loading...

باشگاه فرهنگی ورزشی توفیق

آموزش مربی

تمرین سرعت بازیکن فوتسال

یکی از پارامترهایی که می تواند در موفقیت تیم و بازیکن های فوتسال موثر باشد میزان سرعت و شتاب بازیکن در استارت های من تو من و همچنین میزان چابکی بازیکن در عملکرد حمله و دفاع می باشد که در مسابقات و صحنه های حساس ، تیمی موفق خواهد بود که از بازیکنان با کیفیت تر و آماده تری بهره بگیرد.

در نمونه تمرین زیر که با هدف افزایش سرعت و شتاب و میزان چابکی بازیکنان تنظیم شده و در جهت تقویت عضلات در حرکت با توپ و یا گرفتن توپ از حریف تنظیم شده است.

دانلود مقاله تمرین افزایش سرعت و چابکی بازیکن

فیلم آموزشی تمرین چابکی در فوتسال

در فیلم زیر شما می توانید نحوه افزایش چابکی و گرم کردن بازیکنان فوتسال را مشاهده کنید.

یاسر عطارباشی بازدید : 572 سه شنبه 08 آبان 1397 زمان : 16:0 نظرات (0)

30 مربی برتر فوتبال که درآمد بالایی دارند

در این بین رسانه های زیادی هم سراغ سوژه هایی می روند که عمومیت بیشتری داشته باشد؛ برترین بازیکن های سال، جوان ترین بازیکنان سال و … در این بین کمتر توجهی به مربیان فوتبال می شود. اصولا کارهای مربیان حالا از تاکتیک هایشان گرفته تا دستمزدشان کمتر در دید عموم قرار می گیرد. به رغم این موضوع حالا سایت مارکتنیگ و برزیلی “Pluriconsultaria” در مطلبی به سراغ مربیان فوتبال در دنیا رفته و بررسی کرده در بین تیم های دنیا کدام مربیان بیشترین دستمزد را می گیرند.

همه جا پخش شده اند؛ از لیگ های معتبری مثل بوندس لیگا و لیگ برتر انگلیس گرفته تا کشورهایی که کمتر حرفی برای گفتن در عرصه حرفه ای فوتبال دارند. نکته قابل توجه این است که برخی از مربیان بیشتر از بازیکنانی که برای تیمشان جذب کرده اند دستمزد می گیرند! موردی که حداقل در سال های اخیر در سطح اول فوتبال دنیا کمتر دیده شده است.

یاسر عطارباشی بازدید : 504 سه شنبه 08 آبان 1397 زمان : 15:37 نظرات (0)

آنالیز در فوتبال

آرسن ونگر همواره یکی از مربیان پیشگام در توسعه و پیشرفت تاکتیک‌های فوتبال بوده و به جرئت می‌توان گفت در دوران مربیگری او در آرسنال، پیشرفت‌های بسیار محسوسی در تاکتیک‌های این رشته مهیج حاصل شده است. این مربی فرانسوی در این رابطه می‌گوید: «در سال‌های اول کارم، افراد زیادی کنار تیم داشتیم که می‌توانستند به ما کمک کنند. من به‌عنوان مربی تیم گاهی اوقات به‌طور باورنکردنی حجم بسیار زیادی از داده‌ها و جزئیات مربوط به یک بازی را دریافت می‌کردم، اما آنچه حالا می‌توانم بگویم، این است که به عنوان سرمربی تیم باید تنها چهار یا پنج دسته از اطلاعاتی کارآمد را برای آنالیز انتخاب کنم.

یاسر عطارباشی بازدید : 481 جمعه 02 تير 1396 زمان : 13:41 نظرات (0)

آموزش دروازه بانی فوتسال پنالتی

در این مقاله قصد داریم به بررسی مهمترین تکنیک هایی که یک دروازه بان در جهت مهار ضربه پنالتی باید بداند می پردازیم.

آمادگی دروازه بان برای گرفتن پنالتی

تیم‌های تحقیقاتی در مورد مهار پنالتی معتقدند که اگر دروازه‌بان‌ها موقعی که بازیکن پنالتی زننده خودش را برای زدن ضربه آماده می‌کند، به بالای ران بازیکن توجه کنند، می‌توانند به آسانی ضربه پنالتی را دفع یا مهار کنند. افرادی از دانشگاه «جان مورس» لیورپول که درباره مهار ضربه پنالتی تحقیقاتی را گردآوری کرده‌اند، معتقدند که حرکت بخش بالایی ران بازیکن پنالتی زننده پیش از ضربه به توپ، جهت مورد نظر بازیکن را آشکار می‌سازد و یک دروازه‌ بان پنالتی گیر از این راه می‌توانند خیلی ساده مسیر و جهت حرکت توپ را رصد کنند. (مارک ویلیامز)، رئیس بخش علوم ورزشی دانشگاه (جان مورس)می‌گوید: «اگر پنالتی زننده به شکل عمود به روی پای سمت راستش ایستاده باشد، ضربه پنالتی به سمت راست دروازه‌ حرکت می‌کند.

وی در ادامه گفت: «اگر پاهای بازیکن آزاد باشد یا نسبت به دروازه‌ مستقیم نباشد، جهت توپ به سمت چپ است و دروازه‌‌بان باید به آن سمت شیرجه بزند. (باب ویلسون) دروازه‌ بان پنالتی گیر سابق باشگاه آرسنال و تیم‌ ملی اسکاتلند  در مورد مهار پنالتی گفت: اگر بازیکن پنالتی زننده راست پا باشد و مستقیم به سمت توپ حرکت کند، مشخص می‌شود که می‌خواهد توپ را به سمت راست دروازه‌ بفرستد و دروازه‌بان پنالتی گیر باید به آن سمت حرکت کند. او ادامه داد که اگر پای بازیکن زاویه باز را تشکیل بدهد، برای او چرخش به جهت راست دروازه‌ کار سختی  می‌شود پس برای همین فقط می‌تواند به سمت چپ دروازه‌ شوت می‌کند.

ویلسون می‌گوید فقط تعداد کمی از بازیکنان که بسیار باهوش و قدرتمند هستند، در آخرین ثانیه می‌توانند جهت حرکت پای خود را نسبت به قبل تغییر ‌دهند. در یک نظرسنجی از دروازه‌ بانان پنالتی گیر برتر و مشهور نیز آشکار شد که زاویه بازیکن ضربه زننده، جهت‌ پای تکیه‌گاه و جهت‌ پای متحرک و همچنین خم‌ شدن بدن در امر تشخیص جهت توپ مؤثر هستند. یک تیم تحقیقاتی در کشور کانادا با بررسی کردن ۱۳۸ پنالتی در رقابت‌های جام جهانی سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۴ کشف کردند که در ۸۰‌درصد از شوت‌ها، جهت پای ثابت، جهت حرکت توپ را نیز نشان می‌دهد.

مهار ادرسون در تقابل با جورجینیو در مسابقه فینال جام کارابائو نشان‌گراین بود که  در مهار و سیو پنالتی می‌توانند از قبل باهوش‌تر عمل کنند. این موضوع به معنی این نیست که شانس و اقبال هیچ سهمی در مهار پنالتی توسط دروازه بان ندارد ولی یادگیری و شناخت حرکتی بازیکنان یک ارزش خیلی مهم فنی است که به دروازه‌بان اضافه می‌شود. دقیقاً مشابه اینکه دروازه‌بان با چه واکنش‌هایی دروازه را بسته نگه می‌دارد یا اینکه مانوئل نویر با چه کیفیتی نقش سوئیپر را اجرا می‌کند، بعضی از دروازه‌بان‌ها هم در تشخیص و گرفتن پنالتی بسیار موفق نیز عمل می‌کنند.

از ۲۸ پنالتی که کابایرو در جریان بازی با آن‌ها مواجه شد، ۱۱ پنالتی را نیز مهار کرده است که به یکی از بهترین دروازه‌ بان‌های پنالتی گیر تبدیل شده است و در آن سوی دیگر کپا آریزابالاگا از ۱۷ پنالتی فقط توانسته ۴ پنالتی را مهار کند.

آموزش گرفتن پنالتی

اکثر گلرهای آماتور و نیمه آماتور برای جهت یابی توپها از روش منسوخ پنجاه ، پنجاه استفاده میکنند ، که این روش تضمینی برای درک جهت ضربه پنالتی زن نیست .
پیتر چک از ۶ پنالتی که در فینال لیگ قهرمانان به سمت دروازه اش شلیک شد موفق شد سمت تمام توپها را پیش بینی کند . شاید برای خیلی از علاقمندان سئوال باشد ، که پیتر چک چگونه توانست جهت تمامی پنالتیها را پیش بینی کند . ما در این مطلب قصد داریم تا توضیحاتی از تکنیک مورد استفاده پیتر چک در تشخیص جهت پنالتیها ، خدمت شما عرض نماییم .
پیتر چک برای پیش بینی سمت پنالتیها ، از تکنیک جهت پای تکیه گاه پنالتی زن استفاده کرد ، به طوری که اگر پای تکیه گاه به صورت مستقیم به سمت دروازه باشد ، بدین ترتیب توپ به وسط دروازه شلیک خواهد شد .

Penalty 1 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

اگر نوک پای تکیه گاه پنالتی زن به صورت اریب به سمت راست باشد ، بدین ترتیب توپ به سمت چپ دروازه بان شلیک خواهد شد .

Penalty 2 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

در صورتی که نوک پای تکیه گاه ضربه زننده به سمت چپ متمایل باشد ، توپ نیز راهی سمت راست دروازه بان خواهد شد .

Penalty 3 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

در زیر نمونه هایی از جهت پای تکیه گاه و ضربه وارد شده را قرار داده ایم ، که یک ضربه پنالتی مربوط به لیونل مسی میشود و دیگری پنالتی پایانی جام جهانی ۲۰۰۶ که فابیو گروسو موفق شد ، توپ را وارد دروازه فابین بارتز قرار دهد .
 به جهت پای تکیه گاه این دو بازیکن و ضربه وارد شده دقت کنید ، که این نکته آموزشی را تصدیق میکند .

Penalty 4 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

Penalty 5 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

نکته : انجام این حرکت نیازمند واکنش سریع یک گلر است  تا بتواند تنها با مشاهده جهت پای تکیه گاه و قبل از زدن ضربه به همان سمت حرکت کند که چنیین واکنشی نیازمند سرعت صدمهای ثانیه است و در نکته دوم هر چند این تکنیک برای خیلی از دروازه بانها به کار می آید ، اما همین تکنیک نیز حربه ای است برای پنالتی زنها که میتوانند ضربه ی خود را مخالف پای تکیه گاه به دروازه شلیک کنند . نمونه بارز این نوع ضربه ، پنالتی آخر لیگ قهرمانان اروپا که دروگبا پای تکیه گاه خود را به سمت راست قرار داد و ضربه را به سمت راست دروازه نویر شلیک کرد ، که نشان میدهد این تکنیک ، همیشه جواب نمیدهد اما میتوان گفت که ۷۰ یا ۸۰ درصد پنالتی ها به همین صورت زده میشود .
در زیر به جهت پای تکیه گاه دروگبا دقت کنید .

نحوه پنالتی و تک به تک گرفتن


پنالتی گرفتن تا حد زیادی به تجربه دروازه­بان بر می­گردد. اما به طور کلی از نحوه ایستادن بازیکن، راست پا یا چپ پا بودن می­توان تشخیص داد که کدام طرف ضربه می­زند. به عنوان مثال بازیکن چپ پا به سمت راست، (سمت چپ دروازه­بان) ضربه بزند راحتر است.

در مورد تک به تک شدن هم زمانی که توپ بین گلر و مهاجم است دروازه­بان باید سریع از دروازه خارج و به سمت توپ برود تا زاویه را تنگ کرده و بتواند به توپ سریع­تر از مهاجم ضربه بزند برای رسیدن به هدف دروازه­بان نباید روی خط دروازه بیاستد بلکه زمانی که توپ از دروازه دور است دروازه­بان هم باید از خط دروازه فاصله بگیرد، به طوری که حتی گاهی لازم است تا خط 18 قدم هم جلو بیاید.

اما اگر مهاجم پا به توپ و به سمت دروازه می­آید دروازه­بان باید در حالی که روی پنجه، بدن خم و دست­ها کنار پاها به سمت پایین است به بازیکن آهسته آهسته نزدیک شود و در یک موقعیت مناسب زمانی که توپ از پای مهاجم فاصله گرفت به سمت توپ شیرجه بزند و اگر فرصت نزدیک شدن به توپ را پیدا نکرد با رو پنجه بودن و همان حالتی که گفته شد منتظر ضربه مهاجم باشد تا عکس العمل مناسب نشان دهد.

یک نکته مهم این است، توپ­هایی که در هوا بین دروازه­بان و مهاجم قرار دارد اگر دروازه­بان به توپ نمی­رسد بهترین حالت این است که از خط دروازه فاصله­ی زیادی نگیرد و زمانی که توپ روی زمین آمد به همان حالاتی که  گفته شد عمل کند این کار برای این است که دروازه­بان شوت چیپ گل نخورد.

Penalty 6 بهترين روش براي پيش بيني جهت پنالتي

دروازه بان چگونه در مقابل پنالتي بايد ايستاد

همانگونه در بخش هاي قبل خدمتتان عرض شد وضعيت روحي و رواني مناسب يك دروازه بان بسيار او را در امر وظايف خويش درون زمين كمك خواهد كرد در خصوص پنالتي نيز اين امر صادق است 

قبل از ورود به بحث بايد به اين موضوع توجه داشت كه گرفتن پنالتي امري است بقول دروازه بان ها 50 - 50 كه هر چه تبحر در گرفتن پنالتي در تمرينات بيشتر باشد مي تواند 50 - 50 بودن آن را كاهش دهد بطوريكه حركت بسمت توپ هنگام نواختن از طرف مهاجم به احتمال زياد حركتي پر ثمر باشد

نكته بعد قرار گرفتن درون دروازه سالني بسيار متفاوت تر از زمين چمن است كه اگر وقت اجازه داد در اين خصوص نيز صحبت خواهيم كرد ولي الان مورد بحث ما زمين چمن مي باشد

معمولا از چشم هاي زننده ضربه مي توان جهت حركت توپ را تا حدودي تشخيص داد چرا كه در صورتيكه شما خودتان را بجاي زننده ضربه قرار دهيد و بدليل حساسيت ضربه سعي مي كنيد لحظه اي هر چند اندك به آن سمتي كه مي خواهيد ضربه بزنيد نگاهي داشته باشيد كه اين امر چون در زمين چمن فاصله بين زننده ضربه و گيرنده كه دروازه بان است زياد است خيلي مورد توجه نمي باشد

حال مي خواهيد جلوي ضربه پنالتي بايستيد 

بلحاظ رواني از زماني كه اعلام ضربه پنالتي از سوي داور مسابقه اعلام شد تا زمان زدن ضربه بايد اين مطلب را مرتب با خود تكرار كنيد كه "اين ضربه را مي گيرم" كه لحظه اي خواست خود كه همان گرفتن ضربه است كوتاه نياييد اين موضوع روحيه شما را براي گرفتن ضربه بسيار تقويت خواهد كرد

بعضي دروازه بان ها توپ را مي گيرند آن را مي بوسند يا دور كمر خود مي چرخانند و دو دستي تقديم به مهاجم كه زننده ضربه است مي دهند و به چشمهاي او زل مي زنند تا اندكي ترس به دلش بياندازند البته ما تضعيف روحيه حريف را امري جوانمردانه تصور نمي كنيم

پس از آمادگي روحي كه خود براي خويش ايجاد مي كنيد يا بعضا بازيكنان به شما القا مي كنند موقع ايستادن در درون دروازه است كه شرايط فيزيكي آن لحظه را بررسي مي كنيم

ابتدا براي گرفتن آرامش روحي درون دروازه دوري مي زنيد سپس در وسط دروازه مي ايستيد سپس از ايستادن مهاجم پشت توپ حدس خواهيد زد كه مي خواهد به كدام طرف توپ بزند (كه در مورد اين موضوع بعدا صحبت خواهيم كرد) در هنگام حركت مهاجم از روي پاي خود بلند شويد بعبارتي روي نوك انگشتان پاهاي خود بصورت لي لي كنان حركت كنيد تا آمادگي جهش مناسب را پيدا كنيد اين مهم به اين دليل است كه عامل اصلي جهش يك دروازه بان قسمت انگشتان پايش مي باشد كه قدرت اين موضع به انجام جهش بلند و مناسب به دروازه بان كمك مي كند پس از لي لي كردن به محض زدن ضربه به طرفي كه از قبل در ذهن خود قرار داده ايد حركت كنيد

و اما چگونه از ايستادن مهاجم به زدن ضربه به طرفين پي ببريم

البته اين موضوع احتمال است و قطعا مهاجمان حرفه اي از اين ترفندها بخوبي استفاده مي كنند

اگر مهاجم چپ پا باشد و با زاويه زياد نسبت به توپ ايستاده باشد احتمال زياد به سمت چپ شما خواهد زد اما اگر با زاويه كم پشت توپ باشد احتمال اينكه به سمت راست شما بزند زيادتر است

در صورتيكه كه مهاجم راست پا باشد اين قضيه برعكس است كه درصورتيكه با زاويه زياد بايستد به سمت چپ دروازه بان خواهد زد و در صورتيكه با زاويه كم بايستد به سمت راست. البته سخت ترين حالت زماني است كه مهاجم بدون زاويه پشت توپ بايستد و ديگر بايد شانسي يك طرف پريد

نكته بعد كه بايد اشاره كنم حركت مهاجم است بگونه اي شما از قبل سمت حركت خود را تعيين نكنيد در هنگام حركت مهاجم تشخيص بدهيد كه به چه سمتي ضربه خواهد زد بگونه اي كه پيش بيني كنيد با اين وضعيتي كه او دارد به سمت توپ حركت مي كند به چه صورت و در چه جهتي به توپ ضربه خواهد زد

كليه موارد ذكر شده را مي توانيد در تمرينات پياده سازي كنيد و يك الگوي مناسب براي خود در درون زمين مسابقه پياده سازي كنيد 

راستي يك چيز ديگه كه خاطرم آمد اينكه معمولا زنندگان ضربه پنالتي جهت تخصصي دارند كه فقط به آن جهت هميشه ضربه مي زنند (البته استثنا وجود دارد) كه با توجه با مسابقات قبلي جهت ضربه او به چه سمتي بوده است 

موارد ذكر شده در فوق مربوط به پنالتي هاي در حين مسابقه است كه بايد مد نظر داشت اما روال پنالتي هاي آخر مسابقات حذفي كه بصورت 5 پنالتي است كمي متفاوت تر است بگونه اي در 5 ضربه پايان 120 دقيقه ديگر 50 - 50 معني نمي دهد چرا كه امكان دارد زنندگان ضربه متفاوت به توپ ضربه بزنند يعني يكي به راست بزند ديگري به چپ و بعدي به وسط

ضمن اينكه آن زنندگان ضربه وقتي مي بينند كه دروازه بان جهت حركت توپ را كاملا صحيح تشخيص مي دهد دچار استرس مي شوند و اين روحيه هر چه به پايان ضربه نزديك مي شويد بسيار عالي است

پس در پنالتي هاي پايان 120 دقيقه اصلا لازم نيست شانسي بپريد بلكه با زدن ضربه و تشخيص اينكه اين ضربه به كدام طرف مي رود شما هم حركت كنيد تا همان ترسي كه اشاره شد به دل ديگر زنندگان بافتد و اينكه امكان زياد دارد كه همه زنندگان زاويه هاي زياد را در نظر نگيرند بلكه با زاويه كم ضربه بزنند كه در صورتيكه شما پس از زدن ضربه حركت كنيد حتما حتما خواهيد گرفت و بگذاريد آن ضربه هاي كه با زاويه زياد نواخته مي شود گل شود اصلا مهم نيست ولي زاويه هاي كم در صورت حركت با تشخيص خواهيد گرفت يا اينكه زننده اي قصد زدن ضربه به وسط دروازه دارد كه با فريب دروازه بان به گل برسد با اين روش ترفند او را نقش بر آب خواهيد كرد

دروازه بانی - شوت گیری 

یاسر عطارباشی بازدید : 644 سه شنبه 02 آذر 1395 زمان : 22:22 نظرات (0)

آموزش مربیگری فوتبال

 سرمربی فوتبال کیست ؟

سرمربی فوتبال (Football Manager) یکی از نقش های مهم تیم فوتبال است و وظایفی من جمله چیدن بازیکنان در زمین و تنظیم تمرینات بازیکنان فوتبال را برعهده دارد و بدون آن، تیم فوتبال ناقص است.

سرمربی فوتبال باید دانش های فرا گرفته را به ورزشکاران خود منتقل کند، تا از این طريق بتواند ورزشکاران ماهری را وارد عرصه فوتبال نماید.

یاسر عطارباشی بازدید : 1105 دوشنبه 29 شهريور 1395 زمان : 22:16 نظرات (0)

آموزش دروازه بانی فوتسال

دروازه بان در فوتسال یکی از مهمترین و کلیدی ترین نقش ها را ایفا می کند به نحوی که در تمامی تیم ها یک مربی جداگانه برای آموزش دروازه بان قرار داده می شود که علاوه بر آموزش های تخصصی و کلیدی در جهت بدنسازی دروازه بان و چابکی ، باید تمرین های ویژه ای انجام گیرد . 

تمرین دروازه بانی فوتسال

دروازه بان ها در فوتسال باید تمرینات مختلف و ویژه ای را انجام دهند تمریناتی که می تواند در دسته بندی های مختلفی قرار گیرد : 

 • تمرینات استقامتی و بدنسازی
 • تمرینات چابکی 
 • تمرینات تکنیکی 
 • تمرینات افزایش تمرکز حواس

آموزش دروازه بانی فوتسال پنالتی

بهتر است دروازه بان برخی نکات را در هنگام دروازه بانی مدنظر قرار دهد تا بتواند به عنوان یک دروازه بان حرفه ای فعالیت کند : 

1 ـ بهتر است در هنگام ضربات پنالتی ، دروازه بان به پای تکیه گاه بازیکن توجه کند . این عمل می تواند در تشخیص مسیر توپ ، بسیار کمک کند.

2 ـ بیشترین فشار روانی به بازکنی که در حال زدن پنالتی وارد می شود و احتمال اشتباه بازیکن بالاست لذا می توان با انجام حرکاتی ، تمرکز بازیکن را بهم زد.

3- بهتر است دروازه بان تا لحظه آخر ، حرکت نکند و منتظر تصمیم بازیکن باشد. 

4- توجه به زاویه نگاه بازیکن می تواند در جهت تشخیص مسیر توپ کمک کند.

5- در مورد بازیکن های حرفه ای ، می تواند با تحلیل سابقه پنالتی هایی که بازیکن زده در جهت تشخیص مسیر توپ اقدام کرد.

6- یکی از تکنیک هایی که می تواند توسط دروازه بان بکار گرفته شود تکنیک فریب است که می تواند با نشان دادن مسیر توپ به بازیکن ، او را در جهت ضربه به آن سمت ترغیب کرد.

تکنیک های دروازه بانی فوتسال

دروازه بان ها در فوتسال در جهت کنترل توپ از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند که در اینجا قصد داریم برخی از مهمترین آن ها را بررسی کنیم .

 • تکنیک کراس ( کپ کردن یا خیمه زدن ) : این تکنیک هنگامی کاربرد دارد که بازیکن در موقعیت تک به تک با دروازه بان قرار می گیرد و دروازه بان به صورتی که زاویه ضربه بازیکن را ببندد جای می گیرد.
 • تکنیک پا انداختن : می تواند در مواقعی مورد استفاده قرار گیرد که دروازه بان از منطقه هدف دور است می تواند از پای خود در جهت عکس العمل سریعتر استفاده کند.

آموزش پرتاب دست دروازه بان فوتسال

پرتاب دست یکی از مهمترین شروع مجددها در فوتسال می باشد که می تواند به عنوان یک تاکتیک ضدحمله مورد استفاده قرار گیرد و به همین دلیل مورد توجه مربیان فوتسال می باشد. 

دروازه بان باید در پرتاب دست دقت کند که توپ به نحوی ارسال گردد که بازیکن به راحتی قابلیت کنترل توپ را داشته باشد. 

آموزش دروازه بانی فوتسال در باشگاه توفیق با حسین سوییزی

باشگاه توفیق با بهره گیری از مربی های با سابقه و حرفه ای در سطح بین المللی و رده های سنی مختلف ، آمادگی ارائه آموزش به شما عزیزان مشتاق می باشد

دانلود مقاله آموزش دروازه بانی

برای دانلود مقاله اینجا کلیک نمایید. 

روش W

 

بهترین و موثر ترین تکنیک برای گرفتن توپهایی بلند و در ارتفاع به وسیله ضربه سر یا شوت که به دروزاه شلیک شده W به صورت  حرکت دستها

 

 

در این  روش کف دست ها و انگشت های سبابه و انگشت های شست هر دو دست , پشت توپ را به شکل W در برمی گیرد .
لازم است تا دروازه بان انگشتان خود را باز نگه دارد و دو انگشت شست اش باید به فاصله ۲ الی ۵ سانتیمتر از یکدیگر قرار بگیرد .
از آنجایی که روشهای زیادی برای شوت کردن وجود دارد لذا دروازه بان باید روی توپ و نوع شوت آن تمرکز کافی داشته باشد .
نکته : برای اینکه گلر بتواند توپی را که می گیرد ببینید ، می بایست دستانش را به خولب جلوی بنش قرار دهد ( مانند تصویر بالا )
اگر توپی با ضرب زیاد در راستای بدن دروازه بان شلیک شود لازم است همراه با انجام این حرکت دستهای نوآموز را با زاویه ۴۵ درجه  به سوی زمین جهت دهید ، تا توپ در جلوی دروازه بان زمین بخورد و با حرکت بعدی توپ را مهار یا دفع کند .

تمرینات دروازه بانی فوتسال

در این بخش به چند نکته مهم در مورد دروازه بانی در فوتسال و فوتبال می پردازیم.

1- جایگیری : شامل قابلیت ایجاد زاویه,آگاهی در استقرار نسبت به وضعیت های مختلف توپ,جایگیری در موقعیت های مختلف هنگام ضربات ایستگاهی,تجربه

2- عکس العمل : به ترتیب شامل : 1-سرعت 2-سرعت تحلیل 3-سرعت تصمیم گیری 4-سرعت واکنش

 ۳-پیش بینی  : شامل قابلیت پیش بینی در وضیت های مختلف بازی , قابلیت بازیخوانی , آگاهی از مهارت حریفان , تجربه

4- خروج  : شامل خروج برای مهار سانتر های ارسالی از جناحین , مهار توپ های بلند بر مبنای درک و هوش و پوشش پشت مدافعان

5- قابلیت شیرجه و مهار توپ : شامل تکنیک مهار توپ های زمینی , قابلیت مهار توپ های بلند بر مبنای تکنیک - تکنیک شیرجه

6- مهارت در شروع بازی :  شامل شروع بازی با پا , شروع بازی با دست و مهارت شروع حمله

7- مهارت تاکتیکی : شامل پوشش , بازیسازی ضد حمله , بردن بازی به مناطق مورد نظر تدابیر تیمی

8- ارتباط : شامل هماهنگی با خط دفاع , ارتباط با همبازیان , ارتباط با مهاجمین , فرماندهی دیوار دفاعی در هنگام زدن ضربات ایستگاهی

9- قدرت روانی : شامل مصمم بودن , شجاعت , جسارت , اعتماد به نفس , انگیزه , روحیه برتری جویی , خونسردی و تمرکز , قدرت هدایت و رهبری , تجربه

10-  قابلیت مقابله با شرایط یک در مفابل یک : شامل :1-حرکت به سمت مهاجم پا به توپ  2-تشخیص زاویه مناسب , 3- مهارت در زمان بندی و زمان گیری  4- شجاعت در موقعیت  5- تجربه

 

 

 

 

۱- کنترل شخصی و تيمی

۲-کنترل وجای گيری مناسب درهرشرايطی

۳-داشتن تکنيک لازم جهت دريافت توپ

۴-تصميم گيری مناسب جهت خروج ياعدم خروج ازدروازه

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

 موقعی که توپ  به سوی سینه شلیک شود انگشتان یک درازه بان باید به صورت W پشت توپ قرار بگیرد در غیر این صورت تو از دست گلر خارج  شده و وارد دروازه می شود.

در زمانی که توپ به نیم تنه ی پایین بدن شلیک میشود یک گلر باید توپ را به صورت M انگشتایش پشت توپ  قرار  بگیرد.

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

۹-داشتن سرعت خوب

۱۰-دفاع یا سرعت عمل انفجاری در منطقه جریمه

۱۱-قدرت هدایت و رهبری در پشت مدافعین به عنوان سوییپر یا جمع کننده

۱۲-داشتن سرعت عمل جهت راه انداختن ضد حمله

یک دروازه بان همواره باید ازویژگی های خاصی برخوردارباشد :

۱۳-قدرت تک به تک شدن با حریفان وتوپ هایی که سانتر می شود.

۱۴-شجاع ونترس تادر موقع ضروری عکس العمل لازم را نشان دهد وتیم خود را رهبری کند وتمام افکارش

همواره در بازی باشد تا بتواند از هیاهوی تماشا چیان خود را مصون کند.

وقتی که توپ لو می رود....

۱- دادن آگاهی لازم به بازیکنان تیم همراه با آرامش.

۲-به تمام زمین نگاه کردنواز موقعیت حریف آگاهی کامل داشتن. جلوگیری از اشتباه تیم خود.

۳-دروازه بان همیشه باید ۱۰۰٪ تمرکزش در زمین باشدو این وظیفه ی مربی هست.

نکته ی بسیار مهم و اساسی:

دروازه بان باید صحبت کردن با دفاع را طوری انجام دهد که به تیم خود هوشیاری کامل بدهدو هیچوقت در حال عصبانیت با دفاع صحبت نکند.

اعتماد کردن مربی به دروازه بان...

اگر یک مربی دروازه بان اطمینان را کم کم به دروازه بان بدهد دروازهبان روز به روز بهتر وساخته تر خواهد شد. واگر اطمینان کمتری بدهد بازدهی کمی دارد.و این کار در بازی تیم تاثیر به سزایی دارد......

 

 

 

پنالتی جریمه ای برای نوعی قانون شكنی است كه بر طبق آن برای لحظاتی ورزش گروهی فوتبال به ورزش انفرادی تبدیل می شود. لحظاتی از رویارویی حداقل ده تماشگر از هر دو طرف . پنالتی معمولا با اعتراض همراه است اما رویا و امید خلق می كند و نهایتا ثمره ان شادی برای یك طرف و افسوس برای طرف دیگر است. در جریان پنالتی زدن دو بازیكن با هدف فریب و شكست یكدیگر بطور مستقیم رودروقرار می گیرند. تمام امتیازها به نفع كسی است كه ضربه را می زند و دیگری وظیفه اش مهار توپ است و امتیازی برای از دست دادن ندارد. یك پنالتی كه با قدرت و هدف گیری كامل زده شود غیر قابل مهار است.

مهمترین نكاتی كه دروازه بان باید بدان توجه داشته باشد

1 ـ دروازه بان باید به زانوی پای تكیه گاه پنالتی زن دقت كند چرا كه از این طریق می توان مسیر توپ را حدس زد.

2 ـ فشار روانی : بازیكنی كه پنالتی می زند احساس مسئولیتی سنگین و در عین حال ترس از اشتباه را در خود دارد.

3 ـ حداكثر خودداری : دروازه بان نباید تا آخرین لحظه ممكن حركت كند تا عامل ایجاد تردید و اشتباه حریف شود.

4 ـ دقت به نگاه پنالتی زن : اگر پنالتی زن تنها به یك سوی دروازه خیره شده است به احتمال بسیار زیاد در جهت مخالف آن ضربه خواهد زد.

5 ـ شناخت از حریف : این امر كمك می كند تا دروازه بان با چگونگی شیوه پنالتی زدن بازیكن مقابل آشنا و امكان بیشتری برای مهار توپ داشته باشد.

6 ـ فریب : یكی از حقه هایی كه برخی دروازه بانها از آن استفاده می كنند آن است كه اندكی مایل به یك سمت دروازه می ایستند. پنالتی زن با مشاهده فضای باز در طرف دیگر معمولا به همان سمت شلیك می كند و درواز ه بان نیز آمادگی بیشتری دارد.

 در فیلم زیر سعی شده برخی از مهمترین تمرینات دروازه بانی فوتسال معرفی گردد. 

تمرینات تکنیکی دروازه بان فوتسال

یاسر عطارباشی بازدید : 734 جمعه 18 تير 1395 زمان : 19:33 نظرات (1)

وسایل یک بازیکن فوتبال

برای فوتبال به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

یک بازیکن فوتبال دارای لوازمی می باشد که بصورت استاندارد باید این موارد را دارا باشد .

وسایل بازیکن فوتبال عبارتند از:

1 -پیراهن

2 -شورت

3 -جوراب ساق بلند

4 -محافظ ساق

5 -کفش

بازیکنی که براي تکمیل وسایل زمین را ترك کرده براي ورود به زمین حتماً باید توپ خارج از بازي باش

یاسر عطارباشی بازدید : 661 پنجشنبه 27 خرداد 1395 زمان : 2:8 نظرات (0)
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 146
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 10
 • آی پی امروز : 63
 • آی پی دیروز : 57
 • بازدید امروز : 285
 • باردید دیروز : 194
 • گوگل امروز : 16
 • گوگل دیروز : 17
 • بازدید هفته : 731
 • بازدید ماه : 9,615
 • بازدید سال : 60,919
 • بازدید کلی : 250,842