگر ورزش ها توسط گزارشگران ورزشی است. به عنوان مثال اگر یک تیم فوتبال در یک مسابقه ۲ بر صفر عقب باشد و نهایتا بازی را ۳ بر ۲ ببرد، گزارشگر لفظ کامبک را برای آن به کار می برد که برای بازی های رفت و برگشتی هم صحت دارد. یعنی وقتی یک تیم بازی رفت را می بازد (به خصوص با نتایجی که اختلاف گل محسوس باشد)، اما در بازی بازگشت بتواند با نتیجه ای برنده شود که در مجموع نتایج دو بازی برنده ی نهایی شود، واژه ی کامبک را برای آن تیم به کار می برند.

  یاسر عطارباشی بازدید : 227 دوشنبه 03 بهمن 1401 زمان : 21:21 نظرات (0)

  تعداد صفحات : 13

  اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 241
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 7
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 145
 • آی پی دیروز : 186
 • بازدید امروز : 479
 • باردید دیروز : 274
 • گوگل امروز : 62
 • گوگل دیروز : 93
 • بازدید هفته : 1,195
 • بازدید ماه : 2,910
 • بازدید سال : 97,159
 • بازدید کلی : 365,760