loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

آموزش تخصصی فوتسال در مشهد ( رده سنی پایه )

تکنولوژی تشخیص عبور توپ از خط دروازه یا گل لاین  Goal-line technology چیست؟


تکنولوژی تشخیص عبور توپ از خط دروازه  فوراً تعیین می کند که آیا کل توپ از خط دروازه عبور کرده است یا خیر. فن آوری خط دروازه از زمانی که برای اولین بار در سال 2014 به کار گرفته شد، همچنان به عنوان یک عنصر اصلی در دنیای فوتبال باقی مانده است.

تکنولوژی خط دروازه چگونه کار می کند؟


این فناوری باید به وضوح نشان دهد که آیا توپ به طور کامل از خط عبور کرده است یا خیر. این اطلاعات به داور در تصمیم گیری نهایی کمک خواهد کرد. اطلاعات در عرض یک ثانیه ارسال می شود که پاسخ فوری داور را تضمین می کند. فقط مسئولان مسابقه سیگنال را روی ساعت های خود دریافت می کنند. این سیستم از 14 دوربین پرسرعت نصب شده بر روی سکوی ورزشگاه/زیر سقف استفاده می کند. داده های دوربین ها برای ایجاد یک انیمیشن سه بعدی استفاده می شود تا تصمیم را برای هواداران در تلویزیون و روی صفحه غول پیکر داخل استادیوم تجسم کند.

فناوری تشخیص گل چگونه تست شد؟


IFAB در 5 ژوئیه 2012 تصمیم گرفت که استفاده بالقوه از فناوری خط هدف در قوانین بازی اجرا شود و یک روش صدور گواهینامه باید کیفیت سیستم های فناوری خط هدف را کنترل کند. تمام استادیوم های مسابقات قبل از شروع مسابقات توسط یک مؤسسه آزمون مستقل آزمایش می شوند. علاوه بر این، داور قبل از شروع هر مسابقه سیستم را بررسی می کند تا ببیند آیا روشن شده و به درستی کالیبره شده است یا خیر.

یاسر عطارباشی بازدید : 552 جمعه 14 آذر 1393 زمان : 18:40 نظرات (0)

 

رگ به رگ شدن مچ پا به دلیل کشیدگی یا پاره شدن رباط مچ است. این نوع آسیب دیدگی‌ بسیار شایع است و نتیجه‌ آن دردهای مزمن و مستمر در ناحیه مچ پاست. 80 درصد پیچ خوردگی های مچ پا به دلیل انحراف آن به سمت بیرون است.

 

پایگاه اینترنتی wiki How در این باره نوشته است: به محض این که به این آسیب دیدگی‌ دچار شدید باید از روش نگه داری ، استراحت، یخ گذاشتن، فشرده کردن و بالا بردن پا استفاده کنید. این روش باعث می‌شود از پیشرفت آسیب دیدگی‌ جلوگیری شود.

* آسیب دیدگی‌ ناحیه مچ پا سه درجه دارد:

درجه اول: کشیدگی یا پارگی خفیف رباط پا. در این نوع آسیب دیدگی‌ عملکرد به میزان بسیار کمی کاهش می یابد. مفصل کار می‌کند و می‌تواند وزن بدن را تحمل کند (اما درد دارد)، درد کمی در این ناحیه احساس می شود، مچ کمی ورم می‌کند و مفصل کمی سفت می‌شود.

درجه دوم: پارگی وخیم‌تر رباط پا . به نسبتا مفصل نیز نامتعادل می‌شود. دردی متوسط تا شدید احساس می‌شود. تحمل وزن بسیار دردناک است. در این حالت ورم و سفتی در مفصل مچ ایجاد می‌شود.

درجه سوم: در این مرحله رباط پا کاملا پاره می‌شود، حرکات بدن محدود شده و مفصل کاملا تعادل و ثبات خود را از دست می‌دهد، عملکرد از بین می‌رود. از ابتدا زیاد است و پا بسیار ورم می‌کند. برای نگه داری از پا از آتل یا باند استفاده کنید. استراحت کنید و از هر گونه حرکتی که باعث درد می‌شود خودداری کنید. برای راه رفتن از چوپ زیر بغل استفاده کنید. به مدت 15 تا 20 دقیقه‌ بسته‌ای یخ روی پا قرار دهید و این کار را سه تا پنج بار در سه روز اول انجام دهید. در توصیه‌های ورزشی گفته شده است که در 48 ساعت اول بر روی پا یخ بگذارید. تا زمانی که ورم کمتر شود باید باند پا را فشرده کنیم. اگر پا به رنگ آبی در آمد یا سرد و بی‌حس شد آن را رها کنید، پا نباید زیاد سفت و یا زیاد شل بسته شود.

* پا را بالاتر از ناحیه قلب خود ببرید

اگر احساس کردید که می‌توانید پا را حرکت دهید، با مچ دایره بزنید یا حروف الفبا را با انگشتان پای خود بنویسید، بدین شکل توانایی حرکت را بالا می‌برید. این کار را می‌توانید از روز دوم شروع کنید. معمولا بعد از آسیب دیدگی‌ ناحیه مچ پا ، ماهیچه‌های ساق پا سفت می‌شوند. باید این ماهیچه‌ها را بکشید تا توانایی حرکت را باز یابید. اگر این کار را نکنید دوباره ممکن است آسیب ببیند. مطمئن شوید که برای انجام این حرکات کششی آمادگی دارید سپس آن را انجام دهید. پس از درمان سعی کنید، مچ پای خود را قوی کنید تا دوباره دچار این نوع پیچ خوردگی نشوید. بر روی تعادل خود کار کنید. برای این کار می‌توانید از تخته های تعادل نیز استفاده کنید. پیچ خوردگی معمولا بر روی تعادل تاثیر می‌گذارد و اگر برای بالا بردن آن تلاش نکنید ، دوباره پیچ خوردگی تکرار می‌شود.

** توصیه‌ها:

- می‌توانید در داروخانه‌ها کیسه‌های یخ پلاستیکی پیدا کنید.

- می‌توانید ازمچ بند به جای باند استفاده کنید.

- استفاده از مچ بند بسیار به شما کمک می‌کند و احساس راحتی خواهید کرد، اما این راحتی باعث نشود که درباره فعالیت عادی خود را از سر بگیرند. این مچ بندها قابل تنظیم هستند و می‌توانند محکم و یا آزاد شوند.

** هشدار:

- قبل از تمرین دادن دوباره مچ پا، سعی کنید به پزشک مراجعه کنید ، زیرا ممکن است نیاز به عمل وجود داشته باشد.

- اگر پیچ خوردگی مچ پا از نوع دوم یا سوم باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

- با عکسبرداری از پا می‌توانید مطمئن شوید که شکستگی وجود نداشته باشد. معمولا همراه پیچ خوردگی شکستگی نیز ایجاد می‌شود.

یاسر عطارباشی بازدید : 614 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 20:35 نظرات (0)

شباهت میوه ها با اعضای بدن به چه صورتی است ؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی شباهت میوه ها با اعضای بدن انسان بپردازیم. مسلما از راه مقایسه اعضای بدن با میوه ها می توان به بررسی دقیق تر اعضای بدن و در نتیجه درمان اعضا بیشتر موفق عمل کرد. 

یاسر عطارباشی بازدید : 1463 یکشنبه 02 آذر 1393 زمان : 22:08 نظرات (0)

فوتسال ورزشی است که این روزها طرفداران زیادی در دنیا دارد و به‌سرعت به تعداد علاقه‌مندان به آن‌هم افزایش می‌یابد. در فوتسال هر تیم 5 بازیکن دارد و هرکدام از این بازیکنان در پست‌های مربوط به خود قرار می‌گیرند.

در فوتسال پست به محل ایستادن بازیکن گفته می‌شود.البته باید دقت کرد در فوتسال به خاطر جابه‌جایی‌های پیاپی محل ایستادن بازیکنان هم‌تغییر می‌کند

اما درهرصورت پست‌ های فوتسال را می‌توان به‌صورت زیر تقسیم‌بندی کرد

یاسر عطارباشی بازدید : 1223 چهارشنبه 28 آبان 1393 زمان : 23:07 نظرات (0)

از مدت‌ها قبل فدراسیون فوتبال ایران به طور رسمی نامزدی‌ خود را برای دریافت میزبانی جام ملت‌های 2027 آسیا را به AFC اعلام کرده بود. در این باره کشورهای قطر، هند، ایران و عربستان 4 کشوری هستند که به عنوان نامزد میزبانی جام ملت‌های آسیا نام شان مطرح است و هرکدام از آنها تلاش‌هایشان را برای دریافت میزبانی ادامه می‌دهند.


از این رو فدراسیون فوتبال از مدتی قبل با ارائه نماهنگ‌هایی به معرفی امکانات خود برای دریافت میزبانی می‌پردازد. امروز نیز یک نماهنگ جدید درباره ورزشگاه‌های مورد تایید برای دریافت میزبانی ارائه شده است.


فدراسیون فوتبال امروز به طور رسمی مشخص کرد که 17 ورزشگاه در شهرهای مختلف ایران برای میزبانی جام ملت‌های آسیا مطرح هستند که البته وجود برخی از آنها جالب است. تعدادی از این ورزشگاه‌ها حتی در حال حاضر شرایط میزبانی از لیگ برتر ایران را هم ندارند اما احتمالا مسئولان فدراسیون قصد دارند در صورتی که میزبانی را گرفتند، برای ترمیم و بازسازی آنها اقدام کنند. در ادامه به بررسی این ورزشگاه‌ها پرداخته‌ایم:


1-ورزشگاه آزادی تهران


بی تردید نام ورزشگاه آزادی که میزبان رویدادهای بزرگی در تاریخ فوتبال بوده، در هر شرایطی نامش در بین ورزشگاه‌های پیشنهادی قرار می‌گرفت. این ورزشگاه‌ پیر که از شرایط خوبی برخوردار است با توجه به قرار گرفتنش در پایتخت ایران بی تردید می‌تواند میزبان افتتاحیه یا اختتامیه جام ملت‌های آسیا نیز باشد.

 

1555755


2-ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد


بعد از آنکه سال‌ها شاهد بودیم در مشهد استادیوم‌ها شرایط خوبی ندارند، به همت آستان قدس رضوی ورزشگاه امام رضا(ع)‌با دسترسی مطلوب درون شهری ساخته شد. این ورزشگاه 24 هزار نفری نخستین ورزشگاه تمام مسقف بعد از انقلاب در ایران محسوب می‌شود که امکانات فوق‌العاده‌ای دارد.

 

1555758


3-ورزشگاه شهدای فولاد اهواز


فولاد آره‌نا یکی دو سالی است که به همت باشگاه فولاد خوزستان افتتاح شده و یکی از ابر ورزشگاه‌های ایران است. این ورزشگاه که به سبک ورزشگاه خانگی بایرن مونیخ ساخته شده،‌از امکانات عالی برخوردار است و در مسابقات لیگ برتر توانسته همه تیم‌هایی که به اهواز رفته‌اند را راضی کند. این ورزشگاه با گنجایش 30 هزار و 655 صندلی قطعا شرایط خوبی برای میزبانی از هر رویدادی خواهد داشت.

 

1555761


4-ورزشگاه نقش جهان اصفهان


نقش جهان اگرچه سال‌های ساخته شدنش خیلی طولانی بود اما اکنون وضعیت مناسبی از هر لحاظ دارد. چمن استاندارد و ساختمان های خوب با معماری زیبا از دلایلی است که فوتبالدوستان اصفهانی را راضی کرده است. این ورزشگاه را می‌توان یکی از 4 ورزشگاه اصلی فوتبال ایران دانست که وضعیت خوبی دارد.

 

1555763


5-ورزشگاه یادگار امام تبریز


ورزشگاه تبریز با ظرفیت حدودا 80 هزار نفر یکی از بزرگ ترین ورزشگاه‌های ایران است. این ورزشگاه هم سابقه میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را داراست و قطعا فدراسیون فوتبال روی آن هم برای گرفتن میزبانی جام ملت‌ها حساب کرده است.

 

1555762


6-ورزشگاه فولادشهر اصفهان


دومین ورزشگاه شهر اصفهان اگرچه بیرون از فضای شهر است، اما از چمن مناسبی برخوردار است. فولادشهر هم سابقه میزبانی چند ساله در لیگ قهرمانان را دارد و گنجایشی نزدیک به 15 هزار نفر را دارا است. با این حال برای میزبانی از جام ملت های آسیا این ورزشگاه نیز نقص‌هایی دارد که باید برطرف شود.  

 

1555760


7-ورزشگاه اختصاصی مس رفسنجان


ورزشگاه اختصاصی مس رفسنجان هنوز به مرز بهره برداری نرسیده اما آخرین ماه‌های ساخت خود را سپری می‌کند. این ورزشگاه با گنجایشی در حدود 10 هزار نفر یکی از میزبان های خوب جام ملت‌ها خواهد بود. مسئولان کارخانه مس این ورزشگاه را با متدهای روز دنیا ساخته‌اند و در آینده ای نزدیک به عنوان ورزشگاه خانگی مس رفسنجان در لیگ برتر هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فدراسیون فوتبال روی ورزشگاه اختصاصی مس نیز برای آینده حساب کرده‌اند.

 

1555801

 


8-ورزشگاه پارس شیراز


این ورزشگاه 30 هزار نفری اگرچه سال‌های ساختش بسیار طولانی شد، اما مدتی است به بهره برداری رسیده است. این ورزشگاه شیک در اطراف شیراز ساخته شده و اکنون میزبان دیدارهای فجرسپاسی در لیگ یک است. قطعا اگر ایران میزبان مسابقات ملی آسیا شود، از ورزشگاه شیراز نیز می‌شود استفاده درستی انجام داد.

 

1555765


9-ورزشگاه شهدای مس کرمان


ورزشگاه اختصاصی مس کرمان نیز از نظر وضعیت چمن و سایر امکانات شرایط مناسبی دارد. اگرچه مس کرمان سال‌ها است در لیگ یک فعالیت دارد اما هر تیمی به کرمان رفته، از وضعیت ورزشگاه خانگی مس ابراز رضایت کرده است. حالا فدراسیون فوتبال نام ورزشگاه مس را نیز به عنوان یکی از میزبان‌ها اعلام کرده است.

 

1555764


10-ورزشگاه انقلاب کرج


ورزشگاهی که زمانی میزبان بازی های خانگی سایپا در لیگ برتر بود و حتی بازی های غرب آسیا و مقدماتی جام جهانی و جام ملت ها در رده های پایه را نیز پذیرا بوده، اکنون هم شرایط خوبی دارد. ورزشگاه 10 هزار نفری کرج چمن مناسبی دارد و امکانات داخلی‌اش نیز با کمی تغییرات می‌تواند بهبود یابد و فدراسیون فوتبال روی آن نیز که در نزدیکی پایتخت قرار گرفته، حساب کرده است.

 

1555767


11-ورزشگاه ثامن‌الائمه مشهد


ورزشگاه پیر شهر مشهد سال‌ها میزبان بازی های خانگی تیم های خراسانی در لیگ برتر و لیگ دسته اول بود اما مدت‌هاست چمنش خراب شد و به همین علت مورد استفاده قرار نگرفت. حالا اما با همت شهرداری مشهد این ورزشگاه تحت بازسازی قرار گرفته و وضعیت بسیار بهتری پیدا کرده است. قطعا اگر امکانات سخت‌افزاری مناسب تری نیز برای ثامن در نظر گرفته شود، آنها هم می‌توانند در جام ملت‌های آسیا میزبان مسابقات باشند.

 

1555759


12-ورزشگاه المپیک کیش


از آنجایی که جزیره کیش از نظر امکاناتی و شرایط جغرافیایی شرایط مطلوبی دارد، طبیعی است که ورزشگاه المپیک هم در بین کاندیداهای میزبانی قرار بگیرد. چمن ورزشگاه المپیک کیش مورد بازسازی قرار گرفته اما امکانات سخت افزاری آن هنوز جا برای پیشرفت بسیار دارد. وضعیت رختکن ها و ساختمان این ورزشگاه کوچک باید بازسازی شوند که فدراسیون اگر میزبانی را بگیرد تاسال 2027 باید شرایط آن را بهبود ببخشد.

 

1555768


13-ورزشگاه تختی تهران


ورزشگاه شماره دو پایتخت از نظر شرایط امکاناتی سال‌هاست وضعیت خوبی ندارد. این ورزشگاه قدیمی یکی از ورزشگاه‌های زیبای ایران به شمار می‌رود اما عدم رسیدگی به آن باعث شده تا حتی بازی های دسته های پایین تر نیز در آن برگزار نشود. چمن تختی اکنون شرایط مناسبی ندارد و رختکن ها و بسیاری از بخش های دیگر برای میزبانی از جام ملت ها باید دستخوش تغییرات زیادی بشوند.

 

1555756


14- ورزشگاه باهنر کرمان


این ورزشگاه در زمان حضور مس کرمان در لیگ برتر میزبان بازی‌های خانگی این تیم بود اما مدت زیادی است به حال خودش رها شده. با این حال مسئولان فدراسیون فوتبال روی ساخت دوباره ورزشگاه باهنر کرمان حساب کردند که نامش را در بین 14 ورزشگاه پیشنهادی قرار داده‌اند.

 

1555757

 

15 و 16- استادیوم شهید سلیمانی و امام علی سیرجان


دو ورزشگاه اختصاصی تیم گل گهر سیرجان نیز جزو استادیوم های مدرن ایران است که برای میزبانی جام ملت های ۲۰۲۷ ثبت شده است. گل گهر هم اکنون در ورزشگاه امام علی که برای لیگ بیستم تجهیز شد، از حریفان خود میزبانی می‌کند و ورزشگاه شهید سلیمانی نیز مراحل نهایی ساخت را پشت سر می‌گذارد. ماه گذشته جواهری مدیرعامل این باشگاه در این خصوص گفته بود: در ماه های آینده سکوهای شمالی و جنوبی ورزشگاه شهید سلیمانی، سالن بولینگ و ساختمان اداری - مالی تکمیل می‌گردد. با این حال نکته مهم درباره شهر سیرجان، مسئله اقامت تیم هاست که حتی برای تیم های لیگ برتری نیز مشکل ساز شده و باید برای میزبانی بازی های بین المللی فکری برایش بشود.

 

1555867

 

1555871

 

17. استادیوم غدیر اهواز


این ورزشگاه ۸ سال پیش افتتاح شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد. استادیوم ۴۰ هزار نفری که پیش از افتتاح فولاد آره نا، از دیدارهای فولاد میزبانی می‌کرد و اکنون نیز شرایط نسبتا خوبی برای برگزاری بازی ها دارد. البته در سال های اخیر عدم رسیدگی به این ورزشگاه نسبتا بزرگ سبب شده تا برخی مشکلات در چمن ورزشگاه و دیگر امکانات آن ایجاد شود. اگر ایران قصد میزبانی از جام ملت ها را دارد باید به شکل ویژه این ورزشگاه را توسعه دهد.

بزرگترین ورزشگاه‌های فوتبال ایران (گنجایش تماشاگر)

رده ورزشگاه گنجایش تماشاگر سال افتتاح
۱ ورزشگاه آزادی تهران ۷۸٬۱۱۶ نفر ۱۳۵۳
۲ ورزشگاه نقش جهان اصفهان ۷۵٬۰۰۰ نفر ۱۳۸۱
۳ ورزشگاه یادگار امام تبریز ۷۰،۰۰۰ نفر ۱۳۷۵
۴ ورزشگاه پارس شیراز ۵۰،۰۰۰ نفر ۱۳۹۶
۵ ورزشگاه غدیر اهواز ۴۰،۰۰۰ نفر ۱۳۹۰
۶ ورزشگاه فولاد خوزستان ۳۰٬۶۵۵ نفر ۱۳۹۷
٧ ورزشگاه تختی تهران ٣٠٠٠٠ نفر ١٣٣٠
٨ ورزشگاه شهدای مس کرمان ۳۰٬۰۰۰ نفر ۱۴۰۲
۹ ورزشگاه امام رضا مشهد ۲۷٬۷۰۰ نفر ۱۳۹۵

 

ورزشگاه‌‌های مهم فوتبال در ایران

نام ورزشگاه بهره‌برداری ظرفیت
ورزشگاه آزادی ۱۳۵۳ ۷۸٬۱۱۶
ورزشگاه نقش جهان ۱۳۹۵ ۷۵٬۰۰۰
ورزشگاه یادگار امام تبریز ۱۳۷۵ ۷۰،۰۰۰
ورزشگاه پارس ۱۳۹۶ ۵۰،۰۰۰
ورزشگاه غدیر ۱۳۹۰ ۴۰،۰۰۰
ورزشگاه ثامن‌الائمه ۱۳۸۳ ۳۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان ۱۳۹۷ ۳۰٬۶۵۵
ورزشگاه تختی تهران ۱۳۴۶ ۳۰٬۱۲۲
ورزشگاه شهدای مس ۱۴۰۲ ۳۰٬۰۰۰
ورزشگاه امام رضا ۱۳۹۵ ۲۷٬۷۰۰
ورزشگاه شهدا (شهر قدس) ۱۳۸۴ ۲۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید شیرودی ۱۳۱۸ ۲۵٬۰۰۰
ورزشگاه تختی تبریز ۱۳۲۷ ۲۵٬۰۰۰
ورزشگاه حافظیه ۱۳۲۴ ۲۰٬۰۰۰
ورزشگاه علی دایی ۱۳۸۷ ۲۰٬۰۰۰
ورزشگاه فولادشهر ۱۳۷۷ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه تختی دورود ۱۳۴۹ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه انقلاب کرج ۱۳۸۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه ولایت سمنان ۱۳۹۵ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید کاظمی ۱۳۹۲ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه نفت و گاز اروندان خرمشهر ۱۳۹۵ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید مفتح ۱۳۸۸ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه سردار جنگل رشت ۱۳۸۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید نصیری ۱۳۶۱ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه امام خمینی ۱۳۸۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه امیرکبیر کاشان ۱۳۸۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید باهنر ۱۳۸۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه سردار آزادگان ۱۳۹۱ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه یادگار امام قم ۱۳۸۵ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه تختی مشهد ۱۳۳۰ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه آرارات ۱۳۵۰ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهید وطنی ۱۳۲۰ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه زاهدان ۱۳۸۷ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه آزادی یاسوج ۱۳۹۴ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه تختی اهواز ۱۳۹۴ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه غدیر بیرجند ۱۳۹۶ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه شهدای ساری ۱۳۸۷ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه عضدی رشت ۱۳۶۸ ۱۵٬۰۰۰
ورزشگاه راه‌آهن ۱۳۵۲ ۱۲٬۰۰۰
ورزشگاه شهید درخشان ۱۳۸۱ ۱۲٬۰۰۰
ورزشگاه شهید قاسم سلیمانی تبریز ۱۳۹۰ ۱۲٬۰۰۰
ورزشگاه شهید دستگردی ۱۳۸۱ ۸٬۲۵۰
ورزشگاه تختی آبادان ۱۳۳۵ ۸,۰۰۰
ورزشگاه تختی شهرکرد ۱۳۷۰ ۸٬۰۰۰
ورزشگاه سیروس قایقران بندر انزلی ۱۳۳۲ ۸٬۰۰۰
ورزشگاه پوریای ولی تالش ۱۳۵۴ ۵٬۰۰۰
ورزشگاه خاتم‌الانبیاء بوکان ١٣٩۴ ۵٬۰۰۰
ورزشگاه هفت تیر بابل ۱۳۱۸ ۵٬۰۰۰

معرفی ۱۷ استادیوم ایران برای میزبانی جام ملتهای آسیا

یاسر عطارباشی بازدید : 1725 شنبه 17 آبان 1393 زمان : 22:03 نظرات (0)

قوانین فوتبال - قوانین بازی فوتبال - قوانین بین المللی فوتبال


یک بازی فوتبال شامل دو تیم است که هرکدام ۱۱ بازیکن درون زمین دارند که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است. اگر تعداد بازیکنان یک تیم درون زمین کم‌تر از ۷ نفر باشد، یا بیش از چهار بازیکن از یک تیم کارت قرمز بگیرند، بازی لغو می‌شود. در مسابقات رسمی، حداکثر سه بازیکن می‌توانند جایگزین سه بازیکن درون زمین بشوند. در همه مسابقات، باید نام بازیکن جایگزین به داور داده‌شود. هریک از بازیکنان در طول بازی می‌توانند جایگزین دروازه‌بان شوند. اگر بازیکنی بدون اجازه داور جایگزین بازیکنی دیگر شود، بازی توسط داور متوقف می‌شود؛ بنابراین تا هنگامی که بازی در جریان است، بازیکنی نمی‌تواند جایگزین بازیکن دیگر شود و باید بازی متوقف‌شود تا تعویض انجام‌گیرد.

بازیکنان حق استفاده از وسایل خطرناک مانند جواهرات را ندارند. برخی از تجهیزات پایه بازیکنان که داشتن آن‌ها اجباری است، عبارتند از: یک پیراهن بدون آستین که می‌توان از زیر آن پیراهنی آستین‌دار پوشید؛ به شرطی که رنگ پیراهن آستین‌دار هم‌رنگ پیراهن بدون آستین‌باشد. یک شورت ورزشی که اگر از زیرش شورتی دیگر پوشیده‌شود، باید هم‌رنگ شورت اصلی باشد. یک جوراب کش‌باف ساق‌دار که ظاهراً ساق بلندی هم دارد و کفش. بازیکن علاوه بر تجهیزات پایه، باید ساق‌بند داشته‌باشد که کاملاً توسط جوراب ورزشی پوشیده‌شده‌است و از لاستیک، پلاستیک یا مواد مشابه آن‌ها ساخته‌شده‌است.

یاسر عطارباشی بازدید : 760 چهارشنبه 14 آبان 1393 زمان : 23:22 نظرات (0)

ال کلاسیکو ElClásico  ،  که به نام‌های دیگری مثل ال دربی اسپانول،  ال دربی،  ال سوپرکلاسیکو و ال کلاسیک به مسابقه فوتبالی گفته می‌شود که بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا که دو تیم پرطرفدار اسپانیایی می باشد برگزار می‌شود. رقابت بین این دو تیم از این ناشی شده‌است که دو شهر مادرید و بارسلونا دو شهر بزرگ اسپانیا بوده، و این در حالی است که دو باشگاه موفق‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های کشور هستند. این مسابقه، یکی از بزرگترین مسابقه‌های فوتبال در جهان است که هر سال صد‌ها میلیون نفر از کشور‌های مختلف شاهد برگزاری آن می‌باشند.

اصطلاح کلاسیکو (clásico) در سال‌های اخیر رایج شده و در اصل برای مسابقه‌های مهم و تاریخی آمریکای جنوبی به کار می‌رود. این اسم به دلیل افزایش نفوذ فوتبال اسپانیایی در آن جا و همچنین تبلیغات جهانی مربوط به ال کلاسیکو، به وجود آمد.

 

تاریخچه


در دوران زمامداری فرانکو فوتبال به رقابت غمبار میان قدرت‌های سیاسی تبدیل شد. در همین دوران بود که پیروزی دور از انتظار ۱۱ بر یک در نوامبر ۱۹۴۳ به سود رئال مادرید رقم خورد که پیامد شرایطی شرم‌آور و رسوایی‌آمیز بود. مهمانان پیش از آغاز بازی با تهدید‌های خوفناکی رو به رو شده و در طول مسابقه با هراس از دستگیری روبه‌رو بوده و با همین روحیه بازی را به پایان بردند. فرانکو هوادار بی‌قیدوشرط رئال مادرید شمرده می‌شد و باشگاه را به آلت دست سیاست هایش تبدیل کرده بود. در واقع رئال دیگر نه تیمی ورزشی که سفیر سیاست‌های فرانکو بود.

اگر چه رئال امروزه دیگر "equipo del régime" تیم حکومتی که بازیکنانش پرچمداران دیکتاتوری بودند، شناخته نمی‌شود، ولی بسیاری از بارسلونایی‌ها با گذشت بیش از سه دهه از فروپاشی دیکتاتوری در سال ۱۹۷۵ رقیب را دست‌کم نماد تمرکزگرایی اسپانیایی می‌دانند. تمرکزگرایی که با خودانگاره کاتالانی‌ها از خودمختاری و استقلال مغایرت دارد و شالوده‌اش بارسلونا را "ارتش غیرمسلح نمادین کاتالونیا" می‌داند. این دست کم برداشت مانوئل واسکز مونتلبان، نویسنده کاتالانی از بارسلوناست. به نوشته او هر برد برابر حریف "نشانه‌ای سیاسی" منظور می‌شود. شاید از همین‌رو بود که سانتیاگو برنابئو، رییس سالیان دور باشگاه رئال مادرید رابطه خوبی با حکومت داشت.

۱۷ فوریه ۱۹۷۴ در ناخودآگاه کاتالونیا نماد پایان دوران فرانکو به شمار می‌آید. برتری ۵ بر صفر بارسلونا در سانتیاگو برنابئو از سوی مادریدی‌ها خفتی ورزشی تلقی شد. دیکتاتور نزدیک به دو سال پس از آن شکست در روز ۲۰ نوامبر ۱۹۷۵ جان داد. بارسا همزمان با گذار به دموکراسی توانست نام اصلی را بازیابد. آبی – اناری‌ها پیش از این با عنوان اسپانیایی Club de futbol و نه به نام اصلی و انگلیسی Football club Barcelona خوانده می‌شدند.

شاید درست از همین رو پیوستن لوئیش فیگو به رئال مادرید سراسر نابخشودنی بود. بازیکن پرتغالی که روزگاری محبوب کاتالانی‌ها بود و می‌گفت، هیچگاه پیراهن رئال مادرید را به تن نخواهد کرد. ولی همین بازیکن در سال ۲۰۰۰ و در آغاز هزاره سوم میلادی زیر حرفش زد و در ازای رقمی بیش از ۳۰ میلیون یورو روانه پایتخت اسپانیا شد و پیراهن رئال مادرید را به تن کرد. از وی در بازگشت به نوکمپ با "کله خوک" استقبال شد و در جریان بازی زمانی که قصد داشت ضربه کرنری را به دروازه بارسا بفرستد، باید چند دقیقه منتظر می‌ماند تا خشم هواداران بارسا اندکی فروکش کند. در روز‌های بعد مسابقه که با تساوی بدون گل دو تیم به پایان رسید و گل سالمی هم در طول بازی مردود اعلام شد، تئوری توطئه همیشگی باز هم بر سر زبان‌ها افتاد. فرضیه‌ای که ریشه در دوران استبداد دارد.

در مقابل مادریدی‌ها، کاتالانی‌هایِ به باور آن‌ها تجزیه طلبِ غیرمسلح و متکبر را به دیده تردید می‌نگرند و این‌گونه استدلال می‌کنند که تمام اسپانیا از جمله مادرید در دوران دیکتاتوری در امان نبود و از رنج و دردهایش نصیب و بهره‌ای داشت. به دلیل ظلم و ستم گسترده و سراسری کاتالانی‌ها از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نیستند و بازیکنان رئال مادرید از آن رو قهرمانی‌هایشان را با پرچم اسپانیا جشن می‌گیرند که نمادی است در برابر ادعا‌های استقلال طلبانه.

 

دلایل اختلاف


در ادامه به دلایل اختلاف و ریشه‌هایی که باعث افزایش حساسیت‌های این مسابقه شد، پرداخته می‌شود.  

رقابت منطقه‌ای
یکی از دلایل اختلاف بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا، مربوط به مناطقی است که هر یک از این دو تیم در آن‌ها واقع شده‌اند؛ این دو منطقه با هم منازعاتی داشته‌اند. رئالی‌ها در منطقه کاستیا حضور دارند و تیم رقیب در منطقه کاتالونیا. در واقع رقابت این دو تیم فوتبالی، تا حد زیادی از اختلافات سیاسی بین کاستیایی‌ها و کاتالان‌ها ناشی می‌شود و نویسنده‌ای آن را جنگ داخلی اسپانیا نام گذاشته‌است. البته امروزه رقابت بین دو تیم عمدتاً به بازی‌های رو در رو معطوف شده‌است و کمتر می‌توان از آن دشمنی‌های گذشته سراغی یافت.

 

ژنرال فرانکو
در طول حکومت ریورا و بخصوص ژنرال فرانکو (۱۹۳۹–۱۹۷۵)، بیشتر مذاهب و گونه‌های مختلف زبان به جز مربوط به مردم کاستیا، تضعیف شدند.

به همین دلیل بود که مردم کاتالان به تیمشان لقب «فراتر از یک باشگاه» را دادند. در واقع مردم آن منطقه، تنها راه مقابله با فرانکو و بیان کردن مخالفت‌های خود را، پیوستن به باشگاه بارسلونا‌ می‌دانستند، چون هم ریسک کمتری داشت و هم کاملاً قانونی بود.

 

دی استفانو
در دهه ۱۹۵۰، رقابت بین دوتیم رئال مادرید و بارسلونا بسیار بیشتر از قبل شد. جاییکه آلفردو دی استفانو ستاره آن روز‌های فوتبال بود و هر دو باشگاه قصد خریدش را داشتند. پس از درگیری و تلاش‌های فراوان، سرانجام دی استفانو به رئال پیوست که اتفاقاً یکی از عوامل اصلی موفقیت‌های تیمش در آن زمان شد. وی همچنین با زدن ۱۸ گل به بارسلونا، بعد از لیونل مسی بیست و شش گله در رده دوم بهترین گلزنان تاریخ الکلاسیکو‌ها محسوب می‌شوند.

بزرگترین بازی های ال کلاسیکو

بارسلونا و رئال مادرید امروز در نوکمپ اولین ال کلاسیکوی فصل جدید را برگزار می‌کنند. برخی از هواداران جدید دو تیم زمانی که صحبت از پیروزی‌های بزرگ الکلاسیکو به میان می‌آید به یاد پیروزی 5-1 بارسا در دو سال پیش میافتند که با درخشش لوئیس سوارز و هت تریک او اتفاق افتاد. اما این به هیچ وجه بزرگترین پیروزی در تاریخ ال کلاسیکو نبوده است.

 

1538042

 

بزرگترین پیروزی تاریخ این دیدار بزرگ حدود 80 سال پیش در فصل 1942-1943 اتفاق افتاده و با پیروزی 11-1 رئال مادرید مقابل بارسا همراه بوده است. این بازی عجیب و غریب روز 13 ژوئن 1943 در نیمه نهایی جام حذفی اسپانیا انجام شد.

 

بارسلونا که بازی رفت را 3-0 برده بود با امید بالا به مصاف رئال رفت. اما در پایان نیمه اول بازی 8-0 به سود رئال بود. رئالی ها در نیمه دوم هم سه گل زدند تا تک گل بارسا در این نیمه نتیجه را 11-1 کند.

 

1538040

 

دومین پیروزی بزرگ تاریخ ال کلاسیکو هم به سود رئال مادرید رقم خورده است. رئالی ها در سال 1935 هم موفق شدند بارسلونا را 8-2 شکست دهند تا یک پیروزی شیرین با اختلاف شش گل را به نام خود در تاریخ ال کلاسیکو ثبت کنند.

 

بزرگترین پیروزی بارسا در ال کلاسیکو در سال 1950 و با پیروزی 7-2 بارسا مقابل رئال اتفاق افتاد. بارسا در فصل 2010-2011 هم موفق شده حریفش را 5-0 از پیش رو بردارد. دیگر پیروزی بزرگ بارسا پیروزی 6-2 مقابل رئال در سال 2009 بوده است.

 

البته در دوران اخیر آمار پیروزی‌های بارسا بیشتر از رئال بوده است. مهمترین پیروزی در سالهای اخیر پیروزی 6-2 بارسا در سال 2009 و در دوران مربی گری پپ گواردیولا است. پیروزی 5-0 بارسا در فصل 2010-2011 که در دوران پپ گواردیولا اتفاق افتاد هم از مهمترین پیروزی‌های اخیر بلوگرانا است.

 

1538041

بهترین گل های ال کلاسیکو

در این بخش برخی از جذاب ترین و به یاد ماندنی ترین گل های تاریخ ال کلاسیکو از سال 2000 به بعد را بررسی خواهیم کرد.

 درگیری های ال کلاسیکو

ال کلاسیکو به دلیل حساسیت های بسیاری که دارد همواره با حواشی و درگیری های بسیاری همراه بوده که در ادامه گزیده ای از این تنش ها و درگیری ها را قرار خواهیم داد.

یاسر عطارباشی بازدید : 765 دوشنبه 12 آبان 1393 زمان : 15:03 نظرات (0)

معرفی بیماری:
سرماخوردگی نوع خاصی از عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی(حلق و بینی) می باشد که از آن به عنوان شایع ترین بیماری در انسان ها یاد می کنند. گرچه میتوان سرماخوردگی را یک بیماری ساده و گذرا نامید، با این حال باید توجه داشت که گاهی این بیماری مقدمه ای است برای درگیری با سایر بیماریها و در برخی موارد این بیماری غیرکشنده ممکن است در افرادی با سنین بالای 60 سال عاقبت مرگ را به همراه داشته باشد و یا در کودکان تب حاصله در درجات بالا باعث ایجاد تشنج و آسیبهای مغزی در کودک شود.


امروزه با تزریق واکسن های سرماخوردگی در مواردی میتوان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. با این حال از این شیوه نمیتوان به عنوان راه حلی قطعی و 100% قابل اطمینان یاد کرد.


عامل بیماری سرماخوردگی:
برخلاف برداشتی که از نام این بیماری میشود سرما عامل اصلی ایجاد این بیماری نیست، بلکه میتوان از آن به عنوان عاملی برای فراهم کردن بستر این بیماری نام برد. .
عامل ایجاد کننده ی بیماری سرماخوردگی را نمی توان یک نوع خاص از ویروسها نام برد. با این حال اینگونه میتوان گفت که بیماری سرماخوردگی را گروه عظیمی از ویروسها (بیش از 200 نوع) از دسته رینوویروسها و کوروناویروسها میتوانند ایجاد کنند که هرساله به تعدادشان افزوده میشود.


در علوم ژنتیکی از ویروس سرماخوردگی به عنوان هوشمندترین نوع ویروس ها یاد میشود یکی از دلایل این شهرت این است که این ویروس ها یک پوشش محافظ بر روی بدنه شان دارند که به آن کپسول نیز گفته میشود که باعث ایجاد مقاومت در ویروس می شود و علاوه بر این تغییر کوچکی در کپسول این ویروس ها ایجاد نوع جدیدی از ویروس را میکند. پس به همین علت واکسن واحدی برای سرماخوردگی وجود ندارد تنها سالانه واکسن فراگیرترین نوع ویروس تولید میشود.

 

درمان سرماخوردگی, عامل بیماری سرماخوردگی

 

شیوه انتقال بیماری:
ویروس سرماخوردگی را میتوان با سهل انگاری براحتی از راههای :
سرفه .
عطسه .
تماس دست آلوده با مخاط دهان چشم و یا بینی .
ایجاد تماسهای دهانی .
و استفاده از لیوان قاشق و یا دیگر مواردی که با ترشحات مخاطی دهان بینی و یا چشم فرد بیمار در تماس بوده است .
انتقال داد.

 

دوره های پیشرفت بیماری:
کل مدت بیماری سرماخوردگی از یک تا دو هفته بصورت معمول می باشد.
در روزهای 2 و یا 3 پس از ورود ویروس به بدن انسان علائم بیماری نمایان می شود.
و زمان واگیردار بودن این بیماری در روزهای 2 تا 4 پس از بروز علائم میباشد.

 

درمان سرماخوردگی, عامل بیماری سرماخوردگی

 

علائم بیماری سرماخوردگی:
 از بارزترین علائم میتوان به عطسه اشاره کرد
 گرفتگی و آبریزش بینی بصورت مایع شفاف رنگ
 قرمزی و آبریزش چشم
 درد در ناحیه گوش و گلو
 سرفه های خفیف و سرفه های شدیدتر در شب هنگام
 سوزش و خارش بینی و از بین رفتن حس بویایی و چشایی
 تب کم در مواردی کم و کوتاه مدت
 ایجاد مشکلات تغذیه در کودکان و بیقراری آنها
 سردرد نیز در برخی افراد
 کسلی و خستگی و فرسودگی و بی حالی
از علائم معمول و اصلی سرماخوردگی می باشد.

 

درمان سرماخوردگی, عامل بیماری سرماخوردگی

 

درمان بیماری:
به علت ایجاد سرماخوردگی توسط ویروسها این بیماری بوسیله ی آنتی بیوتیک ها قابل درمان نمی باشد.
به همین علت بیماری سرماخوردگی می باید دوره ی خود را بگذراند.
در این مواقع ما برای درمان سعی در دفع هرچه سریعتر ویروسها و همچنین کم کردن علائم بیماری کوشش میکنیم.

 

1. استفاده از داروهایی مانند آسپرین و استامینوفن برای پایین آوردن درجه تب و کم کردن دردهای مفصلی و عضلانی.


2. استفاده از داروهایی مانند آنتی هیستامین دیفن هیدرامین و لوراتادین برای کم کردن علائم مشابه حساسیت، سرفه بسیار کمک میکند.


3. استفاده از داروهایی مانند آمانتادین که داروهای ضد ویروس میباشند نیز مفید است.


4. استفاده از داروهایی مانند پزودوافدرین و فنیل افرین نیز برای گرفتگی بینی مفیدند.


5. استفاده از سرم فیزیولوژیک و شستشوی بینی به باز شدن بینی، حس سبک شدن سر و سینوسها و دفع ویروس بسیار کمک میکند.


6. استفاده از بخور آویشن و یا اکالیپتوس و حتی بخار آب به تنهایی در تسریع بهبود سرماخوردگی بسیار مفید است.


7. همچنین غرغره کردن آب نمک و مسواک زدن باعث سرعت بهبودی و کم شدن گلو دردهای احتمالی میشود.


8. استراحت کردن نیز در سرعت بهبودی بی نهایت موثر است.


9. حمام آب گرم نیز (در صورت رعایت نکات بعد از حمام) به بیمار کمک میکند تا زودتر بهبودی کسب کند.


10. بعلاوه بهتر است بیمار شب هنگام بالشی اضافه زیر سر خود بگذارد تا از گرفتگی بینی او کم شود.


11. در ضمن نکشیدن سیگار نیز برای افراد سیگاری توصیه میشود.


12. ورزش کردن هم به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک میکند.(البته این مورد بیشتر به پیشگیری از بیماری کمک میکند.)

 


تغذیه در هنگام سرماخوردگی:
1. بهتر است در این مواقع مصرف مایعات خود را بالا ببریم.


2. استفاده از ویتامینC به بیمار کمک میکند تا زودتر سلامتش را بدست بیاورد.(در مرکبات بالاخص پرتقال و انواع لیمو)


3. نوشیدن مایعات گرم مانند سوپ و آش برای بیمار بسیار مقوی است.


4. خوردن اسید های چرب، امگا 3 و امگا 6 نیز در بهبود بیمار موثر است.(امگا 3 موجود در انواع ماهی، تخم کتان و کدو حلوایی و روغن شاهدانه و امگا 6 موجود در تخم کتان و تخمه کدو حلوایی و آفتابگردان میباشد)


5. غلات سبوس دار و حبوبات نیز منبع خوبی از انواع ویتامین B میباشند که برای بیمار مفید است.


6. آهن و روی نیز باعث تقویت سیستم دفاعی بدن میشوند که در سیر و جگر موجودند.
و دیگر مواد مغزی و معدنی و ویتامین ها برای بدن در حالت ضعف مفیدند.

 

 

یاسر عطارباشی بازدید : 710 دوشنبه 12 آبان 1393 زمان : 10:46 نظرات (1)

در این مقاله قصد داریم به بررسی بیوگرافی و توانمندی های عادل فردوسی پور یکی از شاخص ترین شخصیت های دنیای ورزش فوتبال در کشور بپردازیم. عادل فردوسی پور را می توان یکی از تاثیرگذار ترین گزارشگر های ورزشی دنیای فوتبال در ایران معرفی کرد که تا حدی در روند فوتبال کشور تاثیرگذار بود. 

عادل فردوسی پور در 11 مهر ماه 1353 به عنوان فرزند بزرگ خانواده، پیش از تولد برادر و خواهر کوچکترش در یزد متولد شد. اصالت عادل فردوسی پور به شهر رفسنجان از استان کرمان برمی‌گردد. با اینکه خانواده عادل علاقه چندانی به فوتبال نداشتند، اما با این وجود، عشق و علاقه به فوتبال در خود وی از همان دوران کودکی مشخص بود. البته این عشق به فوتبال هرگز اجازه نداد که عادل جوان از درس دور شود. فردوسی پور دوران دبستان را در مدرسه ذوقی گذراند، دوران راهنمایی را در مدرسه طالقانی سپری کرد و چند سال بعد موفق شد با معدل ممتاز مدرک دیپلم خود را از دبیرستان البرز تهران دریافت کند.

پس از اخد مدرک دیپلم، عادل فردوسی پور در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف مورد پذیرش قرار گرفت و موفق شد در همین رشته تا مقطع کارشناسی ارشد به تحصیلات خود ادامه دهد. عادل هم اکنون در مقطع دکتری رشته مدیریت رسانه در دانشگاه تهران در حال تحصیل است. اما به طور همزمان وارد عرصه تدریس نیز شده و به عنوان مدرس زبان تخصصی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار است.

روزنامه نگاری آغاز کار رسانه‌ای فردوسی پور جوان بود. در سال 1372، عادل فردوسی پور که در حال سپری کردن ترم سوم مقطع کارشناسی بود، در روزنامه ابرار ورزشی تحت نظر سردبیر اردشیر لاوردی کار خود را در بخش ترجمه اخبار خارجی فوتبال آغاز کرد. البته پس از ورود به عرصه گزارشگری، وی کمی از دنیای رسانه چاپی دور شد و بیشتر به فعالیت خود در صدا و سیما پرداخت. عادل همچنین سابقه نگارش یادداشت‌هایی برای مجله ورلد ساکر را نیز در کارنامه خود دارد و در سال 2019 به عنوان کارشناس این مجله به لیونل مسی، یورگن کلوب و تیم لیورپول به ترتیب به عنوان بهترین بازیکن، بهترین سرمربی و بهترین تیم سال جهان رای داده است.

عادل فردوسی پور برنامه ورزشی 90 

ورود عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما با گزارشگری برنامه منتخب ورزشی که نیمه‌ شب‌ها از شبکه سوم سیما پخش می‌شد همراه بود. پس از گزارش‌های خوب فردوسی پور در این برنامه، بازی‌های مهم‌تری برای گزارش به او سپرده شد و سرانجام بعد از گزارش مسابقات فوتبال جام جهانی 1998 فرانسه، عادل به محبوبیت قابل توجهی رسید و از آن پس بود که مسابقات زنده مهم‌تری برای گزارش به او سپرده می‌شد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت فردوسی پور در آن زمان تلفظ اسامی بازیکنان خارجی به درست‌ترین شکل ممکن بود؛ چراکه وی از محدود گزارشگرانی به حساب می‌آمد که به زبان انگلیسی تسلط داشت و از همین رو برخلاف سایر همکاران خود برای تلفظ اسامی خارجی به مشکل برنمی‌خورد.

برنامه 90 گل سرسبد زندگی حرفه‌ای عادل فردوسی پور بود. در خرداد ماه 1378 عادل فردوسی پور با الهام گرفتن از یک برنامه پرطرفدار ایتالیایی کار تهیه‌کنندگی و اجرای برنامه 90 را آغاز کرد. ماهیت برنامه نود نقد و بررسی فوتبال و به خصوص لیگ برتر ایران از همه جوانب بود. جنبه‌های فنی فوتبال در این برنامه بررسی می‌شد و به کمک کارشناسان داوری، حتی قضاوت دیدارها نیز مورد نقد قرار می‌گرفت.

در طی سال‌های پخش 90، این برنامه توانست به پرطرفدار‌ترین برنامه تلویزیونی ایران تبدیل شود و مهمان‌های ایرانی و خارجی بسیار مشهوری در آن حاضر شدند. اما متاسفانه در سال 1397 آقای فردوسی پور از برنامه 90 کنار گذاشته شد و حتی پخش این برنامه را نیز متوقف شد. علت ممنوع الکاری عادل فردوسی پور را رفتار غیرحرفه‌ای و خارج از عرف ایشان خواندند که در ادامه به مقاله به حاشیه‌های آن خواهیم پرداخت.

عادل فردوسی پور با تولید و ساخت برنامه ورزشی 90 توانست در فوتبال کشور نقش موثری ایفا کند. در برنامه ورزشی 90 به اتفاقات و حواشی ایجاد شده در فوتبال کشور پرداخت می شد. تحلیل داوری های لیگ برتر فوتبال ، تحلیل بازی ها ، گزارش با بازیکنان معروف و موثر در تیم های ایرانی ، بررسی اتفاقات لیگ های مختلف کشور از جمله برنامه هایی بود که در برنامه ورزشی 90 ارائه می شد. البته به دلیل مشکلاتی که بین عادل فردوسی پور با مدیر شبکه 3 ایجاد شد. از آن جا که حضور عادل فردوسی پور در تلویزیون با مشکل مواجه شد و به نوعی ممنوع التصویر اعلام شد . عادل فردوسی پور با ساخت برنامه فوتبال 120 به تلویزیون بازگشت . این برنامه از شبکه ورزش صدا سیما پخش گردید.

اما بدون شک بزرگ‌ترین حاشیه زندگی عادل فردوسی پور حذف برنامه نود از تلویزیون ایران لقب می‌گیرد. با شروع اختلافات فردوسی پور با مدیر شبکه سه، پس از انتخاب برنامه نود به عنوان برترین برنامه تلویزیونی جشنواره جام‌جم، این اختلافات با سخنرانی عادل در هنگام دریافت جایزه‌اش کاملا علنی شد و به این دلیل برنامه نود از اسفند 97 اجازه پخش از شبکه سوم سیما را دریافت نکرد.

بعد از لغو برنامه 90 و در سال 1398، فردوسی پور ویژه برنامه‌ای به نام کلاسیکو را برای شبکه‌های نمایش اینترنتی ساخت. این برنامه درباره بازی حساس رئال مادرید و بارسلونا بود که در تاریخ 27 آذر 1398 برگزار می‌شد.

سوتی های عادل فردوسی پور در برنامه 90

گفتگوی جذاب عادل فردوسی پور با جناب خان

لحظات خنده دار در برنامه 90 

عادل فردوسی پور برنامه فوتبالی فوتبال 120

پس از برنامه 90 فردوسی پور به کار خود ادامه داد. وی تهییه‌کنندگی برنامه فوتبال 120 را در شبکه ورزش برعهده دارد که از سال 1392 شروع شد و اکنون نیز ادامه دارد. ماهیت این برنامه عمدتا تحلیل و پخش خلاصه مسابقات لیگ‌های معتبر خارجی فوتبال است.

او همچنین سردبیر پایگاه اطلاع رسانی، تولید محتوای ورزشی، شامل وبگاه خبری، اپلیکیشن، پادکست، صفحات توئیتر، اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و آپارات برنامه فوتبال 360 است که از زمستان 1400 شروع به کار کرد. در اردیبهشت سال 1401 نیز اپلیکیشن این برنامه ساخته شد و مردم به گزارشات و مصاحبه‌های فردوسی پور در این بستر دسترسی دارند.

یاسر عطارباشی بازدید : 755 شنبه 03 آبان 1393 زمان : 9:57 نظرات (0)

دیه‌ گو آرماندو مارادونا در۳۰ اکتبر سال ۱۹۶۰ در بوینس‌ آیرس آرژانتین دیده به جهان گشود. نام دیه‌گو مارادونا در دنیای فوتبال بیش از آنکه به خاطر نبوغ و خلاقیت و بازی‌ های استثنایی او بیاید، به دلیل جنجال‌ ها و اخباری است که از زمان بازیگری او در ناپل ایتالیا همواره حول و حوش این بازیکن شاخص آرژانتینی بوده است.

چکیده ای از بیوگرافی دیه گو مارادونا

نام کامل: دیه گو آرماندو مارادونا

ملیت: آرژانتین

متولد: 30 اکتبر1960 

محل تولد: بوئنوس آیرس

پست: هافبک میانی - هافبک چپ

 درگذشت: 25 نوامبر 2020

 

دیگو مارادونا یکی از با استعدادترین بازیکنان فوتبال دنیا بوده است که در خانواده‌ ای فقیر و پرجمعیت به متولد شد. دیگو فوتبال را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز نمود و ۱۵ساله بود که به تیم اول باشگاه پیوست.

 

وی در حالی که تنها ۱۷ سال داشت به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در برابر مجارستان یک نیمه بازی کرد. قدرت بازی‌ سازی، پاس‌ های بلند و کوتاه میلیمتری، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبری تیم در میانه میدان، ضربه‌ های ناگهانی و حیاتی، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالی و بسیاری از خصوصیات دیگر یک فوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع بود.

 

دیگو مارادونا اگر از نظر شخصیتی در حد مطلوبی بود، بی تردید در کنار بزرگان فوتبال دنیا قرار می‌ گرفت.

 

مارادونا از سال ۱۹۷۷ میلادی برای تیم جوانان و بزرگسالان این کشور بازی کرد و ۹۱ گل برای تیم ملی سرزمین مذکور به ثمر رساند. بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی، سویا از جمله تیم های باشگاهی معروفیست که مارداونا را در ترکیب خود تجربه کردند. او در مدت ۲۰ سال فعالیت باشگاهی در سراسر جهان، ۲۵۹ گل به ثمر رساند.

 

او عاشق کیک، کوکایین و کتک کاری بود. وی بارها خبرنگاران را در جاهای مختلف مورد ضرب و شتم شدید قرار داده بود و از تند خوترین ورزشکاران آرژانتین در چند دهه اخیر به شمار می رود. آسیا و اروپا، بارها شاهد رفتار خشونت آمیز مارادونا با خبرنگاران و حتی تماشاگران سرزمین مستطیل سبز بوده است که کمتر در روزگار کنونی از سوی سلبریتی های دنیای فوتبال و حتی ورزش مشاهده می شود.

 

مارادونا, مارادونا کیست, مارادونا در چه تیمی از فوتبال خداحافظی کرد

دیه گو مارادونا

 

مارادونا اولین بازیکن در تاریخ فوتبال بود که دو مرتبه رکورد نرخ نقل و انتقالات را در جهان شکست. او اولین بار با بهای ۵ میلیون یورو به بارسلونا در لالیگا و بار دوم با بهای ۶٫۹۵ میلیون یورو به ناپولی در سری آ پیوست. او در دوران حرفه‌ای خود برای تیم‌های آرژانتینوس جونیورز، بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی و سویا و نیولز اولد بویز به عنوان یک بازی‌ساز توانا، در پست هافبک هجومی بازی کرد. مارادونا در بارسلونا و ناپولی به بیشتر موفقیت‌های باشگاهی‌اش دست یافت.

یاسر عطارباشی بازدید : 725 شنبه 03 آبان 1393 زمان : 9:05 نظرات (0)

آلوسیوس پائولاس ماریا "لوئیز" فان گال در تاریخ 8 آگوست سال 1951 در آمستردام هلند به دنیا آمد.

فان گال

لوئیز فان گال در طول مدت فعالیتش به عنوان بازیکن در تیم‌های اسپارتا روتردام و آ.زد. آلکمار بازی کرده است. در سال 1986 در آلکمار کمک مربی شد. پس از آن، لئو بین‌هاکر او را به آژاکس برد تا دستیارش شود.

مربیگری در آژاکس آمستردام

بعد از کنار رفتن لئو بین‌هاکر در سال 1991، فان گال سرمربی آژاکس شد و در این سمت دوران بسیار موفقیت‌آمیزی را سپری کرد: آژاکس سه بار با او قهرمان باشگاه‌های هلند شد (1994، 1995 و 1996). به  علاوه این تیم با هدایت وی در سال 1993 قهرمان جام حذفی هلند، و از سال 1993 تا 1995 قهرمان سوپرجام این کشور شد. در سطح اروپا نیز آژاکس در سال 1992 قهرمان جام یوفا شد و در سال 1995 هم در فینال لیگ قهرمانان اروپا بر آ.ث. میلان غلبه کرد. همچنین آژاکس در همین سال در جام باشگاه‌های جهان، با پیروزی بر گرمیو از برزیل در ضربات پنالتی ، قهرمان این جام شد. در سال 1996 بازهم آژاکس به فینال لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا راه یافت، اما این بار در ضربات پنالتی مغلوب یوونتوس تورین از ایتالیا شد.

دوران مربیگری او در آژاکس در دهه 90 بر تیم ملی هلند نیز تاثیر به سزایی داشت و اکثر بازیکنان این تیم همچون پاتریک کلایورت، کلارنس سیدورف، مارک اوورمارس، فرانک و رونالد دی‌بوئر، ادگار داویدز، وینستون بوگارد، مایکل رایزیگر و ادوین فان در سار استخوان‌بندی تیم ملی را تشکیل می‌دادند.

 بارسلونا و تیم ملی

فان گال در سال 1997 به بارسلونا رفت و این تیم را به دو قهرمانی رساند و در همان سال با غلبه بر بوروسیا دورتموند آلمان، سوپرجام اروپا را هم برای این تیم به ارمغان آورد. با وجود این موفقیت‌ها به شدت مورد انتقاد کاتالان‌ها بود، چراکه در حدود هشت هلندی را با خود به این تیم آورده بود.

فان گال در سال 2000 دوباره به هلند برگشت تا تیم ملی هلند را در مسابقات انتخابی جام جهانی 2002 هدایت کند. هلند موفق به راه‌یابی به جام جهانی نشد و دیک  ادووکات جای فان گال را در تیم ملی گرفت. وی نیز به بارسلونا بازگشت که پس از نیم سال از این تیم اخراج شد و جایش را به رادومیر آنتیچ داد.

فان گال در اول نوامبر سال 2003 مدیر فنی آژاکس شد. در دوره مدیریت او، زلاتان ابراهیموویچ فروخته شد، اقدامی که رونالد کومان، سرمربی آژاکس کاملا با آن مخالف بود. در اکتبر سال 2004 فان گال بازهم آمستردام را ترک کرد.

آ.زد. آلکمار

در تابستان سال 2005 به جای آدریانزه که به پورتو رفته بود، مربی آلکمار شد. وی در سال 2009 با این تیم قهرمانی باشگاه‌های هلند را به دست آورد.

اف.ث. بایرن مونیخ

فان گال در اول ژولای 2009 به بایرن مونیخ آمد و به عنوان سرمربی جانشین یوپ هاینکس شد که در پایان فصل راهی بایر لورکوزن شده بود تا هدایت این تیم را به عهده بگیرد.

موفقیت‌ها

با آژاکس آمستردام:

قهرمان باشگاه‌های هلند: 1994، 1995، 1996
قهرمان سوپرجام هلند: 1993، 1994، 1995
قهرمان جام حذفی هلند: 1993
قهرمان جام یوفا: 1992
قهرمان لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا: 1995
قهرمان سوپرجام باشگاه‌های اروپا: 1995
قهرمان جام باشگاه‌های جهان: 1995

با بارسلونا:

قهرمان باشگاه‌های اسپانیا: 1998، 1999
قهرمان جام حذفی اسپانیا: 1998
قهرمان سوپرجام اروپا: 1997
با آ.زد. آلکمار:
قهرمان باشگاه‌های هلند: 2009

با بایرن مونیخ:

قهرمان جام آئودی: 2009

دانلود مستند لوئیز فن خال Louis 2022

سن اومر ، فیلمی اجتماعی و غم‌انگیز محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی گیرتیان لشه می‌باشد. راما رمان نویسی است که به محاکمه زنی در دادگاه جنایی سن اومر می رود که متهم به قتل دختر پانزده ماهه اش است. او می خواهد از این ماجرا الهام بگیرد تا اقتباسی مدرن از میدیا، اسطوره یونان باستان، بنویسد؛ اما اوضاع طبق انتظار او پیش نمی رود. «سن اومر»، برنده جایزه شیر نقره ای از جشنواره ونیز ۲۰۲۲، نامزد جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی از جوایز سزار فرانسه ۲۰۲۳ و برنده جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو ۲۰۲۲ شده است.

دانلود رایگان مستند لوئیز فن خال 

یاسر عطارباشی بازدید : 533 سه شنبه 22 مهر 1393 زمان : 18:39 نظرات (0)

مسلم است که تناسب اندام برای هر ورزشکاری از اصول مهم شناخته می شود. افراد علاقمند به فوتبال و فوتسال در مرحله اول باید به این نکته توجه کند که اصل اول برای ورود به ورزش فوتبال یا فوتسال ، تناسب اندام می باشد.

در ادامه قصد داریم برخی از مهمترین فوت و فن هایی که می تواند در جهت تناسب اندام یک فوتبالیست موثر باشد بررسی کنیم.

متناسب شدن و متناسب ماندن می‌تواند یک چالش باشد. برای بسیاری از ما، حتی بلند شدن از تخت هم کار سختی است. پس راز افرادی که موفق شده‌اند ورزش را بعنوان بخشی از زندگی بپذیرند، چیست؟

۱. ثابت قدم باشید

«چیس اسکوایرز» اولین کسی است که اعتراف می‌کند کارشناس تناسب اندام نیست. اما او کسی است که زمانی حدود ۹۳ کیلوگرم وزن داشت و با توجه به قد ۱۶۱ سانتی‌اش زیاد بود. چیس ۴۲ ساله که ساکن کلورادو است می‌گوید: در عکس‌های تعطیلات سال ۲۰۰۲ مانند یک هیولا در ساحل بنظر می‌رسیدم.

چیس تصمیم گرفت که به این وضعیت خاتمه دهد. غذاهای چرب را کنار گذاشت و شروع به راه رفتن بر روی تردمیل کرد. وزنش شروع به پایین آمدن کرد و طولی نکشید که در مسابقات ماراتن دوید. او اولین مسابقه‌ی ۵۰ مایلی‌اش را در اکتبر ۲۰۰۳ انجام داد و اولین مسابقه ۱۰۰ مایلی‌اش را در سال بعد به پایان رساند. پس از آن، چندین مسابقه‌ی ۱۰۰ مایلی، ۵۰ مایلی و ۵۰ کیلومتری را به پایان رساند.

راز او چیست؟ او می گوید : «من سریع نیستم، اما ثابت قدمم». او می‌گوید ثابت قدم بودن، بهترین راز او برای حفظ یک رژیم تناسب اندام موفقیت آمیز است.

او ادامه می‌دهد: تمام این چیزها با ۲۰ دقیقه راه رفتن روی تردمیل آغاز شد. فرق بین موفقیت من و کسان دیگری که تلاش کرده‌اند این است که من در تمام روزها تلاش می‌کردم. اگر شما بطور مداوم سعی نکنید، هیچ برنامه‌ی ورزشی در دنیا، به دردتان نخواهد خورد.

۲. یک روش ورزشی موثر را دنبال کنید

وزارت ورزش آمریکا، به تازگی از ۱۰۰۰ مربی شخصی دارای مدرک ACE در مورد بهترین روش‌های تناسب اندام سوال کرده است. ۳ پیشنهاد برتر آنها از این قرار است:

تمرینات قدرتی: حتی ۲ بار در هفته و هر بار بمدت ۲۰ دقیقه، به لاغر شدن کل بدن کمک می‌کند.
تمرینات اینتروال: «سدریک بریانت» دکتر و مدیر ارشد ACE که با دانشگاه پزشکی ورزشی آمریکا همکاری می‌کند، می‌گوید: تمرینات اینتروال در اصلی ترین شکلش ممکن است شامل راه رفتن بمدت ۲ دقیقه و دویدن بمدت ۲ دقیقه و انجام این الگو بصورت متناوب در زمان ورزش باشد. این الگو، یک روش بسیار کارآمد و پربار برای ورزش است.
افزایش تمرینات کاردیو/هوازی: بریانت پیشنهاد می‌کند که در مجموع ۶۰ دقیقه یا بیشتر در روز، فعالیت‌های فیزیکی با شدت متوسط انجام دهید، مانند پیاده روی، دویدن یا رقص.

۳. اهداف واقع بینانه تعریف کنید

«کارا تامپسون» سخنگوی انجمن بین المللی بهداشت و باشگاههای ورزشی (IHRSA) می‌گوید: کمالگرا نباشید و برای اهداف غیر محتملی که دستیابی به آنها ممکن نیست، تلاش نکنید. بجای آن روی افزایش رفتارهای سالم تمرکز کنید. به عبارت دیگر اگر هنوز نمی‌توانید ۵ کیلومتر بدوید، نگران نباشید. به ۱۵ دقیقه پیاده روی در روز عادت کنید و به تدریج به زمان، مسافت و شدت آن بیفزایید.

۴. از دوستانتان استفاده کنید

تامپسون پیشنهاد می‌کند که بدنبال یک دوست یا خویشاوندی که دوستش دارید و به او اعتماد دارید باشید که بخواهد سبک زندگی سالمتری داشته باشد. یکدیگر را تشویق کنید. باهم ورزش کنید. از این کار بعنوان فرصتی برای لذت بردن از مشارکت یکدیگر و تقویت رابطه‌تان استفاده کنید.

۵. برنامه تان را متناسب با زندگیتان تنظیم کنید

سرتان آنقدر شلوغ است که نمی‌توانید به باشگاه بروید؟ ستاره‌ی تنیس «مارتینا ناورا تیلوا» سفیر سلامتی و تناسب اندام AAPR، در مورد اینکه چگونه می‌توانید با وجود اینکه سرتان شلوغ است متناسب بمانید، نکاتی می‌داند.

او در یک مقاله در وبسایت AAPR توصیه می‌کند که برنامه‌تان را متناسب با زندگی‌تان تنظیم کنید. او می‌گوید: شما برای متناسب شدن به لوازم ورزشی فانتزی و باشگاه نیاز ندارید.

اگر فضای کافی در کف اتاق دارید، ورزش‌های ساده‌ای که نواحی مانند باسن، لگن، ساق پاها، ران‌ها، قفسه‌ی سینه و بازوها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، امتحان کنید. ورزش‌هایی مانند شنا سوئدی، اسکات و لانچ. هدفتان انجام ۱۰ تا ۱۲ مرتبه از هر تمرین باشد و برای قوی‌تر شدن به شدت و تعداد آنها بیفزایید.

۶. خوشحال باشید

مربی مشهور «سباستین لاگری» پیشنهاد می‌کند فعالیتی را انتخاب کنید که از انجام آن واقعا لذت ببرید. او می‌گوید: اگر از وزنه متنفرید، به باشگاه نروید.

با هر نوع تمرین یا فعالیتی می‌توانید وزن کم کنید و به اندام مورد نظرتان برسید، ولی چیزی را انتخاب کنید که مناسب و راحت باشد. شاید صخره نوردی یک تمرین عالی باشد، اما اگر در شهر زندگی می‌کنید نمی‌توانید هر روز آنرا انجام دهید.

۷. به ساعت توجه کنید

منظور ساعت بدن است. «جیسون» که داروشناس و فیزیولوژیست ورزشی در کالج پزشکی دانشگاه آریزونا است، پیشنهاد می‌کند سعی کنید در زمانی ورزش کنید که حداکثر انرژی را دارید. اگر سحرخیز هستید، فعالیت‌های تناسب اندامتان را در صبح زود برنامه ریزی کنید.

اگر هر چه روز جلوتر می‌رود، احساس انرژی بیشتری می‌کنید، فعالیت‌هایتان را در بعدازظهر یا غروب انجام دهید. جیسون می‌گوید: ورزش کردن در هنگامی که بیشترین انرژی را دارید، بهترین نتایج را خواهد داشت.

۸. با کارشناسان ورزشی تماس بگیرید

مخصوصا اگر اولین بار است که شروع به ورزش کرده‌اید، جیسون پیشنهاد می‌کند که یک ارزیابی حرفه‌ای انجام دهید تا معلوم شود بیشتر از همه به چه نوع ورزشی نیاز دارید.

او می‌گوید: ممکن است برای برخی افراد، توجه به انعطاف‌پذیری یا تعادل و چابکی، مهم‌تر از تمرینات مقاومتی یا هوازی باشد. با یک ارزیابی حرفه‌ای، می‌توانید نقاط ضعفتان را تعیین کنید و روی آنها تمرکز کنید. این کار، بطور کلی میزان تناسب اندامتان را افزایش میدهد.

۹. الهام بگیرید

«آلن فاین» مربی حرفه‌ای تناسب اندام می‌گوید: «تناسب اندام یک حالت ذهنی است».

یکی از ترفندهای آلن برای انگیزه گرفتن، خواندن وبلاگ‌ها و وبسایت‌هایی است که به او نشان می‌دهد دیگران چطور موفق شده‌اند. او می‌گوید

: الهام بخش شما کیست؟

۱۰. صبور باشید

در آخر، ستاره‌ی تنیس «مارتینا» توصیه می‌کند به یاد داشته باشید اگر تمام این نکات را رعایت کنید، باز هم

فراز و نشیب و شکست و پیروزی وجود دارد. فقط صبور باشید و تسلیم نشوید. او می‌گوید: «با وجود سختی‌ها، کارتان را ادامه دهید

تا شاهد نتایج چشمگیری باشید».

یاسر عطارباشی بازدید : 675 یکشنبه 13 مهر 1393 زمان : 11:44 نظرات (0)

تاکتیک ها را می توان مجموع اقدامات فردی ، گروهی و تیمی که به صورت هماهنگ و سازمان یافته و از پیش تمرین شده ، توسط بازیکنان یک تیم اجرا می شوند ، اطلاق کرد برای طراحی هر تاکتیکی باید یک سزی اصول را در نظز گرفت که به اصول تاکتیکی فوتسال معروف هستند

نحوه اجرای این “اصول” می‌تواند از تیم به تیم دیگر متفاوت باشد ، اما به‌طورکلی ، آن‌ها اهداف مشابهی را دنبال می‌کنند.
به‌طورکلی ، ما 4 اصل دفاعی (مهار ، تعادل ، غلظت و پوشش دفاعی) و 4 اصل تهاجمی (نفوذ ، تحرک ، فضا و پوشش تهاجمی) داریم.

 

 

 

 

یاسر عطارباشی بازدید : 549 یکشنبه 13 مهر 1393 زمان : 11:05 نظرات (0)

دفاع منطقه‌ای در فوتسال یکی از محبوبترین تاکتیکهای دفاعی در فوتسال است.یادگیری آسان و البته ریسک کمتر این نوع دفاع باعث شده تا دفاع منطقه‌ای در فوتسال تبدیل به محبوبترین روش دفاعی در بین مربیان فوتسال به در سطوح آماتور و رده های پایه چه تیمهای حرفه ای شده است.

یکی از چالش‌های بزرگ مربیان فوتسال زمانی است که در مقابل یک تیم قوی‌تر از خود قرار می‌گیرند. تیمی که بازیکنان تکنیکی خوبی دارد و با جابه‌جایی خود فضای زیادی را ایجاد می‌کنند. واقعاً جلوی این تیم‌ها چگونه باید دفاع کرد و چگونه به آن‌ها فضا ندهیم و بازیکنان تکنیکی‌اش را کنترل کنیم؟

یاسر عطارباشی بازدید : 763 شنبه 05 مهر 1393 زمان : 22:12 نظرات (0)

برنامه غذایی تمام ورزشکاران باید شامل نان و غلات، شیر و لبنیات، انواع میوه ها، سبزی ها و سالاد ها، گوشت و تخم مرغ، انواع حبوبات و مغز ها باشد
منبع انرژی از نان غلات بدست میاید
منبع کلسیم فسفر منیزیوم
اغلب  شیر لبنیات است
منبع ویتامین ها و موادمعدنی میوه سبزیجات است
منبع پروتئین ها اغلب گوشت تخم مرغ ماهی... میباشد
یکی از ارکان مهم هرم تمرین
تغذیه است ، آن را جدی بگیریم

هر ورزشکار و فوتبالیستی برای موفقیت باید برنامه غذایی مناسبی داشته باشد ، فوتبالیست باید سعی کند منابع انرژی لازم را برای تمرینات فوتبال و مسابقات ذخیره کند . برنامه غذایی تمرینات فوتبال نقش اساسی در پیشرفت ورزشکار دارد .

راز بدن فوق العاده بازیکنان فوتبال مثل رونالدو همین برنامه غذایی است . ما در این مطلب برنامه غذایی که فوتبالیست در هر وعده باید رعایت کند را جمع آوری کرده ایم .

برنامه غذایی برای صبحانه

صبحانه از مهمترین وعده های روزانه است که انرژی لازم ابتدای روز ورزشکار را تامین می کند ، پس هرچی مواد مقوی بیشتری استفاده کنیم همان اندازه در بدن دخیره شوند ، توجه کنید منظور پر خوری نیست پس وقتی که سیر شدید از کنار سفره دور شوید .
_ یک فنجان چای شیرین بخورید .
_ کره ، عسل و مربا را همراه نان میل کنید .
_ غلات مربوط به صبحانه را همراه با شیر بخورید .
_ یک عدد تخم مرغ و یک لیوان آب میوه بخورید .

برنامه غذایی برای ناهار

وعده بعدی ناهار است ، دقت کنید که تنها وعده ای که می توانید غذای سنگینی بخورید ناهار است . چون وقت و فعالیت کافی برای هضم وجود خواهد داشت .
_ ماکارونی یا برنج میل کنید .
_ یک وعده گوشت کبابی(گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ) یا بهتر است آب پز باشد .
_ سبزیجات تازه را فراموش نکنید .
_ یک کاسه ماست و قداری نان کنار ناهار میل کنید .

برنامه غذایی برای شام

اینکه وعده صبحانه مهم است و وعده ناهار انرژی زیادی به بدن شما منتقل می کند ، نمی تواند از تاثیر وعده شام بکاهد . برنامه غذایی شما باید به گونه ای باشد که وعده شام را سبک میل کنید تا هنگام خواب هضم آسانی داشته باشد و خیلی راحت بخوابید و برای صبح فردا کسل نباشید .
_ سوپ سبزیجات بهترین گزینه برای شام است .
_ حتما یک وعده گوشت بخورید .
_ سبزیجات ، مقداری نان و یک کاسه ماست کنار غذای اصلی میل کنید .

میان وعده چه بخوریم ؟

میان وعده اهیمت بالایی در برنامه غذایی تمرینات فوتبال دارد ، یک ورزشکار خوب همیشه در برنامه غذایی خود جایی برای میان وعده تنظیم می کند .
_ یک لیوان شیر با خرما
_ یک لیوان آب میوه تازه با بیسکوئیت یا کلوچه
_ یک یا دو نوع میوه تازه در فصل خودش

توضیحات تکمیلی برنامه غذایی تمرینات فوتبال :
مصرف آب به مقدار کافی ( بین ۸ تا ۱۰ لیوان) در روز در شرایط عادی و در قبل تمرینات ، حین تمرین و بعد از تمرینات حتما مصرف شود . بهتر است در طی فعالیت ورزشی از مایع مصرفی حاوی ۵% قند استفاده و هرگاه فعالیت ورزشی در هوای گرم و بیش از ۱ الی ۵ ساعت باشد توصیه می شود به هر لیتر مایع مصرفی ۱/۵ گرم نمک نیز اضافه شود.

مصرف مواد غذایی پر کربوهیدرات در بعد از تمرینات و مسابقات نقش بسیار مهمی در بارگیری مجدد عضلات دارد . لذا بعد از تمرین یا مسابقه از مایعات قندی مانند شربت و آب میوه استفاده کرده و وعده ی غذایی بعد از آن نیز حتما باید حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات باشد . (مانند ماکارونی ، برنج ، سیب زمینی و … )

توصیه می شود هفته ای یک بار جگر مصرف کنید و  از مصرف نوشابه های گازدار خودداری فرمایید همچنین روزانه پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزی مصرف کنید.

 غذا ها باید آب پز ، بخار پز و یا کبابی باشد . اگر می توانید سعی کنید غذاهای سرخ کرده مصرف نکنید . از مصرف مکمل های غذایی بدون مشورت با مربی و پزشک ورزشی خودداری نمایید .

برنامه غذایی مربوط به زمان تمرینات بوده و با برنامه غذایی دوره مسابقات تفاوت دارد ، همچنین برنامه مخصوص ورزشکارانی است که در فرم مناسب بدنی بوده و دارای اضافه وزن نمی باشند.

یاسر عطارباشی بازدید : 2359 پنجشنبه 06 شهریور 1393 زمان : 22:41 نظرات (0)

پاس دادن اولین مرحله تاکتیکی و تکنیکی در ورزشهای تیمی است. پاس دادن لازمه کار تیمی و ارتباط بین بازیکنان در میدان مسابقه است.هر چقدر تیمی در بازی در حفظ توپ که پاس سالم یکی از ارکان آن می باشد موفق تر باشد ابتکار عمل (توپ) در اختیار آنها بوده و زمان مناسب برای اجرای تاکتیکهای اتخاذ شده  از سوی مربی  فراهم خواهد شد.

در جریان  بازی فوتسال ۸۰% از مواقعی که بازیکنان مالکیت توپ را در  اختیار دارند از انواع پاس ها جهت ارتباط و پاس دادن استفاده خواهند نمود و سایر تکنیکها در اولویتهای بعدی قرار خواهند گرفت

همانطور که می دانید  سرعت دادن مهترین نیاز بازی فوتسال است که این سرعت به دو صورت در جریان مسابقه دیده می شود

پاس چیست ؟

پاس pass ، حرکتی است که در آن ، توپ از یک بازیکن به بازیکن دیگر منتقل می شود که انواع مختلفی دارد. 

انواع پاس 

 • پاس بلند
 • پاس کوتاه

پاس در فوتسال

پاس مناسب در فوتسال به پاسی اطلاق می شود که گیرنده پاس بعد از دریافت توپ بتواند استفاده مناسبی از آن داشته باشد و استقلال عمل مناسبی در جهت انجام هرگونه حرکت را داشته باشد. همچنین تعداد پاس زیاد بین بازیکنان میتواند در جهت ایجاد اعتماد به نفس و روحیه مناسب بین بازیکنان بسیار موثر باشد. 

پاس خوب در فوتسال

 • ساده باشد
 • دقیق باشد 
 • سرعت مناسبی داشته باشد
 • در زمان مناسب ارسال گردد
 • می تواند در جهت ارسال مناسب از تاکتیک های فریب حریف استفاده شود

فیلم آموزش پاس مناسب در فوتسال

در فیلم زیر شما می توانید نحوه ارسال پاس مناسب و حمایت از پاس را در فوتسال ببینید

یاسر عطارباشی بازدید : 2072 جمعه 27 تیر 1393 زمان : 14:10 نظرات (0)

یکی از مهمترین جایزه هایی که هر سال به برترین بازیکن دنیا از سمت فرانس فوتبال فرانسه اعطا می شود جایزه توپ طلاست . آیا میدانید که توپ طلا از طرف فیفا به بازیکنان داده نمیشود اما در عین حال ارزشمند ترین جایزه برای بازیکنان فوتبال است؟

فوتبال پرطرفدارترین ورزش جهان است. در سراسر دنیا میلیون ها نفر بازی های فوتبال را پیگیری میکنند، نتایج را دنبال میکنند و میلیاردها دلار پول در این ورزش در گردش است. بنابراین جوایز و مراسم هایی که مربوط به این رشته ورزشی هستند نیز طرفداران بسیاری دارد. اهمیت جوایز این رشته هم بسیار زیاد است. یکی از جایزه هایی هر سال به بازیکنان فوتبال داده میشود توپ طلا است. آیا میدانید که توپ طلا از طرف فیفا به بازیکنان داده نمیشود اما در عین حال ارزشمند ترین جایزه برای بازیکنان فوتبال است؟

یاسر عطارباشی بازدید : 994 جمعه 13 تیر 1393 زمان : 12:29 نظرات (0)

فوتسال و فوتبال ورزشی هایی هستند که مبتنی بر قدرت، سرعت و مهارت که هر سه ی آنها می توانند تحت تأثیر نوع ، زمان، نحوه ی مصرف مواد غذایی و نوشیدنی ها، توسط ورزشکار قرار گیرند. نیاز به انرژی و دیگر مواد مغذی د ر ورزش کاران این رشته ها با توجه به وزن بدن، وضعیت بلوغ، فصل انجام مسابقات و حتی جایگاه بازی کن در زمین (مدافع، مهاجم و یا دروازه بان) متفاوت است. به طور مثال فعالیت های یک مهاجم، بر توان و قدرت، متمرکز است. در حالی که یک مدافع می باید از سرعت و چابکی لازم برخوردار باشد. بنابراین جهت دست یابی به اهداف ورزشی و برای تأمین نیازهای تغذیه ای فردی، برنامه های غذایی به صورت انفرادی تنظیم می گردد و ورزش کاران این رشته می باید سعی کنند تا ذخایر انرژی مناسبی جهت تمرینات و مسابقات داشته باشند.

یاسر عطارباشی بازدید : 1225 پنجشنبه 15 خرداد 1393 زمان : 13:34 نظرات (0)

۱.مدافعین و دروازه بان همیشه باید توپ را به سمت طرفین  دفع کنند نه به وسط محوطه جریمه !

2.خیلی اوقات از جای اینکه  انقدر به فکر پاس های طلایی باشید باید این را بدانید که دو پاس ساده وسریع کارایی بیشتری از پاسهای  طلایی خواهد داشت.( به قولی کارهای پیچیده از چند عمل ساده تشکیل شده اند)

3.دریبل زدن در مسابقات نسبت به مهارتهای دیگر، احتیاج بیشتری به  تمرکز دارد پس وقتی عصبی هستید اقدام به دریبل زدن نکنید

4.استفاده از تایم در مواقعی که تیم مقابل اصطلاحا روی حمله است باعث از شور و حال افتادن تیم مقابل میشود و فرصت گل را از تیم حریف میگیرد.

5.خواهشا پاس 90 درصدی را رها نکنید و بچسبید به یک پاس 10 درصدی که ایا برسه ایا نرسه.اینجوری شما حق پاس را ادا نکردید! بدانید توپی که زیر پای شماست فقط برای شما نیست و متعلق به یک تیم است.

 1. شجاعت داشته باشید و خودتان را در موقعیت گرفتن توپ و موقعیت گل قرار دهید و پشت مدافع پنهان نشوید.آفرین به شجاعت ارش برهانی که با اینهمه انتقاداتی که از وی مبنی بر گل نزدن او میشود بازهم  مردانه خود را در موقعیت گل قرار میدهد و با اعتماد به نفس توپها را بیرون میزند!

7.بهترین نمایش بازی هر تیم و هر بازیکن درمسابقات نوعی است که در تمرینات خود بازی می کند،به عبارت دیگر :تلاش کنید در مسابقات شبیه به بازی تمرینی خود بازی کنید و دنبال اعجاز کردن نباشید.

8.قبل از رسیدن به مدافع اقدام به پاس دادن کنید تا احتمال گرفتن توپ توسط مدافع به کمترین حد خود برسد

یاسر عطارباشی بازدید : 834 سه شنبه 12 فروردین 1393 زمان : 14:06 نظرات (0)

تعداد صفحات : 13

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 241
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 13
 • آی پی امروز : 131
 • آی پی دیروز : 186
 • بازدید امروز : 391
 • باردید دیروز : 274
 • گوگل امروز : 59
 • گوگل دیروز : 93
 • بازدید هفته : 1,107
 • بازدید ماه : 2,822
 • بازدید سال : 97,071
 • بازدید کلی : 365,672